Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 50n Juni 1910. Zesde jaar. L\lr 55. (ie ueenleraad van Yper, De Partij van hel bedrog. Eendracht maakt Macht. erschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixfnudestraat, nr 53, te Y|>.er. De aankondigingen van gansch België en t buitenland evenals de Nol a r ia le ea liech leiitjke a mkondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. .Vleit wordt vriendelijk verzocht alle Itoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onJerieekeiul toe ie zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt enjeischt uwe rechten. De Schepencollegien zullen over gaan, van den 1" Juli lot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, vóór den 1" Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Aan de liberalen die van woonst veranderen. De kiezerslijsten die zullen in voege gebracht worden van 1" Mei 1911, tot 39 April 1912 zullen aan de inzage van het publiek onderworpen worden, te beginnen met 1" Juli aanstaande (1919). Om er op vermeld te zijn of er op te blijven, raden wij al onze vrienden aan, voor den ln Juli de gemeente niet te ver laten, welke zij tegenwoordig bewonen. Het is voldoende van gemeente te veranderen eenen dag vöör dezen da tum, om zijn stemrecht te verliezen tijdens de aanstaande gemeentekiezin- gen, die zullen plaats hebben in Octo ber 1911. Om stemrechtig te zijn voor deze kiezingen, moet men 1° de gemeente bewonen, van 1" Juli 1997 tot 39 Juni "1919, zonder ze verlaten te hebben, zelfs tijdelijk 2" Belg zijn van geboor te 3° 39 jaren oud zijn met 1" Mei 1911 Aan de kiezers in het algemeen. Ten einde aan eenieder toe te laten* zijne rechten te onderzoeken, in keu nis van zaak, deelen wij hierverder eenen volledigen tabel mede, vermel dende, volgens de wet, alle de voor waarden vereischt voor de hoedanig heid van kiezer en voor het toekennen van al ie bijgevoegde stemmen, dit voor de verschiilige kiezingen. Eenie der zal dus kunnen zien door zich zei- ven, indien hij recht heeft als kiezer ingeschreven te zijn en hoevele stem men hem toekomen. Deze die, 't zij gelijk om welke reden, er niet aanhou den zich te wenden tot de gemeente besturen, voor het nazien der kiezers lijsten of het onderzoek hunner kies rechten, mogen zich in volle vertrouw wenden, 't zij persoonlijk, 't zij per brief, naar het Bureel der Liberale Associatie, te Yper, Seminariestraat. Alle noodige inlichtingen zullen hen daar verschaft worden. Openbare zitting van den Zaterdag 18" Juni 1910. De openbare zitting wordt ten 5 ure 19 m. geopend. Zij n tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vaoderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, raadsleden Vanderdonckt, Secretaris. Afwezig M. Struye. De Secretaris geeft lezing van het verslag der laatste zitting, dat goedge keurd wordt. In geheime vergadering zijn ver scheidene vergunningen op het kerk hof toegestaan geweest. Mededeelingen. M. Colaert. De openbare meening is zeer verlegen geweest over den toe stand waarin de vaart van Yper naar Boesinghe zich bevindt ten gevolge der bezoedeling van liet water zijn duizende visschen vergaan. Wij heb ben dezen toestand bekend gemaakt aan den minister en wij hebben ge vraagd dat men eene grondige zui vering zou doen, want over drie jaren heeft hetzelfde geval zich voorgedaan. De gouverneur is insgelijks verwittigd geweest. In afwachting hebben wij doen overgaan tot het wegnemen der doode visch. De heer Voorzitter. M. Begerem heeft ons geschreven dat ten gevolge van den bijval in den hipischen prijs kamp te Londen behaald door eenen officier onzer Rijschool, den luitenant Ripet, het wenschelijk ware ons te vereenigen bij de betooging ingericht ter zijner eer den Maandag 29 Juni, ten 11/2 ure, aan de statie. Het College stelt voor deel te nemen aan de ontvangst. De Raad zou zich in korps naar de statie begeven, vooraf gegaan door de stadsharmonie. '1. Openbaar onderwijs rekening 1909 der Middelbare School. De ontvangsten beloopen tot de som van fr 33,484-69 De uitgaven beloopen tot deze van fr. 33,626-92 Tekort fr. 141-33 2. Eeredienst proces-verbaal van aanbesteding van herstellingswerken aan den toren van S' Jacobskeric. De heer Burgemeester. De aanbe steding der werken uit te voeren aaii d-e-a toren der kerk van S' Jacobs heeft plaats gehad. Er waren, vier inschrij vers Vandenkerckhove van Ingelmun- ster, 82,254 fr. Carron van Ardoye, 82,193 fr. Roose, van Yper, 82,642 fr. Angillis, van Yper, 88,245 fr. De fabriekraad heeft beslist M. Van den kerckhove aannemer te verklaren, ofschoon zijne inschrijving eenige fr. hooger was dan deze van M. Carron. Dit besluit is genomen geweest omdat M. Vandenkerckhove zijne bevoegd heid heeft doen blijken van den an deren kant, het hordereet van het mi nimam van dagloon van M. Vanden kerckhove is voordeeliger voor de werklieden. M. Carron heeft geprotes teerd tegen deze manier van zien. De Raad keurt de beslissing goed genomen door den fabriekraad. 