Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 16" Juni 1910. Zesde jaar. l\r 51. Gemeenteraad van Yper. I>e politieke toestand van West-Vlaanderen 5 centiemen. Eendracht maakt Macht. erschijnende ties iïonderdaf/* Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixïmidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke a inkondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Aankondigingen Openbare zitting van dm Zaterdag 4" Juni 1910. De openbare zitting wordt ten 5 ure 20 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Golaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, raadsleden Vanderdonckt, Secretaris. Afwezig M. Strnye. M. Colaert staat op en, voor de recht staande raadsleden en het publiek, her innert hij het verlies ondergaan sedert de laatste vergadering van den Raad. M. Cyriel Boone, een der verknochtste leden, is overleden. De lijkrede is op zijn graf uitgesproken geweest en de heer Voorzitter herinnert in hartroeren de woorden de hoedanigheden van het overleden raadslid. Hij stelt voor eenen brief van deel neming te zenden naar de familie. De Secretaris geeft lezing van het verslag der laatste zitting, dat goedge keurd wordt. In geheime zitting heeft de Raad eindelijk Mej. Dekeerle als onderwijze res benoemd, met eene jaarwedde van •1000 fr. Mededeelingen. De heer Burgemeester geeft omstan dige lezing van den staat der gemeente kas op 31 Mei 1910. Hij kondigt insgelijks aan dat, ten gevolge van een rninisteriëelen om zendbriefvan 28 April 11., er eene ge lukkige verandering zal gebracht wor den aan het bouwen der nieuwe gen- dar meriekazorne. Dank aan de voet stappen gedaan door M. den Volksver tegenwoordiger Nolf en aan hem zelve, verbindt zich de Staat maar een zeer klein deel der vesten te vernietigen. De openbare denkwijze zal dus mogen gerust zijn nopens dat gunt. De stads ingenieur heeft de plans der gendar meriekazerne goedgekeurd en zij zuilen uitgeplakt worden op het Stadhuis. 1. Staatseigendommen aanbesteding van den zuid-west vleugel der Ham. De heer Voorzitter geeft lezing van het proces-verbaal der aanbesteding. Het bestek beliep tot de som van fr. 86,562.40. Drie aannemers hebben in geschreven H. Roose Yper, 92,500 fr. 2. Vandenkerkhovë van Irigelmunster 82,700 fr. 3. Lelon van Kortrijk, 84,000 fr. De Burgemeester stelt voor den laag- sten soumissionaris, M. Vandenkerk- hove aannemer te verklaren. De Raad beslist er aldus over. 2. Bibliotheek rekening 1909. De ontvangsten belOopen tot de som van fr. 1,505-75 De uitgaven tot deze van 1,502-74 Overschot Goedgekeurd. fr. 2-81 Openbaar onderwijs bijgevoegde lijst der rechthebbenden op 'het kosteloos onderwijs. De Raad keurt een besluit goed be trekkelijk de lijst der rechthebbenden op het openbaar onderwijs. Zij bevat 17 knechtjes en 21 meisjes. 4. Stadsverordeningen verkeer van rijwielen. De heer Voorzitter Het laatst ge maakte reglement is niet in orde er is eene verandering aan te brengen, ten gevolge van het algemeen reglement op de wegenis. Dit voorwerp moet van de dagorde getrokken worden om later besproken te zijn. 5. Eeredienst rekening 1909 der S" Pieterskerk. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 7598-49 De uitgaven tot deze van 9236-43 Te kort Goedgekeurd fr. 1637-66 6. Eeredienst rekening 1909 der S' Jacobskerk. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 11058-74 7799-19 De uitgaven tot deze van Overschot Goedgekeurd fr. 3259-55 7. Weqenis voorland Sl Pieterskerk hof Het crediet van 650 fr. gestemd in eene voorgaande zitting moet herroe pen worden op de begrooting van 1911. Goedgekeurd. 8. Museum -. rekening 1909. De ontvangsten beloopen tot de som fr. 1947-81 490-60 fr. 1457-21 van De uitgaven tot deze van Overschot Goedgekeurd. 9. Feesten 100e verjaardag van den Yperling Louis Vanhoutte, stichter van den belgischen hofbouw. De heer Burgemeester. Er zou die nen een crediet gestemd te worden ten einde deel te nemen aan de feesten in gericht te Gentbrugge, ter gelegenheid van het honderdjarige feest van den grooteu hofbouwkundige Louis Van houtte, geboortig van Yper. Er zullen den 26 Juni feesten plaats hebben. Het College stelt voor een crediet van 400 fr. te stemmen voor de deelneming der stadsharmonie. Wij zullen ook de overblijfsels zenden van den ouden zege wagen van Yper, welke Gentbrugge zal mogen in orde schikken op zijne kos ten. M. Begerem. Zal de beiaard spelen dien dag M. D'Huvettere. Men zou hem niet hooren {gelach.) M. Colaert. Men zou hem niet hooren te Gentbrugge, maar men zal hem hier hooren. Ik zal dé stad Yper vertegenwoordigen in de feesten van Gentbrugge, daar ik voorzitter ben van het komiteit. Het crediet van 400 fr. wordt eenpa- riglijk gestemd. 