Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Koers van 100 km Ingetrokken kromte. V elodroom van Y per. Eene oueetiigheid. Een droevig aandenken. De 25® verjaring van het ontwerpen des Stands van Yper. Maatschappij der Oud-Pompiers der stad Yper. Lijst der Apothekers De Zon- en Feestdagen van 's middags lol 10 nrcn s'avomls VOOR 'T JAAR 1910. M. C. MAY, Mengelwerk. 78 in de week, als er 'n heele week wordt gewerkt. Nu, een werkman die 3 jaar den stiel doet, wint të Antwerpen 50 fr. in de week. Het kontrakt luidt verder dat, de volgende jaren, 't loon zal worden verhoogd volgens bekwaamheid, wat zeer rekbaar is ten gunste van den baas, die altijd kan beweren dat de gast nog niet op de hoogte is, gast die toch, volgens kontrakt, vijf jaar moet blijven. Die exploitatie van ouders en jonge lingen die zich laten verleiden door schoone beloften, is echt schandalig. Het Journal zou geestig zijn indien het niet oneerlijk ware. Zie maar eens hoe het, in plaats van zijne tallooze loszinnigheden te trachten uit te leggen en zijne niet min tallooze tegenstrijdigheden met elkander in overeenstemming te brengen, (taak zoo moeilijk voor waar als een neger wit te wasschen), zie maar eens hoe het, zegden wij, meer en meer in 't slijk verzinkt en zich in zijne slechte trouw verwart zoo wel, dat de armzalige beweeg redenen, waarmede, onder den titel van Intrekkende kromte vittende als een jezuiet in burgerkleeren, (o hoezeer sprekende van biecht, die men hem niet gesproken en van zondvergiffenis, die men hem geenszins gevraagd heeft, het poogt zijne onwaarheden te verrecht- veerdigen ten laste der liberale Ver- eeniging uitgebracht, zoowel dat die beweegredenen voor de oogen van alle verstandige lieden maar een samenweefsel blijken te zijn van dwaze praatjes, die een klerikaal zoo juist Ingetrokken kromte doopte, er een guitigen kwinkslag bijvoegen de, dien wij uit medelijden, (bij onze tegenstrevers onbekend) maar niet liever zullen overdrukken. Het Journal, dat, beter dan wie ook, de schaamtelooze spreuk kent, ten rechte of ten onrechte aan den Patriark van Ferney toegeschreven en er profijt uit te trekken weet, zal niet missen, bij de eerste gelegen heid, het zoo gezegd schandaal van 22 Mei als wezenlijk gebeurd zijnde, te herinneren, hoewel het heel en al uit den duim gezogen is. Het heeft nog al andere laagheden begaan, die weergaloozeen onverbeterlijke mees- ter in dat vak. De oneenigheid, ontstaan tusschen de burgerlijke en de geestelijke over heid, ten gevolge der verandering van het uitgangsuur der processie van Onze Lieve Vrouw van Tuine, is vereffend. Men weet dat die uitgang jaarlijks om 9 ure plaats had. De heer Deken hield er van dat men van af dit jaar, den uitgang der processie ten io ure stelde. Het is de geestelijke overheid, die den slag gewonnen heeft. De heer Colaert heeft moeten duim leggen voor de verwaandheid van den heer Deken. Moest onze Burgemeester den nek niet buigen voor den wil der geestelijke over heid als blijk van dankbaarheid voor de diensten aan de klerikalen bewe zen, tijdens de laatste wetgevende kiezingen Heeft de geestelijkheid zich, in derdaad, niet openlijk in den poli- tieken strijd geworpen en heeft zij niet alle middelen gebruikt, de eene al oneerlijker dan de andere, om den derden kandidaat der klerikale lijst te doen zegepralen Men weet welke kolossale buize de kiezers van het arrondissement Yper hun bezorgd hebben. Dat feit bewijst eens te meer dat onze Burgemeester verplicht is de overheersching der geestelijkheid te gedoogen, dat hij maar te dansen heeft, gelijk zij fluit en aan al hare eischen te gehoorzamen. De begrafenis van den heer Jozef Mailliard, kostganger van het gods huis het Nazareth, heeft Maandag laatst plaats gehad te midden van vele toegestroomde vrienden. De eerbiedwaardige overledene was 95 jaren oud. Het is die ongelukkige grijsaard, bedlegerig sedert meer dan een jaar," dien de klerikalen, als een lastdier, naar de stembus gesleept hebben op 22 Mei laatstleden, vijf minuten yoor de sluiting der stemming. Drie klerikalen hadden dien in de godshuizen geplaatsten ouderling, meer dood dan levend, te midden het stembureel geplaatst, zonder vooraf