3. Eeredienst herbouwing der kleine sacristie van S' Maartens kerk. De heer VoorzitterHet geldt eene kleine sacristie te bouwen om den hoek te duiken gemaakt door den koor in den kruisvleugei. Het bestek beloopt tot de som van fr. 8,991-47 wij moe ten tusschenkomen voor 1/6, 't zij 1,483-51 fr. Het werk zal toevertrouwd worden aan den tegenwoordigen aannemer, want het geldt een aanvulsel die de gewenschte belangrijkheid niet heeft om onze toevlucht te nemen tot eene openbare aanbesteding. De Raad stemt eenpariglijk het aan deel van tusschenkomst. 4. Gemeente reglementen doorgang van voermiddelen van allen aard. De heer Burgemeester kondigt aan dat het reglement van 1899 zal moeten herstemd worden, ten gevolge van het nieuw reglement op de wegenis. Het artikel 2 geeft aanleiding tot eene zeer verwarde bespreking. M. Colaert stelt voor den toegang te ver bieden van alle voertuigen, ter uitzon dering der rijwielen op de buiten- wandelingen. M. Sobry. Men zal dan niet meer mogen daar voorbijgaan met korde- wagens M. Begerem. Voegen wij er bij behalve voor de voertuigen met een wiel. (Gelach). Dit lid stelt de verzendig voor naar eene commissie. M. Colaert. Stellen wij al ons ver stand bijeen. Deze kwestie moet ten spoedigste opgelost worden. 5. Gemeentefeestprogramma. De heer Burgemeester geeft lezing van het programma der gemeentefeesten van Tuindag. Buiten de gewone feesten zal er eene opstijging zijn van luchtballen, een koorddansersfeest en een concert van karillon door M. Denyn van Mechelen. Wij zullen het uitgebreid program ma geven in ons naaste nummer. Tot nu toe had de processie van O. Vrouw van Tuyne plaats ten 9 ure. De geestelijkheid zou verkiezen dat zij maar ten 19 ure zou uitgaan. De Raad, geroepen om zijn advies te geven, verwerpt dat voorstel. M. Sobry alleen stemt er voor. Wat den heer Voorzitter doet zeggen dat M. Sobry al de priesterlijke verwaandheid verte genwoordigt. (Gelach). M. Begerem ziet met genoegen dat de prijskamp voor blinde vinken afge schaft is en hij vraagt of er geen mid del ware om hem te vervangen door eenen prijskamp voor vinken die niet verblind zijn. M. Colaert. Niet meer dan den an deren, aangezien de wet verbiedt de vogelen te vangen. M. Vanderghote stelt voor ten 6 ure 's morgens eenen prijskamp van hanen in te richten eenen prijskamp van hanengekraai. M. Begerem. Ja, maar wie zou er de rol spelen (Gelach). M. Colaert. De feesten zullen in alles 6,399 fr. kosten. Het is een wei nig min dan verleden jaar. Wat men er ook van zegge, het is het cijfer dat gewoonlijk besteed wordt voor deTuin- dagfeesten, zelfs in de jaren van kie zing. Maar al de feesten van het jaar, er onder begrepen de peerdenkoersen, kosten ons 29,999 fr. Er moet daarover geene vergissing meer zijn. 6. Stadseigendommen regelingsplan van het vijverhuis van Zillebeke. De Raad keurt eenpariglijk het be stek goed, beloopende tot 4,954-67 fr. van het vijverhuis van Zillebeke. M. Lemahieu vestigt de aandacht van het College op den slechten staat van zekere wegen, namelijk de Wulver straat, de Wieltjestraat en de Kor- trijkstraat. 't Is het gepaste oogen- blik, zegt hij, om vermakingen te doen. Hij vraagt daarenboven de plaatsing van het gas aan 't Hoekje. De heer Burgemeester. Het College zal goede nota nemen van de bemer kingen van M. Lemahieu voor wat het vermaken der wegen betreft, maar voor wat het gas aangaat, er is geen middel de canalisatie te verlengen voor één huis. M. Sobry zegt dat de stad zich zou moeten verstaan met Zillebeke om den weg van Zillebeke te vermaken. M. D'Huvettere vraagt dat men de muren der Kaai vermake wat de be strating aangaat, er zijn plaatsen die oprecht gevaarlijk zijn. De nijverheid en den koophandel zou er maar voor deel uittrekken. M. Colaert. Er zijn zoovele her stellingen gedaan geweest, het is altijd te herdoen. Nu, ik zal maatregelen nemen. Niemand het woord meer vragende, wordt de openbare zitting geheven ten 6 ure 10m. Kent gij de partij der deftige men- schen, die nimmer bedrog zouden plegen, die altoos recht door zee gaan, de eenige in de geheele wereld die erop mag roemen deftig en eer lijk den kiesstrijd te voeren De katholieke partij part ij is de eeni ge die daar mag op roemen. Het is immers geen bedrog, daags voor eene Kamerverkiezing aan hon derden Staatswerklieden diplomas, medaliès en kruiskens uit te deelen Het is ook geen bedrog, daags voor de kiezing eene som van vijftig fran- gen uit te betalen, som die maar zou moeten betaald worden binnen zes maanden Zoudt gij durven beweren dat het bedrog is, daags voorde kiezingeen officieel bericht aan te plakken in sommige werkhuizen, dat gij zooveel en zooveel zult trekken voor uwe kin deren boven de 3 en onder de 12 jaar, wanneer gij er meer dan drij hebt Men mag niet zeggen dat het be drog is, wanneer men aan eenen ia RCALIH

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1