Voordracht .PERSOONS, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. Zesde jaar. Xp 20. erschijnende des itonderdags. Liber ale Wacht. Buitenlieden Leest en overweegt dit De Liberalen en den Godsdiensl. Hun Stokpaardje. Klerikale bluff. Hèi'berüiers Donderdag, 51" Maart 1910. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. 'INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, üixiuudestraai, nr 53, te Vpee. Oe aankondigingen van gausch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kecliterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad.Vleri wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend loe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Zondag- ÏO April 1910, om 3 ure, LOKAAL DER OUD-POMPIERS, Volksvertegenwoordiger van S' Niklaas. De leden der Wacht en deze der Liberale Vereenigingen van stad en van het arrondissement zijn dringend verzocht deze vergadering bij te wo nen. De kiezing nadert met rasse schre den. Den uitslag ervan zien wij, liberalen, met hoop en vreugd te gemoet. De klerikalen, integendeel, zitten in hunne enge schoentjes. Maar, als felle jannen, steeds vol bluf en eigenwaan veinzen zij tegen over het kiezerskorps eene gerustheid, die ze niet bezitten. En, in hunnen overmoed, vragen zij ons Waar zijn uwe grieven Aan ons, landlieden, die kleppers een gepeperd antwoord te geven. Onze grieven! die kunnen oor- eerst samengevat worden in de on verdraagzaamheid, de heerschzucht en den vervoigingsgeest der pas- toorskliek, die ons bestiert. Op den buiten, erger nog dan ter stede, heerscht die verdrukking van anders denkenden, die de grootste misdaad is van het alies overheerschend kle rikalisme. En de schreeuwende partij benoe mingen Onze zonen kunnen, na lange en kostelijke studiën, geen plaatsken van rechter, leeraar, nota ris, griffier, deurwaarder meer be komen, zonder dat wij, vaders, ge noodzaakt zijn ons te vernederen en te kruipen voor de voeten van den een of anderen almachtigen tikken haan, die over al de gunsten van Staat, Provincie en Gemeente be schikt. Geene grieven En wat hebt gij voor de landbouwers en de nijve raars in 't algemeen gedaan Waar zijn de hervormingen van het huur- contrakt, van het landelijk Wetboek Waar zijn de hervormingen rakende de practische en gemakkelijke in richting van het landbouwcrediet, door liberale volksvertegenwoordi gers zooals Buyl, Buysse, Persoons en anderen voorgestaan Waar zijn de verlagingen der vervoertarieven voor meststoffen, zaden en andere landbouwartikels Toelagen aan kloosters en kerken zooveel ge wilt, maar voor maat schappelijke hervormingen, geen zaad in 't bakje Doch 't is waar, en ik ging het vergeten Wij hebben de boeren bonden. Gode zij dank roept de Bisschoppelijke Alma Mater. W7ant dat is een artikel waar vooral Leuven bate bij vindt, en dat overigens tal van kleine handelaars benadeeligt. Dat weet en zegt eenieder op den buiten. Zouden wij spreken van hetgeen de klerikalen voor de herbergiers gedaan hebben Ik herinner me nog dat over 4 jaar al hunne kandi daten, hierin 't arrondissement, be loofden die zaak zoo spoedig moge lijk optelossen. Waar is de oplos sing In de wijnkelders der heeren pastoors wellicht Anders blijft de hatelijke Loi-Wet, door de klerika len gestemd, recht, en processen en knevelarijen van allen aard blijven eveneens aan de orde van den dag. Ah woorden zijn geen oorden, heeren klerikalen. Dat weten al onze brave buitenlieden. En met Mei aanstaande zullen ze u een kleedje van belang passen Vrij wil het buitenvolk wezen. Vrij als de voge len in de lucht, als de visch in 't water. En daarom zullen zij als een man stemmen voor de Liberalen Een Buitenkiezer. Iedereen kent het gezag