zijne toestemming te hebben gevraagd en zonder zijnen uitnoodi- gingsbrief te vertoonen een dier drij klerikalen had gestemd in de plaats van dien vijf-en-negentigja- rige. Zonder te willen beweren dat de klerikalen, door dien grijsaard met geweld naar de stembus te leiden, zijne dagen verkort hebben, houden wij er nochtans van uit al onze krachten op te komen tegen hunne onnoemelijke handelwijze. In een onlangs verschenen artikel hebben wij aan alle kanten gevraagd, hoever het met onzen hersenschim- migen Stand gesteld was De gees tige opsteller van het Journal d' Ypres gelast zich ons te antwoorden dat wij dit jaar de 2p verjaring van het ontwerpen ervan zullen vieren en dat hij met een rein en blij vertrou wen de heel aanstaande geboorte te gemoet ziet Openhertig gesproken men zou niet verraderlijker met onzen duur baren Burgemeester kunnen spot ten, die, sedert 1890, de malthu- siaansche grondbeginselen zou be werkstelligd hebben om de ter we- reldkoming van 't kind te verdagen Daar wij in het rein en vermake lijk vertrouwen niet deelen, dat aan onzen beroepsgenoot opgelegd is, hebben wij dezer dagen de leden van de Commissie van den Stand onder vraagd met de hoop bij hen eenige bepaalde inlichtingen te bekomen. Eilaas tot onze groote verwonde ring vernamen wij dat de Commissie sedert twee jaren niet meer bij een gekomen was en dat het door ons blad is dat die heeren de tijding zouden vernomen hebben van de goedkeuring der plans in hooger hand Aan de liefhebbers van deel te maken van de Commissiën, door onzen lieven Burgemeester voorgeze ten, mogen wij verzekeren dat de taak zeer vereerend, nooit heel las tig is, want onze Burgemeester stelt altoos het slaperige wachtwoord in praktijk, dat is van te ronken. Mochten wij hettroostrij ke schouw spel bijwonen van de brave lieden, die, bewogen door eene schoone vaderlandsliefde aanvuring, aan vaard hebben deel te maken van de Commissie van den Stand zich te zien verzetten tegen de eenigszins belachelijke houding, die hun is opgedrongen, en, hunnen lanteern aanstekende, ze te zien op zoek I00- pen naar den Voorzitterhersenschim, die ze moet bijeenroepenjuist als de nieuwerwetsche Diogeneessen, die het Journal, in vollen dag, ge zien heeft, met ontstoken lantaarn, zoekende naar onzen Burgemsester veloverslinder Bezoek in de Belgische voedings- sektie (Groot Paleis), de Stand der Maatschappij in kollektieven naam ADOLF DELHAIZE Cie. (zie verder annonce.) BERICHT. De Harmonie der Maatschappij zal een uitstapje doen van 2 dagen naar Brussel, de 17 en 18 der ioopende maand Vertrek uit Yper ten 5 ure 52 m. Aankomst te Brussel (Noord) ten 8 ure 10 m. Zij zal hare maaltijden nemen in het restaurant A la Fontaine de Brouckè- re Namenplaats, en zal gelogeerd zijn op den Elseschen steenweg en om streken. Zondag morgend, van 11 tot 12 1/2 ure, zal de Harmonie een Concert ge ven van de hieronder gemelde stuk ken, op de bestendige kiosk der Ste Kruisplaats (recht over de vijvers van Elsene). 's Namiddags en 's anderen daags bezoek naar de Tentoonstelling. Vertrek van Brussel (Noord) den Maandag ten 6 ure 28 's avonds. Aankomst te Yper ten 9 ure 20. Programma van het Concert dat zal gegeven worden I. Kaisermarsch. Wagner. II. La Lettre de Manon. E. Gillet. III. Les Saltimbanqües, fantaisie. L. Ganne. IV. L'Amour Africain, id. Paladilhe. V. Pot-pourri populaire. II. Moerman. Zondag 24 Juli 1910, om 2 3/4 ure stipt met premie alle 5 km. voor beroeprenners, met de deelne ming van VANDER STUYFT ARTHUR Recordman der wereld. MASSELIS JULES Overwinnaar der ronde van Belgie. VANDENBERGHE RENÉ Overwinnaar van Brussel-Roubaix. DEFRAEYE ODIEL Kampioen der Vlaanderen. - 100 km. van Thourout. BUYSE MARCEL SPIESSENS ALPHONSE BURGGRAEVE H. BARENDSE J. CARPENTIER L. VERSCHOORE, enz. Men kan zich inschrijven tot 21 Juli bij M. Clinckemaille, Bestuurder, Steenweg van Veurne. vuil dienst zijnde ZONDAG 17 JULI, 1910. GROOTE MA RKT, n° 55, YPER DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Vijfde Hoofdstuk. Ilaat, nijd en boosheid. v X> -O n vrouw Warren was de woning, die Amelia voor zich zelve en Geertrui tot winterver blijf koos en eene maand nadat de heer Graham uitNieuw-York was