Stadsnieuws. Koers van 100 km. Velodroom van Yper. De Staatsgreep van minister Descamps. Zoover zijn zij gekomen. De vol ha rd ine van hel Journal en zijne kwade houw. Lijfrentmaatschappij Help 11 Zei veil, te Yper. Brand in de tentoonstelling te Brussel Sclieepsman verdronken Ie Zeebrugge. zieverlof zijnden machinist, ministe riële besluiten komt voorlezen in de huizen van machinisten en stokers Het is ook in 't minste geen be drog, dat zoovele kiezers stemmen te kort en zoovel anderen er te veel hebben Neen, dat alles is rechtzinnig. Als zulks niet mag gebeuren, dan is de liefde klein De klerikalen beginnen het mas ker af te werpen en met open kaar ten te spelen. Het eerste gewichtig besluit door hen genomen na de ver kiezing, waar ze door een mollegat moestén kruipen, om gered te wor den, zal van aard zijn om, door gansch het land, een gewettigde ver ontwaardiging en ontroering te ver wekken. Men weet, inderdaad, hoe na den val van het liberaal ministerie in 1884, de goede staatsnormaalscholen overal bijna werden afgeschaft, hoe kloosternormaalscholen voor beide kunne bij dozijnen uit den grond rezen en hoe, bij mangel aan plaats, in de staatsgestichten, liberale jon gelingen zich gedwongen zagen, naar kloosternormaalscholén te gaan om hun diplomate bemachtigen. Zonder de minste opmerking heeft de klerikale regeering al de normaal scholeti erkend door de kloosters opge richtzonder zelfs na te gaan wie er onderricht gaf en wat dit onderricht waard was. Daar de toestand al te bedenkelijk werd en geene onderwijzers of onder wijzeressen, uit staatsgestichten ge treden, konden gevonden worden, richtte de provincie Henegouwen eene provinciale normaalschool op, die dadelijk talrijke normalisten telde. Gezien den bijval te Bergen beko men, maakte men zich bereid ook te Luik eene provinciale normaalschool, te Gent en te Antwerpen, eene stede lijke normaalschool in te richten. De bisschoppen en de klerikale leiders, met M. Woeste aan 't hoofd, hebben die beweging met leede oogen aangeblikt. Een hunner tac tieken leed schipbreuk en daarom hebben zij den minister van onder wijs, baron Descamps, verplicht zijne goedkeuring te weigeren aan de erkenning der normaalschool van Henegouwen, die dus geene diplo- •ma's zal mogen afleveren. Die staatsgreep zal naar waarde worden geschat en beoordeeld bij de heropening der Statenkamer. Voorhands zij opgemerkt, datM. Descamps had verklaard geene rede nen te hebben om die erkenning te weigeren en dus de leerlingen, voort gaande op zijne belofte, een jaar lang op den til heeft gehouden, die jonge lingen in de onmogelijkheid stellend hun examen af te leggen mits hunne school geen diploma mag afleveren. De aangevoerde redenen om de erkenning te weigeren zijn ellendige uitvluchten, die geen oogenblik stand houden. De klerikalen werpen dus het mas ker af en tarten de openbare opinie. Wij hebben het liever zoo In den strijd die gaat gevoerd worden in November is er geene plaats meer voor hoffelijkheid het klerikalisme moet kost wat kost gebreideld wor den, want zoo de aanvoerders nu reeds zooveel laatdunkende baloo- righeid lafcen blijken, wat zal het dan worden zoo men ze den teugel op den rug werpt Verscheidene bladen hebben de ver menigvuldiging doen uitschijnen der aanslagen, misdrijven en misdaden op den buiten. De schrik heerscht alom. Zelfs langs de groote baan is het ge vaarlijk kinderen alleen te laten. En zeggen dat het katholiek onder wijs sedert 25 jaren overheerschend is in alle dorpen, dat de regeering en de clericale gemeentebesturen, overal waar 't mogelijk was, de goede officiee- le scholen hebben afgeschaft, dat 't ge tal gendarmen verdubbeld werd en dat er ontelbare millioenen, al meer en meer, worden verleend aan geestelij ken, kerken, kloosters en pastorijen, onder voorwendsel dat dit alles mede werkt om de openbare zedelijkheid te. versterken, het volk braaf en deugd zaam te maken. Deze opmerking van 't «Vaderland» trok natuurlijk van wege de pastoors- gazetjes een stortvloed van scheldwoor den naar het hoofd. Wel, gebuur, geef u nueensdemoei te den bisschoppelijken «Bien public» te lezen van zaterdag 18 Juni en oor deel dan zelf. Te recht, schrijft «Bien public», is de openbare denkwijze in opschudding gebracht voor de afschuwelijke aan slagen, sedert eenigen tijd gepleegd in verschillende buitenstreken van ons land. De bevolkingen zijn overal getrof fen door de vermenigvuldiging der misdaden en door de moeilijkheid