klerikale candidaten Stadsnieuws. Nog over den Disch. STAD YPER. Aan hel Nieuwsblad van Yper. De Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Hunne liefde w>or de spoil Laster en leugentaal. Sociélé des Francs Arbalétriers. Belangrijke diefstal. l'OI'tiltlMGHE. In 18SO, oiidei* 't liberaal lielieei*, was de openbare scliuld van Ilel^ië van ft*. 1.422.814.049. In 1907, na jaren klerikaal bestuur ofi miljard 993 miljoen VI? duizend 301 frank meer Wij lezen in het Vaderland van Gent Uittreksel van de redevoering van den heer Camiel De Bruyne, gewezen schepene, uitgesproken in zitting van den Gemeenteraad te Gent. {Zich tot de klerikalen wendende.) Herinnert u dat het genoeg was dat, voor vier jaar, de naam van ons acht baar socialistisch medelid, M. Goppie- ters, op de liberale lijst van Dixmude- Veurne-Oostende voorkwam opdat 011- middelijk zou worden geschermd met Combisme, met roode vodenz.kerken zouden worden geplunderd, zooals dat geschiedde, zegdemen, opde gren zen, ter gelegenheid van dekerkinven- tarissen kloosterlingen zouden wor den gebannen, hunne goederen ver beurd verklaard, enz. liier hebt gij, heeren katholieken, met dienzelfden heer Goppieters de socialistische partij tot eene regeerende partij verheven. Hier hebt gij den heer Anseele, die zoo dikwijls in uwe spot- en schimp schriften voor openbare ruststoorder en revolationnair moest doorgaan, aange steld tot het ambt van burgervader en tot de functie van orde- en rustbewaker gij vertrouwdet hem het beheer van stadsfinantien toe j Oh 1 het wapen dat gij, om het te smeden, hebt geheet in het vuur van logen en laster, en datgij met eene on geëvenaarde virtuositeit en meedoo- j genheid hebt gebruikt en misbruikt tegen de liberalen, dat wapen hebt gij, i inet uwe eigene handen stuk geslagen en gij zoudt wenschen, gij verlangt, gij j dringt aan dat wij die stukken weer aaneen zouden smeden en dat wapen u terug in de handen zouden stoppen u, neen, dat nooit 1 Wanneer M. Van de Vyvere, in zijn arrondissement Thielt Roesselaere, bij den aanstaanden wetgevenden kies strijd, zal uitpakken met het verbond der antiklerikalen en op de gevaren van het dreigend socialisme zal wijzen, zal men zijne goedzakkige kiezers kunnen herinneren aan de toestanden van Gent. Men zal hun kunnen uitleggen hoe hier een anti- liberaal verbond van katholie ken en socialisten tot stand kwam en dat het rantsoen door u, katholieken betaalt, aan het collectivistisch pro gramma ontleend, door de socialisten werd opgedrongen. Welnu heeren bondgenooten, ga uwen gang maar 1 Gij gevoelt u sterk in uw verbond. Uwe meerderheid van 2/3 steunt u en moet u, zoo hoopt gij, ontgetwijfelt in staat stellen het vroe gere bestuftr te doen vergeten, zooals gij het in uwegrootspraakhebt belooft. Te oordeelen naar uw eerste bestuurs jaar, zoudt gij wel kunnen te veel van uw krachten hebben verwacht Toe juichingenonder de liberalen.) MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Werkelijke MM. Colaert, uittredend Van Merris, id. Begerem, advokaat te Yper. Plaatsvervangende MM. Thevelin, notaris te Meessen Brutsaert, burgmeester, YVatou D'hont, doktoor te Wervick. Al de plaatselijke en zelfs de vreemde dagbladen hebben de belachelijke hou ding gelaakt van onzen burgemeester, die ongelukkige wielrijders vervolgde. Er is een andere sport, die zeer in eer is door de gansche wereld, welke niet meer dan het wielrijden bijval vindt bij de meesters onzer stad :.het is devaderlandsche sport der schieting. De afbraak der oude schietbaan en de kwestie van den nieuwen Stand, die tot de legende behoort te Yper, geven de maat der gevoelens die onze stadhuis- mannen bezielen ten opzichte der schutters. Wij ontdekken een nieuw bewijs van deze officieele vijandelijkheid, in de lezing der rekening van de burgerwacht van Rouselare. Het effectief der wacht van Rouselare is op weinig na hetzelfde als dat der wacht van Yper. Welnu, de jaarlijksche rekening onderstaan door de gemeentekas, beloopt er tot meer dan 4150 fr. en is regelmatig goedge keurd door den gemeenteraad. Deze rekening bevat eene toelaag van 1000 fr. verleend aan eene schuttersmaat- schappij voor het gebruik van haren Stand en 250 fr. als prijzen voor het schieten. Te Yper schrijft de gemeenteraad 1700fr. in op de jaarlijksche begrooting voor het bestuur der Burgerwacht en dat de bestuurraad der Wacht