teruggekomen was het huis op zijn buiten gesloten en hij zelf met zijne vrouw benevens Isabela en Kitty naar Havre op weg jufvrouw Ellis was bij hare familie in het Oosten eenign rust van haar sloven gaan genieteo, en vrouw Prime was als keukenmeid in het huishouden van mevrouw Warren geplaatst waar zij den geheelen morgend bromde over het meerdere werk, dat zij nu te ver richten had, en eiken avond den hemel ze gende dat zij nog met hare dames onder het. zelfde dak was. Hoewel de heer Araham ruime voorzie ningen tot onderhoud van Amelia en Geer trui had gemaakt, verlangde de laatste toch weder om nuttig werkzaam te zijn, en nam dus hare taak in do school van den heer W*" gedeeltelijk weder op zich. Hoezeer Amelia Ook op haar voortdurend gezelschap gesteld was, zag zij toch gewillig voor een ige uren daags daarvan af, verheugd over den geest, die hare vriendin tot dtzeinsparr- ning aarispoord", en beloonde haar met lof en aanmoediging. In het ongestoorde genot van elkanders omgang en liet ver keerd met eenen kleinen maar uitgelezen kring vm vrienden, sleten zj een tijdperk van zoete rust. Z j lazen, wandelden en praatten ge|i|k in l&'g vervlogene dagen. Zij gingen aamen naar voorlezingen, con certen en kunstgalerijen. Als zij voor de werken eener meesterhand stonden, hetzij in marmer gebeiteld of op bet doek gepen seeld, en Amelia luisterde, terwijl Geertrui met oogen, die van geestdrift schitterden. Worcll Voortgezet.) OF DE Zij schrikte dus bij na van hetonverwach te geluk, toen zij eenige dagen lat-r ver nam, dat de twee voor wier gezelschap zij zoo bang was geweest, nu toch te huis zou den blijven, en dat toch wel op Amelia's uitdrukkelijk verzoek. Amelia's bezwaren om haren vader te zeggen met h->e weinig genoegen zij de voorgenomene reis te ge- moet zag, waren geheel verdwenen, toen zij bevond dat Geertrui, wier belang zij al ter harte nam, waarschijnlijk nog meer te lijden zou hebben in het gezelschap, waar mede zij moesten verkeeren Hoeveel hij blind was, betn rkte en be greep Amelia bij na alles wat er om heen gebeurde. Vmg van bevatting en met een gehoor, dat door haar gemis van gezicht dubbel zoo scherp was geworden, was zij met de gebeurtenissen van dien zomer mis schien beter bekend dan e. nig ander lid van het huisgezin. Zij vermoedde den staat der aaken tusschen den heer Bruce en Geertrui hoewel deze laatste haar nooit daarvan ge sproken had, en zij kon zich wel voorstel len op welke wijze Kitty in t geval was be trokken dit was z Ifs niet moeilijk voor iemand die de bekentenissen aanhoorde, door welke het eenvoudige meisje, in haren vertrouwelijken omgang, zonder het zei ve te weten, zich gedurig bloot gaf. Toen mevrouw Graham en Isabella meer openlijk misbruik van hare macht begonnen te maken, begreepen jufvrouw Ellis en vrouw Prime, dat het verbod otn in Ame lia's tegenwoordigheid vrij uit te spreken, geheel was opgeheven en bet leed dat de kennis dezer vijandelijkheid haar veroor zaakte, werd Amelia meer dan vergoed door de bewijzen van trouwe gehechtheid en gewillige dienstvaardigheid, welke daar door bij hare pleegdochter, gelijk zij Geer trui bij zich zelve noemde, werden uitgelokt. Met kalmte, zonder schroom en zonder drift, besloot zij tot eenen maatregel, wel ke Geertrui op eens van de noodzakelijk heid tot zulke zelfverloochende dienstbe wijzen zoa ontslaan Dal zij bij haren va der veel tegenspraak vond, kan men z cii wel voorstellen doch hij moet zich maar al te zeer laten overtuigen van de onmogelijk heid dat zij zelve eenig genoegen zou vin den in eerio reis. waarbij zielskwellingen rn t lichamelijke ontberingen moesten ge paard gaan, om lang bij haar te blijven aandringen dat zij die zou mededoen en eindelijk begrijpende dat dit toch de eenige wijze zou zijn om de strijdige belangen overeen te drengerr, en dat Amelia's voor stel misschien het beste was dat men on der deze omstandigheden korr aannemen besloot hij in eene lang lurige scheiding van zijne dochter te berusten en haar te ver gunnen naar haren eigen zin gelukkig te zij ii. Zezde Hoof stuk Eciie reis en een raadsel. Een stille un toch vronlijke huis van me-

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2