Lantaarnaansteker, Velodroom van Yper. ï)e brand in de Mengelwerk. 82 DAGKLAPPER. Tentoonstelling. De verantwoordelijkheid. Wie moet voor de onberekenbare verliezen dezer overgroote ramp in staan Dat vraagt zich iedereen af en deze vraag is waarlijk gewichtig en het ant woord, dat het gerecht daarop zal ge ven, kan voor velen wie het aangaat verpletterend zijn. Zeker is het dat de maatschappij der tentoonstelling al de gevolgen draagt van de gevaren, die de onderneming omringen, door haar tot stand ge bracht en die zij uitbaat met de mede hulp van den Staat, de provinciën en de gemeenten, die haar hulpgelden gegeven hebben. Deze maatschappij werd gesticht met een kapitaal van 2 millioen frank, dat dienen moet om het gebeurlijke te kort te dekken. Hoe groot zal het te kort wel zijn, nu het vuur gedeeltelijk vernield heeft wat dienen moest om de menigte aan te trekken Wat zal het zijn wanneer de tentoonstellers die alles verloren heb ben, zich tot die maatschappij zullen wenden en haar vergoeding vragen voor de ondergane verliezen, die niet geheel door verzekeringsmaatschap pijen zouden gevrijwaard zijn En zulke zijn er vele. In Brussel-Kermis b. v. zijn van al de gebouwen en instel lingen er maar vijf verzekerd. Deze vragen zijn nog pijnlijker. Wel is de Staat daar nog, die zede lijk schijnt verplicht te zijn tegenover de tentoonstellers opdat de tentoon stelling voor hen geenen ondergang zou te weeg brengen maar kunnen zij daarop rekenen Eenige lessen. Als er zulke grooteongelukken voorvallen gelijk de brand in de ten toonstelling, zijn er nog menigte men- schen, die met raadgevingen voor den dag komen wanneer het te laat is. Zoo waren er Engelschen, die be weerden dat, zoo men hun een doosje dynamiet gegeven had, zij al gauw met den brand zouden gedaan gemaakt hebben. Andere zegden dat men maar voor goed aan 't blusschen gegaan was als alles bij hen verbrand wag. Hier werd gezegd dat er geen voldoende bluschtuig was en op andere plaatsen dat er lang gevreesd was geweest dat zoo iets zou gebeuren. Doch dat zijn maar praatjes. Wat met zekerheid mag gezegd worden is dat het dank aan de verspreiding der verschillende afdeelingen is dat wij geene grootere, geene algelieele vernietiging te betreu ren hebben. Waren de Belgische en Engelsche afdeelingen meer verdeeld en meer afgezonderd geweest dan zou DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uil het Engelsch. TWEEDE DEEL. Zevende Hoofdstuk. Eene nieuwe kennis de ramp zulke vreeselijke gevolgen niet gehad hebben. In eene tentoonstelling dus is het van groot belang dat er vele afdeelib- gen zijn en zoo verre mogelijk van elkander verwijderd staan. Van een anderen kant, als men, ge lijk te Brussel, eene gansche stad op richt in eene groote óf dicht bij eene groote stad, moet men die nieuwe en tijdelijk opgerichte stad zoodanig van water en bluschmiddelen, vooral van machtige stoompompen voorzien dat zij geene hulp moet vragen aan de ali- dere, veel min nog naburige steden moet ter hulp roepen. Daarbij zou elke afdeeling, hoe klein zij ook zij, haar eigene pompierspost moeten hebben om zells kleine beginnende brandjes aan te vallen. Te Brussel breidde de brand zich zeer snel uit en nam in eens zeer groote afmeetingen. Indien men daar van het eerste half uur af machtige stoompompen en groote Portaladders bij de hand had gehad, dan hadde de vuurgloed spoediger kunnen beperkt worden. Dat alles zijn lessen voor de toe komst. Ze kosten wat duur, maar de ondervinding is soms eene kostelijke leermeesteres. Vreemdelingen te Brussel. Zondag was er eene ongewone drukte te Brus sel, zoo 's morgens als in den nanoen, en voora ook des avonds. Eveneens was het vol in de Tentoonstelling, en men neme in aaanmerking dat talrijke