Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 28n Juli 1910. 5 centiemen. Zesde jaar. i\r 57. De Schoolstrijd. Een manifest. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ËËontlerdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Ltixmudestraat, rr b3, te Yper. De aankondigingen van garisch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 13 c. dén drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegièn zullen over gaan, van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen overtegaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de l iberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want hef is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, voor den ia Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met l" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Aan de kiezers in het algemeen. Ten einde aan eenieder toe te laten, zijne rechten te onderzoeken, in ken nis van zaak, deelen wij hier verder eenen volledigen tabel mede, vermel dende, volgens de wet, alle de voor waarden vereischt voor de hoedanig heid van kiezer en voor het toekennen van alle bijgevoegde stemmen, dit voor de verschillige kiezingen. Eenie der zal dus kunnen zien door zich zei ven, indien hij recht heeft als kiezer ingeschreven te zijn en hoevele stem men hem toekomen. Deze die, 't zij gelijk om welke reden, er niet aanhou den zich te wenden tot de gemeente besturen, voor bet nazien der kiezers lijsten of het onderzoek hunner kies rechten, mogen zich in volle vertrouw wenden, 't zij persoonlijk, 't zij per brief, naar het Bureel der Liberale Associatie, te Yper, Seminariestraat. Alle noodige inlichtingen zullen hen •daar verschaft worden. Hoe meer de klerikale partij in België als regeeringspartij naar haar einde gaat, hoe heviger geeft zij lucht aan haren haat tegen de open bare school. Een tweetal weken geleden was het de beslissing van minister Des- camps tegen de provinciale normaal scholen van Henegouwen, beslis sing die eene algemeene ontroering en eene heilzame toenadering van de antiklerikale partijen heeft verwekt verleden week besloot de ultra-kleri kale gemeenteraad van S'-Truiden tot de sluiting van zijn gemeentekol lege. Het zal niet moeten betoogd wor den dat dit kollege nochtans zoo kle rikaal was als het klerikaalste 'kleri kaal kollege van België maar, het had één gebrek in de oogen der ultramontaansche lakeien het was wereldlijk En eene wereldlijke school, zoo klerikaal als zij ook moge zijn, is toch nog altijd, voor de gees telijkheid, een vijand. Het was om die reden dat de Roomsche geestelijkheid, die feite lijk over St- Bruiden regeert, de dood had gezworen van het gemeentekol lege, dat reeds meer dan 300 jaren bestaat* Eindelijk heeft de gemeente raad een gemeenteraad van poes jenellen die dansen gelijk men in de dekenij met 't koordeken trekt de sluiting der school bevolen... onder voorwendsel dat zij van ouderdom verkwijnt. Maar hier komt de aap uit de- mouw St- Bruiden zal toch niet be roofd worden van een kollege, zegt het bisschoppelijk blad Le Bien Public De waarheid is dat de belangen van het katholiek onderwijs geheel gewaarborgd zijn te St-Trüiden. De leerlingen van het afgeschaft kollege zullen, op enkele stappen van daar, in het klein bisschoppelijk seminarie, juist dezèlfde. opvoeding genieten als die welke zij gewoon waren te ontvangen. Er is dus slechts eene verandering van lokaal, eene zuiver stoffelijk overdracht. Mooi geredeneerd .- er is een gees telij k kollege, dus kan men het ge meentekollege sluiten J De les is leerrijk voor al de vrien den van het wereldlijk onderwijs in 't algemeen en voor de Leuvenaars in 't bijzonder. Ook hier, bij ons, woedt de strijd, een mollenstrijd, sinds lange jaren. De onzijdige gemeenteschool wordt belaagd en belasterd klerikale bij loopsters van paap en pastoor want het is bij de bontgerokte. steun pilaren der Kerk dat de geestelijk heid hare handlangsters zoeken gaat dringen in de huizen der arme menschen, werken eerst met overre ding en dan met dwang, om de kin deren uit de gemeentescholen te trekken en ze naar de klerikale krochten te drijven. Eens daarin gelukt, wordt er ge bruik gemaakt van het gedwongen leerlingencijfer om de geldelijke tusschenkomst der gemeente aan te vragen en stoffelijker .wijzedenstrijd te kunnen aanvuren. Dit jaar hebben wij er reeds een staaltje van gehad, vermits de klerikale minderheid in den Raad met een eerste voorstel om toelage is voor den dag gekomen van 20,000 frank En kwame eens de kalot aan het roer, 't en zouden geene twintig duizend, maar honderd duizend frank zijn welke jaarlijks aan de klerikale scholen zouden te grijpen geworpen worden. Dan, door de macht van 't geld, zou men de gemeentescholen wel weten te ont volken en, juist gelijk te St-Truiden, zou men er toe geraken goede onder wijsgestichten te sluiten omdat, in de gebuurte, eene klerikale school bestaatI Doch, zoo ver zijn we nog niet dank aan de lessen die van elders komen, is onze vrijzinnige bevolking gewaarschuwd en zal zij blok maken tegen het klerikalism, om te beletten dat de stadskas door de paperij ge plunderd worde en onze scholen in den grond zouden geboord worden, dank aan medehulp van gemeente raadsleden die hunnen plicht ten overzicht van de Gemeente zouden vergeten. Het bestendig bureel van herzie- ningspropaganda heeft het volgende manifest uitgezonden KIEZERS, De kiezingen van 1908 en 1910 heb ben, volgens de officieele statistieken, voor gansch het land, de volgende cijfers gegeven 1,213,047 stemmen voor de liberalen en de socialisten 1,208,899 stem. voorde klerikalen. 