10. Eeredienst herbouwing der kleine sacristie van S1 Maartenskerk. De heer Voorzitter. De kerkfabriek van St Maartens nog niets besloten hebbende zal dit voorwerp van de dag orde uitgeschrabt worden. De heer Voorzitter. Er is een ander voorwerp dat met hoogdringendheid zou moeten besproken worden de herstelling van het tweede deel van St Pieterskerk. Het bestek beloopt tot fr. 47,958-44. Het aandeel der stad te ver- deelen in 3 dienstjaren is van 1/4 hetzij 11,989-11 fr. De hoogdringendheid en het deel van tusschenkomst worden eenpariglijk gestemd. M. Bouquet (in 't vlaamsch) vraagt ten gevolge van welke reden de ope ning van den zwemkom maar plaats gehad heeft den 1" Juni, wanneer zij gewoonlijk in de maand Mei gedaan wordt. De heer Burgemeester Ernstige ver makingen welke men in den winter niet kon doen zijn moeten gedaan wor den aan den kom. Dan wij moesten wachten tot de voorraad van Zillebeek vijver voldoende was, vooraleer het water te gebruiken voorden zwemkom. Niemand het woord meer vragende, wordt de zitting ten 5 ure 50 m. gehe ven. ten gevolge der onrechtvaardige toepassing der E. V. Tijdens de kiezing van 22 Mei laatstleden, hebben de klerikalen in de provincie West-Vlaanderen be haald. Te Brugge 31.012 stemmen Te Kortrijk 41,802 T e Rousselare-Th45.963 Te Yper 28.508 Te Oostende 36.140 Zij samen 183.425 De liberalen en socialisten hebben behaald Te Brugge 15-736 stemmen Te Kortrijk 22.791 De liberalen hebben behaald Te Rousselare 9.162 Te Yper 13-245 Te Oostende 20.297 Zij samen 81 231 stemmen De knstene demokraten hebben behaald Te Brugge 2.726 stemmen Te Kortrijk 3.804 Te Rousselare 1.048 Zij samen 7.578 stemmen Voorgaande totaal 81.231 De antiklerikalen hebben dus sa men behaald 88.809 stemmen De klerikalen beschikken diens volgens over <$7.^7 stemmen per hon derd de antiklerikalen, over 32.63 per 100. -* Welk is .het deel der Vertegen woordiging, hedendaags genoten door de klerikalen en door de antiklerika len, in de verschillige politieke korp sen onzer provincie Dank aan de onredelijke toepas sing van art. 53-2 van de herziene Grondwet, eigenen de klerikalen zich de drie zetels toe, toegekend aan de provinciale senators. Zij bekleeden daarenboven in het Senaat, een der twee zetels van Brug ge, een der tweezetels van Oostende, drie der vier zetels van Kortrijk-Yper en de twee zetels van Rousselare, zij tien zetels. De liberale bezitten slechts drie zetels een te Brugge, een te Oos tende en een te Kortrijk. De klerikalen zijn dus vertegen- woordigdin hetSenaat, in de verhou ding van 77 Deantiklerikalen in dezevan^0/o. In de Kamers hebben de klerika len 3 zetels te Brugge. 3 Kortrijk. 3 Oostende. 4 Rousselare. 2 Yper. Zij 15 zetels. De antiklerikalen hebben 1 zetel te Brugge. 2 Kortrijk. 1 Oostende. 1 Yper. Zij 5 zetels. De eersten zijn vertegenwoordigd in de Kamers, in de verhouding van 7/ °/0 De laatsten in de verhouding van 2j u/o De provinciale raad bestaat uit f8 leden, waaronder .7 liberalen, geko zen te Oostende. De klerikalen bekleeden bijna alle de gemeenteraden van Brugge, Thou- rout, Kortrijk, Meenen, Veurne, Nieuwpoort, Dixmude, Rousselare, Yper, Poperinghe en YVervicq. Té Brugge is de tegenpartij verte genwoordigd door een kristen demo- kraat, te Rousselare, dooreen libe ralen patroon en een liberale werk man. Indien wij de noodige opgaven ter onzer beschikking hadden, om den volledigen tabel op te stellen van de gemeenteraadsleden van alle steden en gemeenten onzer provincie, zou den wij bestatigen dat de antikleri kale minderheden onbarmhartiglijk geslachtofferd worden. Deze overgroote onevenredigheid tusschen het getal liberale stemmen en het deel der vertegenwoordiging dat hun toegekend wordt, komt voort voor wat aangaat het Senaat en de Kamers, van de overschotten der stemmen die onbruikbaar ge maakt worden voor wat betreft den Provincialen Raad, van het to taal afwezen van alle Evenredige Vertegenwoordiging - voor wat de Gemeenteraden aangaat van de toe passing eener onvolledige Evenre dige Vertegenwoordiging, het meer derheid stelsel uitbrengende telkens eene partij de helft der stemmen plus een, der uitgebrachte stemmen, bekomt. Ziedaar de toestand gemaakt aan de antiklerikalen van West-Vlaande ren. Eene rechtvaardige verdeeling zou hen eenen zetel meer moeten geren in het Senaat en eenen zetel meer in de Kamers en twintig zetels meer in den Provincialen Raad. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1