Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, In de Kamer. De nieuwe Gendarmerie. Mengelwerk. 65 Société des Francs Arbalélriers. Openbare waterdiensl. Onze bevolking. Dinsdag 1" Februari, heeft de Kamer hare werkzaamheden hernomen. M. Debunne heeft den heer minister van buitenlandsche zaken ondervraagd nopens de nieuwe maatregels die zul len genomen worden tegenover de belgische werklieden die in Frankrijk gaan werken. Eene dagorde, door de liberalen voorgesteld, werd met eenparigheid aangenomen. liet luitl als volgt De Kamer verzoekt het goeverne- ment aan de regeering der fransche Republiek de gewettigde bekommer nissen van Belgie te doen gelden, aan gaande de handelsbetrekkingen tus- schen beide landen. De Kamer, vertrouwend in de tusschenkomst van zijn goevernement, gaat óver tot de dagorde. Er zijn dus 9 raadsleden gevonden geweest om hunne goedkeuring te geven aan het ongelukkig ontwerp de nieuwe gendarmerie op de Espla nade op te richten twee hebben er tegen gestemd de heeren Iweins en D'Huvettere; M. Fraeys, schepen der openbare werken en voorzitter der Hospicen, heeft verklaard in de zitting van den Gemeenteraad van den 22 Januari 11., dat indien hij tegenwoordig ware geweest in de zitting van den 15 Januari, hij het ontwerp van het College zou gestemd hebben. Wij betreuren deze beslissing en onze spijt zal gedeeld worden door de meerderheid onzer medeburgers, misschien zelfs door zekere raadsle den die, met eene bevestigende stem uit te brengen, den moed niet gehad hebben van hunne denkwijze. Wij hebben reeds gezegd dat dit ontwerp ons niets goeds zegde dat het de eerste stap was naar de af braak van het deel der vestingen welke het oude bestuur heeft laten bestaan, na den misslag begaan te hebben, die heden algemeen aange nomen is, het deel van den ringmuur af te breken die langs den kant der tegenwoordige Maloulaan zich uit breidt. Wat ons doet veronderstellen dat het wel alzoo is, 't is dat er kwestie DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit liet Engelsck. is eenen boulevard te maken die rond de Esplanade zal leiden, in vooruit zicht, zegt het verslag, der uitbrei ding die de stad. langs dien kant zou kunnen nemen. Is dit niet stilzwijgend bekennen dat het overblijvende deel van den ringmuur veroordeeld is en dat wij in eenen min of meer korten tijd de verdwijning er van zullen zien Hoe zou inderdaad de stad langs dezen kant kunnen uitbreiden indien men het eindje vesting die zich daar bevindt liet bestaan Wij bevinden ons dus voor een vastbesloten wil van af te breken. Voor tweede aanwijzing willen wij maar de uitgaaf melden van 40,000 tot 45,000 fr. welke men zal besteden om aan het nieuw gebouw eenen gevel te geven in Yperschen bouw trant. Welnu, deze gevel zal gekeerd worden langs den kant der vestingen hij zal grootendeels gedoken zijn. Begrijpt men dat men 40,000 tot 45,000 fr. besteedt aan eenen gevel, indien het is om hem te verbergen en hem in eenen hoek te zetten Het schijnt ons dat men daarin niet met rechtzinnigheid handelt. Onze raadsleden hebben schoon ons te zeggen dat zij de afbraak onzer vestingen niet willen, wij zijn geen dupe. Zij zoeken de openbare denk wijze te misleiden, of wel zij laten zich foppen. En dan, indien zij rechtzinnig wa ren, hoe dan zullen zij den Staat be letten de afbraak voort te zetten eens dat hij zal willen gebruik maken van zijn recht van onteigening Dat, voor het eene of het andere voorwendsel, hij vinde dat de vestin gen een hinder is voor de te bouwen gendarmerie, hij zal de afbraak be velen voor openbaar nut en de toer zal gespeeld zijn het zal eene gele genheid te meer zijn voor onzen Bur gemeester om te zeggen 't en is ikke niet. De beslissing door den Raad ge nomen is te betreuren onder alle op zichten. Zij is zooveel te min uit te leggen dat zij de belangen van het bestuur der Hospicen grootelijks krenkt, dus de armen der stad. De huidige gendarmerie is, gelijk men weet, een eigendom der Burger lij ke Godshuizen. De Staat, die dezen eigendom in pacht heeft, betaalt uit dien hoofde een jaarlijkschen pacht prijs van 3,000 franks! Eens de gendarmen vertrokken, wat zal men met dezen eigendom doen en wat zal hij nog opbrengen Hadde het bestuur der Burgerlijke Godshuizen zich niet moeten ver staan met het departement van oor log om hem de tegenwoordige gen darmerie af te staan en onze Burge meester, die alles verhandeld heeft, zou hij zijnen invloed niet moeten ge bruikt hebben om zulke bewerking te bevoordeeligen Maar neen, hij heeft niet willen afzien van zijn ge dacht, en het schijnt dat wanneer