EEN EN*ANDER. BERie8T- Pilatus wascht zijn handen En wat is nu de houding van die fiere klerikale hansworsten Wij moeten bekennen dat, wanneer wij de overname van Congo deden stemmen, wij onjuist en verkeerd inge licht waren zoo sprak in de Kamer Pilatus Renkin, aldus verhopende alle verantwoordelijkheid aangaande het gepleegde bedrog te ontvluchten. Gij zijt door ons verwittigd ge weest, antwoordde M. Paul Janson, maar gij hebt naar ons niet willen luisteren. Uw gebrek aan vooruitzicht en uwe onbekwaamheid grenzen aan mede plichtigheid. Gansch het land zal met ons zeg gen, dat een minister die aldus de Kamer in dwaling bracht, het vertrou wen van het volk onwaardig is. Zoo is het inderdaad. Maar minister Renkin verstaat het alzoo niet. Waardigheid en Belangloosheid zijn twee deugden welke men te vergeefs zou zoeken bij de klerikale ministers die, sedert 1884, elkander opvolgden aan het bewind des Lands. Waar is de tijd dat het krachtig woord van minister Bara het land op- hefte door het aanklagen van het schandaal van Legrand-Dumonceau en het volk in opstand bracht omdat een der beheerders, M. De Decker, Gou verneur van Henegouwen was be noemd Waar is de tijd dat hij een oud kle rikaal minister verweet geld gemaakt te hebben van zijn naam, daar hij be- heez-der was geworden van eene mach tige financieeie vennootschap. Waar is de tijd dat Rogiers, een der stichters onzer nationaliteit, het land verbaasde door zijne armoede, en de eenvoudigheid van zijn leven, en dat de liberalen hem een nederig huis aanboden, die gansch zijne fortuin uit- maaktte. Waar is de tijd dat Frère-Orban, die als advokaat, eene aanzienlijke fortuin had kunnen winnen, mocht uitroepen ik heb mijne fortuin opgeofferd om mijn land te kunnen dienen. Waar is de tijd dat M. Graux, den liberalen staatsminister, over eene maand overleden, het ministerie ver liet om zijn kleed van advokaat terug te nemen met een uitstekend en schitte rend talent. Helaas die tijden zijn voorbij. Se dert de klerikalen aan het bewind zijn heeft de politiek met de financie be treurenswaardige betrekkingen tegen dewelke het hoog tijd is op te komen in het belang der openbare zedelijk heid. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Het Gevaar. De klerikalen, niet meer wetende hoe hun vallend kraam recht te hou den, sturen weder overal rond dat de godsdienst in gevaar is. In 1906 was het 't zelfde liedje. Dat de kiezers zich herinneren wat wij te danken hebben aan het kleri kaal bestuur, te weten Verdubbeling der,Staatsschuld. Verzwaring der krijgslasten. Vermeerdering der belastingen. Afschaffing der gemeentescholen. Verdubbeling der gevangenissen. Vermeerdering der gendarmerie. Belasting op de eetwaren. Het vergunningsrecht. xoo miljoen 's jaars op de genever. En 't pensioen van 9 centen daags. Daar tegenoverstellen wij eenige punten van ons programma Een pensioen voor de bejaarde werklieden van 1 fr. per dag. Verplichtend onderwijs. Gelijkheid voor de stembus Een man, eene stem. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Gefople en Bedrogen Herbergiers. De herbergiers, sinds zoo lange jaren door de klerikale regeering met schoo- ne beloften gepaaid en om den tuin geleid, hebben ingezien dal voor hen het uur van handelend optreden is geslagen. Het blijkt al te klaar dat, zoo in de huidige omstandigheden, wanneer de klerikale regeering alles rondom haar voelt kraken en scheuren, geene vol doening aan de herbergiers wordt ge schonken, dezen er beslist aan verza ken moeten, hunne grieven te zien herstellen zoolang de klerikale partij meester blijft in België. •Voor hen is niets te verkrijgen, dan zeem aan den baard gestreken, in ver kiezingstijd. Dit hebben de herbergiers ten volle begrepen en hun orgaan Het Herber giersblad kondigt dan ook eene oorlogs verklaring af, tegen de klerikale regee ring gericht, en roept uit dat voortaan de strijdleus van alle herbergiers en drankslijters moet zijn Weg met de Regeering die onze rechten met de voeten treedt De klerikale partij is onze vijand, gaat het blad voort en haar moeten wij bekampen. Door het nationaal komiteit zullen sprekers in gansch het land worden rondgezonden om namens de herber giers op alle meetings, tegen de re geering belegd, het woord te voeren en de verongelijking der drankslijters te doen uitschijnen. In I88O, liberaal bestuur, brachten