Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Ka mp ioenschap der Vlaanderen Koers voor Damen ZONDAGHUST Velodroom van Yper. Mengelwerk. 80 Een geschil. IVijsdeelin gen. Staatsmiddelbare school. HCttgangftf ramen. Zondag 7 Oogst 1910, Lijsl der Apothekers De Zon- en Feestdagen M. J. OEHOUCK, li. A. DOXCK, TUINDAG - 1910. Godsdienst uitroeit, werden aan onze buitenbevolking afgeschilderd als brand-stichters en afgezanten des duivels. Frankrijk, door deze bende naar den ondergang en de oneer geleid, was een ongelukkig land verrot tot op den laagsten graad. De brave Belgische bevolking moest bevrijd blijven van de verpes tende aanraking der Franschen. Doch, onverwachts komt onze Koning Albert, gelijk Daniël in de leeuwenkuil, neer te dalen in het verpestende hol dezer antiklerikale beesten (sic) en zelfs, o, schande de Koningin heeft niet geaarzeld om hem in dezen gevaarlijken tocht te vergezellen. En nu zien wij het mirakel gebeu ren. Alle onze kristelijke bladen geven tot de laatste letter het verslag der feestelijkheden door de fransche re geering ingericht om den Koning der Belgen op eene waardige wijze te ontvangen en zelfs geven zij allen de redevoering, waarin onzen Koning hulde brengt aan het Fransche volk en het afschildert als het eerste volk der wereld Ook moeten de lezers dezer frut- bladen zeer verwonderd staan over de plotselinge verandering dezer kristelijke penlekkers. Doch dat deze devote christenen zich gerust stellen binnen eenige dagen zullen Journald' pres, Nieuws blad en Ypersche Volk weer wel op nieuw als bezetenen beginnen te bul deren op het rotte Frankrijk. Doch wanneer zij nu nog hun pro per werk beginnen, zullen zij als te genspreker een man van waarde heb ben en men zal hen slechts hoeven de redevoering van Koning Albert tot President Fallières onder den neus te stoppen, waarin letterlijk gezegd werd dat Frankrijk sedert eeuwen eenen vruchtbaren invloed uitoefent op gansch het menschdom en dat hij wenscht dezen staat van zaken te zien voortduren Tegen deze woorden van den eersten Belgischen Burger, kan al het gezeever onzer fanatieke bladen niet opwegen. Bezoek in de Belgische voedings- sektie (Groot Paleis), de Stand der Maatschappij in kollektieven naam ADOLF DELHAIZE Gie. (zie verder annonce.) DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Zeide Hoof stuk Eene reis en een raadsel. Het ijeschil onstaan tusschen de burgelijke en de geestelijkeoverheid ter gelegenheid der verandering van den uitgang der processie van Onze Vrouw van Tuine, is vereffend. Men weet dat deze uitgang die jaarlijks gedaan werd ten negen ure 's morgens, en dit, sedert onheuge lijke tijden. De Deken, heeft dat gebruik willen schenden met te wil len dat deze uitgang voortaan zou i plaats hebben ten 10 ure. Het is de geestelijke overheid die gewonnen heeft. M. Colaert heeft moeten buigen i voor het gebod van M. den Deken. Moest onzen Burgenmeester niet buigen vóór den wil der geestelijke overheid voor de diensten bewezen aan de klerikalen tijdens de wetge vende kiezingen 1 Heeft de geestelijkheid zich niet hals over kop geworpen in den strijd der partijen, en heeft zij niet alle middelen gebruikt om den derden kandidaat der klerikale lijst te doen zegepralen Spijts al de kuiperijen heeft het kiezerskorps van Yper hem niet eene overgroote buis gegeven en onze li beralen volksvertegenwoordiger met omtrent vier duizend stemmen doen zegepralen. Deze daad bewijst eens te meer dat onze Burgemeester zich bevindt on- der de heerschappij der geestelijkheid en dat hij gedwongen is zich te bui gen vóór al hare eischen. i. Arme Burgemeester hij heeft niet het minste gezag meer (i) Ziehier in welke ord'e de prijsdee- lingen aan de leerlingen onzer offi- cieele scholen zullen plaats hebben I. Maandag 8 Oogst om 10 ure, op de Halle, aan de leerlingen der Staatsmiddelbare school. II. Woensdag 10 Oogst om 3 ure, op de Halle, aan de leerlingen der Gemeenteschool voor meisjes der S' Jansstraat. III. Dinsdag 16 Oogst om 3 ure, op de Halle, aan de leerlingen der Gemeenteschool voor jongens. IV. Woensdag 17 Oogst om 3 ure, op de Halle, aan de leerlingen der Gemeenteschool voor meisjes, der Rijselstraat. JANSSENS EMILE, met de grootste vrucht Vanwichelen Maurice, met vrucht Roosebeke Daniel, om 2 1 /2 ure stipt Te.r gelegenheid van Tuindag en volgens bijzondere toelating van den Belgischen wielrijdersbond voor