de Hospicen in onderhandeling geko men zijn met het departement van oorlog, de zaak reeds geklonken was. En nochtans de ligging der tegen woordige gendarmerie was meer dan voldoende om er te bouwen voor 18 huisgezinnen van gendarmen en 9 on- gehuwden Maar neen, men heeft liever aan de stad eene oplossing w illen op dringen welke de meerderheid der medeburgers afkeurt, die tegelijk schadelijk is voor onze financien en slecht voor onze Hospicen Het was het gedacht van onzen Burgemeester en onze Raadsleden, volgens ge woonte, hebben geknikt. De Yper- lingen hebben de bestuurders die zij verdienen. Wat den Staat betreft, indien hij zich niet wilde verstaan met de Hos picen, om de huidige gendarmerie over te nemen, had hij geen bouw grond die gansch aangewezen was om de gendarmen te huisvesten in de Ste Barbara kazerne Het was waarschijnlijk te eenvou dig. Hij heeft gevonden dat het redelijker was af te breken wat hij had om elders te gaan bouwen. Men heeft ons zoo wel gewoon ge maakt aan verkwistingen, dat eene domheid meer ons niet meer kan ver wonderen. Tir du 31 Janvier '1910 Cercle fixe. Haut total Pinteion J. Bas totalDewanckel J. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Zoo is het Onder voorwendsel van Zondagrust, sluiten onze kleri kale dweepers de pressing van 't stadswater op de zon- en feestdagen, ten negen uren 's morgens, zoowel in den winter als in den zomer. Vele inwoners klagen hierover en niet zonder reden. Zulke dienst, in 't belang van de openbare gezondheid en de reinhou- ding ingericht, zou nooit moeten on derbroken worden. Voor de DUIZEND FRANKEN TE MAANDE - de helft te veel - dat het nieuw stelsel kost, zou men ons wel de pressing mogen geven op de Zon-, feest- en kermisdagen, zoo niet tot den avond gelijk in de gewone dagen der week, dan toch tot het middaguur. En welk water, ach arme St Me- dardlevert ons het kostelijk kasteel met zijnen toren, zijne kwistige toe stellen, pompen, zuiveringskommen en filters, ten duren dans van ons geld, zoo gebrekkig en onvoldoende ingericht In plaats van ons altijd klaar en drinkbaar water te geven zoo als onze klerikalen het beloofd hadden, is het doorgaans van een onbepaal- den smaak, geel van ijzer roest, krioelende van microben en naar het moeras riekende In 188Ö, liberaal bestuur, brachten de accïjnsrechten op de bieren 14.719,000 fr. op. In klerikaal be stuur 22.275J.OOO fr., of T miljoen a43 duizend frank meer. Het uittreksel onzer bevolking op 31 December 11., toont dat deze de voorschriften van Mgr Mercier niet letterlijk volgt. De geboorten berei ken maar het cijfer van 402 tegen 408 overlijdens, hetzij 22 per duizend nieuwgeboornen, wanneer het mid delmatig getal in Belgie bij de 28 per duizend is. Men moet nog van dit uittreksel degene aftrekken welke de klerikale kiesbeloften van 1891 niet verwezen lijkt hebben. In plaats van een belangrijk cen ter te worden vermindert onze bevol king in 1909 van 255 inwoners (aan komsten 768, vertrekken 1015). Deze uitwijking naar de groote centrums en naar Frankrijk bewijst OF DE TWEEDE ÜEEL. Derde Hoofdstuk. IJdelheid. Geertrui nam elke gelegenheid waar om hem te doen begrijpen, dat hij zich met geene mogelijkheid veracliterbjker in hare oogen kon maken dan door zulke laaggees- tige pogingen om haar te krenken maar dewijl hij hare warmte juist aan dat gevoel van j aioezij toeschreef, dat hij wenschte op te wekken, bleef de zelfzuchtige jongman in zijne dwaasheid en slechtheid volharden. Daar hij slechts beleefdheid had bewezen, en geene aanbieding van hart en hand had gedaan, stelde Geertrui geen het minste ver trouwen in de betuigingen die hij haar zelve deed, d-. wijI zij meende datdezeslechts ten doel hadden om haar, ter bevrediging Zijner e genliefde, te bewegen den vasten en weloverlegden regel van haar uedrag te ver zaken. Zij zag echter duidelijk in. dat hoe ijdel en lichtzinnig zijne beweegredenen in haar geval mochten wezen, zij dit nog veel meer ten opzichte van Kitty waren, en zij bedroefde er zich over dat dit eenvoudige meisje daarvan geheel onbewust toonde te zijn. Want vreemd genoeg, had Kitty thans geheel vergeten dat zij Geertrui voor eenige weken a's eene mededingster had beschouwd en haar thans tot hare boezemvriendin en vertrouwde gekozen. Hare tante was te ruw en te grof, Isabella te ijdel en eigenlievend om met kleine aangelegenheden van 't hart vertrouwdete worden en hoewel Kitty vol strekt niet gezind was om hare ingenomen heid met den heer Bruce te bekennen, uas haar gemoed zoo gemakkelijk te doorgron den. dat zij haar geheim aan Geertrui ver