de aceyiisi-eeliteii op de bieren 14.119,000 fr. op. In 1907, klerikaal i>e- stuur 22.2T2.000 IV., ol' 7 miljoen ti Ct duizend frank meer. Zij zijn voor de boeren. De klerikalen noemen zich zelf de vrienden der boeren, en weet ge waar om 9 Omdat zij overgroote toelagen hebben verleend aan de actionnairs der boerenbonden en samen werkende maatschappijen, die wel is waar, deze heeren groote winsten hebben opge leverd, maar waarvan de boer geen rooden duit heeft opgetrokken. O hadde dit potje gedekt gebleven, hadde de heer Buyl niet met officieele cijfers bewezen dat deze toelagen, waarop de klerikalen zoo bluffen, en kel moeten dienen om kiespropaganda ten voordeele van den klerikalen win kel te maken, dan zouden de grootspre kers zoozeer niet gepocht hebben op hunne liefde voor de boeren. Wij willen thans niet spreken van het nadeel dat gezegde vereenigingen, die door de regeer ing worden gesteund met talrijke subsidiën, aan den klein handel berokkenen, wij zullen niet ge wagenvan de ontelbare neringdoeners, die door deze instellingen met totalen ondergang worden bedreigd en die hunne broodwinning moeten verlie zen wij zullen ook niet terugkomen op de wijze waarop de boeren, 't zij ge willig, 't zij met dwang, onder de leger vaan dezer nering doodende strijders worden ingelij fd neen, deze punten hebben wij meer dan eens uiteengezet, en velen ondervinden maar al te wel welke schade hun deze samenwer kende vereenigingen berokkenen. Buiten dit alles, zijn gezegde ver eenigingen alleen ingericht om de deel- genooten op te leiden tot echte slaven van het klerikalismus of 0111 er kiesvee van te maken. De gelden, welke deze werken, door de voorspraak en den invloed der geestelijken, katholieke volksvertegenwoordigers en senatoren ontvangen uit de gemeente, provincie- en staatskassen, dienen om het kleri kaal kieswerk, de klerikale propaganda en de klerikale gazetten te ondersteu nen. Zoo bestaan er klerikale dagbladen, die tot groote sommen opstrijken uit de kas van eenengesubsidiëerden boe renbond. Het getal der bonden is te genwoordig grootmen telt er bij dui zenden, en wanneer al deze vet onder steunde bonden in dezelfde evenredig heid hun aandeel in de klerikale pro paganda betalen, kan men zeer goed be grijpen hoe het mogelijk is dat zoove le duizenden klerikale bladen kosteloos in alle huizen kunnen uitgedeeld wor den. Ziedaar, boeren, waar uwe centen naartoe gaan. Het gouvernement, zeg gen de klerikale schrij velaars van ons arrondissement, schenkt miljoenen, onder voorwendsel u te bevoprdeeh- gen, en dit geld, dat u eigenlijk toebe hoort, dient voor niets dan om u den prang op de neus te zetten en als vee te laten leiden. De heer Buyl heeft aangetoond en zonder dat zijn gezegden zijn weder- legd geworden, dat duizenden franken aan eenen enkelen persoon werden verleend voor het onderhoud van de ze instellingen. Heeft een enkele boer het minste sommeken van deze toela ge ontvangenHeeft een enkele boer de waren, die hij van de boerenbon den moet koopen, kosteloos gekre gen. Neen, pastoor sbladen, uwe bewe ring als zouden de klerikalen de vrien den der boeren zijn, door dien de regeering rijke subsidien heeft ver leend aan deze bonden, valt van zel ve de boer trekt geen voordeel uit de ze gelden zoo min als uit de bonden, diegeenenboer voor leidsman hebben, maar die onder den dwang staan van personen, die deze inrichtingen be nuttigen om kiespropaganda te maken en om de klerikale partij aan 't roer te houden. De veropenbaringen, door den heer Buyl gedaan, vallen natuurlijk niet in den smaak der klerikale kopstukken, die bij de toekomende kiezingen zul len moeten verantwoorden over de plundering der openbare kassen ten voordeele van allerlei klerikaal kies werk. Ook hebben de katholieke volk vertegenwoordigers door bedreigin gen en scheldwoorden den indruk der veropenbaring van M. Buyl zoeken te vernietigen. Maar zulks heeft juist een tegenover gesteld uitwerksel gehad van betgene men zich inbeelde, want het gansche land is wakker geschud en wacht naar het oogenblik om zijne weder wraak te doen gevoelen. 