Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 18° Oogst 1910. Zesde jaar. i\rs 59-40. 8 erschijtiende des donderdags. Hel klerikalismus springt op krukken. inislerieele hutsepot. katholieke Zedeleer.. Wat zij durven schrijven katholieke groef aan eene katholieke gevallen grootheid D V (.KLAPPER. Eendracht maakt Macht. ïires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en't buitenland evenals de Notariale ei Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men w irdt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieeketid toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencoliegiën zullen over gaan, van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen overtegaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, voor den 1" Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd lot het staven der be zwaren of reclamatièn. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. In al de protestantsche landen van Europa Duitschland, Zwitserland, Holland, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Engeland is men erg gebe ten door de laatste Encycliek van den Paus en heeft de katholieke par tij alle gezag en ontzag verloren. In Frankrijk de oudste doch ter der Kerk, durven de klerikalen in de kiezingen den naam van klerikaal niet openlijk aannemen zij noemen zich zeiven liberalen progressis ten nationalisten enz. In Italië bespreekt men tegen woordig eene schoolwet waarbij het onderwijs door den Staat wordt in gericht en alle invloed der klerikalen wordt onttrokken. In Spanje woedt er een ver schrikkelijk orkaan tegen de opper machtige kloosters. In alle groote steden worden er betoogingen inge richt waarin liberalen, socialisten en republikeinen hand in hand gaan om 't gouvernement te steunen dat een reuzenstrijd tegen 't klerikalisme heeft te voeren en zegepralend uit dien strijd zal komen. Ook in Portugal heeft men een nieuw radikaal ministerie dat, zoo het schijnt, de voetstappen van het Spaansche gouvernement zal volgen. In Oostenrijk vermindert de macht van het klerikalismus met rasse schreden. De tchequen en an dere Slavonische stammen hebben zich van de Kerk losgescheurd terwijl de Duitsch sprekende Oostenrijkers liberaal-protestant worden. Alleen in Tyrol, het land der ar moede, heeft de klerikale partij nog eenige macht. Uit dit overzicht blijkt dat alléén ons arm ongelukkig Belgenlandeken in de klauwen van 't klerikalismus blijft Evenwel, laat ons nog een korten tijd geduld hebben en dan ook, is hier de macht der klerikalen ten einde. Aan den stroom der gedachten kan wel eene zekere vlugheid worden ontnomen, maar dien stroom tegen houden, dat kan niemand Waarlij k, het klerikalismus springt meer dan ooit op krukken. Enkele klerikale bladen verzeke ren dat het ministerie van Binnen- landsche zaken aan den heer Berryer, senator van Luik zal toekomen en dat de heer de Broqueville, volks vertegenwoordiger van Turnhout, zich met de spoorwegen gelasten zou. Anderzijds wordt nog verzekerd dat nog andere ministers, min of meer vrijwillig hun portefeuille neer legden zullen zoo zou de heer De Lantsheere om gezondheidsredenen zijn ontslag geven, en van den heer Hubert, zou, na de redevoeringen die hij in de Tentoonstelling uitgesproken heeft, geen kwestie van zijn. Ook wordt weer over het heengaan van generaal Hellebaut gesproken. De minister heeft het dezen laatsten tijd leelijk verkorven. Hij hééft zijn ontslag gegeven als eerevoorzitter van eene maatschappij van gepensioe- neerde officieren en al de officieren in werkelijken dienst verplicht, zijn voorbeeld te volgen, onder voor wendsel dat die maatschappij een vrijzinnig tintje had zoodoende be rooft hij de vereeniging die enkel liefdadigheid oor doel heeft, van een derde der inkomsten, die aan wedu wen en weezen ten goede komen. Dje maatregel is des te onrechtvaardiger daar de landbouwkundigen van den Staat veilig boerenbonden mogen in richten, die een duidelijk klerikaal karakter hebben. En 't is, naar het schijnt, de heer Liebaert die dezen maatregel den minister van oorlog opgedrongen heeft. