Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Herziening der kiezerslijsten. DE TOESTAND. Donderdag, Oogst 1910. Zesde jaar. Nr 41 Eendracht maakt Macht. Verschijnende ties Sionderdm/s. Vires acquirit eimdo. .INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00, Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, Dixinudesiraat, nr 53, te. Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notarial» ea Uechitjrlijk" aankondigingen mógen gezonden worden ten bureele van dit Idad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en 'onderteekend ioh ie zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingea 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegièn zullen over gaan, van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht heljben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der tHels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Enkele weken zijn verloopen se dert de laatste erkiezingen. Nog drie maanden scheiden ons van de heropening der wetgevende Kamers. In schijn wordt er thans weinig aan politiek gedaan. Op dé dager, van gisting én b.eroering welke den hefti- gen kamp van Mei voorafgingen, is een tijdstip van uiterlijke kalmte gevolgd. De klerikalen, wier schrale meer derheid gehavend en nog verminderd uit den strijd voorkwam, hebben de huichelende triomf kreten door hun ne aanvoerders aangeheven - wel licht omdat zij den verwachten doods- klop hadden ontwijkt weldra tot bedaren.gebracht. Immers deze zege zangen klonken valsch en zij vonden nergens weerklank. De oppositiepartijen, misschien in de eerste oogenblikken eenigzins teleurgesteld daar de hoopvol ver beide dag der eindverlossing nog niet aanbrak, hebben, bij het nazien van hun stemmental, de overtuiging opgedaan dat de meerderheid van het land hunne politieke handelwijze had goedgekeurd. Werd echter de klerikale opperheerschappijalhoewel eens te meer geknakt, niet vernie tigd, dan was het alleenlijk toe te kennen aan de oneerlijke toepassing der evenredige vertegen woordiging, aan de vervalsching der kiezerslijs ten, aan den gewetensdwang en den broodroof door onmeedoogende te genstre\ers tegenover vrijgezinde werklieden en burgers gepleegd, aan de oneerlijke kiesmiddelen door de klerikale ministers en vooral door Mijnheer Helleputte op den voor avond der stemming aangewend. Het feit dat aldus eene meerder heid, hoe gering zij ook weze, behou den wordt aan eene staatkundige partij die, in werkelijkheid, door het kiezerskorps in minderheid werd ge steld, is gevaarvol en bruist op tegen het gevoel van eerlijkheid zoo diep ingeworteld in het gemoed van het Belgische volk. Ook is de thans heerschende poli tieke kalmte slechts schijnbaar en erg bedrieglijk. De Kamers zijn uiteen. De verlof dagen zijn aangebroken. EeniedeT wil er van genieten in mate zijner middelen. Ontegensprekelijk is het dat. in de huidige levenswijze, een ieder bedenkt en overlegt hoe hij zich deze gewenschte dagen het meest zal veraangenamen. Anderzijds wordt door de Brussel- sche Worlds Fair hare opeengesta pelde wonderen ten toon gespreid in haren weergaloozen bijval trekt zij de massa naar zich. Iedereen maakt zich bereid om naar Brussel te reizen of keert van Brussel weder, lucht gevende aan zijne gevoelens van be wondering, trots op de groote plaats door het kleine vaderland tusschen de beschaafde natiën veroverd, verrukt bij het aanschouwen der pracht door ons nijverige volk geschapen. De wonderdaden der vliegers, de verbazende verschijnselen van de luchtverovering prikkelen de nieuws gierigheid tot het uiterste en nemen volkomen het aandachtvermogen in. Derhalve is het niet te verwonde ren dat de politieke aangelegenheden in schijn op den achtergrond werden gedreven. Niet genoeg kan er nochthans op aangedrongen worden dat die onver schilligheid, die gelatenheid van het volk slechts schijnbaar en alleen uit erlijk is. Wanneer de klerikalen, hunnen wensch voor werkelijkheid houdende, het uitschallen dat het Belgische volk berust in den politiekpn toestand van den lande, dan hebben zij het gansch mis op en dat weten zij, overigens, zeer wel. Meer dan ooit staan de oppositie partijen strijdvaardig tegenover den alouden vijand. Zooals het blijkt uit de dagorden gestemd en door den landelijken raad der socialistische partij en door de vergadering der liberale iinkerzijde der Kamer van volksvertegenwoordigers, werd er besloten, reeds onmiddelijk na de kiezing, hardnekkiger dan ooit en met eensgezindheid tegen de reactie op te rukken. Een nieuwe geest is ontstaan in de anti-klerikale gelede ren, de geest van samenwerking, van onverzoenbare tegenkanting te gen de plannen der klerikale partij. Hoevele getuigenissen werden daar van afgelegd in deze laatste dagen en door de aanvoerders der verschil- lige fractien der