dat de lieer Paul Hymans geniet in de liberale lin kerzijde niemand kan zijn overheer lijk talent betwisten, en wij denken niette missen, indien wij in hemden oversten zien, van het aanstaande libe raal ministerie. Daarbij is de heer Paul Hymans een zeer gematigd man, die gewoonlijk zijne woorden wel overdenkt vooraleer ze neêr te schrijven en daarom ook moet zijne zienswijze als bijzonder ge wichtig aanzien worden. Ziehier dus wat de heer Hymans ant woordde op de vraag hem door een onzer confraters gesteld De liberale partij is een staatkun- y> dige partij (das geene godsdienstige), die voor zending heeft van de vrij- heid van geweten te verdedigen, van de grondbeginselen der verdraag- zaamheid te doen doordragen, van alle verdrukking te bestrijden. Zij bestrijdt den katholieken godsdienst nietzij bestrijdt de tijdelijke over- heersching der kerk, de politieke werking der geestelijkheid en des- zelfs inmenging in de openbare zaken. De vrijheid der eerediensten en der denkwijzen staat in de grondwet geschreven, en ik zou op krachtda- dige wijze alle maatregelen bestrij- den, die zulke vrijheid zouden willen inkorten. (Get.) Paul Hymans, Daarmede gelooven wij, dat de le gende van de liberalen zijn tegen den godsdienst uit en 't einden is, ten minste voor alle zulke personen, die willen rechtzinnig en onpartijdig oor- deelen het liberaal programma is den godsdienst niet vijandig, en liberale hoofdmannen, zooals de heeren Janson en Hymans, verklaren dat zij, verre van den godsdienst te bestrijden, dien godsdienst zouden verdedigen, ware zijne vrijheid bedreigd. Er is dus slechts een soort van personen, die voort deze dwaze opwerping tegen het liberalisme kan richten 't zijn degenen die met het klerikalisme leven, en die, met de uitbuiting der godsdienstige gedachten, hun brood moeten verdienen. Met zulke mannen is het nutteloos van te redeneeren zij zijn bekwaam van, op middag, den zonneschijn te loochenen. Wij bejammeren het nog- thans, dat die mannen zoo machtig zij 11, en dat zij zoo gemakkelijk ons volk kannen bedriegen en om den tuin leiden. 't Is weeral 't oud liedje dat voor den dag komtMoesten de liberalen aan het bewind komen, dan zou het gedaan zijn met de vrijheid der kristenen. De tempels zonden geplunderd en in kroegen herschapen wordende pries ters en de zusters van liefde, met al de andere geestelijke orden er tusschen, zouden vervolgd, geradbraakt, geker kerd en wat weet ik al, worden, 't Is om er kiekenvleesch van te krijgen 't Moet zijn dat het schip erg aan het zinken is, om metzulken snnllenpraat voor den dag te komen. En de katholieke bladen ,die dit schrijven, moeten hunne lezers voor kolossale dwaaskoppen aanzien, om hen zulke ongerijmdheden op te dis- schen. Peins ne keer De Kerk vervolgd in België De godsdienst uitgeroeid Alsof dit zelfs mogelijk ware De waarheid is dat de kristelijke lieden van eene vrijzinnige regeering volstrekt niets te vreezen hebben. Maar wat heel zeker is, is dat, moest het bewind in de handen van de vrij zinnige demokraten komen, het amen eu uit zou zijn met al de trukskens en fijnheden welke de klerikalen en bij zonderlijk onze geestelijkheid uitge vonden hebben om hetolïicieele manna in hunne korfjes te doen regenen. Gedaan met de uitvindingen van den klerikalen geldbeugel en waarvan de heer Buyl in de Kamer zoo merkwaar dige beschrijving heeft gemaakt. Maar dat is porte-monnaie-zaak en niet godsdienst. De Godheid heeft daarmee niets te maken en zal daarom niet min kunnen geëerd, gevreesd en gediend worden door wie ze aangekleefd is. We vragen ons af wie er wel de grootste vijanden van den godsdienst zijn de liberalen of wat men onder den kollektieven naafn van klerikalen heeft