Leve de Koning Leve de Koningin Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. bericht. Donderdag, 50° December 1909. 5 centiemen. Zesde jaar. \r 1. Verschijnende des iJonderdags. Vereenigde Kamers. Partijdigheid Ten propoosle van I kaI iIon Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. a-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De inkomst onzer jonge vorsten in de muren der hoofdstad is waarlijk eene intrede vol zegepraal geweest. De toejuichingen der menigte heb ben zich gemengd met deze der offi- cieele wereld en men mag zeggen dat het de gansehe natie is die den nieuwen koning begroet heeft. Wij verheugen ons met al de goede burgers over die uitbarsting van trouwe koningsliefde. Wij maken de vurigste wenschen voor de grootheid der regeering die begint. Mocht zij aan Belgie lange jaren van vrede, van eendracht en van bloei verzekeren Leve de koning Albrecht Léve de Koningin De Weergalm. Plechtige zitting uan 23 December 1909. EËI)AFLËÓGIi\(i TOESPRAAK VAN DEN KONING Mijne Hëerèn, Op het ©ogenblik dat ik de zending aanvaard, mij door de Grondwet toe vertrouwd, voeren mijne gedachten mij natuurlijk terug naar de stichters van onze onafhankelijkheid naar het Congres, dat, in eene merkwaardige oorkonde, de grondbeginselen .vast stelde van ons volksbestaan naar de Staatslieden, die liét tijdvak van 1830 opluisteren en die België -leidden in de wegen van politieke wijshéid: Mijne gedachten voeren mij terug, tén slotte, naar het Hoofd van ons Vorstenge slacht, Koninh Leopold I, den verkoze- ne van de vrije gevoimachtigdee der- Natie. Hun breng ik, hier, mijne ontroerde en dankbare hulde. Trouw bewaarder van de instellin gen die het land zich had gegeven, wist Leopold I de ziélsbégeèrten van het Belgische volk te begrijpen en té ver wezen lij kenMij bezorgde België hech t- heid in heb binnenland, 'eerbied daar buiten in de grootefamilie der- volke ren werd België geacht als een land van orde, van vrijheid en van vooruit gang, zijn Koning'als een wijze. I>e Vórst; dien wij héden bewéenën, "arn. hij 't beètijgén van den Troon,' de verbintenis' op-zich; België schöoner en gmoter temaken édele.eerzucht, die hij roemrijk heeft verwezenlijkt. Nauwelijks dertig jaar geleden wees men zich aan, op het Afrikaansche vasteland, een onmetelijk grondge bied, Tot dan ondoordringbaar ge bief ■vejn, waar slavernij de verwoesting deed voor tie yen. Het was eene vlek op de wereldkaart. Nu heerscht er vrede in dat land, dat wijd openstaat voor de beschaving. Wie heeft dat. wonder verricht. Koning Leopold Ily doop zijne voorzorg, zijne stoutmoedigheid, zijne vasthoudendheid, dapper onder steund door ,de toewijding van zoo velen onzer landgenooten. De herinne ring daarvan zal gegrift blijven in de geschiedenis der volkeren. Steeds bezield met de zorg de Natie te verrijken, wilde de Koning de eco nomische toekomst van het land ves tigen op hechte grondslagen. Aan zijne altijd wijdsche plannen stond eene wilskracht ten dienst, die nooit te kort schoot en die in menige, gelukkige of hachelijke omstandigheden zich plech tig deed gelden en dan was het land trotsch op zijn Koning 1 De hulde,, gebracht aan de gedachte nis van Leopold II, drukt de gevoelens uit van oprechte dankbaarheid, hem door de Belgen gewijd. De vreemde Mogendheden, begaan met den rouw der Belgische Natie en vol bewondering voor de liooge gees- tesgaven van Leopold II, hebben aan die hulde willen deelnemen door het zenden van bijzondere gezantschap pen. Uit naam van België, betuig ik dank aan de Prinsen, de gezanten en de bui tengewone afgezanten, wier