er de daders van op te sporen. Het wordt stellig gevaarlijk, in sommige gewesten de jongens en meisjes alleen te laten gaan, op te verren afstand der familie woning. En verder Wij aarzelen niet het te erkennen, DE TOESTAND IS ZOO ERG GEWOR DEN DAT HIJ DE KRACHTDADIGSTE HULPMIDDELENEN DE TUSSCHEN- KOMST VAN DEN WETGEVER ZELVE VERGT. Zal men nu nog zeggen dat wij over drijven En is het mogelijk dezen toestand te bespreken zonder er beschouwingen bij te brengen welke men wel «politiek» zal noemen, doch waarvan de gegrond heid, de waarheid door niemand meer kan geloochend worden Het verkwezelend onderwijs op den buiten helpt hoegenaamd niet tot het braaf maken, tot de verzedelijking van het volk. De priesters, die, hunne zending ernstig en belangloos opvattend, wezen lijk zouden kunnen medewerken tot.de zedelijke verheffing der bevolking, zijn al te veel in beslag genomen door de politieke kiesdraverij en de daaraan verbonden inrichtingen, waarvan zij al de werkingen besturen en ai de koor dekens in handen houden, zooals tap pen en krochten, boerenbonden, var- kenskweekerijen, veeassurantiën, op stellen van lastergazetjes, perspropa- ganda, enz., enz., Gaat maar eens zien in de dorpen bewijst dat zijne bedriegers toevallD gesproken hebben, maar open voot iedereenop die wijze dat indien een deugniet die meer of min bedronken was, zich veroorloofd de onbetame lijke spotternij waarvan kwestie te bedrijven, dit niet zou kunnen aan de Associatie als eene grief aange- teekend zijnOmdat een woes- taard in eene kerk dringt en er zich overgeeft aan grove woorden en ge baren, zooals het van tijd tot tijd ge beurt, zal men zeggen dat de pries ters en de geloovigen die er verga derd zijn, verantwoordelijk zijn voor het schandaal Maar, wij herhalen het, er is geen schandaal geweest. De artikelen van het journalwij herhalen het ook, zijn dus leugen achtig. Een bewijs te meer van dat besluit van bezwalking gegeven door de op stellers van het Journal, bevindt zich in het artikel waarmede wij ons bezig houden. Men leest er dat wij hen verweten hebben (aan de patronen van het jour nal) in God te gelooven en Hem te bedanken voorde bescherming waar mede Hij voortgaat Belgie te dek ken Waar drommels heeft men dat ge nomen Er is geen enkel woord in ons voorgaande artikel en het zoo ge naamde verwijt ware te dom ge weest. Wat wij gezegd hebben is dit dat men met in de kerk dankzeggin gen te doen om God en zijne heiligen te bedanken over het geluk dat men bekomen heeft in de kiezing door het bedrog en de omkooping, men zich overgaf aan eene comedie, aan een gebrek van eerbied, aan eene oneer biedigheid jegens de Godheid. Wij behouden dat gedacht. Er is niet een rechtzinnig mensch die van dat gedacht niet is. God bedanken op de wijze en de voorwaarden die wij gezegd hebben, dat is handelen gelijk de baanstroo- pers van Calabrië die keersen doen branden voor de Madona omdat zij de aanslagen-zou begunstigen die zij ontwierpen of om hunne dankbaar heid te bewijzen nopens het geluk van deze die zij gepleegd hadden 't Is hetgene dat het volk in zijne beeldrijke taal noemt Onzen Heer een vlassen baard aanzetten. Nogeens, daar is het waar schan daal.... Gelijkden hond van hetEvangelie, het journal is naar zijne leugens weergekeerd. (1) Op gevaar of zijn gezegde te doen gelooven, gezegde herhaald in zijn nummer van den 18 Juni, en be staande in hetgeen den avond der kiezing in het lokaal der Associatie, bij de zegepraal van M. Nolf, be groet is geweest met een bespottelijk Ave Maria, moeten wij de stellige leugenstraffing herhalen die wij reeds gedaan hebben. Het is valsch, volstrekt valsch, dat zulks plaats gehad hebbe. Wij ook,- wij hebben nauwkeurig gezocht bij menige achtbare perso nen onder de aanwezigen, en nie mand heeft gehoord wat de reporters van het journal beweeren gehoord te hebben. Deze laatsten kunnen niets dan grappenmakers van slechte trouw geweest zijn, dezelfde zeker die getuige en vertellers waren van het schrikkelijk ongeval der Boter- straat. Zooals wij het reeds gezegd heb ben, het lokaal der Associatie was op I het oogenblik waarvan spraak is, niet geslotenvoor het publiek, zooals het journal het zegt, hetgeen reeds I (i) Het Evangelie, dat het JOURNAL misschien niet kent, verbloemt zijne woorden niet en kan ér bij gelegenheid harde vinden. Voerlieden taal, zou dé schrandere polemicus zeggen. (N. d. R.) Verslag over 't dienstjaar 1910 Dames, Heeren, 1 Wij zijn gelukkig