't Is niet voldoende het land tot over de ooren in de schuld te steken om al- zoo aan 't roer te blijven, de natie vraagt wat gij klerikalen, hebt gedaan met onze zuurgewonnen centen en gij durft den spot drijven met het volk en gij wijstop de talrijke geldverbrassin- gen, die gij pleegdetom uw schip dat dreigt te vergaan, boven water te hou den. Maar juist door uwe verregaande stoutmoedigheid, hebt gij een wapen gebruikt dat tegen u zal kéeren, uwe jezuietachtige kuiperijen zijn onthuld en het uur der rechtvaardige straf na dert met rasse schreden. Gij zijt gewo gen maar te licht bevonden en uw von nis is geveld Gij moet, gelijk destijds een groote katholieke finantieman zeg de, door de gelverkwistingen vallen. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Baron Descamps-Daviddie 't onder wijs beredderd, schijnt met de zaak Cumont der hoogschool van Gent, een kemel van belang te hebben gescho ten. Het verzoekschrift, strekkend om den geleerden hoogieeraar, zoo min achtend verongelijk door de klerikale regeering, rechtte laten geschieden, is onderteekend door een dertigtal lee raars en 000 studenten, aan den Koning gezonden. Koning Albert die weinig ingeno men blijkt met de buitensporigheden der regeering, heeft het verzoekschrift aan baron Descamps gestuurd met ver zoek de vraag zoo spoedig mogelijk en met de meeste welwillendheid te on derzoeken. De inhuldiging der Tentoonstelling zal ditmaal met gepaard gaan met een groot feestmaal. In strijd met de gewoonte, heeft het inrichtingscomiteit besloten, het feest maal te vervangen door eene groote galavoorstelling in den Muntschon burg. De Koning, de Koningin en de v ninklijke familie, alsmede de ven genwoordigprs der vreemde mogend lieden, de staatsmachten, de bur» meesters der groote steden, enz 2 ten die galavoorstelling bijwonen. r De Wegeniswet is, naar gezegd wordt eindelijk door den Koning onderteel kend. Het heeft vijf jaar geduurd vooraleer besloten werd dit nieuw reglement.af Ie kondigen. Wat betreft het verkeer van auto's wordt beschikt dat in volle veld de snelheid der auto's de 40 kilometers per uur niet mag te boven gaan jri het aangebouwd gedeelte van steden en gemeenten, 15 kilometers. De auto's moeten voorzien zijn van eene tromp met diepen toon de mo torrijtuigen, van eene tromp met stillen toon de rijwielen, van eene bel of een klok. Verder wordt opgelegd dat de auto's altijd minstens op een meter afstand van personen en voorwerpen moeten rijden. Hulp aan Rampspoedigen. De Ko ning heeft aan het hulpkomiteit te Luik eene som van 2.000 frank gezonden, ten behoeve der slachtofiers van den watersnood. Groote uitgaven. Gansch België en een gedeelte van Europa kent de merkwaardige serren van de konink lijke warande te Laken. Leopold II, die deze serren aanlegde, ging terecht door voor den eersten hovenier van Europa. Doch op hoeveel per jaar komt die koninklijke fantasie te staan. Volgens medegedeelde cijfers zon de uitgave voor de serren jaarlijks 330.000 fr. vergen en voor onderhoud der wa rande 75.000 frank. Dit maakt in ronde cijfers eene uit gave van 400.000 frank. Daarvoor mag men iets hebben dat uit het gemeen gaat. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM De nieuwe fransehe tol la lieven. Onzen volksvertegenwoordiger,!!, Ernest Nolf, komt van zijn collega M. Franck, volksvertegenwoordigei van Antwerpen, volgend schrijven tf ontvangen 7 Maart 1910. Waarde Collega en Vriend M. Nolf, Gevolg gevend aan de wenschen var. verscheidene onzer liberale collegas, hel ik te Parijs, bij mannen van gezagdit onze overtuigingen zijn toegedaan, staf- pen aangewend om mede te werken to. het niet doordrijven der reeds door dt Fransehe Kamer gestemde belasting opdt Belgische werklieden, door er de onrecht vaardigheid van te doen inzien. Daar deze vraag u zeer veel belang stelling heeft ingeboezemd, heb ik het genoegen u te melden, dat naar de mij gegeven verzekeringen bedoelde belastin§ niet zal doorgaan de heele bepaling op dit punt wordt van het hangend budjst gescheiden. Het gevaar schijnt dus aff' weerd. Ik wensch er uive nijverige werklieden- bevolking geluk mede en blijf in ntk vriendschap Uw toegenegen, (get.) L. FRANCK. Het comiteit dep Liberale Asso ciatie bericï zijne vrienden da* het gansch ter hunner beschik* hing is om al de voorstellen op I® nemen betrekkelijk de inrichting van den strijd bij de aanstaand® wetgevende kiezing. Het doet eenen oproep aan d® medewerking van al de libera'®" Oe mededeeiingen kunnen fl® zonden worden naar het Seer® tariaat. ■k k k k

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2