w aarom is de Stadshewaaisehool der Kijseislraai niet kosteloos? Lantaarnaansteker, Offert par le Vice Président. T oiseau Deweerdt Gh. I! et Si n te- Ba r ba ra feest bij de Oud-Pompiers. Mengelwerk. 60 Bloedig gevecht. nel gevonden kind. Tombola van den Ouderlingen Bijstand. Sociélé des Francs Arbalétriers. Het orkaan over Belgie Ons gemeentebestuur verleent nu aan de kloosterzusters van het rijk gesticht gezegd H. Familie, 8000 fr. 's jaars ten voordeele van hare bewaarscholen, maar het eischt van de ouders der kinderen die het aan- veerdt in zijne eigene bewaarschool, 1 -50 fr. te maande. De kleine dutsen van 3 tot 6 jaar die er ver zorgd worden behooren nochtans toe aan behoeftigen en kleine werklie den even als degene die de nonnen school bijwonen. Is dit juist en rechtvaardig zulk onderscheid te maken tusschen kin deren van dezelfde volksklas Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet Deze maatschappij vierde Zondag laatst haar feest. Te dier gelegen heid deed de harmonie een uitstapje door de stad, vergezeld van eene groo- te menigte. Om 1 1/2 ure, vereenigden zich muzikanten en oud pompiers in een banket, opgediend in het Huis der Oud-Pompiers. Beter kon het niet zijn, en alles liep er goed van stapel. Aan het nagerecht werden verschei dene heildronken voorgedragen. De heer Ernest Nolf, onze achtbare volksvertegenwoordiger, heeft het eerste het woord gevoerd. Hij stelde voor te drinken op de gezondheid van den heer advokaat Bossaert, het hoofd der liberale partij van Yper, die, niettegenstaande zijne jaren, nog altijd aan onze feesten en politieke vergaderingen tegenwoordig is op de gezondheid van den Kommandant, heer Brunfaut, de steun der._Qud- Pompiers van de leden van het 'toe stuur, in het bijzonder van den heer Van Nieuwenhove en van den talent vollen bestuurder, heer Henri Moer man. Handelende over politiek, toonde M. Nolf den vooruitgang der gedach ten voor dewelke de liberalen sedert jaren strijden en die komen gedeel telijk te zegevieren in de Ivamer, door de afschaffing der plaatsver vanging. De verdeeldheid der kleri- kalen is ten toppunt gestegen. De DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE ÜEEL. Eerste Hoofdstuk Ware beleefdheid. slechtste dagen voor het liberalis- mus zijn voorbij. Allen aan het werk, om met Mei aanstaande het onze bij te brengen tot de verlossing van het land. De heer Kommandant Brunfaut bedankt onzen volksvertegenwoordi ger, M. Nolf, voor zijne schoone woorden. Hij brengt eene warme hulde aan de diensten door M. Nolf aan het arrondissement en aan de liberale partij bewezen. Het zijn de heeren Colaert en Van Merris niet die zorgen voor hun arrondissement zij doen en bekomen niets. Wij moeten allen van nu af ten strijde trekken, zegt hij, opdat in 1910 onze zegepraal nog schitterender weze dan de voorgaande. Dappere toejuichingen begroeten die heildronken en de grootste vreug de heerscht tot het einde. Den Maandag avond, om 8 ufe, had .een feestje plaats, door het "be stuur der Oud-Pompiers aan de wer kende leden aangeboden. Eene bol ling voor vrouwspersonen, waar aantal schoone prijzen te winnen waren, en eene danspartij bekwamen veel bijval. Vrijdag avond, rond 8 are, brak een bloedig gevecht los in de herberg In 't Zaagje Dixmudestraat, tusschen Camille Salomé en Achille Hoorelbeke, daglooners. Deze laatste verweet Salo mé in betrekking te zijn met zijne vrouw. Daarop sprong Salomé op zijn tegènstrever en bracht hem talrijke slagen toe. I-Ioorelbeke nam de vlucht maar werd door zijnen aanrander inge haald bij het tribunaal. Daar kreeg hij nog twee kwetsuren aan het hoofd. Zij ne vrouw kwam er dan nog bij en wiere haren man een bierglas naar het hoofd. Salomé en de vrouw HooreJJg^e nal men alsdan de vhichR, dokter Delie bracht den gekwetst/^ cje eerste zorgen toe. Tot heden weet men nog niet wien het gevonden kind behoort. Het on derzoek in de statie van Yper heeft vastgesteld dat de persoon die het kind in het portaal van Bollein legde van Frankrijk is. Inderdaad, denzelfden avond stapte zij van den trein van Kortrijk en er werd opgemerkt dat zij in bezit was van een reiskaartje Croix-bij-Roubaix- Kortrijk. Die vrouw scheen 34 a 35 jaar oud. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Tir du 0 Décembre iQ09. T Haut Total Brunfaut A. TBas Total Vandevoorde L. T Moyen Total Aertsens L. 2e oiseau Pintelon J. 2e Moyen Total Deswarte F. 2° Bas TotalVan Nieuwenhuize. 2° Haut Total Lejeune G. 3° oiseau Mahieu L. Tweede Hoofdstuk. Hoogmoed. In Oost- en Westvlaanderen. Het tempeest heeft groote schade aangericht te Kortrijk en in de omstre ken. Op de spoorweglij n, tusschen Ael- beke en Moesereen, werden vele tele graafpalen omgeworpen, wat eene groote stoornis verwekte onder het treinverkeer. Meest al de weiden langs Leie en Ga- verbeke staan onder water. Te Sinay storte een in aanbouw- zijnd huis in, evenals stallen te Hairi- me. Overal werden boomen ontwor teld. Te St-Nikolaas werd eene oude vrouw erg gewond door eene dak pan. Te Zwijnaarde en Gavere trad de Schelde op Verscheidene plaatsen bui den hare oevers. De menschen moes- en vluchten uit twee huizen. Te Avelghem dekt het Water de lan derijen op verscheidene hectaren. Tusschen Deynze en Hareibeke staak al de steenbakkerijen onder water. De Maas en hare zijrivieren. Zaterdag steeg de Maas nog steeds, uit hoofde der regens. In Luxemburg' en de Fransche Ardennen stortregende het aanhoudend. Al de weiden langs de Samber gele gen, van Erquelinnes tot Namen staan onder. Te Walcourt steeg eene rivier plots een meter 40 c., al de kelders onder zettend. Zoo stegen ook Lesse, Ourthe, Am- bléve en Vesder. Jules Gollard, van Sosoye, een der slachtoffers van 't ongeyal "Donderdag tê-Yvoir Overkomen, door 't neerwaai- en van een huis, is overleden. Te Mechelen en omstreken. Huizeken ingestort. De schade is nogal groot te Mechelen en omstreken. Vele daken zijn er be schadigd geworden; schouwen werden afgeworpen. Op de baan van Heyndonck stortte een huizeken heelenal in, het gezin van een armen boerenwerkman er on der begravend. Man, vrouw en kinde ren. welke allen te bed lagen, kwam» er af met den schrik. Op de Kusten van Frankrijk Booten vergaan. Op de kusten van Bretagne heeft het orkaan eveneens op verschrikkelijke wijze gewoed. Verscheidene booten werden op de klippen verbrijzeld. Van den steamer Longwij heeft men geen nieuws. De visschersboot Jean-Baptiste ver dween bij de vischvangst in de golf van Fos. Te Cherbourg zonk Emielde Trognier. [Wordt Voortgezet-} WfiB te een J u"2 voor w*ouw OF DE Allen zagen Geertrui aan, die metgloeien- (ie. wangen en glinsterende oogen, over Ame lia's stoel gebogen, naar het verhaal van jufv uuw Patty had staan luisteren. Juf vrouw Patty richte zich nu tot haar, zeer verwonderd echter dat zij metden jeugdigen geleider, dien zij zich nog zoo wel herinner de, hekend was, Geertrui kwam dicht hij ha«r zitten en beantwoordde al hare vragen zonder de minste aarzeling of verlegenheid, maar zoo zacht dat de anderen, die geen belang in Willie stelden; een afzonderlijk onderhoud aanknoopten en haar met juf vrouw Patty alleen over haren wederzijd- schen vriend lieten spreken. Geertrui verhaalde in hetkorthoe nieuws gierig Willie en zijne vrienden geweest waren naar de aanleidende oorraak van zijn onverwacht geluk en de oude vrouw luis terde met zooveel opgetogenheid naar de gissingen en twijfelingen, welke het briefje van den heer Clinton had doen ontstaan, en vermaakte er zich zoo zeer mede dat men de geheele zaak eindelijk aan de bemoeiing van Sinte Klaas had toegeschreven, dat zij bijna - even luid en hartelijk lachte als het jeugdige gezelschap bij de deur, hetwelk door Kitty en Fanny tot buitengewone vroolijkheid was opgewekt. Jufvrouw Pace belastte Geertrui juist met eindelooze complimenten en vrien delijke boodschappen, welke zij in haren eerstvolgenden brief aan Willie moest zan den, toen mevrouw Graham aankwam, door haar slaapje geheel verfrischt, en de aandacht van het geheele gezelschap trok door met hare schelle stem en hare bruske manier te zeggen Wat, zit ge nog hier Ik dacht dat gij eene wandeling in het bosch zoudt gaan doen. Kitty, wat komt er nu vau uw plan om Sunset Hill te beklimmen, waar ge zoo mede ingenomen waart Ik heb er al een uur geleden, van ge sproken, tante maar Bella zegt dat het te warm is. Ik denk integendeel dat het juist goed weer is om te wandelen. Het zal spoedig koel worden, hervatte mevrouw Graham, en ik geloof dat ge best zult doen maar op te stappen. Het is tame lijk ver als gij den omweg