BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 14" Juli 1910. 5 centiemen. Zesde jaar. l\r 35. 0 er&chijnentle des iïonffertiags De toekomstige Kamerzittingen. Klerikale kiesmiddelljes. Slielbedervers en exploitatie in de diamantnijverheid. •we Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eunde. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uilgever, bixfnudestraat; nr o3, le Yper. De aankondigingen van ganscii België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureeie van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Hare Hoogheid, de Prinses Karei de Ligne, aan het hoofd van een Dames- komiteit, heeft besloten aan H. K. H. Prinses Clementinater gelegenheid van haar huwelijk, een aandenken aan te bieden. Zif heeft zich tot de Gouverneurs der ■provinciën gewendmet verzoek wel te willen gnder-komiteiten vormen om dat zoo vaderlandsch gedacht in gansch het land te verspreiden. De leden van dat van Yperaangeduid door den heer Baron Ruzettezullen zich bij de inwoners van onze stad begeven om de giften in te zamelen. De namen der inschrijvers zullen in het Gulden Boek ingeschreven worden, dat aan H. K. H. zal ter hand gesteld zijn terzelfdertijd met het geschenk. Wij hopen dat die Dames een mild onthaal zullen genieten bij onze bevolkingdie onze Koninklijke Familie zoo zeer ver kleefd is. Het Onder-Komiteit. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegiën zullen over gaan, van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gahsch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen overtegaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, voor den 1" Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei iaatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Aan de liberalen die van woonst veranderen. De kiezerslijsten die zullen in voege gebracht worden van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912 zullen aan de inzage van het publiek onderworpen worden, te beginnen met 1" Juli aanstaande (1910). Om er op vermeld te zijn of er op te blijven, raden wij al onze vrienden aan, voor den 1" Juli de gemeente niet te ver laten, welke zij tegenwoordig bewonen. Het is voldoende van gemeente te veranderen eenen dag vöör dezen da tum, om zijn stemrecht te verliezen tijdens de aanstaande gemeentekiezin- gen, die zullen plaats hebben in Octo ber 1911 Om stemrechtig te zijn voor deze kiezingen, moet men 1° de gemeente bewonen, van ln Juli 1907 tot 30 Juni 1910, zonder ze verlaten te hebben, zelfs tijdelijk 2° Belg zijn van geboor te 3° 30 jaren oud zijn met 1" Mei 1911 Aan de kiezers in het algemeen. Ten einde aan eenieder toe te laten, zijne 'rechten te onderzoeken, in ken nis van zaak, deelen wij hiexverder eenen vol ledigen tabel mede, vermel dende, volgens de wet, alle de voor waarden vereischt voor de hoedanig heid van kiezer en voor het toekennen van alle bijgevoegde stemmen, dit voor de verschillige kiezinge'n. Eenie der zal dus kunnen zien door zich zei ven, indien hij recht heeft als kiezer ingeschreven te zijn en hoevele stem men hem toekomen. Deze die, 't zij gelijk om welke reden, er niet aanhou den zich te wenden tot de gemeente besturen, voor het nazien der kiezers lijsten of het onderzoek hunner kies rechten, mogen zich in volle vertrouw wenden, 't zij persoonlijk, 't zij per brief, naar het Bureel der Liberale Associatie, te Yper, Seminariestraat. Alle noodige inlichtingen zullen hen daar verschaft worden. De toekomstige Kamerzittingen zullen dus voor de klerikalen niet op rollekens afloopen. Zoo meent bet- M. Hymans. M. Bertrand heeft in eene socialistische vergadering omtrent hetzelfde gevoelen uitgedrukt Indien de 8o liberale en socialis tische leden hunnen plicht doen, zegde hij, indien zij altijd op de Ka merzittingen tegenwoordig zijneven- als in de afdeelingen indien zij op de hoogte hunner zending zijn, kun nen zij het ministerie Schollaert tot overgaaf dwingen. Zij kunnen dat met zooveel te meer gezag doen, daar zij zich steunen kunnen op de meerderheid van het kiezerskorps, zelfs met het meervoudig stemrecht. Men spreekt van te wachten tot 1912 om de ontbinding te vragen. YVaarom twee jaar wachten met deze politieke daad, die zich opzichtens de raadpleging des lands opdringt Hel Staatsbestuur is zonder ge zag om in naam der natie het land te beheeren. Het heeft haar vertrou wen niet meer. O De tegenpartij kan hare voor waarden stellen. Zij kan de herzie ning en de éénmaking der provinciale en gemeentekieswetten vragen. Het voorstel gaat uit van leden der meer derheid en het kan gauw besproken en gestemd worden. Zij kan eene verandering aan de inrichting der Evenredige Vertegen woordiging vragen, die er noodig is. Ze kan zoo de onrechtvaardigheid verbeteren en beletten dat de meer derheid des lands eene minderheid blijve in de Statenkamers, ten gevol ge der overtollige stemmen, waar geen rekening van gehouden wordt. Zij kan zelfs zonder den uitslag van de volksoptelling af te wachten, de stemming vragen van eene wet aangaande de vermeerdering van het getal volksvertegenwoordigers. De Chronique denkt dat M. Louis Bertrand