d'Ex tension Universitaire Stadsnieuws. ZONDAGRUST De nieuwe militie wel. CEDCLE D'ÉTÜDÊs" Les gr an des découvertes géographiques conté m por a i n es A a 11 bestedingen. De nieuwe gendarmerie. Kassei werk. Straatschenderij. In de Liberale Wacht. Lijst der Apothekers Üe Zon- en Feestdagen ML A. WECK ESS EH, M. L. KIS ISi;VS. wel bemint moet wel straffen worden de herbergiers gezegend met allerlei plagerijen, taksen, enz. Nog onlangs hebben de klerikale provin cieraden van Oost- en West-Vlaan deren taksen gestemd op de opening van nieuwe herbergen. De herbergiers gaan met handen en voeten werken voor de klerikalen, die dan ook voor hen nog meer zullen zorgen, met... nieuwe belastingen Voor «Ie beenhouwers. Zoo er iemand de klerikalen moet dankbaar zijn voor al de genoten weldaden zijn het wel de beenhou wers. Al de klerikale bladen hebben het verkondigd De beenhouwers alléén zijn de schuld dat het vleesch zoo duur is geweest 't Waren immers de beenhouwers, die hooge inkomrechten legden op 't vee die de grenzen willekeurig slo ten en die den invoer van magere beesten onmogelijk maakten Zijn het de beenhouwers die door 't overdreven protectionnism, de amerikaansche ossen naar hier hebben gelokt tot hun eigen ongeluk en dat der boeren, of zijn het de klerikalen. Daarom moeten de beenhouwers in Mei zeker voor de klerikalen stem men, dan mogen ze zich op nog slechtere maatregelen verwachten van de klerikale regeering. Voor de boeren. De boeren zijn sedert 25 jaar de troetelkinderen van de klerikale par tij. Men heeft maar te zien naar 't bedrag der op hypotheek ontleende gelden, om overtuigd te zijn dat de landbouwer vooruitgaat, want sedert vijf-en-twintig jaar zijn de belaste eigendommen alle jaren op schrikba rende wijze vermeerderd. De wegen op den buiten zijn in er- barmlijken toestand, behalve deze waar de auto's der rijken moeten voorbijrijden en aan 't regiem der buurtwegen is sedert onheugelijke tijden geene wijziging meer gebracht tenzij dat men de goede kalsijden ver vangen heeft door macadamwegen, tot groot ongenoegen van boer en voerman. De kwestie der huurkontrakten is niet geregeld. De kwestie der ver goeding voor verbetering van grond door lange jaren zorgvuldige bewer king is niet besproken. De jachtwet is dezelfde gebleven, waardoor de boer goedsmoeds zijne vruchten moet laten afknagen door de hazen en ko nijnen, zonder dat het hem gegund is ze te vangen of te schieten. De boer zal 't al betalen, zeggen de klerikalen, de boer zal 't al betalen en toch voor de klerikalen stemmen omdat hij het zoo altijd gedaan heeft. Nu zullen de lekkere klerikalen de gemeenten weer op- en afdraven en tot de boeren zeggen ge moet voor ons stemmen of ge zijt vervloekt en verdoemd MM. Colaert en Van Merris, katholieke volks vertegen woordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. De senaat heeft deze wet op 14 der loopende maand met 71 stemmen te gen 22 en 9 onthoudingen aanveerd en goedgekeurd. De 22 opposenten zijn allen gra ven, barons en edellieden, mannen met gedachten van eene andere eeuw die geenszins meer overeenkomen met degeene van heden, en die de hatelijke loting en plaatsvervanging ons door de franschen in 1798 opge drongen, ondanks den wil van de vier vijfden der bevolking, wilden behouden. Onder deze telt men de senatoren van ons arrondissement Gaston De Vinck en Paul Vandenpeereboom, twee kasteelheeren. Zij mogen hand aan hand gaan met onze twee Poperinghe priester vertegenwoordigers M. Colaert en Van Merris. Het zijn vier zonderlinge vader landers die niet willen dat alle Bel gen gelijk zijn voor de wet, en lie-' ver zien dat de zonen van den werk man en den kleinen burger alleen het land dienen en het desnoods verdedi gen. Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet ET Y P R E S A dater du 16 Janvier 1910 Cours de M. ie prof. PERGAMËNI avec projections lumineuses. Niettegenstaande al de reklamaties en critieken der nijveraars, kooplie den en winkeliers onzer stad tegen het partijdig beheer van het bestuur der Hospicen, dit blijft het halsterrig volherden. Spijts alle rechtvaardig heid en billijkheid, weigeren zij zich te onderwerpen naar de schikkingen der wet van 10 Messidor jaar VII, die wil dat al de leveringen noodig voor de gestichten, alle jaren in openbare aanbesteding gesteld wor den. Vrijdag 8 dezer, heeft gezegde commissie overgegaan tot de vermin derde aanbesteding voor 1910 van slechts twee artikelen het vleesch en de rijst. Al de andere bestellingen en zij zijn talrijk en aanzienlijk zullen dus nog gelijk vroeger behouden worden voor vrienden en politieke aanklevers der bestuurders. Dat stelsel strijdt tegen de wet. Met alzoo de mededinging te beper ken trotst de liefdadige commissie de openbare denkwijze, waarmede zij den spot drijft, handelt tegenstrijdig met de belangen der armen en ver steekt de kooplieden die recht heb ben om in de aanbesteding deel te nemen De Hospicen en het Bureel van weldadigheid van Yper moeten zich onderwerpen aan de wet gelijk de gelijksoortige besturen van al de andere steden des lands. Dit is maar rechtvaardig en billijk. Men weet dat M. Fraeys aan het hoofd van het hospicenbestuur zich bevindt, welken de invloed der pries ters in al de commissien heeft doen plaatsen. Het is de man die niet kan gemist worden. Zijn rug plooit naar al hunne wenschen. Nevens hem ze telt in de hospicen een andere voor zitter, deze der rechtbank, die de eerste zou moeten zijn om de wet te doen eerbiedigen van 16 Messidor, en hij doet het niet, hetgeen iedereen verwondert. Het is nog M. Fraeys welken men ontmoet in de YV eldadigheidsschool van den Staat als voorzitter. Daar heeft hij den 22 November 11. doen overgaan tot de openbare aanbeste ding der leveringen van al de voor werpen voor gezegd gesticht noodig in 1910 en bevattende 26 loten. Hij heeft zich aldus onderworpen aan de wet van comptabiliteit van den Staat van 15 Mei 1846, die in haar artikel 21 zegt Alle koopen in den naam van den Staat worden gedaan met openbare mededinging en aanbesteding. Met te weigeren zich te onderwer pen aan de voorschriften der wet van 16 Missidor voor wat de levering be treft die te doen zijn voor de Hospi cen, komt M. Fraeys te kort aan de gevolgen en aan de logiek. Waarom handelt hij verschillig in de twee commissien waarvan hij Voorzitter is 't ls dat hij in de Hospicen alles naar zijnen zin doet en dat hij ver zekerd is dat al zijne daden, al wa ren zij verricht met de grootste par tijdigheid, zullen goed gekeurd wor den door zijne politieke vrienden van den gelijkdenkenden gemeenteraad waarvan hij schepen is terwijl dat voor de weldadigheidschool hij nog het begunstigingstelsel niet durft toepassen, dat hij zich toelaat voor de Hospicen. Hetgeen de regeering zeker niet zou toelaten. Het schijnt dat het eene besliste zaak is. De Raad zou, zegt men, in afdeelin- gen het ongelukkig gedacht bekrachtigd hebben de nieuwe kazerne van gendar merie te bouwen op de huidige plaats der pers van de maatschappij van Sint- Sebastiaan. De gevel van het op te richten gebouw zal zich bevinden op den grond der huizen van de Statie plaats. Daaruit zal dus volgen dat het zicht der Esplanade en van den anderen kant de gevel dér op te richten gendarmerie zal verborgen worden door de vestin gen. Want het schijnt, dat men ten minste voor alsnu, zou geneigd zijn wat over blijft van onze oude versterkingen aan de statie te behouden. Men durft de zaken niet haastig afdoen. Men wil niet te veel afwijzing veinzen ten opzichte van dezen, en zij zijn meer derheid in stad, die denken dat de ou de versterkingen met de prachtige be plantingen die ze bekroonen, aan den ingang onzer stad eenen eigenaardigen stempel geven die uit de gemeenheid treedt. Het is misschien behendig, 't is in alle geval min rechtzinnig. Want wij vreezen zeer dat wij op het einde der rekening naar de volledige afbraak gaan. Voor eerst, zegt men, is het van nu af besloten dat men de oude muren dei- vesting niet zal versterken men zal ze laten in puin vallen, bij gebrek aan noodige herstelling. E11 dan het feit alleen achter de ves tingen een gebouw te gaan verbergen dat men aan den ingang der stad wil, met een doel van Verfraaing, is het niet cloen verstaan dat, eenmaal het gebouw opgericht, men aan den Raad zal komen vragen zijne onllossing te bevelen. Eindelijk is er kwestie, vertelt men, eene laan te maken op de plaats van de oude schietbaan der Burgerwacht Eene laan om waar naartoe te gaan indien men de bestaande versterkingen wil eerbiedigen Al die ontwerpen zeg gen ons niet veel goeds Stuk per stuk, berooft men de stad van hare oorspronkelijkheid 't is eene strekking tegen dewelkewij nietgenoeg kunnen protesteeren. Een Yperling. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Den 15 dezer maand heeft de stad laten beginnen aan het herkasseien der Cartonstraaat en het vernieuwen harer voorlanden. Dit werk wordt verricht bij spaar zaamheid (o hoeveel of anders gezegd in daghuren door mannen van het K. Volkshuis. Wij vragen ons af, en het publiek deelt in dit gevoelen, of de tijd wel gekozen is, in 't midden van den winter, om goed en duurzaam te pa- veeren Waarom ook niet zulk belangrijk werk bij aanneming laten verrichten? Dit ware nogtans veel voordeelige in de belangen der stadsfinanciën. Nu zal het lang duren, slecht ei zonder toezicht gedaan zijn en vee meer kosten dan het zijn moet. De raadsheeren D'Huvettere ei Begerem die de Cartonstraat bewo nen, zullen nu de gelegenheid heb ben eene vergelijking te maken tus schen de manier van werken der kas seileggers van stad en degene doo den Staatgebezigdonder het toezich van een verstandigen kantonier. Twee maal in korten tijd hebber moedwillige kerels de steenen platen van weêrkanten vastgehecht aan <je piscinebij den ingang van het A.B.C, straatje, afgerukt en tegen den grond aan stukken geslagen. Heeft onze weinige waakzame en toeziende politie een onderzoek ^e. daan om de daders van dit misdrijf ontdekken en ze streng te doen straf fen Zulke herhaalde straatschenderij die niet kan gebeuren zonder tijd en geweld, en veel gerucht te maken, wordt alleen in Yper gepleegd. Hier zijn een vrij groot getal vol wassene jonge schavuiten die geen ambacht willen leeren, die leven men weet niet met wat en hoe, en die hun behagen schijnen te scheppen in het kwaad en schade aan de eigendom men toe te brengen. Wij roepen hierop de aandacht van wie het behoort. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet De maatschappij de Liberale Wacht heeft Zondag avond hare derde winter vergadering gehouden in haar lokaal Het Zilveren Hoofd. De vergadering wierd voorgezeten door den heer Nolf. Men is eerst en vooral overgegm tot de herstemming van de helft d| leden van het bestuur. Al de uittreden de leden zijn met eenparigheid van stemmen herkozen geworden. De heer Voorzitter heeft lezing gegeven van het verslag over de bewerkingen en den toestand der pensioenafdeeling en de leden dringend aangewakkerd, nieuwe aangeslotenen aan te werven. Het woord is vervolgens gegeven aan den heer advokaat Robert Glorie dezer stad, lid van het bestuur, die in het vl aam sol gehandeld heeft over de kwestie van het verplichtend onderwijs. Het is voor een buitengewoon talrijk publiek, dat de heer Glorie zijne ziens wijze verdedigd heeft en door statistie ken den ongelukkigen toestand van ons land heeft doen uitschijnen, onder geestelijk opzicht. In zijne fraaie voordracht heeft de heer Glorie zich doen kennen als een ware redenaar van waarde en de toe hoorders, aangenaam verrast door zij ne meeslepende welsprekendheid heb ben zijne redevoering onthaald op luidruchtige toejuichingen. De spreker is warm geluk gewenscht geworden door het Comiteit. Alvorens de zitting te heven, isme» overgegaan tot de inschrijving van A hinders der leden, die zullen toegelatei worden in het luisterrijke Kerstfeest ingericht door de Liberale Wacht e» dat zal gegeven worden in de Zaai dei Oud-Pompiers. van dienst zijnde van 's 111 i itlags lol 10 11 ren s'avoihB VOOR 'T JAAR 1909. KERSTDAG 25 DECEMBER 1909. DIXMUDESTRAAT. n° 68. YPEÜ ZONDAG 26 DECEMBER, 1909. BOTERMARKT9,

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2