beginnelingen met licence 50 km. met premie alle 3 km. 100 fr. prijzen en daarbij zal de eerste den tilel mogen dragen van Kampioen der Vlaanderen en zal een allerschoonst maillot ont vangen en een gulden medaille van de stad. in twee reeksen van 5 km. met premie alle km. Prijzen 20 fr. 15 fr. 10 fr. 5 fr. Bijzondere ingangsprijs Tribunen 1 fr.Viragen 0,75 fr. Volksplaatsen 0,50 fr. van dienst zijnde \an 's middags lol 10 uren s'avonds VOOR 'T JAAR 1910. ZONDAG 7 OOGST, 1910. D lXM UDESTRA A T, n» 16, YPER. TUINDAG MAANDAG opv. F. VAN WINDEKENS, PROGRAMMA. Zaterdag 6 Oogst. Wedstrijd in Vogelteelt, ingericht door de Vogelteeltmaatschappij van 't arron dissement, in de Halle, Groote Boter markt. Ten 6 ure 's avonds, Beiaardspel. Ten 8 1/2 ure, Concert, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 7 Oogst. Ten 10 ure, Uitgang der processie van O. L. V. van Tuine. 's Middags, Concert, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Schieting met den Handboog ingericht door de maatschappij Yper-Hoekje Grooten Loopstrijd voor Wielrijders, in den Velodroom Wedstrijd in Gaaibollen, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux Trois Fleurs de Lis Ten 5 1/2 ure, Vandenpeereboom- plaats, Opstijging van twee luchtbollen, waarvan eenen met kinders bestegen, onder de leiding van den luchtvaarder J. Dumortier, van Brussel. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, Beiaardconcert, door M. J. Denyn, Beiaarder te Mechelen. Maandag 8 Oogst. Ten 10 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Staatsmiddel bare school voor jongens. Ten 11 ure, Wedstrijd voor Honden gespannen. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hon denloop. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Dinsdag 9 Oogst. Ten 10 ure, in de Halle, Muzielïvoor- dracht, door de leerlingen der Muziek school. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Woensdag 10 Oogst. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Meisjesgemeen- teschool van S'-Janstraat. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Donderdag 11 Oogst. Ten 9 ure, op de Veemarkt, Wed strijd, ingericht door den Bond der Geitenkweeksyndikaten van het Ar rondissement. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Nijverheidschool. Ten 4 ure, Zaalhof, Volksspelen. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 14 Oogst. Kruisboogschieting. in den doel, inge richt door de maatschappij Les Vrais Arbalétriers OP DE Het (tuurde ruim drie weken na de aan komst rij oer gasten, eer de algemeen ge zochte dokter zijne zieken kon verlaten om voor eenige weken tot uitspanning op reis te gaan. Voor zich zeiven Zou hij bezwaar lijk aan iets zoo ongewoons hebben gedacht als eene1 reis voor hem was en ook zijne vrouw was zooveel liever te huis dan ergens anders, dat zij niet gaarne hare woo; plaats verliet maar beide waren gewillig, ja zelfs verlangend, om hun eigen genoegen en ge mak ter wille harer jonge vriendinnen op te offeren. Amelia wasaanmerkelijk beter geworden, zoodat zij zelfs voor zich zalve met genoe gen aan een bezoek van Weet Point. Kats kill en Saratoha dachtmaar wanneer zij zich voorstelde welk een genot zu k een tochtje Geertrui waarschijnlijk zou aanhie den, gevoelde zij zich met nieuwe kracht door deze onderneming begaafd. Geertrui had bijna evenveel behoefte aan eene ande re lucht en verstro ding van geest als Ame lia De buitengewone hitte der laatste we kvü eu liaa g-Httrig verblijf iu de kaarr i C-Jl s - (1) Heeft hij er ooit gehad (N. d. R.) der zieke bidden de rozen op hare wangen doen verbleeken, terwijl zorg 00 angst haar gemoed ter neer drukten. De aanvankelijk beterschap van Amelia en de levendigheid waarmede deze over het plan des dokters sprak onthieven Geert ui echter van hare vrees en terwijl zij zich haastte om de weinige voorzieningen te maken, hare eige ne garderobe en die harer vriendin vereisch ten. was haar tred even vlug en hare stem even vroolijk als hare vingers werkzaam en kunstig waren. Nieuw York was de eerste plaats, die zij aandeden maar de hitte en het stof dier stad waren bijna ondragelijk, en op den éénen dag, dien zij daar doorbrachten, was dokter Jemery de - enige van het gezelschap, die zich builen liet hotel waagde, behalve dat mevrouw Jeremy en Geertrui eenige voetstappen ver gingen om naar opgemaakte m itsen te zien, da r de voorraad der eerst genoemde dame nog steeds tot de node gele en de lila met rod beperkt was, waa» mede zij vreesde dat zij te Saragota nt.