Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, in September 1910. 5 centiemen. Zesde jaar. iVr 42, Het program ma en het doel van de Volksgezinde liberale partij. üiezeis Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uilgever, Uixtnudestraat, nr S3, te Vper. Be aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenais de Notarialó en Kerhlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Bijnsdag middag vrij eu onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Het is niet alleen wenschelijk maar noodzakelijk dat wij van tijd tot tijd het publiek bezighouden met het program ma met de trekkingen en met het doel van de volksgezinde liberale partij Werklieden zoowel als burgers, ne ringdoenden zoowel als landbouwers en boerenarbeiders kunnen zich over tuigen en moeten overtuigd worden dat hunne aansluiting bij de liberale partij de beste vruchten zal afwerpen, zoo wel voor hun eigen welzijn als voor het algemeen belang. Meer dan ooit is het bestaan van eene machtige, invloedrijke liberale partij in Beigie eene behoefte, eene noodzakelijkheid. Terwijl de warboel heerscht in de klerikale rangen en de verrotting gevolg van dwang, millioenenverbras- sing, onrechtvaardige partijbegunsti gingen ter eene zijde, wraakroepende 'miskenningen ter ander zijde, zich langs alle kanten veropenbaart, komt de liberale partij voor met een veel belovende en schitterende toekomst, waarbij zij de heerlijke rol zal te ver vullen hebben veel onrecht te doen verdwijnen, meer verdraagzaamheid te doen heerschen meer gelijkheid en ook meer voorspoed voor de misken den te betrachten. De volksgezinde liberale partij wil in de eerste plaats zooveel mogelijk het lot van de werkersklas helpen verbete ren, zonder haar te willen paaien met de verzekering dat zij haar het vol maakt geluk en den hemel hier op aarde zal bezorgen. Wij hebben te veel eerbied voor de werkersklas, dan dat wij haar vertrou wen en hare genegenheid zouden trachten te winnen door haar ontwer pen en droombeelden voor te houden waarvan de verwezenlijking na verloop van eeuwen niet te voorzien is en zich wellicht nooit zal voordoen. Wij willen ook de oplossing van de werkerskwes tie niet opzoeken in den klassenstrijd. Alle oprechte menschenvrienden en alle ware werkmansvrienden zien klaar en duidelijk in dat de in sommige ge vallen schijnbare tegenstrijdigheid tus- schen werkers- en bazenbelangen be ter zal opgelost worden en den werk man meer voordeel zal aanbrengen door toenadering tusschen werklieden en patroons te betrachten, dan doör het stelselmatig aankweeken van mis noegdheid der eersten tegen de laat- sten, van verdachtmaking dezer laat- sten tegen de eersten. De liberalen willen dat de werklie den hunne rechten kunnen doen gel den binnen de palen van de wet, in dezelfde mate waarmede de patroons hunne rechten weten te verdedigen en te handhaven. Daarom willen de liberalen niet al- leenmeerpolitieke geestelijkheid, door de afschaffing van het meervoudig stemrecht en door eene algemeene toe passing van de evenredige vertegen woordiging, op den rechtvaardigsten grondslag die zou kunnen gevonden worden,maar ook meer onderwijs, omdat de werkman in het onderwijs eene zedelijke macht zal vinden om zijne stoffelijke belangen beter te be trachten en te verdedigen. De lotsverbetering van de werkende klas is in dezen zin innig verbonden aan de invoering van het algemeen ver plichtend onderwijs. Dit was altijd eene der hoofdbekommeringen en betrach tingen van de liberale partij. Meer dan ooit zal zij er voor ieveren. Hardnekkig zullen wij de klerikale partij blijven bekampen die zooveel kwaad gedaan heeft aan de uitbreiding van het volks onderwijs en die er nog altijd op uit is om de goede gemeentescholen ten on der te brengen, ten einde hare macht te steunen op de in onwetendheid, wil loosheid en karakterloosheid op ge kweekte geslachten. Het Bestendig Bureel voor