d'Extension Universitaire De werkmans pensioenen. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 5n Februari 1910. 5 centiemen. Zesde jaar. i\r 12, BERICHT CERCLE D'ETLRES Les gr an des découvertes géoqraphiques contemporaines Waar gaan onze centen naartoe? Loon naar werken o I' d e B e 1 o o n i li g der klerikale Pers!!!! Onmensehelïjk. Eendracht maakt Macht. V ('i'HC/iijHi'ltfft' f/t'S SPotldcVllltffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-SO Men handelt bij overeenkomst. Ter gelegenheid van HARNAVAL, zal De V/eer galm Woensdag niet ver schijnen. ET YPRES. Dimanche 6 Février 1910, Cours de M. Ie prof. PERGAMENI avec projections lumineuses. De klerikalen gaan er goed door niet onze Centen. België is rijk, 't is waar, inaar is het eene reden om ons geld weg te gooien vooral als men weet dat de rijke Belgen weinig en de arme Belgen veel betalen in de lasten Onze openbare schuld beeft bijna bet cijfer van VIER MILLIARDS be reikt Alle jaren moeten 160 milliöen fran ken besteed worden aan den dienst der" openbare schuld alleen. Ons jaarlijks verteer is gestegen tot 630 milliöen ranken En nogthans boe deerlijk staat bet niet met bet onderwijs Landbouw scholen bestaan nietambachtscholen zijn bijna overal onbekend, 't Pensioen voor den ouden werkman is om zoo te zeggen afgeschaft en er bestaat' geene verzekering tégen ziekte. Waar gaat ons geld naartoe Naar nuttelooze werken Laat ons eens onderzoeken wat er van sommige dezer werken is. Wij bëstatigen eerst en vooral dat bijna, al de werken die nut zouden kunnen op brengen onvoltooid blijven. Het kanaal van den Centre .(Bergen? La Louvière) is begonnen sedert.31 jaren en nog niet voltrokken. Aan 't kanaal van Terne uzen werkt men sedert 1896. Er zijn 21 milliöen aan verspeeld. Omtrent Ertvelde heeft men eene nieuwe vaart gegraven en daarna wederom gevuld. En te Selzaete is men eene bruggaan leggen op de gemzen/van Holland. Men werkt sedert neerlig jaar om 'E kanaal van Brussel naai' Charleroi te verb reeden. Men heeft er -40 milliöen aan .verspeeld. Nu eens werkt mén er eenige;imaanden aan, dan ligt men stil voor een jaar. Ondertusschen brengen al die,nnlüoepp$ plets op en wij moeten er de intreptpn van betalen. De verbreeding van 't kanaal van Gent naar Brugge is ook sedert een vijftal jaren begonnen 't derde ge deelte is gedaan. En 't overige men hoort er niets meer van. De werken gestemd voor de Leie en de Dijle om overstroomingen te voor komen zijn nog niet begonnen. Onder- lusschen stroomen beide rivieren, vooral dit jaar over, dat het een plezier Men schrijft in bij den Uilgever, üixtnudeslraat, nr 53, te Yper. I>e aankondigingen van ganscii België en't buitenland evenals de Notariale ea Rechterlijke a inkondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. is, tot groote schade voor boeren en handelaars. De werken aan de haven van Nieu- poort, sedert jaren begonnen, blijven onvoltooid evenals de havenwerken van Oostende, de werken aan den Rupel, de vaart van de Nethe en de vaart die de Schelde aan de Maas ver bindt. De statie van Antwerpen heeft 30 milliöen gekost ze is reeds te klein al 't geld werd verspeeld aan versie ringen en nutteloozen luxe, sommige treinen kunnen er reeds niet binnen en moeten naar de Zuidstatie de reizigers gaan opnemen. De kerk van Oostende kostte 5 mil liöen en er kunnen geen 500 menschen binnen. In 1903 werd één milliöen gevraagd voor 't paleis van den Koning, te Brus sel de minister .gaf zijn woord van eer, dat de werken niet meer dan 3 milliöen zouden kósten en men is reeds aan.... het 13ste milliöen En wanneer zal 't gedaan zijn De haven van Zeebrugge kostte 44 milliöen. Ze verzandt en kost meer aan baggerwerken, om hare diepte te be houden, dan wat zij opbrengt. Over twintig jaren werden op de Korenmarkt te Gent, de huizen afge smeten om de nieuwe post op te bou wen. Deze 'huizen brachten. 