-t voor den dag zou kunnen komen. De dokter scheen echter nicG van V hitte te voeler», zoo druk had hij het met bezoe ken bij zij ne kunst broed- rs. w aai onder ver scheidene hoogschool- vrienden waren, die hij in geenejaren gezien bad. Hij besteedde den geheelen dag aan het wed-raankrioopeu van oude betrekkingen, eo daar ee 1 aantal pasg'-vondene maar nog hart. lijke vrienden in den avond aan bet h.<te| kwamen om me vrouw Jeremy en hare reisganooten te be groeten, werd hare kamer tot laat in den nacht verlevendigd door de vroolijke ge sprekken eener groep bejaarde mannen, die. terwijl zij zich bet verled^ne herinnerden en over de tooneelen en gebeurtenissen hun ner jeugdige dagen uitweiden, den geest liatu) r jongelingsjaren schenen te herkrij - Hebben het uitgangsdiploma bekomen. WULLUS EDGARD, Dedeystere Oscar, Folcque Valere, Duprez Georges, RIJSELSTRAAT, n° 15, YPER. gen, zoo hartelijk was het gelach, waarme de elke anecdote uit vroegeren tijd werd ontvangen, terwijl beurtelings allen het Woord namen om te vertellen wat hun te binnenschoot Dokter Jeremy was in zij nen kring een bijzonder gunsteling geweest en bijna elke vertelling uit zijn studientijd (behalve die, welke hij zelf mededeelde) ge tuige van een of ander voorval, waarin hij eene edele en eervolle rol had gespeeld en de drie toehoorderessen, vooral Geertrui die eene zeer hooge meening van des dok ters verdiensten koesterde, luisterden uiet opgetogenheid naar deze bevestiging zijner waardij Het gesprek was echter niet van eenen aard om dames te verh tuieren van er aan deel te nemen zoowel als naar je luisteren en Geertrui, die altijd uitmuntend met be jaarde mannen te recht kon, <-n welke de dokters gaarne tot spreken uitlokte, droeg hare geestige en schertsende invalle iet weiiug tot de vroolijkheid en de genopg- lijke stem in rig van het gezelscjap bij, vo.>r al door de vlugheid en snedigheid waarme de zij de slimme en netelige, dikwijls ste kelige vragen van een oud getrouwd dokter beantwoordde, die van den eersten af verba zend veel zin in haar kreeg. Amelia luisterde met opgetogene belang- ste ling riaar .en gesprek dat zooveel on der loudens had, en deelde Geertruides in genomenheid met de vrienden des dokters die allen het warmste medelijden met haar ongeluk toonden, terwijl mevrouw Jeremy even tro'sch als vergenoegdop haar gemak in eenen leuningstoel zat, en glimlachend, luisterde naar de lofspraken op de jonge- lingjaren van haren echtgenoot, met zulk een helder uitzicht dat Geertrui, toen zij el kander goeden nacht wenscheenzegde, dat zij bijna dacht dat de onde muts met gele STAD Y I» E It strikken haar zeer goed stond, en de nieu we geheel overbodig waren. Hoorende dat het gezelschap van dokter Jeremy den volgenden morgend de Hudson opging, gaf dokter Gryseworth van Phila delphia, die veie jaren geleden een leerling van onzen goeden dokter was geweest, zijn genoegen te kennen over het vooruitzicht van hem op de stoomboot weder te vinden en Geertrui met zijne twee docht r* 111 ken nis te brengen, welke hij naar Suiratoga zou vergezellen, om de, meisjes bij hare grootmoeder te laten, d e zich reeds aldaar bevond. Het was middernacht voor dat Geertrui bare verbeelding (die a tijd levenuig was, en thans door het vooruitzich op eeri dag van vermaak bijzonder was opgew-k') in zooverre tot rust kon brprigen, om aan de r T noodzakelijkheid te denken van zich door slaap te versterken eo Amelia was einde lijk genoodzaakt hare neiging tot spraak zaamheid en vroolijkheid te stuiten door stellig te weigeren langer met haar mede te lachen of naar een woord meer re luisteren. Aldus totzwijgen veroordeeld, viel zij spoe dig in slaap, onbewust hat Amelia, die door gaans zeer goed sliep, tharisalleeen om haar had gedacht, daar zij zich ilea moegends nogtgegeel onv«. kwikc voelde »-n niet zeker wist of zij geheel den nacht wel een oogeti blik van volmaakte rust had genoten. Geertrui, die gerust doorsliep totdat Amelia haan wekte sprong met verbazing op toen zij deze gekleed naast het bed zag staan eene zeer ongewode omstandib- heid, die de kewone orde van zaken geheel omkeerde, daar Geeptruides morgetnlkus gewoonlijk voor Amelia de eerste waar schuwing was dat het tijd was om op '8 staan. Wordt Voortgezel)

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2