Herzie- ningspropaganda komt een tweede manifest uitte ge v en t In ons eerste manifest hebben wij bij middel van officieele cijfers be wezen dat de klerikalen de ware meerderheid in het kiezerskorps niet bezitten, ondanks alle bedrog en openlijk gebruikte drukking van al len aard en dat zij aldus onrecht- matig gebruik maken van eene over- weldige macht, daar de minderheid van kiezers in strijd met alle recht en billijkheid over de meerder heid heerscht. Nu zullen wij breedvoerig doen uitschijnen, hoe 's lands gelden, se dert de klerikalen aan 't bewind kwamen, werden verkwist. In 1884 bedroeg de Belgische schuld 1 millloen 766 millioen fr. en de Publieke rent was aan 99 fr. In 1910 is de schuld gestegen tot meer dan 3 milliard en half, en de Publieke rent is gedaald op 93 fr. Bijgevolg, gij kiezers-belastingbe talers, die in 1884 a^s intrest der openbare schuld 82 millioen betaal- det, gij moet tegenwoordig de kolos sale som van 178 millioen franken opbrengen, 't is te zeggen meer dan het dubbel. En gij zoudt nog meer moeten betalen, indien niet de Staat, door achtereenvolgende schikkingen en veranderingen, de rentebasis had verminderd en daardoor de kleine renteniers, de spaarkassen en liefda dige instellingen van een merkelijk deel hunner inkomsten had beroofd. De uitgaven van den Staat in 1N84 behalve die van den Yzerenweg, Post, Telegraaf en Telefoondienst, enz. bedroegen 181 millioen in 1910 bedragen zij 230 millioen, 't is te zeggen dat zij verhoogd zijn met 49 millioen, dus met 33 p. h., terwijl de bevolking slechts 28 p. h. toege nomen heeft. De rechtstreeksche belastingen bedroegen in 1880, 28 franken per hoofd in 1905-1906 zijn zij gestegen tot 38 franken, en die verhooging heeft nog niet opgehouden. Zij zou nog aanzienlijker zijn, indien de kle rikalen, om ze te verbergen, de on- rechtstreeksche belastingen niet ver meerderd hadden, die geheven wor den op de koopwaren en vooral op de eetwaren, en die iedereen betaalt, maar die nooit op het belastingbriefje verschijnen. Nochtans zijn het die belastingen, die de werkende klas en de kleine burgers het zwaarst treffen. Terwijl in 1884 de onrecht- streeksche belastingen maar 36 p. h. der algemeene belastingen voorstel den, stellen zij er tegenwoordig 48 p. h. van voor. Bijgevolg de zeer aanzienlijke toeneming der openbare schuld (ongeveer 2 milliarden) heeft in het geheel de lasten niet verzacht, dic.bp-alle klassen en vooral op de nederigste volksklassen, wegen. Kiezers, wat hebben onze mees ters» gedaan en wat doen ze nog, met al dat geld dat ze putten in uwe beurzen 't Wordt gegeven i° Aan de kloosterscholen 180 millioen sedert 1884. In 1910 heeft de regeering de vol gende toelagen doen stemmen voor de aangenomen scholen, 4 millioen voor de aanneembare scholen, 3 millioen voor de bewaar- en nor maalscholen en geestelijke inspectie, 2 millioen voor de kloosters, 1 millioen. Dus voor 't klerikaal on derwijs, 10 millioen. Bijgevolg sedert 1884 tot nu toe, heeft het klerikaal onderwijs, of beter gezegd hebben de paters, de broer- kens en de nonnen 180 millioen uit de algemeene schatkist of liever uit uwe beurzen ten geschenke gehad. En, terwijl het klerikaal goeverne- ment op uwe kosten de kloosterlin gen met millioenen heeft overladen, wat heeft het van den anderen kant gedaan met het openbaar onderwijs? Zij hebben het eerst gansch ont redderd en nu trachten zij het gansch te vernietigen. Van de 27 officieele normaalscholen die er bestonden in 1883, hebben ze er 14 afgeschaft daarentegen hebben ze 41 vrije, 't is te zeggen katholieke normaalscholen gesticht en met uw geld ondersteund. In 1880 bestonden er 4,787 openbare lagere scholen en 10 aangenomen scholen. In 1905, waren er maar 4,533 lagere scholen, maar daar tegenover 2,611 aangenomen kloos terscholen. Dut 254 openbare lagere scholen minder en nochtans was de bevol king met 25 p. h- aangegroeid en 2,601 katholieke scholen meer. In een woord, kiezers, de klerikalen maken misbruik van hunne macht om bij middel van uwe penningen hunne eigene scholen te ondersteunen en te doen bloeien. 