Lantaarnaansteker, De Zaak STAD YPER. Mengelwerk. 67 LOTGEVALLEN EENER WEES Iec li l c rl ij k e k ro 11 ij k De overslroomingen in België. schijnlijk kan worden vervangen door eene vaste brug in dit geval zou eene voetbrug nutteloos zijn. Te Komen ligt eene voetbrug over de sluis, eenige meters verder dan de huidige ophaalbrug, waarvan de Fran- sche dienst van bruggen en wegen de herbouwing bestudeert. De aandacht van dien dienst zal wor den gevestigd op de kwestie van de voetbrug die het geacht lid vraagt. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Maatschappij van Onderlingen Bij stand gezeid De Oud-Leerlingen der Stadsschool Tombola ten voordeele der afdeeling B, toegelaten door het Schepen College bij beslissing van 9 Januari 1909. Het Gomiteit brengt ter kennis van het geacht publiek dat de prijzen voor de Tombola beslissend worden samen gesteld als volgt 15 obligatiën of stadsloten, ieder van 100 fr. naamwaarde, met premie- le prijs (5 loten) Brussel 1905. Antwerpen 1887. Antwerpen 1903. Gent 1897. Luik 1897. 2e prijs (3 loten) Brussel 19C5. Antwerpen 1903. Luik 1897. 3" prijs (2 loten) Brussel 1902. Luik 1897. 4" prijs (1 lot) Brussel 1905. 5e id. 6e id. T d Antwerpen 1887. 8e id. 1903. Tot zijn spijt, heeft het Gomiteit ba- machtiging moeten vragen en verkre gen van het Stadsbestuur 24 Januari 1910, om de trekking te verschuiven tot Zoiula^ 3 October 1910. Nochtans moet er aangemerkt wor den dat deze dagstelling onwederroe- pelijk is en niet meer zal verdaagd worden, integendeel. Er wordt hier hartelijk dank gezegd aan al de personen die loterijbriefjes aangekocht hebben of zullen willen koopen om tot ons menschlievend doeleinde te geraken. Billetten aano.io fr. Boekjes vanjo ofjfr. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, A. Vanden Driessche. A. Stoffel. DE Uit liet Engelsch. TWEEDE DEEL. Derde Hoofdstuk. IJdelheid. Dat heb ik sedert etnigen tijd gedaan maar. Dat dacht ik wel viel Kiity hierop in. Ik wist wel dat de arme jufvrouw Ame lia het u te danken had, dat zij er altijd zoo keurig uitziet. Neen, waarlijk, Kitty, daain vergist gij u. Ik heb Amelia nooit beter gekleed ge zien dan zij was toen ik haar voor de eerste maal ontmoette en hare schoonheid is niet aan de kunst ontleend zij is geheel haar eigendom. O, ik weet wel dat zij beminnelijk is en iedereen over haar is opgetogen maar men kan toch niet denken dat zij zich de moeitte zou geven om zulk mooi goed te dra gen en het zoo elegant aan te doen, alleen tot haar eigen vermaak. Zij doet het niet alleen tot haar eigen vermaak het was om haren vader te belie ven, dat Amelia zich in het eerst moeite gaf om zich zooveel met smaak a's netjes te kleederen. Ik heb gehoord dat zij eenen tijd lang nadat zij haar gezicht bad verloren, OY«rbelde om zeer slordig te worden maar VAN HET ARMBESTUUR van Poperinghe, voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Yper. Deze zaak is opgeroepen geweest voor de boetstraffelijke Rechtbank dezer stad, Dinsdag Maart 11. M. Biebuyck zat voor en had voor bijzitters de heeren Veys en Limburg. Het openbaar ministerie was verte genwoordigd door den heer substituut Vander Ileyde. Aan de bank der verdedigers, Mtór Glorie van de balie van Yper en Mtor De Saegher van de balie van Gent voor de burgerlijke partij. De betichten Brutsaert, Vantomme, Delbaere en Decat zijn verdedigd door Vf6™ Colaert en Begerem. De