u heden, overeen komstig artikel 15 onzer standregelen verslag te mogen geven over de werk zaamheden van het verloopen dienst jaar 1909. Op 31 December 1908bestond uit202 leden, 24 nieuwe leden werden aan vaard, 2 werden ons door den dood ontrukt, 3 traden in het genot hunner rente en 6 andere namen hun ontslag. Op 31 December laatst telden wij dus 215 leden, waaronder 54 mannen, 127 vrouwen en 34 kinderen, die samen 3815 franken in de Lijfrentkas gestort hebben, te weten 3287 franken per soonlijke stortingen, 142 franken door bazen en liefdadige personen en 386 franken bij middel der bijzondere Staatstoelage. Daarbij moeten nog ge voegd worden 1441 franken gewone Staatspremiën, 363-70 franken premiën der provincie en 296-70 franken pre miën der Stad. Alles te zamen genomen werden er dus 5910-40 franken ten voordeele onzer leden gestort. Het is voor ons een aangename plicht hier hulde te brengen en dank te zeggen aan de heeren A Valcke, P. Vermeulen, M. Gorrissen, A. Stoffel, G. Tansens en Mevr. P. Wydooghe, die zoo mildelijk het hunne bijdragen om hunnen arbeiders of aan arme lieden het aanwerven van een ouderdoms pensioen te vergemakkelijken. Mocht dat schoon voorbeeld meer nagevol°d worden 1 Het werk en de verantwoordelijk heid van den knaap met het ledental toenemende, heeft uw bestuur zijn jaarlijks loon van 6 franken verhoogd en het op 42 franken gebracht. Niette min moesten de werkende leden niets afstaan tot het dekken der bestuurs- kosten. De bijdrage van vrijgevige eeie- leden en de intresten der geplaatste gelden waren daartoe voldoende. Wij zijn tevreden te kunnen vast stellen dat onze maatschappij immer vooruitgaat en dat al de leden heel regelmatig en met liefde hunne stor tingen doen. Het sparen voor een pen sioen dringt alzoo allengskens in de zeden en dat verheugt onsn Bezoek in de Belgische voedings- sektie (Groot Paleis), de Stand der Maatschappij in kollektieven naam ADOLF DELHAIZE Gie. (zie verder annonce.) Zondag 3 Juli 191 O, om 3 ure stipt met premie alle 5 km. voor beroepsrenners met de deelne ming van VANDER STUYFT ARTHUR Recordman der wereld. MASSELIS JULES Overwinnaar der ronde van Belgie. VANDENBERGHE RENÉ Overwinnaar van Brussel-Roubaix. BUYSSE MARCEL Overwinnaar der 2 urenkoers van Moorslede voor Van Houwaerten Lapize. SPIESSENS A. DEFRAYE O. DEBAETS M. BURGGRAEVE H. enz. Het v/as zondag ongeveer 5 uur 10 minuten toen de talrijke bezoekers der Tentoonstelling, die zich in de Fran- sche hovingen bevonden, eensklaps rook zagen opstijgen uit den koepel van hetRestaurant Métropole dat is op gericht tusschen het paviljoen van Mo naco en een groot Duitsch bierhuis. De Restaurant was op dit oogenblik stampvol. Plotselings ging daarbinnen het electrische licht uit, door eene zoo genaamde kortsluiting tengevolge waar van de rook ontstond, dien men had zien opstijgen. Een brandbluschtoestel werd door een der bedienden aanstonds in wer king gesteld, maar de straal die aan dit werktuig ontsnapte was van zulke kracht, dat een gedeelte der zoldering bezweek. Het vuur, dat ongetwijfeld reeds se dert enkele oogenblikken gesmeuld had, nam nu onverhoeds eene groote uitbreiding, vooral ook omdat het ge bouw geheel vervaardigd is uit staf!' en hout. De bedienden verwittigden onverwijld de verbruikers, waardoor een begin van paniek ontstond, die echter bezwe ken was. Het personeel maakte zich ten spoe digste meester van de drie kasregisters, bracht die naar eene veilige plaats en redde voorts zijne kleederen. Bijna op hetzelde oogenblik vormde het gebouw nog slechts een waren vuurpoel, en het gevaar was wezenlijk groot. Van het Restaurant Métropole (eigenaar de heer Wielemans Ceup- pens) is niets adders overgebleven dan een hoop assche en verkoold hout, al sook enkele zuilen van den voorgevel. Men zegt echter dat tot weder-op- bouwing van het restaurant besloten is, ja, men hoopt zelfs binnen veertien da gen of drie weken een nieuw gebouw opgericht te hebben. Aan het paviljoen van Monaco is ook vrij groote stoffelijke schade toege bracht. Maandagmorgen, op het oogenblikdat de sloep H. 55 wilde in zee steken, be merkte men dat de scheepsjongen, Jo zef Van Torre, 17 jaar, aan het appel ontbrak. De bemanning zag aan de op pervlakte van het water der schuilha ven eene klak vlotten. Men vischte ze op. Het was de muts van den jongen ML-iaE®i«rasa:. <.wBSBZ£®®msssi iag^sems^mtmsmmmKmrnrnmsmmmBsmt I

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2