20 Uw geld wordt gebruikt om de geestelijkheid te onderhouden on geveer 8 millioen per jaar (in 1909 was het 9 millioen). 30 Uw geld gaat naar de kerkfa brieken sedert 1884 hebben deze meer dan 21 millioen ontvangen. En die 21 millioen, sedert 1884 aan de kerkfabrieken geschonken, zijn nog maar een klein gedeelte der totale sommen, die men in de onver- zadelijke klerikale brandkoffersheeft gestort, want men moet er nog bij voegen de ontelbare en aanzienlijke toelagen die de provinciale raden en de gemeentebesturen hun toegestaan hebben. Wat er met uw centen gedaan wordt goedzakkige en gedweeë kiezers lastenbetalers, die er zoo hard moet voor werken Welnu, ze hebben ze nog besteed aan prachtwerken en verkwistende ondernemingen van allen aard, die niets opbrengen. Eenige voorbeel den a.) De tunnel van Laeken 6 mil lioen b.) De heropbouwing van den voor gevel van het koninklijk paleis te Brussel,, die 3 millioen moest kosten, en die in -werkelijkheid 13 millioen kost c.J De nieuwe militaire school, slechts voor 200 leerlingen bestemd, en die ongeveer 12 millioen kost d.) De haven van Zeebrugge die 44 millioen heeft gekost, en die reeds zoodanig verzand is dat men tot hier toe, om ze toegankelijk te houden, aan dragueurs die het zand moe ten verwijderen, reeds 2 millioen heeft moeten uitgeven e.) De kazerne voer ruiterij te Charleroi, die 5 millioenj heeft geT kost en die tot hiertoe slechts eenige gendarmen heeft geherbergd. Enz., enz., de lijst is te lang om haar voort te zetten. Nu is de schatkist ledig en onze openbare schuld is meer dan verdub beld. In een land als het onze, dat wereldberoemd is voor zijnen rijk dom, zien wij de werkende klassen in den ellendigsten toestand leven, vooral in Vlaanderen. Wat heb ben onze klerikale regeerders gedaan om die ongelukkigen te helpen Slechts fa9ade-wetten hebben zij ge maakt, die maar dienen om de een voudige lieden om den tuin te lei den en waarvan hunne kiesdravers gebruik maken om stemmen te koo- pen. Ja Met al het goud dat zij den lastenbetaler ontfutseld hebben, heb ben ze aan de afgesloofde oude ver sleten werklieden een dagelijks pen sioentje gegeven van 9 centen, nau welijks genoeg om een hond dage lijks met roggebrood te voeden. Geen duit voor verzekering tegen werkgebrek of tegen ziekte. Geen duit om den toestand te verbeteren van de lagere beambten der openba re besturen. Onze klerikale verdrukkers zijn trotsch op den aanzienlijken voor spoed van ons land, en zij vieren dien voorspoed, alsof hij het gevolg van hun bestuur was. Maar, als zij dat beweren dan zijn zij ook verant woordelijk voor de armoede en de ellende van duizenden en duizenden arbeiders, die b. v. in Vlaanderen nog niet genoeg winnen om vrouwen en kinderen met droog brood en aar dappels te voeden. Dan zijn zij ook verantwoordelijk voor den rampzaligen toestand dier ongelukkige vijfjarige kindertjes die tot 12 uren arbeid per dag leveren in de touwslagerijen (gaat in de huidige Tentoonstelling van Brussel de af deeling van den huisarbeid bezichti gen, om er u van te overtuigen). Zij zijn verantwoordelijk voor het ver bazend hooge sterftecijfer onder de kinderen, die, in zekere streken van ons land, omkomen bij gebrek aan gezond voedsel, goede zorgen en aan gezondheidsmaatregelen. Onze werk zame en vlijtige kleine burgerij weet bijna niet meer hoe de twee eindjes van het jaar aaneen te binden. Ja i Wat hebben ze voor die onge- lukkigen gedaan Zij hebben de kloosters en kerk fabrieken overstelpt met millioenen en millioenen, die zij uit onze beurs gehaald hebben, terwijl de klerikale camarilla of gunstelingen kliek zich verrijkte bij middel van vetbetaalde plaatsen. J O

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1