Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 25° Juni !910. 5 centiemen. Zesde jaar. i\r 52. V erschijnende des Donderdags. Aan onze medewerkers van den buiten Hel begin van i einde. iiel rolle Franki ijk. In onze Vlaamsche gewesten. I)e rede van den lieer IIechelynek. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-GO. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men 'Schrijf! in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 'i buitenland evenals de Notariale ea Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend ioe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencoliegièn zullen over gaan, van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen overtegaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oög niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat dè herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, voor den 1" Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met ln Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht.' ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of rebiamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Aan de liberalen die van woonst veranderen. De kiezerslijsten din:zullen in voege, gebracht Worden van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912 zullen aan de inzage van het publiek onderworpen worden, te beginnen met 1" Juli aanstaande (1910). Om er op vermeld te zijn of er op te blijven, raden wij al onze vrienden aan, vóór den 1" Juli de gemeente niet te ver laten, welke zij tegenwoordig bewonen. Het is voldoende van gemeente te veranderen eenen dag voor dezen da tum, om zijn stemrecht te verliezen tijdens de aanstaande gemeentekiezin- gen, die zullen plaats hebben in Octo ber 1911 Om stemrechtig te zijn voor deze kiezingen, moet men 1° de gemeente bewonen, van 1" Juli 1907 tot 30 Juni 1910, zonder ze verlaten te hebben, zelfs tijdelijk 2° Belg zijn van geboor te 3° 30 jaren oud zijn met 1" Mei 1911 Aan de kiezers in het algemeen. Ten einde aan eenieder toe te laten, zijne rechten te onderzoeken, in ken nis van zaak, deelen wij hierverder eenen volledigen tabel mede, vermel dende, volgens de wet, alle de voor waarden vereischt voor de hoedanig heid van kiezer en voor het toekennen van alle bijgevoegde stemmen, dit voor de verschillige kiezingen. Eenie der zal dus kunnen zien door zich zei ven, indien hij recht heeft als kiezer ingeschreven te zijn en hoevele stem men hem toekomen. Deze die, 't zij gelijk om welke reden, er niet aanhou den zich te wenden tot de gemeente besturen, voor het nazien der kiezers lijsten of het onderzoek hunner kies rechten, mogen zich in volle vertrouw wenden, 't zij persoonlijk, 't zij per brief, naar het Bureel der Liberale Associatie, te Yper, Seminariestraat. Alle noodige inlichtingen zullen hen daar verschaft worden. Iedereen heeft het recht zich eene kopij der kiezerslijst te doen afleve ren door het Gemeentebestuur. Men behoefd slechts er de aanvraag naar te doen op het Gemeentehuis voor i" Juli, en er den kost van betalen. De kosten dezer lijsten beloopen tot eenen frankv oor de gemeenten die tot 2000 zielen tellen, met opslag van 50 cent. per 1000 zielen. In iedere gemeente, op elk ge hucht zouden wij vrienden moeten hebben die zich zulke lijsten aan schaffen, voor hunne gemeente, dit zou hen toelaten de rechten van alle vrienden en kennissen na te zien en desnoods de missen of onrechtvaar digheden bekend te maken aan onze Liberale Associatie. Stilstaan is uitsterven lazen wij dezer dagen in een gezaghebbend katholiek orgaan. De klerikale partij is dan weldege lijk aan 't uitsterven. Oordeel liever De klerikalen hebben sedert het jaar 1900, dus sedert 10 jaren, geen enkelen zetel meer bijgewonnen in de Kamers. In 1900 telden de klerikalen in de Kamers 86 vertegenwoordigers en in. 1910 insgelijks 86Niets bijgewonneh De liberalen integendeel telden er in 1900 slechts 33 vertegen wqordi- gers en in 191.0 zijn zij tot44 geraakt, zij eene aanwinst van II zetels. De socialisten telden er in 1900 twee en dertig vertegenwoordigers en dit getal is in 1910 geklommen tot 35, zij eene aanwinst van 3 zetels. De Daensisten in 1900 met een vertegenwoordiger, staan in 1910 nog altijd op hetzelfde punt, zij o aanwinst. Met al 't bedrog, met al 't geweld, met al de omkooperijen, met al de misbruiken van plaatsen en decora- tiën, met den invloed van een leger pastoors, broerkens, paters en non nen, met hunne formidabele geld macht tien jaren lang geen stapvoor- waarts kunnen doen, dat is meer dan achteruitboeren, dat is met eene doodelijke tering op 't lijf zitten, dat is uitsterven. De klerikale partij is feitelijk tot machteloosheid gedoemd. De levenskracht zit in de opposi tie die al meer en meer het land op hare hand heeft. De oppositiepartijen wonnen op tien