Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. TEINTURE EN TOILES. TUINDAG - 1910. Gisteren slecht, heden goed. Mengelwerk. 79 LOTGEVALLEN EENER WEES Stelsel Journal Vaderlaiulsche feestdag. Beloogiug ter eere van Hubert Ygodt. regeering te dwingen tot de herziening der huidige wet op de evenredige verte genwoordiging. Buiten den parlementairen werk kring, zal het bestendig bureel voor herzieningspropaganda de openbare meening ophelderen betredende de noodzakelijkheid om, terwijl het nog tijd is, de vraag op te lossen langs wet- telijken weg, en alzoo alle schokken te vermijden waarin onze nationaliteit zou kunnen schipbreuk lijden. Het zal nooit ophouden te eischen de ontbin ding der Kamers, ten gevolge van het aannemen van een kiesstelsel, waarlijk evenredig eersten stap, die ons moet leiden tot de afschaffing van het meer voudig stemrecht. Toen, over eenige jaren, de kristene demokraten aan de klerikale hoofd mannen voorstelden samen te strijden en te werken, werden zij op een hoog moedig, verachtend schouderophalen onthaald en kortweg naar de weerlicht gezonden. De oudjes der partij vonden die nieuwkomelingen wat al te verwaand Hoe Zouden die jonge ketters, met moeite als partij ontloken, reeds dur ven een akkoord voorstellen en de er varen, ondervindingrijke voormannen durven vernederen, door zich met hen te vergelijken 't Was al te kras Wat, eené overeenkomst met Daensisten 't Gedacht alleen ervan deed M. Woeste bijna eén azijnopdrang krijgen. En het ging er op los De kleine werkmenschen, de geringe katholieke burgers, die de gedachten der kriste ne demokraten dierven aankleven, werdén onmeedoogend bezwadderd, bespot, veracht en vervolgd men vond geene middels te oneerlijk, te laf, om ze te bevuilen en om ze te doen doorgaan als scheurmakers, die samen spanden met de geuzen, die handelden als echte liberalen en socialisten, en zich den naam van katholiek onwaar dig maakten. De haat der klerikale politiekers te genover de aangangers Daens, PVanc- quaert en Fonteyne was zoo groot, zoo hevig, dat zij min de geuzen verfoeiden dan de katholieke werkmenschen, die het hadden durven wagen zelf voor hun recht te strijden, niet te blijven luisteren naar de eeuwige, onvolbrach te beloften der klerikale kopstukken. Doch zie, de kiezingen van 22 Mei zijn pas voorbij, en daar komt opeens een heelen ommekeer in de hooge katholieke wereld. Men heeft er eens klaps gevoeld dat het schip aan't zinken is, en om het kost wat kost nog een tijdje boven water te houden, roept DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Zezde Hoofs tuk Eene reis en een raadsel. Met omstandige nauwkeurigheid be schreef Geertrui wat zij zag, uitweidde over het onderwerp en de wijze, waarop de kunstenaar in zijnen arbeid de oorspron- lijke van zijn gemoed had wedergegeven, over de houding der beelden, dö uitdrukking der koppen, de kleur van het landschap, en den indruk, dien de denkbeelden door het werk voorgesteld, op haren hart eu geest maakten was de welsprekendheid der eene en de opgetogene aandacht der ande re zoo gioot, dat zij, terwijl zij daar ston den, alles om zich heen vergetende en in zulk een treffend con'rast met elkander, zelve eene studie waren, zoo niet voor den kunstenaar, dan toch voor den waarnemer van het menschelijk gemoed, gelijk het zich in nieuwe vormen, vrij van gemaaktheid en wereldsgezindheid, openbaarde. Het was een winter vol zegen en zalig heid, dien zij aldns te zaraen sleten. Zij leefden niet voor zich zeiven a/ieen de armen zegenden haar, de bedroefden kwa men tot haar om medelijden en troost, de liefde, welke zij beiden in den huiselijken men de hulp der democraten in. De klerikale dagbladen, die vroeger niets dan haat en verachting over hadden voor de Kristene Volkspartij, slaan eenen gansch anderen toon aan. Men ondervindt dat er hulp noodig is om de pastoorspartij te redden, en men denkt maar seffens, eerst en vooral aan de genen die, eenige weken te voren, door pastoors en paters als onwaardigen, als afvalligen, als groote zondaars afge schilderd werden. Zoo wil men te Aalst het spelleken beproeven dat men te Leuven met de Kristene Demokraten heeft ge speeld, en tengevolge hetwelk men M. Prosper Van Lint met pak en zak heeft zien verhuizen naar de oude konserva- tieven die hij zoo lange jaren bestreden had. De venijnige bisschopsorganen, die vroeger priester Daens, door hunne woeste hardnekkige vervolgingszucht, ten grave brachten, werpen dus heden liefdelonkjes naar zijne partijgangers, en smeeken om hunnen bijstand. Leef de priester Daens nog, men zou hem