oppositie partijen, en door de gezagvoerende dagbladen onzer gezindheid Hoe trilde van verontwaardiging gansch het vrijzin nige land bij het nemen van den ter genden maatregel van minister Des- camps-David die, brutaal, tegen de wet en tegen zijn gegeven woord, de provinciale normaalscholen van He negouwen als erkende onderwijsge stichten weigerde aan te nemen, en aldus aan de diplomas door deze ge stichten uitgevaardigd, alle wettelij ke waarde ontnam Had de heer minister, steunend op de schijnbare bedaardheid der ge moederen, er aangedacht zijn hatelijk werk zonder protest door te drijven, dan heeft hij nu reeds de overtuiging opgedaan dat hij zonder den waard had gerekend en dat hij zich deerlijk had bedrogen. Krachtdadig verhieven zich overal stemmen van verontwaar diging de provinciale raden van Henegouwen, van Brabant, van Luik, de gemeenteraden der groote steden, de liberale en socialistische kringen, al de voorstaanders der vrijheid van onderwijs teekenden heftig protest aan tegen den minis- terieëlen willekeur. Klaarblijkend werd daardoor be wezen dat de kalmte maar schijn baar is en schijn is bedrog Meer en meer voelt het land de snerpende klauwen van den klerikalen gier dieper en dieper zucht het onder het juk en vaster en vaster is hetbeslo ten, in den korst mogelijken tijd, zich er aan te ontrukken. Standvastigheid, werkzaamheid, eendracht zijn de daartoe aan te wenden middelen. In die woorden- trits ligt het geheim der overwin ning. Standvastigheid is de gehechtheid aan het. vaandel in wel en in wee, de onwrikbare trouw aan het gedacht, he pal trotseeren van alle verdruk king. Werkzaamheid is het onverpoosd op de bres staan tot erlangen van ons ideaal, het onberekend offeren van tijd en kracht en kennis tot versprei den en verheerlijken onzer politieke leerstelsels. Eendracht is het eensgezind optre den tegen een en dezelfden politieken vijand, het vergeten aller mogelijke veeten zelfs in het vuur van den strijd voor onze staatkundige, of eco nomische of sociale betrachtingen, het hand in hand ijveren tot vrijma king van het burgerlijk gezag en tot verwezenlijking van meerdere gelijk heid, meerdere verdraagzaamheid en meerdere vrijheid. En eens dat al de antiklerikalen standvastig en eendrachtig zullen werkzaam zijndan wordt de politieke toestand klaar als de zon. «Dan moet zooabi „Priester Fonteyne het zoo treffend schrijft, de bewaarderspartij kost wat kost, zooals zij nu heden gaat en staat, bez-wijken aan de te ring waaraan zij lijdend is Dus kan noch de vervalsching der kiezerslij sten noch de gepleegde vervolgingen noch de broodroof, noch logen en la ster tegen ons verspreid daar iets aan helpen. Dan smelt de klerikale partij weg als sneeuw voor de zon, traag zaam misschien maar zeker en vast altijd voort volgens eene onverbid delijke wet Dr PERSOONS, Volksvertegenwoordiger. Gendarmen in plaals van goede scholen. Het Staatsblad kondigt eene tijding aan, die het hart van eiken goeden Vaderlander moet doen bonzen van fierheid en geluk Niet minder dan zestien... gendarmeriën worden in eens ingericht van die zestien wor den er slechts 5 in het Walenland gesticht, terwijl wij, Vlamingen, ons met de elf overige mogen... versie ren. Al de klerikale blikjes roepen al toos Vlaanderen is en blijft kle rikaal wellicht om te bewijzen dat er zonder klerikalism geene deugd zaamheid. geene deftigheid mogelijk is. Maar hoe zullen zij dat nu samen- krijgen dat er in 't geuzen walenland maar 5 brigaden moeten ingericht worden, terwijl de godvreezende Vlaanderen er 1 1 noodig hebben Is zulks een teeken der beschaving Maar wanneer men aan de kleri kalen spreekt van leerplicht, om het volk zijne rechten en plichten te leeren kennen en die van anderen te leeren eerbiedigen, dan zijn zij doof. De menschen moeten dom blijven, om ze beter te kunnen exploiteeren. De geleerdheid doodt de domheid en het bijgeloof, waarmede de klerika len zich boven houden. Geen leerplichtdat het volk op- groeie tot wilde beesten, wat geeft zulks Eens dat het de maat over schrijdt, zullen de harenmutsen het wel weten tegen te houden. Geene wetten om een eindje te stellen aan de geneverplaag, maar fapadewetten om den bodemioo/.en geldkoffer te vullen ei. die aanleiding geven tot verholen geneverkrochten en geheime stokerijen. In afwachting dat er op heilzame wijze paal en perk wordt gesteld aan de misbruiken, woeden bandeloos heid, messengevechten, kinderver- prossin gen en moorden onder den invloed van den drank maar voort. Wat doet zulks ook? De harenmut sen zijn immers daar. Scholen afschaffen en in dezer plaats gendarmeriën oprichten, zie daar het beschavingswerk onzer meesters Zal dit blijven duren O neen, dat moet eindigen, en wel spoediger dan de klerikalen denken

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1