jaren tijd op de klerikalen 14 zetels, waarvan er 11 iverden bemachtigd door de liberalen. Het is de liberale partij die verre vooruit wint m getalsterkte en in popu lariteit. Leve de liberale volksgezinde partij Hoog onze schoone liberale blauwe vlag Tijdens de laatste kiezing hadden de klerikale bladen het maar op Frankrijk gemunt, geene scheld woorden werden dat land gespaard en dezes ministers werden onder de zwartste kleuren afgeschilderd. Ja, had men het orgaan der betaalde kribbelaars moeten gelooven dan zouden al de liberale hoofdmannen van Frankrijk in het helsche vuur moeten geworpen worden om de Fransche ketterij uit te roeien. Verledene week ging ik naar Brus sel, naar de tentoonstelling, en wat zag ik daar Wel de zeer klerikale Belgische ministers die tot op den grond de Fransche ministers groet ten, die kerkafbrekers, die godde- loozen, enz. En wat hoorde ik daar Wel de zeer klerikale Belgische ministers die den lof der republikeinsche mi nisters uitspraken en met de grootste platbroekerijen voor den dag kwa men. En wat gebeurde er nog Wel de zeer kristelijke minister Flubert, heeft al die goddelooze in zijn hotel verzocht en den disch voorgezeten omringd van al die framassons, die de klerikalen als een helsch gebroed willen doen doorgaan, De zeer kris- telijken Minister heeft dan nogmaals eenige heildronken uitgesproken en nogmaals èn Frankrijk èn dezes landbe stuurders tot in de wolken op gehemeld. Wie of wat moet men nu geloo ven F: Zou 't Nieuwsblad, die toch alles weet, ons niet kunnen vertellen of Monseigneur Mercier de absolutie nog zal geven aan Minister Hubert Zou hij ons niet kunnen zeggen of het hotel van Minister Hubert niet is moeten herzegend worden. Allemaal, farceurs, zei Vos in den tijd. De kiezing is voorbij. Met volle vertrouwen mogen wij de volgende kiezing afwachten en het is ons toegelaten met bijna verzekering den val van het klerikaal ministerie te voorzeggen. Iets treffends in onze Vlaamsche ge westen is, dat de zetels die de libera len er veroverden, nooit meer aan de klerikalen zullen terugkeeren. Herinnert u over 6 jaar. De liberalen streden hopeloos in de arrondissementen S'-Nikolaas, Den- dermonde, Oudenaerde, Aalst en Has selt. Tot alsdan waren die arrondisse menten zuiver door katholieken verte genwoordigd geweest. Kwam de dag van de kiezing een liberaal wordt ge kozen in al die arrondissementen M. Persoons te S-Nikolaas,M. Van Damme te Dendermonde, M. Liefmans te Ou denaerde, M. Rens te Aalst en M. Peten te Hasselt. Het was een prachtige, onverwachte liberale triomf. De kadodders waren geslagen, ver pletterd. Zij zwoeren hunne weerwraak te nemen in de eerstkomende kiezing het was, BIJ TOEVAL, schreven zij, dat al die liberalen benoemd waren I En vier jaren gingen voorbij. In 1908 werd een nieuwe slag gesle gen M. Persoons moest vallen te St- Nikolaas M. Van Damme te Dender monde en M. Peten te Hasselt en... de uitslag van de kiezing Die heeren werden allemaal herko zen MET EEN VEEL GROOTERE MEERDERHEID dan de eerste maal en... veel beter, M. Neven, weeral een liberaal, was gekozen te Tongeren in plaats van een klerikaal. De uitslag was schitterend, onver hoopt Dit jaar, hetzelfde spel De Bunne was over 4 jaar gekozen te Kortrijk met eenige stemmen meerderheid hij ook zou zijn passeport krijgen op de eerst komende k-iezing juist gelijk het beloofd was aan de heeren Persoons, Van Dam me en Peten. Doch de kiezers schikten er anders over de antiklerikalen won nen 2,000 stemmen te Kortrijk en de klerikalen verloren er 250 tegenover 4 jaar. Bravo De Vlaamsche gewesten waarop de kadodders meenden hunne klauwen, voor immer en altoos gelegd te hebben, ontsluimeren stillekens aan doch met zekerheid, en daar waar een liberaal of een antiklerikaal eens gekozen ge weest is, mag men zeggen dat hij ono verwinnelijk geworden is bij iedere kiezing versterkt hij zijne meerderheid. Zoo moet het zijn Vooruit dus de klerikale macht is hardnekkig alle middels zijn haar goed, om het bewind te behouden, ten einde politieke vriendjes te mogen be- voordeeligen en hun hatelijk politiek te mogen uitvoeren. Doch de Vlaamsche gewesten komen langzamerhand tot ons de verlossing daghet in de verte. Wij lezen in 't Laatste Nieuws van Brussel Op het liberaal feest van Brugge is door. M. Mecheiynck, Kamerlid voor Gent, eene redevoering gehouden, die waarlijk verdient dat wij er een oogen- biik blij ven bij stilstaan en haar met eenige coinmentaiiën omkleeden. De redenaar handelde over de libe rale werken en de vooruitzichten die zij aanbiedt. Hij nam een overzicht van den stand der pulitieke partijen om er op te wij zen dat het liberalisme, dat men dood en begraven zegde, eenige jaren gele den, thans zoo springlevend tegenover GALM

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1