Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. BERICHT Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 4n Oogst 1910. Zesde jaar. V 58. Eendracht maakt Macht. g er Schijnende fles ÜOtl ftCi'fiflfjSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij (Jen Uitgever, Dixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch Belgié en 't buitenland evenals de Notariale en KechteHijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad,Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Ter gelegenheid van TUINDAG zal de WEER GALM aanstaanden Woens dag niet verschijnen. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencoliegiën zuilen over gaan, van den 1" Jnii tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten alien tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening' der kiezerslijsten. Wij kannen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien hijeen- roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog' in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, voor den 1" Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bij gevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te levéren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Gemeenteraad van Yper. Openbare zitting van den Zaterdag 23" Juli 1910. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Golaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begeretn, raadsleden Vanderdonckt, Secretaris. De Secretaris geeft lezing van het verslag der laatste zitting, dat goedge keurd wordt. In geheime vergadering heeft de Raad voorioopig M. Noèl Ygodt tot beiaarder benoemd, in vervanging van M. Clement, ontslaggever. 1. Stadseigendommen verpachting der kramen op de groenselmarktpro ces-verbaal. De verpachting der kramen op de groenselmarkt heeft 1613 fr. opge bracht, 't zij 510 fr. 50 meer dan de voorgaande verpachting. Goedgekeurd. 2.Stadseig endommen: aanbesteding van bijgevoegde werken aan het sluismeesters- huis van Zillebeke. De heer Voorzitter. Wij hebben eenen oproep gedaan aan al de aanne mers der stad voor de uitvoering van dat werk M. Roose alleen heeft inge schreven. Het bestek, dat van 4,964-57 fr. was, is overgetrolfen geweest. M. Roose is aannemer verklaard geweest aan den prijs van 5,400 fr. Goedgekeurd. 3. Stadsfinanciën vermeerdering van de credieten der art. 149 en 170 der begrooting van 1910. De verhooging van het crediet van het art. 149 is veroorzaakt ten gevolge der onkosten van rechtspleging, voor de onteigening van een onroerend goed gelegen in de Doorgangstraat. Het crediet van 8,500 fr. is vermeer derd, inderdaad, met 1,716 fr. 76. Aan het art. 170, herstelling van den zuidwesterschen gevel der Halle, be taamt het 't crediet te verhoogen van fr. 1420-50 som .door de stad ver schuldigd aan den provincialen toe ziener. Het besluit van den gemeenteraad, deze verhooging goedkeurende, zal onderworpen worden aan het hooger- bestuur, voor goedkeuring. 4. Feesten Koninklijke Fanfare vraag van toelage voor de tentoonstelling van Brussel. De Raad, op het voorstel van het College, stemt eenpariglijk eene toela ge van 500 fr. voor de Koninklijke Fanfare. (1) 5. Nijverheidsschool vraag van toe lage voor de tentoonstelling van Brussel. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief van den bestuurder der nijverheidsschool, om den leerlingen toe te laten zich naar de tentoonstel ling van Brussel te begeven. De Raad stemt eenpariglijk eene toeiaag van fr. 550. 6. Fraaie kunsten Gids van den toe rist te Yper aankoop van exemplaren crediet. Het College stelt voor eten aankoop te doen van 300 fransche en 200 engel- sche exemplaren van den Gids van Yper, die zouden overal verspreid worden, om de vreemdelingen naar Yper te lokken M. Begerem stelt den aankoop voor van 1000 exemplaren. M. Golaert bestrijdt dit voorstel. Hij denkt dat men zich kan houden aan 500 exemplaren, voor de eerste maal. (i) Welke vrijgevigheid, maar ook welke onrechtvaardigheid Met welk recht put men uit de kas van Jan en alle man om den last te verminde ren der rijke bazen van de Fanfare (N. d. R.) M. Begerem protesteert. Men kan nooit te veel reclame maken, zegt het achtbare Raadslid. Het voorstel van het College wordt aangenomen en een crediet van 500 fr. wordt met eenparigheid gestemd. 7. Wegenis voorlanden S' Pieters kerkhof verhooging van crediet. De kantbewoners van S' Pieterskerk hof, begeerende de voorlanden in nieuwe steenen te hebben, de Raad stemt eene verhooging van crediet van 660 fr., hetzij 6/10 der totale uit gave. 8. Burgerwachtbegrooting 1911. Gewone uitgaven fr. 1550 Prijskampen voor het schieten 150 Te zameti fr. '1700 M. Begerem. En de Stand (2) M. Colaert {hevig). Ter stadie. M. Begerem. Het is dan altijd ter stadie En de Commissie, wanneer zal zij vergaren M. Colaert. Een dezer dagen. 