door het bosch neemt. Wie weet .den weg vroeg Kitty. Niemand antwoordde, en toen ieder in het bijzonder gevraagd werd, verklaarden allen een voor een hunne onkunde, tot groo- te verwondering van Geertrui, die meende dat de heer Bruce met eiken voetstap gronds in den omtrek bekend was. Zij bleef echter niet. naar het verdere .beraad over de voor- genomene wandeling luisteren, want Ame lia begon aan vermoeienis en hoofdpijn te lijden en toen Geertrvi dit bemerkte, drong zij er op aari dat zij zich naar hare stille kamer zou begeven, waai heen zij haar zei>e vergezelde Juist sloot zij de kamer- deurtoen Fanny aan den trap riep Wij bevelen vurig- onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. In 1905 sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 12u leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In 1905 wordt bet comiteit der oude-af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunne zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leve'n van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digbeidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en van het bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch boni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premjg ScriCr nominale waarde F De lot^jDriefjes zjjn te koop aan den PHjs van 10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. Geertrui, gaat gij niet ons wandelen Neen, antwoordde Geertrui, vandaag niet. Als gij het niet doet, doe ik het ook niet, hervatte Fanny, waarom gaat ge niet mee Ik zal straks met jufvrouw Arnélia gaan wandelen, als zij wel genoeg is en gij kunt met o:is mede gaan, als ge wilt maar ik geloof dat de wandeling naar Sun set Hill u veel meer vermaak zou geven. Intusschen werd er benedpn eene beraad slaging gehouden, waarbij een der aanwe zigen zegde, dat Geertrui wel bekend was met het pad, hetwelk het gezelschap doer het bocsh wenschm te volgen. Bella had er tegen dat men haar vragen zou om mede te gaan Kitty weifelde tusschen haar verlan gen naar Geertrui en hare vrees voor de trouw van den heer Bruce luitenant Os borne wilde niet op iets aandringen dat Isabella afkeurde, en de heer Bruce hield zich stil, wel begrijpende dat men eindelijk genoodzaakt zou zijn Geertrui te verzoeken om tot gids te dienen, met. welk oogmerk hij ook verzweeg dat hij zelf daartoe zeer wel in staat, zou zijn. Deze noodzakelijk heid sprak zoo duidelijk dat, gelijk hij voor zien had, Kitty eindelijk werd afgezonden om Geertrui op te zoeken en met hun ver langen bekend te maken. Geertrui zou zich verschoond hebban met de noodzakelijkheid om bij Amelia te blij ven maar deze, die geloofde dat de bewe ging voor hare vriendin heilzaam zou we zen verzocht haar om aan Kitty's oogen- schijolijk zeer hartelijken aandrang toe te geven en toen de laatste verklaarde dat men anders van het t.ochte zou moeten af- C55 :- zien, liet Geertrui zich beweg-u om mede te gaan. Hare pantoffels mer. stevige laarsjes, geschik voor zulk eene wandeling, te ver wisselen was het werk van een nogenblik maar zij verloor eenigen tijd met. vi achte loos naar baren ronden hoed te zoeken, welke zij uit de kas miste, waar die ge woonlijk hing. Waar zoekt gij naar vroeg A-neliy toen zij Geertrui voor de tweede maal 'ie groote kas aan het einde van den bovengang hoorde openen eo sluiten. Naar mijnen hoed, maar ik zie hem niet. Mij dunkt ik zal mijnen uwen tuin hoed maar weder leenen. en daarmede nam' zij den grooten witten hoed, denzolfdeti dien zij des rnorgends had gedragen en die nog op het bed lag. O, wel zeker lieve, antwoordde Ame lia. Ik zal hem welhaast voor mijn eigen gaan houden, sprak Geertrui schertsend, terwijl zij heensnelde, ik draag hem zm» veel meer dan gij Zij vond Fanny naar haar wachten de anderen waren reeds vooruid den weg op en bijna uit het gezicht. Amelia riep nu nog van den trap Geertrui, kind lief, hebt ge wel dikke schoenen aan Het is altijd zoo nat in die weide voorbij de hoeve van Thornton. Geertrui verzekerde haar dat zij wel ge wapend was maar vreezmde dat de an deren minder voorzichtig waren geweest, vroeg zij mevrouw Graham of Bella en Kit ty gerekend hadden op vochtige, misschien modderige plekken, die zij konden ontmoe ten.

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2