stedelingen, gezien het mooi weer, hun trek hadden genomen naar den buiten. Men had er zich aan verwacht de stad ledig te vinden, en daarwas integen deel volop leven en beweging. De be volking scheen oprecht verdubbeld te zijn geweest. Hoe een Engelsch millioenair zvjn geld verspilt. Èen millioenair van San- Francisco, Mr. Drew, een der grootste houthandelaars wou naar New-York reizen met zijne vrouw, dezes kamer juffer en een prachtigen buldog. Nu, de Amerikaansche spoorwegre glementen zijn zeer streng, wat het ver voer van dieren aangaat en zoo moest M. Drew van zijnen hond scheiden ge durende de reis. De millioenair weiger de dit. Toen gaf een beambte hem het denkbeeld in alsdan een bijzonder rij tuig voor zijn persoonlijk gebruik te weerhouden, wat hem zou toelaten Radium mede te nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. En niettegenstaande de som van 10.500 fr., kon M. Drew aan zijn dwaas verlangen voldoen. Doorschijnende briefomslagen.. De doorschijnende briefomslagen zullen wellicht dra door den postdienst wor- j den verboden. Zoo worden in Zwitser land deze omslagen enkel nog toegela ten wanneer het adres op het ondoor schijnend gedeelte is herhaald. Boven dien verwittigde het bestuur der Zwit- sersche posterijen het publiek dat van af 1 October, de gewone brieven met doorschijnende omslagen, ter zijde zullen worden gelegd en later slechts verdeeld. Deze maatregelen zullen wellicht in alle landen worden aangenomen. De baron dirigeable zal niet tevreden zijn. Nauwelijks is de baron dirigea- i ble of zijn vijand in Christo, M. God fried Kurth, de grootste vijand van het staatsonderwijs, wordt voorzitter van den raad der koninklijke bibliotheek benoemd. M. Descamps had M. Kurth nooit benoemd en dit was nog eene reden waarom de ontsterfelijke poëet van Afrika in ongenade gevallen is. Is de berg Sinai teruggevonden 9 Uit Weenen wordt gemeld dat profes- sor Musel van zijne reis in Arabië te ruggekeerd is. De bekomen uitslagen zijn zeer belangrijk. Musel heeft bedui- 1 dende uitgestorven steden en histori sche opschriften gevonden. Zoo meent hij den waren bijbelschen berg Sina'i teruggevonden te hebben. Het paradijs der lastenbetalers. is, 1 naar 't schijnt, gelegen in den Staat Minnesota, Noord-Amerika. Een tele gram uit Menneapolis inderdaad laat vernemen dat de flnancieele toestand aldaar zoo gunstig is dat voor 't jaar 1911 geene enkele belasting zal gehe ven worden. Er liggen in kas twintig millioen te veel, zoodat niemand zal hoeven in den zak te schieten om de schatkist te stijven. Men ziet wel dat de katholieken in den Staat Minnesota niet aan 't roer zitten Een aardige aartsbisschop. M. Wa- rocqué, de gladgeschoren kasteelheer van Mariemont was met een vriend op uitstap in de Ardennen met zijn auto, v/anneer de vriend aan een hotel doet stoppen om een dringenden brief te schrijven. M. Warocqué was in den auto geble ven en las zijn nieuwsblad. In het hotel waar de aankomst van den prachtigen auto ophef had gemaakt, werd de vriend door eene dame aangesproken. Meneer, zegde ze, ik heb den heer die met u in de auto is, nog ergens ont moet. Mag ik u vragen wie hij is Zeker, mevrouw, zegde de aange sprokene schalks, doch zeg het niet voort, want hij reist incognito 't is de aartsbisschop van Mechelen Vijf minuten later wisten al de reizi gers en het personeel van 't hotel dat de aartbisschop van Mechelen was aan gekomen en toen de vriend, zijn brief geschreven, terug wilde instappen, stonden er wel honderd inenschen aan de deur. M. Warocqué werd begluurd en be keken als eene relikwiekas en hierover ietwat geërgerd, snauwde hij luid en misnoegd zijnen vriend toe Norn de D...omme, Jef, g'hebt mij hier nog al lang doen wachten De honderd man deed bij dien uit roep, van ontsteltenis een stap achter uit. Een aartbisschop die vloekte, dat hadden ze nog nooit gehoord De vergadering van Zondag laatst had veel volk naar den Velodroom van Yper gelokt. Ook was het de moeite waard, want zulk een program ma zal men niet dikwijls zien. Het schoone weder begunstigde ook het feest zoodat alles opperbest ging. Ziehier de uitslagen I. Premiekoers voor beroepsrmners, V manche (40 kilom.) I. Deleu; 2. Duquesne, op eene lengte 3. Burggraeve 4. Catulle 5. Wilmots. PremiënDeleu (1), Burggraeve (2-4), Duquesne (3). 