9. Gemeentereglementen omloop van voertuigen. Voortaan zullen al de voertuigen de 5 kilometers niet mogen overtreffen in het keeren der straten. ïe dien propooste, zegt M. Sobry Msn zou dus rapper kunnen te voet gaan dan men kan rijden met eenen velo. 10. Ontvangst van het internationaal congres van Strafrechtden 5 Augusti 1910 crediet. De heer Voorzitter kondigt aan dat onze stad de eer zal hebben de leden van het internationaal Congres van Strafrecht den 5 Augusti te ontvangen. De congressisten zullen vergezeld zijn van den heer minister van Justitie en zullen 's morgens het Weldadigheids- gesticht van den Staat en 's namiddags onze monumenten bezoeken. Gelijk het 't gebruik is, zegt M. Co laertde congressisten wel te ontha len, stel ik den Raad voor een crediet van 1200 fr. te stemmen. Het crediet wordt gestemd met 7 stemmen tegen 4. (MM. D'Huvettere, Bouquet, Biebuyck en Begerem). (3) 11. Stadseig endommen verkooping van onroerend goed in de Doorgang straat. De Raad veroorloft de verkooping van Onroerende goederen in de Door gangstraat. M. Biebuyck ondervraagt het College nopens het reglement van het rust- fonds. De stad heeft eene toeiaag van 100 fr. toegestaan, maar zij had hare medewerking beloofd voor het opstel len van een reglement. M. Colaert. Dat werk valt ten laste eener maatschappij. Dit komt niét in het vak der stad. Wij kunnen dus dit werk niet ondersteunen. M. Biebuyck. De fondsen van ge meentelijken rusttijd beslaan in ver- fa) In den gemeenteraad is 't juist gelijk in 't marionnettenkot indien iemand zijne Hoogheid den burgmeester durft ondervra gen krijgt hij den stok van den meester op 't lijf, en den ongelukkige waagt het spel niet meer. Met al die beloften van onzen zeemzoeten burgemeester, zijn wij nog ver van een Stand te bezitten fN.derR J (3) Die heeren zullen dus lekker bekken en champanter drinken op de kosten van de Ypersche lastenbetalers. (N. d. R.) scheidene steden. Wat meer is, de heer minister van binnenlandsche za ken heeft eenen oinzendbrtef'-gezon- den, de gemeentebesturen aanbeve lende inrichtingen van dien aard te stichten. M Colaert. Maakt een verslag en wij zullen het met welwillendheid on derzoeken. De openbare zitting wordt ten 6 ure geheven. Het Jaarfeest van li. li. Stonitigin Klisabelh De dag van 24 Juli 1910 zal met gulden letters prij ken in het geschied boek van ons Vorstenhuis. In eene grootsche, machtige op welling van sympathie heeft het Belgische volk, door eene nederige en zedige betooging, zijne toegene genheid betuigt tot de Vorstin, wier liefde tot hare onderdanen niet geë venaard wordt. Door haar oneindig barmhartig hart, zegt de Vlaamsche Gazet in har- telijke bewoordingen die wij hiér graag aanhalen, heeft de Beiersche prinses hier op korten tijd alle harten gewonnen, alle gemoederen mét Koningszin gevuld. Het volk is te diep uetroffen ge weest door de edele vrouwendeug den waarvan Koningin Elisabeth blijk heeft gegeven, om niet dadelijk het voorstel vanden «Koninginnedag» bij te treden en door een hulde aan de Prinses met haar mede te werken tot leniging der menschelijke smar ten. Men heeft Koningin Elisabeth aan het lijdensbed gezien van arme vrouwen men heeft haar zien de verpleeghuizen bezoeken waar onge- neesbaren worden verzorgd men zag haar de vrijgevigheid harer bondgenoten inroepen om de schrik kelijke gevolgen der tuberculosis- kwaal te keer te gaan. Die menschlievende houding is tot het hart der Belgen gegaan, en daar om heeft het volk als één man een bewijs van loyaliteit en dankbaarheid aan de Prinses willen geven, met den Koninginnedag te vieren. In alle gouwen werd de jaardag gevierd, op alle borsten prijkte de Komnginnebloem, uit elke geldbeu gel werd een muntstuk genomen tot steun van 't goede Koninginnewerk. Had het Vorstenhuis in Belgienog diepere grondvesten rnoeten erlangen, hetzou die thans hebben gevonden in het hart aller Belgen. Inderdaad, een Troon die op de Ilèfdeen de dankbaarheid van een volk is gebouwd, berust op de steenrots. Ken mir akel. Tot heden was volgens de pastoors- gazetjes Frankrijk het slechtste land der wereld. De president Falliè'res was voor hen het onderwerp van 'nen bijzonderen haat. Hij vertegenwoordigde inderdaad de vrijdenkerij, rijk geworden door de ge-tolen goederen der arme kloosters. Geene scheldwoorden wa ren gemeen genoeg om hem naar het hoofd te slingeren. M. Briand en zijne medewerkers, uitvoerders van eene politiek die den RGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1