bijeenge-vaagd. De vijanden van den godsdienst zijn niet de vrijzinnigen, die zich buiten de kerk houden, maar wei de ontelbare huichelaars die van den godsdienst een middel en van het kruis een wapen gemaakt hebben. Ziedaar de ware vernielers van de Kerk. En als men nu voor de oogen der simpele menschen het spook van het Combism of der Vrijmetselarij zwaait, pleegt men eene nieuwe volksfopperij. Maar als het land uitgeperst is en de tijd gekomen is om rekening te geven, moet men de aandacht op iets. anders vestigen en alle middelen gebruiken, eerlijke of andere, oin aan den kaas te kunnen blijven. Doch duren zal dit niet en het volk, meer bewust van zijne ware belangen, zal die kwakzalvers, die het sedert zooveel jaren om den tuin geleid heeft, wandelen zenden Onze klerikale konfraters van stad, gelijk die van elders, zitten tot over het hoofd in den kiesstrijd. En de verstandige kiezers moeten bij zich zeiven zeggen, dat de klerikale gekozenen uit ons arrondissement bit ter weinig tot hunne eigene verdedi ging in te brengen hebben, vermits zij altijd met de oude zaag voor den dag komen dat de kiezers die voor een liberaal stemmen, den godsdienst in gevaar brengen. Degene die zulke dwaasheden schrij ven, liegen, en weten dat zij liegen het voorbestaan der godsdiensten, evenals de vergoeding of jaarwedden hunner bedienaars zijn gewaarborgd door de belgische grondwet. Wij lezen ook in onze klerikale bla den, dat geene partij min gedaan heeft voor het volk, dan de liberale partij. Wij kunnen niet altijd op hetzelfde terugkeeren, om eenige der volkslie- vende hervormingen,- door de anti-kle- rikalen verwezenlijkt, toen zij aan het bewind waren aan te halen wij deden dit nog in ons nummer van 6 dezer maar ziehier eenige hervormingendoor onze klerikalen ingevoerd, in de 26jaar dat zij het bestuur van ons land in handen hebben Het langdurig klerikaal bestuur bracht ons het volgende meê. Verdubbeling der Staatsschuld Verzwaring der krijgslasten Vermeerdering der belastingen Afschaffing der gemeentescholen Verdubbeling der gevangenhuizen Vermeerdering der gendarmerie Belasting op de eetwaren Het vergunningsrecht 100 miljoen 's jaars op den genever En 't pensioen van 9 centen daags. Stippen wij hier nog aan, dat Dage raad beweert dat de liberale kopstuk ken tegen het algemeen stemrecht zij n dit is weeral gelogen want een der bijzonderste punten van het anti-kleri kaal programma is de eenmaking van het stemrecht, één man, ééne stem, met de toepassing der zuivere evenre dige vertegenwoordiging. De klerikalen willen het tegenwoor dig stelsel behouden, omdat in dit stel sel van onrecht, geheel hunne macht berust. Wij, we vinden dat de vlijtige werk man, die voor vrouw en kinderen te zorgen heeft, meer recht zon hebben op eene tweede stem dan het leger paters en priesters, die in ons land zelfs geene verplichtingen hebben je gens het vaderland, en toch doorgaans met drie en vier stemmen opkomen. Geheel de klerikale politiek was steeds ikzucht, eigenbelang, en niets anders. Weg met zulke politiekers MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en cle vermindering van diensttijd. Dg tijd is daar, waarop gij uw woord je te zeggen hebt. ;j Met den stembrief gewapend, moet gij de daden uwer bestuurders goed- of afkeuren. Het zal dus niet ongepast zijn uw geheugen wat te verfrisschen. Immers, dan kunt gij stemmen met kennis van zaken en personen. Welke der twee partijen heeft uwe be langen verdedigd 9 I. De katholieken stemden de LOI- WET, waardoor de herbergier zpo eene groote verantwoordelijkheid draagt en voor de kleinste overtreding zoo streng gestraft wordt. DOOR 0 nsuüijj

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1