eene der beste plaatsen op de katho lieke lijst aanbieden. Zoo gaat het in de klerikale wereld. Wat men gisteren misprees, vindt men vandaag, omdat het nuttig is, al goed en wel. Maar de katholieke demokraten heb ben, door toedoen der geestelijkheid, te veel geledenmen heeft ze te vuil gemaakt, te veel misprezen en ver acht. Ook zijn de voorstellen van over eenkomst, hen door hunne vroegere vervolgers gedaan, met verontwaardi ging van de hand gewezen. Wij kunnen niet! Non possumus... zeggen zij, en zij hebben groot gelijk. Dit alles bewijst eens te meer dat, in Vlaanderen zooals 't is gelijk waar, de priesters beter zouden doen zich niet met politiek bezig te houden, want de bewijzen zijn er overal waar zij 1 zich daarmede bemoeien, komt twist I en tweedracht onder de rnenschen. In ons land hebben zij onderlingen haat i' en nijd gezaaid in de gelederen van het klerikale leger, en in de Vlaamsche buitengemeenten hebben zij, in de laatste 15 jaar, meer tegen het geloof gewerkt dan al de vrijzinnigen samen, in eene gansche eeuw. Waar men de pastoors als vechters bazen en twistzoekers ziet optreden, moet onvermijdelijk het geloof om zeep gaan. I On demande des ouvriePS chez Monsieur DEDONDERE, a La Madeleine-lez-Lille (France). kring inboezemden, was grenzeloos. Geer trui sprak naderhand dikwijls van den winter als van eenen tijd toen zij en Amelia in eene schoone eigene wereld leefden. Dë lente kwam en verstreek, en nog bleven zij daar toeven ongenegen om eene plaats te verlaten, waar zij zoo gelukkig waren ge weest en niets was in staat om haar ein delijk uit de stad te drijven, dan de plotse linge verzwakking van Amelia's gezond heid en dokter Jeremy's gebiedende raad dat beiden terstand de landlucht zouden gaan inademen, die het beste geneesmiddel was. Bij hare bekommering voor Amelia, be gon Geertrui zich ook ongerust te maken over het langdurig stilzwijgen van William Sullivan geen woord had zij in twee of drie maanden van hem vernomen Willie kon haar niet vergeten hebben, of haar wil len verwaarloozen. Dat was onmogelijk. Maar waaram dan die vreemde schorsing hunner briefwisseling Zij deed echter haar best om zich daarover niet ongerust te ma ken, en wijdde al hare. zorg aan Amelia, die dit ihane we.kelijk begon noodig te hebben. Zij begaven zich voor eenige weken naar den zeekantmaar de heldere, prikkelende lucht deelde het zwakke gestel van 't blinde meisje geene kracht me 'e. Z'j was genood zaakt van hare dagelijksehe wandelingen af te zien aanhoudende Mina! lieg beroofde haren tred van z j e vljgheid, en hare blij moedige stemming maakte voor eene onge wone neerslachtigheid plaats, terwijl hare zenuwen zoo uiterst gevoelig werden, dat de grootste zorgvuldigkeid noodig was om haar voor a'le aandoeningen te behouden. De goede dokter kwam zijne geliefkoos de lijderes dikwijls zien maar dewijl hij haar bij elk bezoek erger in plaats van beter vond, beval hij haar eindelijk naar de Wie van het Journal, verduiveld, gevoelde zichverkoud, en oor- Meelde zich in de noodzakelijkheid zijnen neus te vegen Wie, verdui veld, is er door den opstelraad be taald om hem den vinger in het oog te steken, of om van de koord te spreken in het huis van den verhan- gene Bij gelegenheid van een onbe- paalden steek is er daar een (zoo niet twee) die de vlieg gevangen heeft en uit zijn vel gesprongen is en die, onder den titel Stelsel Progrès spreekt van hallalie (sic) van kno„ck- hout, van Johnsons, van Jeffries (de uitersten houden aaneen) en van kwetsende persoonlijke beleedigin- gen Kan men loszinniger zijn Is het zoo niet dat het Journal u, willen of niet, verscheidene veroor deelingen in 't geheugen brengt, on der andere eene van 4000 fr schade en intresten voor persoonlijke beleedigingen, die meer dan kwetsend waren Veroordeeling, die zelfs een sterrekundig verschijnsel, dat zeer opgemerkt werd, voor gevolg, te weten de verdwijning, gedurende verscheidene' jaren, van zekeren zij ner opstellers, liefhebber van den Schorpioen en andere gesternten, die plotselings van vaste ster tot een voudige dwaalsterre afdaalde, om te spreken als Kleine Piet in de Plei ters. O de behendige hekelzuchtige De beraden Zoïle Het onverbeter lijke loshoofd 9e terhandstelling der eereteekens aan de onderlinge bijstanders. Deze plechtigheid, door Zijne Ma jesteit Koning Albert voorgezeten, heeft den 21 Juli te Brussel plaats gehad. Onder de gedekoreerden bevindt zich onze volksvertegenwoordiger, de heer Nolf. Op voorstel van den heer Minister van Arbeid, heeft de Koning hem de bijzondere dekoratie van onderlingen