2e manche 4. Wilmots 2. Duques ne 3. Deleu 4. Catulle. Premiën Duquesne (4)Otto (2-4), Wilmots (3). Algemeen classement4Duquesne en Deleu (4 punten) 3. Wilmots (6 punten)4. Catulle (8 punten). II. Koers voor abonneerden. 4e manche (5 kilom.) 1. Van Laere 2. Blootacker 3. Ver- meersch A. 4. Vermeersch M.5. Dubois 6. Houzé 7. Labaere. De premiën zijn gewonnen door Vanlaere en Blootacker. 2e manche (5 kilom.)4. Vanlaere; 2. Vermeersch A. 3. Blootacker 4. Dubois; 5. Vermeersch M. 6. Houzé 7. Labaere. Algemeen classement: 1. Vanlaere (2 punten)2. Blootacker en Ver meersch (5 punten). III. Tandemkoers (2,000 meters). 1° reeks 1. Wancour-Lambot2. Coussement-Heyndrickx3. Verlin- den-Deleu. 2e reeks 1. Otto-Catulle '2. Beele- Verstraeten 3. Smets-Duquesne. 3e reeks Vandaele-Burggraeve 2. Wilmots-Van Buggenhout 3. Nieder- gang-Pierre. OF f>E Vooral in den zom-rtijd wanneer Ame rikanen van alle standen limine jaarlijk- sehe pleziertochtjes doen Di dokter was van karakterei! door ge- wo >nte eeri gez-llig wezen nooit schuw voor den omga g met zijne medetnerischeri Zocht hij veeleer bij alle gelegenheden hun gezelschap en vond daa-in een waar genot. Hij wist zich naar den smaak van joris-on enojden. rijken en aranm te schik ken, en was wel hekend met a'le verschijn selen, welke het leven in eene groote stad aanbiedt,. In de kunst van het. reiz n echter eene kunst die alleen door Oefening kan wo'den verkregen was hj geheel onbedreven H'j moest nsjjg het belwidig gebruik dier talrijke springveren leeren die op bet -echte oogeriblik en door eene be kwam- band aangeraakt, het verharde hart vin ka-telej s verzachten, bigemeiitskne<-h- ten eM ijverig in het bedienen maken,spoor- we.Uii mb'en i stoomboot officieren eenen gees' v ri w 'w llendheiJ inboezemen en Iuidrnclt'ice. imo zinnige hum kmtsiers in stille ou ier lamg en nederige dienaren veranderen. In dokter Jeremy's reisdagen was de diligence her voornaamste, gemak kelijkste en snelste middel van vervoer ne koetsier was een beleeld man, elk pas sagier een persoon van gewicht, en zijne bagaadje iets van aanbelang. T.ians integendeel reisde men in massas'; een enkel persoon was een wezen zonder invloed een cijfer in het groote geheel, en zijne hooggewaardeerde'bagaadje was in zijne oogea het doelwit voor de zwaarste stooteri en duwen. Dokter Jertmy stond ontzet over dez-n nieuwen staat van zaken en was geheel buiten staat om zijnen smaak of zijn humeur daarnaar te voegen. Voor hem geleek de tegenwoordige kastelein tiaar den eigenaar van een lichtingskantoor, die het bijna eerie go-dheid acht als hij zijne boeken opstaat, om te zien of hij de uede- rigen verzoeker eene plaats bezorgen, en hwtn dikwijls teleurgesteld en verdrietig wegzendt de logementsknechten, welke de heerlijke en eenvoudige dokter niet wil de omkoopen, waren een troep luie en on beschaamde deugniet n conducteurs van spoortreinen en kapiteins van stoombooten eigenzinnige dwingelanden, en de huur koetsiers een zwerm van hongerige, gon zende en stekende wespen, b'j de landings plaatsen en statiën losgelaten om hunne slachtoffers fe kwellen. Met zulke mannen werden deze gewich leden der maa'schapjiij door onzen luid klagendori en schimpenden reiziger