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat de heer Hellebaut er in langen tijd al genoeg van had, mag men het gerucht van een gebeurlijk ontslag als niet zoo onwaarschijnlijk beschouwen MHelleputte komt vaarwel te zeggen aan het Spoorwegbeheer om het departement van Openbare Wer ken te besturen. Vaneenen anderen kant wordt M. Schollaert oppermi- nister, aan 't hoofd gesteld van het departement van Kunsten en Weten schappen. Eerlijke lieden, luistert aandachtig naar de woorden van een klerikaal gazetje, dat hier maandelijks overal gratis thuis besteld wordt, en prent ze diep in uw geheugen. Ziehier wat dit gebenedijd papierken onbeschaamd weg, dierf schrijven Moesten wij overtuigd zijn dat er noch Hemel noch Hel bestaat, wij zouden stelen, rooven alles waar wij de hand kunnen opleggen. Voorniets dat ons het geluk dezer wereld zou kunnen versperren, zouden wij ach- teruitwijken, tenzij voorloopig voor de politie en de gendarmen. Wij richten ons nu tot alle eerlijke, beschaafde lieden, want hier is geen kwestie van liberaal of klerikaal er is kwestie van treffelijkheid en wij vragen hun Is het wei mogelijk dat een mensch, met gezond verstand begaafd, zulke taal voere Gij treffelijk man, tot welke partij en tot welken godsdienst gij ook behoort, onderzoek uw geweten en stel u de vraagWaarommoord ik niet, waarom steel ik niet, waarom laster ik niet En uw geweten zal u antwoorden ik steel niet, ik laster niej, omdat moor den, stelen, lasteren dingen zijn die slecht zijn en dat ik, voor niets ter we reld iets zoude willen doen dat slecht is. Zoo zal het geweten van ieder eerlijk man spreken en noch Hemel noch Hel komt hier in aanmerking. M. Delbeke beoordeeld door het katholiek Vlaamsch blad Ons Rechtvan Antwerpen. HIJ IS WEG... ALS MINISTER 1 Als een verheugende mare kwam, bij al de rechtzinnige Antwerpenaars, het bericht toe dat de andere uit het Ministerie verdwenen is Officieel heet het dat hij hepati- sche kolieken heeft. Indien zulks waar is, wenschen wij hem van harte een spoedige en volledige genezing toe, want we bekampen nooit den per soon maar we wenschen hem in alle geval zekerlijk geen terugkeer in het ministerie daar heeft hij te veel kwaad voor gesticht. Ook wenschen we vuriglijk dat zij mochten de waarheid gissen, die be weren dat hij ook als volksverte genwoordiger gaat aftreden dan is de Meetingspartij voor goed van dien boozen geest verlost j We deelen echter de meening van hen die staande houden dat de hepa- tische kolieken maar een voorwend sel zijn, dat hem de politieke kolieken overgekomen zijn, veroorzaakt door al de verraderlijke stemmingen, onver vulbare beloften en andere onhebbe lijkheden, die hem de maag bezwaren. Het lag immers toch voor de hand dat zulk een mensch niet langer aan 's lands bestuur kon blijvendaartoe was zijn optreden, zijne houding en zijne princieploosheid te weerzinwek kend N. B. De wensch van Ons Recht werd vervuld, want M. Delbeke gaf ook zijn ontslag als volksvertegenwoordi ger. De Antwerpsche katholieke frans kiljon is dus heel en al uit de politieke wereld verdwenen. De groote steden der wereld. Ziehier, volgens de laatste officieeleoptellingen, het getal inwoners der grootste steden van de wereld Londen, 7,450,000 New - York 4,423,000 Parijs, 2,745,000 Chicago, 2,106,000 Berlijn, 2,103,000 Wee- neh, 2,021,000 St-Petersburg, 1,550,000 Philadelphia. 1,533,000 Moscowa, 1,412,000 Buenos-Ayres, 1,147.000 Calcutta, 993,000 Bombay, 987,000 Birmingham, 875,000 Ham burg, 860,000 Glasgow, 860,000 (zon der voorsteden) Buda-Pest. 812,000 Liverpool, 763,000 Brussel met voor steden, 700,000 Cairo, 693,000 Man chester, 649,000 Rio de Janeiro, 636,000. In de Franckfurter Zeitung een der gezaghebbende Duitsche bladen, verschijnt van de hand van Dr. Lomer een strenge critiek over de behandeling van krankzinnigen in België. Terwijl in andere rijken, zegt de schrijver de krankzinnigen zich mogen verheugen in Staatsverpleging, zijn zij in België overgeleverd in handen van de talrijke kloosterorden die er rijke inkomsten uit trekken. Het staatstoe zicht in die gestichten, blijkt doode letter te zijn. De aangeklaagde toestand, vervolgt Dr. Lomer, is niet van gevaar ontbloot voor het naburige Duitschland en het Duitsch Staatsbestuur heeft voor plicht de aandacht van de Belgi sche Staatsmannen op dien staat van zaken te vestigen. iOOO jaar huwelijk. Op 22 Septem ber zal in Fransch-Vlaanderen, in 't dorpje Morbecque het oude Moer- beke kanton Hazebrouck, een zeer eigenaardig feest plaatsvinden. Inder daad, dit plaatsje van 3000 zielen, zal dien dag de gouden bruiloft vieren van tien oude koppels. Te zamen hebben de twintig oudjes dus 1000 jaar in de huwelijksschuit rondgedobberd. Over de opening der jacht. Men denkt dat de jacht niet zal worden ge opend voor 3 September op den lin keroever der Maas, en niet voor 10 op den rechteroever, daar de oogst langer te velde moet blijven uit hoofde van het slechte weer. Hazen en wilde konijnen zullen er zooveel zijn als de vorige jaren, maar met het pluimgedierte staat het maar povertjes. De regens tijdens den broei tijd hebben daar veel schade aan ge daan. WEERGA O

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1