den toestand juist inziet. Wij denken het met haar. Altijd heilrog. Onze legen- strevers doen «leHooilcn opslaan. Wij lezen in La Dernière Heure Zoo de klerikalen in minderheid zijn in 't land en alle deugnieterijen moesten gebruiken om nog eene kleine meerderheid in de kamers te hebben, is het waarlijk hunne schuld niet. In derdaad, zij maken niet alleen gebruik van alle middelen, die de wetten, wel ke zij ten hunnen voordeele gemaakt hebben, hun aanbieden, maar heel dikwijls aarzelen zij niet, tot onwettige praktijken hunne toevlucht te nemen. I11 de gemeenten waar zij meester zijn, verzuimen zij zoo dikwijls moge-, lijk de antiklerikalen op de kiezerslijs ten te schrijven en als dat niet gaat dragen zij zorg, aan de twijfelaars het getal .bijkomende stemmen niet toe te kennen, waarop zij recht hebben. Daar in sommige plaatsen ongeluk kiglijk geen lokale kring of vereeniging der tegenpartij bestaat, die deze mis grepen kan herstellen door ze aan de arrondissementsvereenigingen bekend te maken, vergrooten de klerikalen op die manier zonder moeite hun getal kiezers en hunne meerderheid. Wat hunne gewisse vrienden en vooral de kongreganisten betreft, voor hen zoeken zij zoovele gelegenheden als ze maar kunnen om hun alle moge lijke en;onmogelijke bijstemmen toe te kennen. Nij hebben zij nog wat beters gevon den zij doen de dooden verrijzen als ze maar tot hunne vrienden behooren. Zeg maar niet dat zulks verloren moei te is dat het niets baat hen op de kie zerslijsten te houden, hen zelfs uit te noodigen tot de stembus en hun zoo veel stemmen te geven als men wil, vermits ze toch niet tot het leven kun nen terugkeeren om naar het kiesgang- ske te gaan. Een ander, voorzien van den uitnoodigingsbrief, kan in hunne plaats naar het kiesbureel gaan, daar de noodige officieele bulletijns krijgen en ze invullen in naam van den afge storvene. Zoekt maar eens in de gruote cen trums eenen getuige, die persoonlijk de kiezers in zooverre kent dat hij zulke persoonverwisseling kan betwisten. En in de kleine buitengemeenten, waar de tegenpartij geen getuigen heeft, is zulk bedrog nog gemakkelijker. Om die redens had de liberale ver eeniging van Audenaarde aan het hof van beroep de afschrabbing gevraagd van al de gestorvene kiezers, vöör dat de lijsten bepaald opgemaakt waren. Eenige bezwaren werden door het beroepshof aangenomen, andere wer den verworpen omdat ze zonder doel waren. Maar het komiteit der liberale vereeniging van Audenaarde, volhou dende dat zulke toestand aanleiding gaf tot bedrog, ging in verbreking tegen de besluiten van het beroepshof, die de afgestorvene kiezers op de lijsten wilden houden. Het hof van verbreking heeft nu uit spraak gedaan. Het is van gevoelen dat het behoud der afgestorvene kiezers op de lijsten oor zaak kan zijn dat in de handen van wei nig nauwgezette personen stukken komen waar zij zouden kunnen misbruik van maken dat het beroepshof, wanneer het, zonder zich bezig te houden met het regel matig voorbrengen van het uittreksel des bevolkingsregisters, het beroep zonder doel verklaarde, met zijne uitspraak in strijd was met de grondbeginselen der kieswet van 1894 en dat het de schikkin gen van het burgerlijk wetboek overtreden heeft. In andere woorden dus Weinig nauwgezette personen kunnen mis bruik maken van het behoud der doo den op de kiezerslijsten het hof van beroep heeft niet genoeg rekening ge houden van het verplicht voorleggen van het uittreksel uit het bevolkings register wanneer het verklaarde dat het beroep zonder doel was, was het met die uitspraak in strijd met het grondbegin der kieswet van 1894 en zoodoende, heeft het de schikkingen van het burgerlijk wetboek overtreden. De beslissing van het hof van be roep is dus verbroken de liberale associatie van Audenaarde krijgt gelijk en de klerikalen moeten voortaan wat beters dan de verrijzenis der dooden zoeken om het getal hunner kiezers te vergrooten. Wij lezen in het I.aatste Nieuws het onderstaande artikel, dat voor onze stad van belang is, daar er alhier in 't kort eene diamantslijperij zal ingericht worden. Alom in de Antwerpsche diamant nijverheid is het gekend dat meer en meer kleine diamantslijperijen worden opgericht in verschillende steden des lands, ten einde zich te onttrekken aan het toezicht van de Antwerpsche bonden. Zoo doen twee diamantslijpers, ge vestigd in kleine plaatsen, een kon- trakt teekenen, kontrakt dat eene echte exploitatie der jeugd is. Eerst en vooral moet men er 10 en half uur werken 's daags ten tweede moet de leerjongen 200 fr. als waarborg storteu en zich verbinden vijf jaar bij zijne bazen te blijven. Verlaat hij deze vöör dit termijn zonder goede redenen, dan verliest hij niet alleen de 200 fr., maar zal nog 500 fr. te betalen hebben. Daarentegen mag de baas hem door zenden zonder voorafgaandelijk be richt en zal in dit geval ook de 200 fr. mogen houden, zonder iets te moeten betalen. En dat is nog alles niet. 't Eerste jaar krijgt de leerjongen niets het tweede jaar een frank per dag en het derde jaar 2 fr. per dag of 12 fr. WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1