bestem peld die zich telkens bij het begin van een tocht geweldig driftig maakte over het on recht en de beleedigiiigen, waaraan hij was h'ootgesteld Het was echter verbaz-nd hoe snel zijne drift weder verkoelde en bij z'j- ne gewone tevredenheid en opgeruimheid herkreeg, als hij eens i<> den spoorwagen of op de stoomb'ot had plaats g-momen, of het hem gelukt was in een hutel een goed kwartier te bekpmen. Dan werd hij ter stond weder de beleefde, vriendelijke, ge zellige man van de wereld dan maakte hij kennis met iedereen, en toonde zich in zijn praten en doen zoo gerust en op zijn gemak dat men zou gedacht hebben dat hi] zich voor geheel zijn leven daar gevestigd achtte en bovendien volkomen tevreden was met het lot, dat de fortuin hem had toegedeeld. De dames van zijn gezelschap wara» dus blijde toen zij aan boord der stoomboot wa ren, eene omstandigheid, waarmede zij zich zelven en elkander geluk wenscht, n terwijl zij hare dikke omslagdoeken en andere op perkleederen m een hoekje der kajuit weg borgen toen zij wederom de stem des dok ters hoorden, die haar van het, an lere ein de van het lange salon toeriep Kom, vrouw kom Geertrui Amelia waarom blij It gij toch daar beneden in dat benauw de hokje Gij verliest het mooiste van het gezicht hu naar de drie toekomende, nam hiJ Geertrui onder den arm en zou haar hebben medegotrokkeri, het aan zijne vrouw en Amelia overlatende om te volgen wan neer zij gereed waren maar Geertrui wil de Amelia met geen ander geleide dau het hare den trap laten opgaan, en mev'ouw Jeremy wikkelde den dokter in eene leven dige woordenwisseling over het raadzame van eenen stroohoed op te zetten, dien de zorgvuldige vrouw in hare hand had mede gebracht en maarvau.zij weuschte dat hij nu ook gebruik zou h-bben Vuor dat deze vraag beslist was eu Amelia, op Geertrui- d 's aanraden, hare dn ne zijnen mantilje 'het eenen reismantel van dichte wollen stof had verbissen. Zlj Wr| z tioodig hebben, dewijl erop de rivier eene frissche koele woei. was de bont reeds een eind voortgevaren, eu toen ons gezelschap effi delijk boven aan den trag kwam en op het dek rondkeek naar plaats om tezitten, was er geen enkele ledige bank of iets van dien aard meer te zien. Het getal passagiers was buitengewoon groot en bijna allen hadden zich op het achterdek verzameld. Dokter Jeremy was genoodzaakt zijne dames te, la ten om stoelen te gaan zoeken. Laten wij hier nietblijven, fluisterde me vrouw tot Geertrui en Amelia, maar terstond weer gaan waar wij van daan ko men. Beneden op de kaj uii staan groote gemakkelijke wiegsfoeleri zonder datiemand er op zit, en men heeft ons hier waarlijk niet itoodig om het gezelschap nog te ver- grooten. Ik heb en hekel om hier te blij ven staan waar alle m-nschen ons aankij ken en er zich blij over maken dat zij zul ke goede plaatsen hebben gij niet Ame lia? Mevrouw Jeremy was een van die men- schen, die gedurig vergaten dat Amelia niet kon zien. Maar Geertrui vergat dat nooit en ter wijl zij daar stond, met haren arm los om hare vriendin heengeslagen om te vertoe ven dat de beweging der boot haar heteven- wicht deed verliezen, was hetgeen wonder dat deze twee de algerneene aandacht trok ken de eene zoo rijzig ui frisch, zoo vol- jeugdige kracht, en gezondheid, dat zij ge- geheel bestemd scheen om de beschermster der andere te zijn, die in hare bemiddelij- ke hulpeloosheid, z o vertrouw- lijk opbaar leunde. Ik geloof dat als wij in de schaduw zitten wi, het hier koeler zullen vinden da" berieden, zegde Amelia (tot antwoord op mevrouw Jeremy's drb gen.l voorstel om, terwijl de dokter afw* zij? wk, naar bene den de wijk te tier,,* riG I tloud' mei' M meest van kot-1'e, geloof ik. (IV V.J

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2