Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 8" September 1910. Zesde jaar. \Tr 45, BERICHT aan de liberale kiezers Het program ma en hetdoel van de Volksgezinde liberale partij. 'li» Eendracht maakt Macht. Verschijnende fles SPonderduf/s. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De liberale kiezers van 't arrondissement Yper, die van wege 't gemeentebe stuur bericht ontvangen hebben hunner uitscbrab- bing van de kiezerslijsten, of de vermindering van het getal stemmen waarmede zij ingeschreven waren, zijn verzocht zonder uitstel, vart hunne stukken voorzien, zich te wenden tot 't bureel der Liberale Associatie in de Seminariestraat, van 5 tot 6 ure 's avonds. ii Het verleden van de liberale partij is een waarborg voor de werkende klas sen, voor wat betreft de rechtzinnig heid harer volksgezinde gevoelens. Leugen en laster werden sedert 25 jaren tegen ons verspreid, van twee tegenovergestelde zijden, doch de re- deneerende werklieden komen al meer en meer tot het besef en tot de over tuiging dat er geene partij bestaat die, gelijk de liberale, met zooveel onbaat zuchtigheid, altijd in de bres stond, ten einde voor de lagere standen meer rechten meer gelijkheid en rechtvaar digheid te bekomen. Het zal voor de liberale burgers al tijd een eeretitel blijven dat zij menige volksgezinde hervormingen betrachten met opoffering van eigen voorrechten, zoo, bij voorbeeld, wanneer zij aan drongen op het recht van vereeniging voor de werklieden, op de gelijkstel ling tusschen werklieden en patroons voor alle economische en rechterlijke geschillen, op de afschaffing van de plaatsvervanging, en, nu nog, op de af schaffing van het meervoudig stem recht. Indien de liberalen zoo hardnekkig ieverden voor de verbetering en uit breiding van het volksonderwijs, dan was het wei ten einde bij de arbeiders een edeler begrip van onafhankelijk heid en persoonlijke waardigheid te doen ontstaan, om ze beter hunne bur gerlijke rechten en plichten te doen kennen en ze op den weg te brengen tot verovering van meer politieke ge lijkheid. Radicale grootsprekers brengen dik wijls tegen de liberale partij de be schuldiging in dat er zooveel punten op haar programma voorkwamen wel ke zij niet wist te verwezenlijken, ter wijl zij aan het bewind was. Deze be schuldiging wordt vooral tegen het laatste liberaal ministerie Frère-ürban- Van Humbeek aangevoerd. Het is gemakkelijker om te zeggen dan om te bewijzen. Men houdt geene rekening van-de buitengewone moei lijkheden waarmede de laatste liberale regeering af te rekenen had. Men moet als propagandist in dat tijdvak geleefd hebben, ten einde zich een gedacht van deze moeilijkheden te kunnen vormen. Langs den eenen kant schrikte de opkomende werkersbeweging, door hare geweldige taal en hare revolutio naire internationale strekking, de bur gerij en in 't bijzonder de conservatief gezinde cijnskiezers zeer hevig af. De klerikale reactie, altijd op loer om in troebel water te visschen, ex ploiteerde behendig dezen toestand ten haren voordeele. Jaren lang heeft de katholieke partij er op geleefd. Het is onbetwistbaar dat het langdurig behoud van deze partij aan 't bewind door de overdrevenheid der socialistische theo- rien, gelijk zij in dien tijd op dreigen den toon werden uiteengezet in de col- lectivistische gazettjes en op de ontel bare meetings, menigen troef bezorg den aan de katholieke barnums van het roode spook. Langs den anderen kant zag de libe rale regeering hare werkkracht, bene vens de iinautieele