oppasse indien dit cijfer overtroffen wordt. In tegenwoordigheid van zulke welwillen de argumenten, besteedt gezegde raad in alles en voor alles aan zijn voor- naaïnste vak, die het schieten is, de zeer geringe som van 150 fr. het is daaromtrent het hulpgeld verleend op den Tuindag aan het vogelpikspel. Zal men gelooven dat, niet lang gele den, deze post in den schoot van den Raad een zeer levendig debat veroor zaakt heeft tusschen onze volmacht broeders en dat de rekening bijna is moeten terugkeeren, niet goedgekeurd, naar de burgerwacht. Het is nochtans niet dat onze stad huismannen de wapenlieden {gendar mes) niet beminnen, mits zij zeer licht- zinnelijk de heiligschenderij zullen bedrijven de oude en schilderachtige historische overblijfselen der stad zul len afbreken om een paleis op te rich ten voor de gendarmenin vlaamsche renaissance bouwtrant volgens de school van St Lucas. Nationale gendarmerie aan den ingang der stad.... brrr, dat zal eene koude in den rug geven aan de vreem delingen die zullen geweerdigen nog in onze afgebroken muren... af te stappen. geweest in een klooster dezer stad, door den grootvader van onzen uitge ver, wijlen Joannes-Jacobus Lambin, gewezen archivist van Yper gedu rendetwee en-twintigjaar. De schrij- er van dit gebed is een Pater van de orde der Franciscanen. Het is dus niet wonderbaar dat onzen uitgever dit gebed voortdrukt. Er bestaan nog andere uitgaven van dit aloud gebed gedrukt te OostendeAalst, enz. enz. Onder an dere eene vlaamsche uitgave gedrukt bij JC. Van Paemel, Lange Violet- tenstraat, 2Gent. Dit gebed is ver spreid geheel het land door, zelfs in de Rijnprovinciën van Duitschland. Door de inlichtingen dat wij beko men hebben van mannen die zich bezig houden met archieven en die wat slimmer zijn dan het groot ver stand die het lot der Yperlingen in handen heeft, kunnen wij, desnoods, de naam en toenaam van dien Fran- ciskaner kenbaar maken Dat is geheel en gansch de waar heid En wij beweren nogmaals dat het Nieuwsblad en Mter Colaert eenen slechten daad begaan hebben met de liberalen te beschuldigen. Maar het Vuil..bladen MterColaert zullen misschien trachten te doen gelooven aan de kiezers van 't arron dissement Yper dat, over drijhonderd jaar de Franciskaners liberalen waren Het is wel mogelijk Een leugen min of meer wat kan hun dat schillen In 1880, liberaal bestuur, brachten de accljnsrecliten op de bieren 14.119,000 ft*, op. In 190T, klerikaal be stuur 22.272.000 ft*., ofT miljoen 313 duizend frank meer. Het Vuil... blad van Yper, opge steld door gezalfden des Heeren, komt nog eens eenen hatelijken daad te begaan. Het beweert dat de liberalen van het arrondissement Yper bijgeloovi- ge gebeden schrijven en verspreiden. Dat is laster en leugentaal De liberalen van het arrondisse ment Yper eerbiedigen meer de reli gie dan de kopstukken der klerikale partij. De liberalen eerbiedigen de vrij heid van geweten Zij willen de priester meester in de Kerk de burgemeester alleen meester op het stadhuis Maar laat ons terugkeeren op de zaak van 't gebed. Daar den Pope- ringschen Burgemeester van Yper zoowel de daadzaken kent van onze aloude stad en daar hij niet schaam teloos is de liberalen te beschuldigen de schrijvers te zijn van 't gebed in kwestie, zullen wij eens aan onze lezers en aan de kiezers van 't arrondisse ment Yper, den 'oorsprong van dit gebed kenbaar maken. Dit gebed bestaat sedert meer dan drij honderd jaar. Er zijn verschei dene uitgaven van dit gebed, zoowel in de fransche taal als in de vlaam sche en duitsche taal. Over ongeveer eene eeuw, is er eene uitgave van dit gebed gevonden Maatschappij van Onderlingen Bij stand gezeid De Oud-Leerlingen der Stadsschool Tombola ten voordeele der afdeeling B, toegelaten door het Schepen College bij beslissing van 9 Januari 1909. Het Comiteit brengt ter kennis van het geacht publiek dat de prijzen voor de Tombola beslissend worden samen gesteld als volgt 15 obligatiën of stadsloten, ieder van 100 fr. naamwaarde, met premie- 1° prijs (5 loten) Brussel 1905. Antwerpen 1887. Antwerpen 1903. Gent 1897. Luik 1897. 2C prijs (3 loten) Brussel 19C5. Antwerpen 1903. Luik 1897. 3e prijs (2 loten) Brussel 1902. Luik 1897. 4° prijs (1 lot) Brussel 1905. 5* id. 6* id. 7* Antwerpen 1887. 