't is te zeggen 4,057 stemmen meer derheid voor de antiklerikalen, wan neer wij de 47 duizend 483 stemmen der kristen-democraten weglaten, die door M. Woeste, het onbetwistbaar opperhoofd der klerikalen, uit zijne' partij gesloten worden, en die ten an dere in verschillende omstandigheden het kartel gesloten hebben met de libe ralen. Nu, de samenstelling der Kamers van volksvertegenwoordigers, die 81 anti-klerikalen bevat tegen 87 klerika len, is tegenstrijdig met den waarlij ken toestand der politieke partijen en in die voorwaarden is het, dat de kleri kalen willen blijven regeeren. Dat mag niet zijn. Wanneer de nationale vertegenwoor diging niet meer evenredig is aan hét aantal lastgevers (kiezers), dan maakt het voortbestaan dier vertegenwoordi ging een waren aanslag uit tegen het oppergezag der natie. Bovendien kan er een gevaarvolle revolu tionnaire toe stand uit voortspruiten. Toen de gemeentekiezingen van 1857 het bestaan deden vermoeden van een misverstand tusschen het kiezers korps en zijne gekozenen, aarzelde koning Leopold I niet, de Kamers te ontbinden, enkel ten gevolge van dit vermoeden. Nu bestaat er geen vermoeden, maar Avij bezitten eene volle zekerheid. Het kiezerskorps zelf bevestigd, met de onbetwistbare welsprekendheid der cijfers, dat de Kamers, zooals zij voort gesproten zijn uit de laatste kiezingen, volstrekt in tegenstelling zijn met den wil uitgedrukt door deze kiezingen. De antiklerikale meerderheid zou echter veel sterker zijn, indien onze tegenstrevers niet alle mogelijke \'al- schemiddeien gebruikten, omkooperij en drukking van allen aard om de kie zerslijsten te vervalschen en dus ook de uitdrukking van den wil der natie te vervalschen. En op welke manier heeft de kleri kale partij gebruik gemaakt van deze overweldigde meerderheid, - veroverd door leugen en valschheid, maar die, ondanks alle wanhopige pogingen der klerikalen om ze te bewaren door den vooruitgang de antiklerikale denkbeel den achtereenvolgens en onophouden- lijk herleid werd van 50 tot 6 stemmen, dus bijna vernietigd. Men heeft het gezien in den loop hunner zes-en-twintigjarige heerschap pij, hebben zij het openbaar krediet ten' gronde gebracht (de rente is gevallen van 99 tot 93 fr.) door de gedurige ver hooging der nationale schuld die ge stegen is van 1 B/2 milliard in 1884 tot meer dan 4 milliard in 1910, en deze overgroote verhooging heeft grooten- deels enkel gediend tot het uitvoeren van werken die niets opbrengen, zoo als, bijvoorbeeld, de haven van Zee- brugge die 50 millioen gekost heeft en die ellendig voortsukkelt. Zij hebben den val bewerkt van het openbaar onderwijs ten voordeele van nonnen- en patersscholen, die zij over rompeld hebben met geldelijke toela gen en gunsten getuige de 1 millioen 200,000 franken onlangs voor de kloos ters gestemd getuige ook de schan delijke partijaanslag, de hatelijke en schijnheilige rechtsweigering die zij volbracht hebben met de aanneming te weigeren der provinciale normaal scholen van Henegouwen. Zij hebben het gerecht en het hooger openbaar bestuur alle waarde ontnomen, met de magistratuur en de hoogere bedieningen ten prooi te werpen van de schandelijkste begunstiging en som tijds voor de meest in 't oog springen de onbekwaamheid. Zij hebben slechts bedwongen toege stemd in de afschaffing van de wraak roepende en onrechtvaardige' militaire plaatsvervanging, en dan nog als rant soen eischende het recht om vrij van den dienst te verklaren al degenen die beweren geroepen te zijn tot het pries terkleed of de monikskap. Zij hebben de sociale fagade-wetten gemaakt, die slechts tot lokaas dienen voor de naieve menschen, want zij passen de meest gewone reglementen niet toe, en schandalige misbruiken blijven voortbestaan, in weerwil van al de klachten der werkopzieners, die nochtans gekozen werden onder man nen van hun gedacht. En zal het voortduren, dit regiem van schijnheiligheid, van zedelijke on taarding, van verstandelijke verstom ping en van geldelij ken ondergang, regiem in stand gehouden tegen den uitdrukkelijken wit van het land, door eene bedriegelijke evenredige verte genwoordiging Neen 1 Alle eerlijke lieden moeten het ter harte nemen een einde te stél len aan deze schandelijke uitbuiting van het land door eene partij die/alle rechten en alle vrijheden onder de voeten trappend, slechts regeert om te gehoorzamen aan den wil van eenë dweepzuchtige geestelijkheid en om de geestelijke orde te verrijken. Weg met de klerikale regeering Weg met het ministerie der kloosters En door welk middel zullen wij los komen uit dien revolutionnairen toe stand, die in de handen eener sektaire minderheid eene macht legt waarvan zij schaamteloos misbruik maakt Met aan de volksvertegenwoordigers der antiklerikale meerderheid te vra gen, alle wettige middelen te gebruiken diein hunne macht zijn, om de klerikale GALM C? f

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1