voormelde betichten zijn be schuldigd koopwaren geleverd te heb ben aan het armbestuur van Poperin- ghe waarvan zij leden zijn, overtreding voorzien door art. 245 van het straf wetboek. De eerste getuige Rabau is opgeroe pen. Hij verklaart dat hij als alle andere neringdoeners maar mocht leveren aan het bureel van weldadigheid, in geval en in mate dat hij naar den win kel van den dischheer ging. Eene redekaveling ontstaat tusschen de getuigen en de verdedigers, Mte1'3 Colaert en Begerem, nopens geschre vene brieven toegezonden aan den heer Prokureur generaal. Onmiddelijk na de ondervraging van M. Rabau, Mlers Glorie eu De Saegher stéllen zich voor als burgerlijke partij. Mters Colaert en Begerem verzetten zich tegen de besluiten dezer heeren. Mto De Saegher, in zeer gegronde reden, betwist de gezegden der verde digers en bewijst door arresten van Beroepshoven en van den Boetstraffe- lijken rechtbank van Gent dat het genoegzaam uit het bundel en de om standigheden der zaak spruit dat de burgerlijke partij eeu stoffelijk en zedelijk belang heeft om zich aan te stellen en dat de rechtbankdieaanstel- ig moet aanvaarden. Later, na het onderzoek der zaak, zal er moe ten bepaald worden hoeveel de schade bedraagt en dau zal de rechtbank er over beslissen. Het openbaar ministerie aanveerdt de besluiten van MtOT De Saegher en stemt toe aan de vraag der burgerlijke partij M'ers Colaert en Begerem nogmaals verzetten zich tegen de besluiten van M"!r De Saegher en vragen aan den rechtbank dal zij die vraag niet ontvan- gelijk zou verklaren. Daarop ernstige pleitingen. Na deze en na twintig raadslaging, de rechtbank ver besluiten der burgehjke party env - werpt de vraag van M"De Saegh De burgelijke partij verklaart zich op hooger recht te beroepen en siaai soi- fens beroep in. Nog een tiental getuigen worden onderhoord en zijn stellig in hunn getuigenissen. Het openbaar ministerie vraagt de toepassing van art. 245. van het stiai- wetboek. De heer voorzitter geeft het woord aan Mter Begerem die zich hoog acnt voor de betichten Brutsaert en an- tomme te pleiten. Spreker zegt dat het voor hem eene ware voldoening is die twee tretlelijke mannen te verdedigen, bijzondei lijk Vantomme, een zij tier oud-leeraars van .het Bisschoppelijk Kollegie van Yper. Zijne klanten zijn onschuldig, t is maar enkel op het aandringen van den heer Prokureur generaal dat het Parket van Yper zich in beweging gezet heett. (Welke kaakslag voor die heeren van 't Parket van Yper Met groote ver wondering hebben wij bemerkt dat den beer substituut zulks erkend heelt als waar Alles in deze zaak, zegt Mlcr Begerem, is de schuld van Pierde schuld van Paul Oud-Pompiers, enz. enz. enz., dat Brutsaert en Vantomme geroepen zijn voor de Boetstraffelijke rechtbank. Volgens M1" Begerem zijn de twee be tichten zoo zuiver als t water van Dickebusch-vijver. Kortom, MtorBegeiem is overtuigd dat de rechtbank de betichten Brut saert en Vantomme zal vrij verklaren. Eene enkele overweging Indien de rechtbank geene uitspraak gedaan had tegen de burgerlijke partij, wij twijfe len er geenszins aan of er zou bewezen geweest zijn dat het alleen de schuld is van Brutsaert en Vantomme geroepen te zijn voor den boetstraffelijken recht bank, uit reden dat zijals leden van 't Bureel van Weldadigheid van Pope- ringhe, in overtreding waren met de wetten en reglementen van dit Bestuur. Ban, treedt Mtor