30.000 fr. 's jaars op de nieuwe post-, die mil- lioenen heeft gekost, staat er sedert jaren doch zij dient tot niets Aan 't Paleis van Justitie van Gent is men ook reeds sedert jaren bezig met maken en breken, 't gaat noch voor- noch achteruit, maar geld kost het bij de vleet. Er werd 5 milliöen verbouwd aan 't Paleis te Laken, dat onbewoond bleef0 milliöen werden verbrast voor tunnel van de statie van Laeken naar 't Paleis van den Koning de nieuwe Koning heeft verklaard dat hij er nooit geen gebruik gaat van .maken. De nieu we militaire schooi kost 13 milliöen de kazerne der grenadiers, te Brussel, kostte 1.2 milliöen. Te Charleroi staat sedert jaren eene kazerne voor ruiterij onbewoond. Te Doornij k is een mi litair hospitaal gezet, grooter dan dat van de stad die 40,000 inwoners telt dat kolossaal gebouw moet dienen voor 40 zieken in middel maat, doelt men heeft er zoo gestolen dat het houwen op bevel van den minister van oorlog onderbroken werd. De kazerne van Laeken kost 3 milliöen en de kerk van 't kamp van Beverloo 1 1/2 milliöen. De forten van de Maas kostten 80 milliöen en er heeft daar nog geen soldaat den voet in gezet. De forten van Antwerpen zullen meer dan 100 milliöen opeten. Te Brussel gaat. een nutteloozen on- deraardschen spoorweg.-en een kunst berg gebouwd worden waartoe voor 75 millioyn franken huizen zuilen moe ten afgebroken worden 't Is schandalig En voor de pensioenen der odde werkmenschen-'zou men een duit in twee klieven Voor 't verbeteren der landwegen is er geen geld, tenzij om de goede en deugdelijke kalsijdeu uit te breken en ze te vervangen door macadam of modderpoelen Voor maatschappelijke hervormin gen, die liet lot der arme menschen moeten verzachten, is 't altijd te veel. Houdt de hoeren en de wefkmen- schen maar zoo onwetend mogelijk, heeren klerikalen, èn> verduikt hun maar de waarheid■-] want hadden ze hun verstand en zagen ze klaar in uwe geld verhrassingen, uw ministerie zou onvermijdelijk vallen. Doch zij zullen zich niet eeuwig laten foppenen bedriegen, hetgeen zij zullen bewijzen in de stemming van 22 Mei aanstaande MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Ja, geëerde lezers, het lot is ge worpen, de klerikale pers heeft toch eindelijk voldoening gekregen na hareonbetaamdeeneindloozeschimp- artikels gericht aan het Fransch Gouvernement. De gazetten staan dagëlijks vol wegens de Belasting op Onze Franschmans en vreemde arbeiders die in Frankrijk arbeiden. DeFransche Kamer heeft dit immers reeds besloten en èene. commissie is reeds ook bezig met het betalen dier belasting te regelen, doch haar taak zal lastig wezen en niet zoo spoedig, tot een goed einde komen. In al geval, zullen de duizenden. Belgen die jaarlijks daar gaan wer ken, zwaar worden getroffen, zoo be doelde commissie tot den uitslag komt welke de wetgeving dit jaar verlangt. Men moet niet schrijven, dat Frankrijk naar allen schjn niet veel hecht aan de Belgische werklie den, dat is onwaar. Het is schande van de echte waarheid te willen ver- draaijen. ja, klerikalen, gij en nie mand anders zijt de echte schuld er van dat het Fransch Gouvernement