ried. zonder in het minst te weten dat zij zulks deed. Hoewel niemand dan Geertrui dit scheen op te merken, was Kitty verba zend veranderd. Het vroolijke lachzieke, zorglooze meisje had nu vlagen van pein zend mijmeren haar helder gezichtje werd somtijds door wolken beschaduwd, die het van allen glans beroofden. Nu was zij 0 er- dreven dartel en levendig, dan weder keek zij nadenkend voor zich, en ter luiks hare oogen opslaande, vestigde zij die met ang stige oplettendhei I op het gezicht van den heer Bruce, alsof zij zi]n karakter of zijne gedachten wilde doorgronden. Wanneer zij Geertrui in den tuin zag wandelen of alleen op hare kamer vond zitten, kwam zij dik- wij ls naar haar toe, sloeg haren arm om haar heen, het haar hoofd op haren schouder zinken en sprak over haar geliefkoosd on derwerp Dan vertelde zij met eene menge ling van eenvoudigheid en ij del heirl de vloeie .de gezegden en oplettende beleefdhe den van den heer Bruce, bleef een uur lang over hem aan het spreken en vroeg Geertrui mar hare meening over zijn karakter en. de oprechtheid der genegenheid die hij haar betmgde. Zij g >f dan somtijds te kennen dat zij wel een of ander gebrek bij hem, die in hare oogen bijna de volmaaktheid zelf was, opmerkte en wanneer Geertrui haar gelijk gaf en haar leedwezen over eene onloochen bare ondeugd betuigde, legde zij zeer veel schranderheid ten koste om te bewijzen dat zij beiden ongelijk hadden met hem die on deugd toe te schrijven, en dat indien hij een gebrek had het in waarijeid juist het tegen deel was Dan vroeg zij Geertrui of deze werkelijk dacht dat inj alles meende wat hij z^gde en voegde er bij dat zij 't natuur lijk niet geloofde dat alles maar gekheid was, En wanneer Geertrui de gelegenheid waarnam om hetzelfde gevoelen te uiten en te zeggen, dat het best was zijne hoogdra vende vleierijen niet te betrouwen, betrok het gezicht der arme Kitty, en ontwikkel de zij hare redenen om somtijds te denken dat hij het ernstig meende, daar hij zulk eene hartelijke en oprechte manier van spreken had. Het baatte niet wenken of waarschuwin gen te willen geven. Kitty was geheel ver blind. Eindelijk vond de heer Brace goed Geertrui.les standvastigheid op de proef' te stellen door haar eenen kostbaren ring aan te bieden. Niet weinig verbaasd over deze vrijpostigheid, wees zij dien zonder aarze ling of verontschuldiging af, en den volgen den dag zag zij den ring aan den vinger van Kitty, die zich haastte om haar te vertellen hoe hij haar was aangeboden. En hebt gij hem aangenomen vroeg Geertrui, met zulk eenen blik van verbazing, dat Kitty niet kon nalaten dien op te mer ken en de bekentenis dat zij dit werkelijk gedaan had ontweek, door blozend te Zeg gen, dat zij toegestemd had b em een poosje te dragen. Dat zou ik nist gedaan hebben, sprak Geertrui Waarom niet Omdat ik vooreerst niet denk dat het zeer voegzaam is kostbare geschenken van heeren aan te nemen, e. dat gij dan ook, vreemden er op letten, misschien onaange name aanmerkingen zult hooren. Wat zoudt gij er dan uieê doen? zegde Kitty. Ik zou hem terug geven. Kitty keek zeer verlegen maar bij later nadenken, besloot zij den ring aan den heer Bruse terug te geven en hern te vertel len wat Geertrui gez-'gd had Zij dead, zulks, en Benjamin, die geertruides be weegreden miskende en geloofde dat zij slechts ongenoegen tusschen hem en Kitty had willen makenverbeeldde zich nu dat hij eindelijk haar hart had gewonnen en zijne zegepraal thans volkomen zou zijn. Hij was dus zeer teleurgesteld toen zij hem bij eene volgende ontmoeting, gelijk zij altijd had gedaan, met koele beleefdheid ba handelde het kwam hem zelfs voor dat zij onverschilliger dan ooit voor zijne verdien sten was, en haastig het huis verlatende, tot groot spijt van Kitty (die het overige van den dag besteeded met zich alles te her inneren wat zij gezegd en gedaan had, ea na te denken waardoor zij hem misschien had kunnen verstoren) zocht hij zijfh oude. rustplaats onder den perenboom op, en zette zich daar tot het overwegen ecner gewich tige vraag. Zelden gevoelde Benjamin Bruce zich genoopt om ernstig over ia's na te donken Zelden sbbikte hij de vermogens van zijnen geest in orde en gelid om bedaard de twee zijden eener vraag tegen elkander af te we gen. Daar hij met geen hooger doel leefde dan de bevordering van zijn zelfzuohiig genot, was hij gewoon elke gelegenheid tot vermaak en gemak te baat te nemen, e» zelfs lage, en verachtelijke kunstgrepen te gebruiken om zijne oogmerken te bereiken. Wordt Voortgezet)

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2