Colaert op om de betichten Decat en Labaere te verde digen. Zij hebben gezegd, roept Mtor Colaert luidkeels uit, dat ik niet ging pleiten voor die personen omdat het politieke vrienden waren. Dat is eene onwaar heid. Ik was terug gehouden in de Ka mers. Ik kende zelfs die twee personen niet! Na inlichtingen, heb ik vernomen dat het twee treffelijke mannen zijn van Poperinghe en dat zij wel verdie nen dat ik voor hun spreek. Dooreen aantal opgehaalde feiten heeft Mter Co laert trachten te bewijzen dat zijne dat zij, toevallig' Ondekkende dat dit zijn verdriet vergrootte, zich in eens daarboven verhief, en met hulp van jufvrouw Ellis zorgde hem naderhand in dit opzicht altijd' genoegen te geven. Maar gij zult wel op merken, Kitty,dat zij nooit iets draagt, dat zwierig of opzichtig is. Dat doet zij ook niet, en dat is het juist wat mij zoo bevalt. Maar, Geertrui is zij roet altijd blind geweest Neen tot in haar zestiende jaar had zij fraaie oogen, en kon zij zoo goed zien als gij ot ik. Wat is haar dan gebeurd Hoe heeft zij haar gezicht verloren Dat weet ik niet. Hebt gij het dan nooit gevraagd Neen. Waarom niet Hoe vreemd Ik hoorde dat zij er niet gaarne van sprak. Maar zij zou het u toch wel gezegd hebben zij houdt zooveel van u Als zij gewenscht had dat ik hst wist. zou zij mij wel zonder vragen hebben gezegd Kitty zag Geertrui strak aan, verwondert over zulk eene kieschheid, en over de zelf- beheersching, waarmede hare vriendin eene nieuwsgierigheid bedwong, welk zij wel wist dat zij in hare plaats niet had kunnen smoren Maar uwetoilet sprak Geertrui,glim lachende over Kitty's verstrooidheid. O ja. Ik zou bijna vergeten waarom ik hier gekemen ben. zegde Kitty Wat zal ik dan dragen lichte stof, of zware rose, blauw of wit Wat heeft Isabella gekozen Blauw eene zware blauwe zijde dat is hare liefste kleur maar mij staat ze Lwee negers zoo wit waren als fi sneeuw. Dal liet niet was voor sirooppot te behandigen of eieren a? noodlottige menseden te geven Decat en Labaere konden vervijw worden. Dit belet niet dat de Rechtbank èi vonden heelt dat de betichten zwar waren, bij zooverre dat, aangezien a feiten genoegzaam bewezen zijn te laste van Brutsaert, Vantomme, De(.r en Labaere, die vier personen verooi deeld heeft tot eene boete van 26 frar ken of acht dagen gevang, dit noct tans voorwaardelijk voor een termij van vijfjaren. Het laatste woord is nu, in deze zaal aan het Beroepshof van Cent. In 1880, onder 't libei«UïJ beheer, was de openbar gehuld van België van f, I,4»».8M.049. In 190T, Q >3 jaren klerikaal l»estu„ 3,4k!,«31.SSO, oi l miljar 993 miljoen 31T duiden 301 frank meer niet goed Neen, dat Zou ik ook denken, zegde Geertrui. Maar komaan, Kitty, laten wij naar uwe kamer gaan en uwe kleedjes eens be/ien dan zal ik u mijn ge»oelen zeg gen. Toen Kitty's garderobe was nagezien en Geertrui eene lichte stof, vooral in den zo mer, voor het beste had verklaard, werd er enn kleed van fijn wit krip uitgekozen. Nu kwam er echter een nieuw bezwaarop on der al hare kapsels bleek er geen voldoende te zijn alles was meer of min verlept, en niets was bij het keurige nieuwe kransje te vergelijgen, dat Isabella in hare lokken had gevlochten. Ik kau niets daarvan dragen, zegde Kitty dan zou ik zoo bij Isabella afste ken. Maar o riep zij uit, eene doos zien de, die op het kaptafeltje stond, dat is juist wat mij zou bevallen. O, Belle, waar