bijstand van i8 klas toegestaan. Onze welgemeende geluk wenschen. stad terug te komen, verklarende dat me vrouw Jeremy's voorkamer even koel en gemakkelijk was als de benauwde v< r- trekjes van het volgepakte boarding-house te Nahant, en daar moesten zij en Geertrui voor een paar weken hunnen intrek nemen na verloop van dien tijd hoopte hij dat, in dien Amelia dan bare gezondheid nog niet terug gevonden had, zijne bezigheden Item zouden toelaten om ze met haar te gaan op zoeken. Amelia dacht dat zij zeer wel kon blij ven waar zij was zij vreesde dat zij me vrouw Jeremy tot last zou wezen. Spreek van geen last, Amelia gij moest mijne vrouw en mij nu al beter ken nen. Kom morgen naar de stad ik zal u van de statie afhalen. Goeden dag nu En hij nam zijnen hoed en ging. Geertrui volgde hem buiten de kamer, Ik zie, dokter, zegde zij, dat gij Ame lia niet heel wel vindt. Neen - hoe zou zij ook wel zijn Het gebulder der zee van d->n eenen kant, en hot geschreeuw der kleine kinderen van jufvrouw Fellows aan den anderen is ge noeg om hare krachten te verslijten. Ik wil het niet langsr zoo hebben. Dis is geene woning voor haar breng haar dus morgen bij mij aan huis. De kinderen schreeuwen gewoonlijk zocveel niet als zij vandaag doen, antwoord de Geertrui glimlachende, en wat de zee betreft, Amelia hoort gaarne de golven op het strand rollen. Zij zit er uren lang naar te luisteren. Dat wist ik wel. zegde de dokter en dat moest zij niet doen het doet haar kwaad het maakt haar droefgeestig, zon der dat zij weet waarom. Breng haar weer naar Boston zoo als ik u gezegd heb. W. V. Iedereen weet dat Hubert Ygodt onzer stad, over een jaar, verschei dene personen gered heeft, die op het punt waren te verdrinken in den Dickebuschvyver. Het goevernement, ten einde dien schoonen daad van moed en zelfop offering te beloonen, heeft hem de medalie van eerste klas toegestaan, welke hij Zondag laatst, te Brussel ontvangen heeft. De vrienden en kennissen van Hubert Ygodt, alsook de maatschap pijen waarvan hij deel maakt, hebben hem na zijne terugkomst van Brus sel, eene schitterende betooging ge daan. Dus, Zondag laatst, rond 7 ure des avonds, de maatschappij de Ware Liefhebbers» gevolgd van eene groote menigte, hebben onzen stadsgenoot aan de statie gaan afha len en, na dat de voorzitter der Ware Liefhebbers hem eene prachtige bloemtuil aangeboden had, Hubert Ygodt stoetsgewijze, met muziek en rijtuig, rond de straten der stad geleid. Die betooging bewijst dat onzen stadsgenoot die welverdiende beloo ning waardig was. Hij zal dus, met fierheid, het eerekruis op zijnen borst mogen dragen. Proficiat, Hubert Ygodt Bezoek in de Belgische voedings- sektie (Groot Paleis), de Stand der Maatschappij in kollektieven naam ADOLF DELHAIZE Cie. (zie verder annonce.) STAD Y I» E It. PROGRAMMA. Zaterdag 6 Oogst. Wedstrijd in Vogelteelt, ingericht door de Vogelteeltmaatschappij van 't arron dissement, in de Halle, Groote Boter markt. Ten 6 ure 's avonds, Beiaardspel. Ten 8 1/2 ure, Concert, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 7 Oogst. Ten 10 ure, Uitgang der processie van 0. L. V. van Tuine. 's Middags, Concert, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Schieting met den Handboog ingericht door de maatschappij Yper-Hoekje Grooten Loopstrijd voor Wielrijders, in den Velodroom Wedstrijd in Gaaibollen, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux Trois Fleurs de Lis Ten 5 1/2 ure, Vandenpeereboom- plaats, Opstijging van twee luchtbollen, waarvan eenen met kinders bestegen, onder de leiding van den luchtvaarder J. Dumortier, van Brussel. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, Beiaardconcertdoor M. J. Denyn, Beiaarder te Mechelen. Maandag 8 Oogst. Ten 10 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Staatsmiddel bare school voor jongens. Ten 11 ure, Wedstrijd voor Honden gespannen. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hon denloop. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Dinsdag 9 Oogst. Ten 10 ure, inde Halle, Muziekvoor- dracht, door de leerlingen der Muziek school. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Woensdag 10 Oogst. Ten 3 ure, inde Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Meisjesgemeen teschool van S'-Janstraat. 1 en 8 ure, Concert, Groote Markt. Donderdag 11 Oogst. Ten 9 ure, op de Veemarkt, Wed strijd, ingericht door den Bond der Geitenkweeksyndikaten van het Ar rondissement.. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Nijverheidschool. OF DE 5-

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2