bekommeringen, spruitende uit de crisis en uit de schul den door de klerikalen nagelaten, bij na geheel opgeslorpt door den hevigen aanval van de gansche priesterpartij, aangevoerd door de bisschoppen en de kasteelheeren. De liberalen, buiten eenige groote steden, vonden in dezen strijd geenen steun bij de werkende klas die niet wilde inzien dat er een harer heiligste belangen bij op het spel stond. De libe rale centenbladen bestonden nog niet of waren nog maar pas gesticht. Zij konden nog tot den buiten niet door dringen om de leugens en den laster van de twistzieke en opruiende pas toors en hunne gazetjes te weerleggen. De schoolstrijd omvatte om zoo te zeg gen gansch het politiek en maatschap pelijk leven, zoodat de werkzaamheid van de liberale ministers er bijna ge heel en al in opging. De flnantieele toestand werd daarbij door de sluwste en oneerlijkste wijze door de katholie ken tegen de liberalen geëxploiteerd. Deze laatsten nochtans brachten ver scheidene volksgezinde en vooruitstre vende hervormingen voor, namelijk om tot verplichtend onderwijs en per soonlijken dienstplicht te komen. Men moet dit alles van nabij onder zoeken en overwegen en dan zal men tot het besluit komen dat de laatste li berale regeering, indien zij niet vrij was van eenige zwakheden, ja, indien zij zelfs misslagen beging(welke regeering en welke partij zijn daar vrij van te pleinten toch de harde verwijten niet verdient welke men haar soms nog in onze rangen toeshngert. De kop pigheid van een Frère-Orban keuren wij af, maar de liberale partij zou fier en gelukkig mogen wezen indien er nog eenige Frère-Orbans, Baras, Van Humbeeks, Graux en Rolens in het Parlement zetelden. Het is noodig zulks van tijd tot tijd aan de jonge propagandisten te herin neren, want de klerikale partij specu leert nog altijd op de leugens en den laster welke zij tegen de laatste liberale regeering in omloop bracht. Wij moe ten niet beschaamd zijn over het verle den van onze partij. Wel integendeel Wij moeten hare onbevlekte eer en hare faam steeds overal beschermen en verdedigen tegen degenen die ze willen aantasten. Ze gaan maar vooti in hunne boosheid. Wij zeggen het nu niet. Het is de Courrier de Bruxelles, die een zoo vriendelijk kompliment geeft voor M. Helleputte. De Courrier spreekt in eene nota over de werken, die de Minister van Open bare Werken doet uitvoeren aan de woning in de Wetstraat, nr 17, waar M. Helleputte's nieuw paleis zal ingericht worden. Hij voegt er bij Meer dan eene halve eeuw lang zijn de inrichtingen van nieuwe minis ters elkander in de Wetstraat opgevolgd zonder dat men er aan dacht daar voor honderdduizenden franken onkosten aan te doen. Het land is er verre van af al zoo'n luxe uitgaven goed te keu ren. Waarlijk, bet kliekje Schollaert-Hel- leputte voldoet iedereen niet aan de rechterzijde. Dat wordt men gewaar in die kleine fijnprikkende opmerkingen van onze katholieke konfraters, 't Is vermakelijk. X. Dr !o<'slaml der :ssii ikleriküh'ii i (Ie provincie W .-Vlaanderen Op de kiezingen van 22 Mei heb ben de klerikalen in West-Vlaande- ren, het volgende getal stemmen be komen te Brugge 31.022 st. te Kortrijk 41.802 te Thielt-Rousselaere 45-953 te Yper 28.508 te Oost.-Veurne-Dixm. 36.140 te samen 183,425 De liberalen en de socialisten heb ben bekomen te Brugge 15*726 te Kortrijk 22.791 De liberalen hebben bekomen te Rousselaere 9.162 te Yper i3-235 te Oost.