hebt gij die heerlijke anjeliertjes van daan en zij nam eenige bloempjes op, welke inder daad eene verwonderlijk goed gelukte na bootsing der natuur mochten heeten, e.i liet. ze aan Geertrui zien, nogmaals zeggende dat dit juist was wat zij noodig had. O Kltty, sprak Isabella, zich gramsto rig van den spiegel alkeerende, raak niet aan mijne bloemen gij Zult ze bederven en ze haar uit de hand rukkende, legde zi'j ze weder in de doos, haalde eene lade open zette de doos daarid weg, en nam toen nog de voorzorg van de lade te sluiten en den sleutel in haren zak te steken een bedrijf dat Geertrui met verbazing niet onhemengd met verontwaardiging, aanzag. - Kitty, sprak zij, ik zal een kransje natuurlijke bloemen voor u meken, als ge dat goed vindt, in Braband. Zondag, is hel water nog geklom- men in gansch de Zennevallei e richle grooie schade aan. Zoolang hel mogelijk was, werd h' water opgehouden ie Lembecq, dot eens dal vrije loop werd gegovei stroomde de rivier 't allen kante ovt hare oevers. Te Halle staan bijna alle kelde onder. In de Bergerstraat klom li water tot 40 cenitmers in sömmii kelders Te Loth is bet on mogelijk i straat te komen, daar 50 cent wal den steenweg bedekken. Rond Namen. De vallei van Namen tot Anuem vormt nog slechts een uitgostrel meer. He aanblik daarvan is itidrult wekkend. De Losse ook is buiten hareoevei getreden en heeft alles overstroooiü Zelfs in de kerk van Anseremmesto 60 centimeters water. De kiem urn ren hebben gansch den omtrek ww slroomd en de vallei is een echte ze De Maas, anderzijds, klimt vanu tel uur en verwekt groote vrees, V Diiiüiil lot Namen is hel schouw» grOotsch doch druct om aanschouwi Rond Charleroi,. In den nacht van Zaterdag op Z( dag, is, tengevolge vaeden overv digen regen, de Samber lot I int geklommen, alles onder water tend. Wilt ge, Ceertrui zegde de teleui siel ie en verdrietige Kitty. O, dat zal lijk zijn Dat zou ik hoven alles gai willen. Eu Isabella, gij oude gierige gij kunt dan al uwe kransjes zelf hou Het is jammer dat gij er geene twe lijk kunt dragen. Getrouw aan hare belofte, vervaard Geertrui een hoofdsieraad voor Kitty, zooveel smaak vereen'gde zij de keur voortbrenselen van den tuin, dat Isrb toen zij harr nichtje door veel vriendsli en zorgvuldiger handen, dan haar zelvr dienste otondeu, zag opgetooid, in wee der trotsche bew ustheid barer meerder in schoonheid, niet nalaten kon jaloerS' Kitty en boos op Geertrui te worden. Het was voor Isabeila, die nidt d kou dat iemand haar in de schaduw geen gering verdriet, dat Kltty sedert gen tijd het voorwerp der in het oog de beleefdheid van den heer Bruce wa weast, terwijl zij zelve geheel overhet werd gezien. Fiet dat zij eenige i'>grttl° bed koe-ierde voor den jongman Kitty zoo verlangend was te behagen de voorrang, die hare nicht aldus ver' het gewicht dat hare tante aan de zaak te hechten, en de veelbeteekend" blikkm meviouw Bruce, alles deed baar' geV dat zij in dit opzicht achteraf gezet w haar dus te meer verlangen om de vergelekeu onbeduidende Kitty in kringen te verdonkeren Toen dus ®eV Graham Kitty een compliment maak'e haar buitengewoon bevallig voorkok zegde dot zeker iemand haar dien bekoorlijker dan ooit zou vinden, IA bella half met minachting, half ui naar hoar om, ter\vijl de blozende K' naar Geertrui keerde en haar fluisterde (Wordt Voortp1 OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2