8° id. 1903. Tot zijn spijt, heeft het Comiteit bo- machtiging moeten vragen en verkre gen van het Stadsbestuur 24 Januari 1910, om de trekking te verschuiven tot Zomlag- 3 Octoliei* 1910. Nochtans moet er aangemerkt wor den dat deze dagstelling onwederroe- pelijk is en niet meer zal verdaagd worden, integendeel. Er wordt hier hartelijk dank gezegd aan al de personen die loterijbriefjes aangekocht hebben of zullen willen koopen om tot ons menschlievend doeleinde te geraken. Billetten aano.io fr. Boekjesvanjoofjfr. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, A. Yanden Driessche. A. Stoffel. Tir du 21 Mars 1910 Au Gercle fixe. Haut total Van Nieuwenhuyse C. 13-9-13-13 Bas total Dupont V. 1-1-1-12 15 48. Geheel de stad loopt vol van eene erge zaak in dev/elke verscheidene werklieden zouden betrokken zijn. Sedert eenigen tijd bemerkten de inwo ners van zekere wijk dat een werkman dagelij ks en somtijds meermalen daags, met een zwaar gevulden zak binnentrok bij een prondelaar. De zaak kwam aan de ooren van de politie. Een onderzoek werd geopend en vastgesteld dat de werkman, met medeplichtigheid van zekere zijner ge zellen, dagelijks eene hoeveelheid lood, zink en andere materialen, voortko mende van openbare gebouwen en bijzonderlijk van de Ilalle, aan dewel ke men thans belangrijke herstellings werken uitvoert, droeg naar den voddenkoopman, die het gestolene opkocht voor een spotprijs. Deze feiten toonen eene ware zorge loosheid van wege onze gemeentebe stuurders. Indien M. Fraeys, schepen van open bare werken, den tijd niet vind om zich bezig te houden met den dienst die hem toevertrouwd is, dat hij hem overgeve aan anderen. In zijn nummer van Zondag laatst, spreekt de Poperinghenaar van vonnis, dubbel vonnis, burgerlijke partij, beroep, en wat weet ik al, in zake van den Disch, hij zou veel beter doen met vlakaf te bekennen, dat zijn eerste artikel geschreven werd zonder grondige kennis van zaken en dat hij nu geleerd is, na van de school te komen, waar men hem zijne les gespeld heeft. Hij schijnt daarbij nog straf verwon derd, dat sommige weekbladen vroeger dan hem geweten hebben, dat het parket van Yper in beroep gegaan was tegen de veroordeeling der Dischheeren. Laat me toe hem te zeggen dat het bedrijf van dagbladschrijver vereischt, vroeg en wel van alles onderricht te zijn. Het schijnt ons ten andere zeer natuur lijk, dat de betrokkene dischheeren daarvan niet vroeger kennis hadden, want op den eersten dezer maand, wanneer zij te Yper, zoo beteuterd op t bankske zaten, hadden zij ook niet ge hoord dat de burgerlijke partij in beroep gingvrienden en kennissen hebben het hun 's anderdaags moeten bekend maken. Waarom dienden dan hunne advokaten Zelfde blad vraagt nog zeer onnoozel wegof de heer vrederechter van Pope- ringhe geen vertrouwen aan de aankla gers inboezemde, het weet nogthans zeer wel dat op eene vraag inde Kamers gedaan, een katholiek minister geant woord heeft Toen de vrederechter met het onderzoek belast werd, wist men bij hooger hand niet dat hij deel miek van den Dischraad. Op deze manier, zal iedereen nu de reden weten. Is het wel dat wat de schrijver vraagt Voor wat den afgevaardigde onder zoeksrechter, Heer Veys betreft, nie mand heeft geweigert door - Hem on- derhoord te worden, maar hetgeen men zonderling heeft gevonden in zake, 't is dat hier een afgevaardigde onderzoeksrechter, noodigwas. Zoude de Poperinghenaar ons daarover geen uitleg kunnen geven Om te eindigen zegt de schrijver, dat hij geen verdere pennetwist over die zaak meer wil voeren. Zie I dat is een edel gedacht van hem, 't zij het uit zijn eigene hersenpan komt, 't zij het stil zwijgen hem door zekere overheden opgelegd wordt. Dat is wel gemeend, want de zaak van den Disch van Poperinghe is reeds ver en na, gansch Belgie door, genoeg bekend. Dag- en weekbladen van alle gezindheden hebben erovergehandeid- katholieke, zooals HetNieuws van den Da.g liberale, onder ander La Der- nière Heure socialistische, namen t- lijk Le Peuple en gewestelijke, waaronder Het Nieuwsblad van Ypei' Le Progrès en menige andere nog- En voor 't laatste nog, een raad aan den Poperinghenaar voor u is zwij<] onverbeterlijk. Het is niet in eene zaak waar uwe tegenstrevers zooveel troel in hun spel hebben, dat zij zich zullen laten lasteren en beschimpen, zonder te antwoorden. Beeltu dat toch nietiQ - aBBjganFtfctl. szi-t... c isr.gr«,vxi

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2