zulke maatregelen neemt tegen onze moedige en levendige werklieden, die daar gaan slaven dag en nacht voor brood aan ouders, vrouwen 1 en kinderen te verschaffen. Ja wat hebben wij sedert jaren in onze fa meuze klerikale bladeren gelezen, vele schimp en oneerlijke artikels gericht tégen Frankrijk Ja! geëerde en beleefde redactiën, indien gij moed en hart bezit, zult gij moeten bekennen dat loontje om zijn boontje komt, vroeg of laat. Nu zult gij moe ten in uw eigen zeggen: W-ij hebben waarlijk gemist door ons schrijven, maar heden is het te laat beklaagt. In I88Ö, oiidei* 't liberaal belieer, was de openbare seliuld van België van fr. 1.4S3.814I.0 49. In ÏOO J na 23 jaren kl»n*il«:>al bestuur 3,413,031.300, of 1 miljard 333 miljoen duizend 331 frank meer Hoeveel maal hebben wij voor de nederige agenten, van het spoorweg- bestuur, gelast met de kaartjes te knippen aan den uitgang van de statiën, het bouwen van eene schuil plaats afgesmeekt, maar vruchteloos. Bij het hondenweer dat wij heden te verduren hebben, zijn ze beklagens- weerdig en iédereen heeft medelijden met hen. Zij staan in openlucht, blootgesteld aan de vele trekgaten. Als zij ontsnappen aan verkoudhe den of rhumatisme mogen zij van geluk spreken. Hunne klachten onbeantwoord ge bleven zijnde, hebben liberale sena tors en volksvertegenwoordigers, beurtelings in Senaat en Kamer, de stem verheven ten einde de minister te overhalen meer menschelijker je gens zijne bedienden te wezen. Niets aan te doen Den heer Hel- leputte blijft stom. Kon men dan toch niet eenige honderde franks vinden om een einde te stellen aan een waar schandaal De kiezingen naderen en onze klerikalen zullen zooals gewoonte nogmaals pochen met hunne liefde voor den nederigen werkman. Dat zij dan ten minste hunne daden bij hunne woorden voegen. Zij zouden alsdan moeten andere redevoeringen houden. De Kiezers zullen het hen indach tig zijn. In 1880, libee&al bestuur, bi-aclxt tie gene ver frank 23,620,000 op. In 133Ï, klerikaal bestuur, frank S»,S27,000, of 29 mil joen 30 J cluizentl fr. meer Tijdens de liberale betooging te Antwerpen, op 16 Januari 11. deed de heer Lod. Franck opmerken dat, nu de legerkwestie opgelost is, er eene plaats open blijft in 't liberaal programma en hij heeft voorgesteld die in te vullen met de kwestie der werkmanspensioe nen werkmanspensioenen derwijze ingericht dat zij wezentlijk den ouden dag van den arbeider verzekeren. De heer Paul Hymans heeft onmiddelijk daarmede ingestemd en ziehier in wel ke bewoordingen Wij 'willen de maatschappelijke kwesties, die alle mannen van haft en van vooruitgang in de weer stellen, op lossen. Wij zullen ze aanvatten met voorzichtigheid en overleg, zoover gaan als 't mogelijk is op 't gebied van het praktische en het mogelij kpVoor al 't andere moet men zich bezig houden niét de werkmanspensioenen. Wij héb ben eene wet dienaangaande, die een machtigen schoot aan den geest van onderlinge hulp heeft gegeven, maar die nochtans geen voldoenden uitslag geeft. Men kim Uitdien uitslag geraken met de wet breeder te maken en ze in verband te brengen met dn herinrich ting van ons verouderd en, versleten stelsel vah weldadigheid en', piet dftyjt- breiding van den onderfingep bijsjapd. Wij zullen alzoo een schoon volksge zind werk verrichten en den nia'at- schappeüjken vrede bewerken én waarborgen. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. DE WEERGALM aai**-..-.. I -AaaEggaaBgasaa

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1