tegen woordigheid ons een kostbaar onder pand van vriendschap was. Mijne IJeeren, Meer dan ooit is het oogenblik geko men, dat België zich bewust' moet zijn van zijne lotsbestemmingen de eischen van de toekomst onder het oog moet zien. In den loop van een bestaan van drie vierden eener eeuw, heeft het de meest hoopvolle verwachtingen van zijne stichters verwezenlijkt, ja, over troffen België is gelukkig, België is rijk. Maar de rijkdom legt plichten op aan de volken, zoowel als aan de-per sonen alleen de geestelijke en zedelij ke krachten eener Natie bevorderen hare welvaart- Het komt ons toe een schitterend tijdperk te verlengen, ons doordrin gende van de gedachten en de grond beginselen dia in de-, overlevering der Belgen liggen dffOR wrikbare gehecht heid aan al onze grondwettelijke vrij heden, de liefde voo,r onze onafhanke lijkheid- de. wijsheid, en degamatigheid in het beheerder openbare zakièn. Zoo .zal het Belgische volk ongeschouden bewaren het heilig erfgoed, ontstaan door den arbeid van zoovele geslach ten zoo zal het zijn weg vervolgen tot de vreedzafne veroveringen van den arbeid en van de wetenschap, ter wijl kunstenaars en schrijvers uit Vlaanderen en uit 't Walenland den weg met hunne meesterwerken zullen bezaaien. De Natie; met hare volle toestem ming, begeerende het werk van haren Koning ten goede te leiden, heeft de heerschappij aanvaard over Congo's grondgebied. Met besef van haren plicht, met vastheid ook, heeft.zij de koloniale politiek afgeieekendy die zij wil volgen. Het is eenei politiek van men.schelijkheid .en van vooruitgang. Voor een volk dat de gerechtigheid liefheeft, kan eene zending van koloni satie niet anders zijn dan eene zen dingvan hooge beschaving door deze eerlijk te aanvaarden, toont een klein land zich groot. België zelf wordt geregeerd door in stellingen, waarvan andere Staten de beginselen hebben ontleend altijd heeft België zijne beloften gehouden, en waar het zich verbindt in Congo een zijner waardig programma! toe te pas sen, heeft niemand het recht aan zijn woord te twijfelen. Mijne Heeren, Ik heb een zeer helder begrip van mijne taak. De plicht der Vorsten wordt aan hun geweten voorgeschreven door de ziel der vólken, want heeft de Troon voor rechten, hij heeft bovenal verantwoor delijkheid. De Vorst moet zich, met volkomen goede trouw, boven de par tijen stellen hij moet waken voor het behoud van de levende krachten der Natie hij moet, steeds lettende op de stem van het land en met deernis be wogen over het lot der nederigen, de dienaar zijn van het recht en de steun van den socialen vrede. God helpe mij bij het volbrengen van deze zending Wal mij betreft, ik zal altijd gereed staan de pogingen te steu nen van hen, die medewerken aan de grootheid van het vaderland, en die, doordrongen van den geest van een dracht en maatschappelijken vooruit gang, het verstandelijk en zedelijk peil der Natie verheffen, de opvoeding en het onderwijs ontwikkelen en aan de volksmassa een grooter welzijn verze keren. Ik heb mijn land lief 1 De Koningin deelt die gevoelens van onverbreekba re trouw aan België wij kweeken ze aan in 't hart van onze kinderen en wij wekken bij hen, terzelfder tijd, de lief de voor den geboortegrond, de liefde voor het huisgezin, de liefde voor het werk, de liefde voor het goede Het zijn deze deugden die de volkeren sterk maken. Mijne Heeren, Het onthaal, dat mij te beurt valt, treft mij diep. Ik zie daarin het bewijs van een ver trouwen, dat mij evenzeer vereert als steuntik zal trachten mij dat waardig te maken. Den grondwettelijken eed afleggen de, neem ik, tegenover mij zelf en tegenover mijn land, de verbintenis op mij, met nauwgezetheid mijne plichten te vervullen en ai mijne krachten, mijn geheel leven te wijden aan den diénst van het vaderland. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd 'tegjen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Het comiteit der Liberale Asso ciatie bericht zijne vrienden dat het gansch ter hunner beschik king is om al de voorstellen op te nemen betrekkelijk de inrichting van den strijd bij de aanstaande wetgevende kiezing. Het doet eenen oproep aan de medewerking van al de liberalen. De mededeelingen kunnen ge zonden worden naar het Secre tariaat. 1 eti be«T> - nstiging Men herinnert zich dat in dé zitting van den gemeenteraad van 20; Fe bruari 1908, de achtbare heer Bege- rem, opsteller van het Burgerbelang, orgaan van den burgersbond onzer stad, heeft doen opmerken dat de Hospicen van Yper geene opènbare aanbesteding doen voor hunne leve ringen, ofschoon de wet va'n 16 Mes- sidor jaar VII hen er toe verplicht en dat hij de toepassing dezer wet ge vraagd heeft. M. Colaert verrechtvaardigde zijne vrienden door alle slach van slechte redens en verzekerde dat de Hospi cen tot de aanbesteding overgaan voor eenige artikels die er kunnen 't voorwerp van uitmaken. M. Beuerem aandringende opdat het alzoo zij voor al de te leveren voorwerpen, zegde onze Burge meester, ofschoon hij hem in princiep gelijk gaf, dat de oproep tot de me dedinging voor al de artikelen moei lijk ware, maar dat men de zaak zou kunnen onderzoeken. Is het noodig te zeggen dat M. Colaert er zich niet mede bezigge houden heeft en dat de zaken even ver gebleven zijn Ver van rekening te houden van de kritieken en aanmerkingen waar van de Hospicen niet ophouden het voorwerp te zijn te dien opzichte van wege het publiek, hebben zij ditmaal twee artikelen samengetrokken, het vleesch en het rijst, in de openbare aanbesteding die plaats heeft gehad den 3 dezer maand, gelijk wij het reeds gezegd hebben. Al de andere leveringen en ze zijn talrijk en van de gewichtigste zullen dus gelijk in het verleden ver deeld worden tusschen eenige politie ke vrienden der bestuurders ondanks de wet en alle rechtvaardigheid, en billijkheid. Het is meer dan tijd dat dit stelsel van uitsluiting van -een groot gefal nijveraars en kooplieden, allen las- tenbetalers, een einde neme. In I88O, onder 't liberaal beheer, was de openbare sebuld van België van fr. 1.4S2.814.049. In 1907, na tBï jaren klerikaal bestuur 3,4iö,031.ö»0, of 1 miljard 993 miljoen 217 duizend öOl frank meer Ter gelegenheid van den dood des Konings heeft het stadsbestuur nauw- keuriglijkde oude gebruiken gevolgd in de openbaring van den nationalen rouw. Vaandels half top aan de open bare gebouwen, 'proclamatie aa.n^ de duurbare medeburgers» in nieuwen bestuurlijken minzamen trant, af schaffingvan 'tkarillon den Zaterdag en den Zondag. Maar de stadsheeren hebben niet gemeend de deuntjens van het karil- lon te moeten afschaffen die de ver deeling der uren aankondigen. Zij hebbën wel gedaan want het is niet ten teeken' van blijdschap dat de deuntjëszich laten hooren het werk tuigelijk karillon dient om de verdee lingen van den tijd aan te teekenen, en om de inwoners toe te laten zich wel rekening te gevèn welk uur van den.tijd het is.' Karillon en gelui gaan dus.te zamen en dit maakt een der gewichtigste openbare diensten uit welnu men staakt noch men schorst WEER Men schrijf! in hij den Uilgever. Uixtnudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansrh België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1