-Veurne Lixm. 20.297 te samen 81.211 De christene democraten hebben bekomen te Brugge 2.726 te Kortrijk 3.804 te Rousselaere 2.048 te samen 8.578 De antiklerikalen hebben dus be komen Liberalen en socialisten 81.231 Christen democraten 8.578 te samen 89.809 De klerikalen beschikken dus van 67.37 st. per honderd en de anti-kleri- kalen van 32.63 st. per honderd. Dank aan de uitzinnige schikking van art. 53 der Grondwet, hebben de klerikalen zich de drie zetels van de provinciale Senatoren toegeeigend. Zij beschikken daarenboven in den Senaat over twee zetels te Oostende, drie der vier zetels te Kortrijk en de twee zetels te Thielt-Rousselaere. In het geheel hebben zij dus in West- Vlaanderen tien senatoren. De liberalen hebben slechts drie zetels één te Brugge, één te Oos - tende en één te Kortrijk. Inden Senaat zijnde West-Vlaam- sche klerikalen vertegenwoordigd in de evenredigheid van 71 ten hon derd, terwijl de anti-klerikalen maar vertegenwoordigd zijn in eene even redigheid van 23 ten honderd In de Kamer hebben de klerika len te Brugge 3 zetels te Kortrijk 3 te Oostende 3 te Rousselaere 4 te Yper 2. Te samen 15 zetels. De antiklerikalen hebben Te Brugge 1 zetel te Kortrijk 2 te Oostende i te Yper 1. Te samen 5 zetels. De klerikalen zijn dus in de Kamer vertegenwoordigd in evenredigheid van 75 ten honderd, terwijl de anti klerikalen slechts vertegenwoordigd zijn in evenredigheid van 25 per honderd De Provincieraad bestaat uit 78 leden," waarvan enkel VIER libera len, gekozen te Oostende 1 De klerikalen bekleeden om zoo te zeggen al de zetels in de gemeente raden van Brugge, Thourout, Kort rijk, Meenen, Veurne, Nieupoort, Dixmude, Rousselaere, Yper, Pope- ringhe, Wervicq, enz. Te Brugge is de oppositie verte genwoordigd door een christen-de mocraat, te Rousselaere door een liberalen patroon en een liberalen werkman. Indien wij over de noodige elemen ten beschikten om de volledige lijst der Gemeenteraadsleden onzer pro vincie af te kondigen, dan zouden wij bestatigen, dat de anti-klerikale minderheden onbermhertig worden geslachtofferd. Die toestand hebben wij te dan ken, voor wat Kamer en Senaat be treft, aan het overschot van stemmen die wij overal hebben en waarvan de wet geene rekening houdt. Te Brug ge, b. v. had M. Thooris 7500 stem men over om gekozen te zijn te Oos tende had M. Buyl ongeveer 8000 stemmen over om gekozen te zijn te Yper bekwam M. Nolf (ze gingen hem omver kegelen) 4000 stemmen boven het vereischte getal, te Rous selaere werd M. Delaere niet geko zen met meer dan 9000' stemmen. Ehwel, van al die stemmen waarbij nog diénen gevoegd te worden deze welke M. De Bunne te Kortrijk over had en de 7500 stemmen behaald door de kandidaten der Christen-de mocraten, van al deze stemmen, zeg gen, wij, houdt de wetgeen rekening. Ziedaar dus ruim 36,000 stemmen die voor de oppositie verloren gaan Is het rechtvaardig De klerika len noemen dat Evenredige Verte genwoordiging Eene rechtvaardige wet zou ons toekennen een zetel meer in kamer en Senaat, en 21 zetels in den pro vincieraad. Er zou ook geene stad, geene gemeente van eenig belang be staan zonder dat de oppositie verte genwoordigd zij. Wij zijn dus de slachtoffers van eene onrechtvaardige wetgeving, rij pelijk overwogen door onze tegen strevers die alles ten hunnen voor deele hebben weten te verdraaien. De klerikalen hebben zich zelf in alles bevoordeeligd wij worden on verbiddelijk in alles geslachtofferd. Zullen wij dat blijven verdragen Neen duizendmaal neen Ons recht zullen en moeten wij hebben. Met November aanstaande, zal de kamer WEERGALM Jf:

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1