w aar zij naartoe willen. Lantaarnaansteker, ZONDAGRUST Mengelwerk. 84 Een openbaar gevaar. klerikale domheden. De warboel in 1 ministerie en in de klerikale partij. Lijst der Apothekers De Zon- en Feestdagen, M. J. DËHOUCK, Riralfy's Theater, te Brussel. hare werkzaamheden herbeginnen, Daar zullen onze vertegenwoordigers onze rechtmatige eischen doen gel den. Het ordewoord werd onlangs te Brugge gegeven op het Liberaal Banket. Het ministerie zal buigen of barsten Wilt ge weten wat de klerikale Presse van Antwerpen, in hare kolommen aanbeveelt Heel een voudig de afschaffing van 't stem recht, aan 't personeel der openbare administratien toegekend Volgens dat blad, zijn de beamb- ten der openbare administratien uiterst talrijk geworden en vormen een soort van kleinen Staat in den Staat. En ziedaar 't algemeen belang in gevaar, de leiding onmo gelijk En regelrecht loopen wij naar eene staatsberoerte En de Presse bezweert alleman een krachtigen veldtocht te voeren, om de afschaffing van 't stemrecht der openbare beambten te bekomen. Het is waarachtig niet mogelijk op eene vinniger manier de verdedi ging te nemen van voorrechten wel ke, God weet hoe, verworven zijn. Dat laat ons toe eens te meer te be- statigen, hoe die goede klerikalen genepen zitten, daar ze bemerken dat de overgroote meerderheid van het land hun vijandig is geworden, en dat de kiesstrijden hun meer en meer noodlottig zullen zijn. Daarom bestaat voor hen het een voudigste, het radikaalste middel, in 't afschaffen van hetgeen de oor zaak hunner onvermijdelijke neder laag zou kunnen wezen het stem recht van duizenden Belgen. De Grondwet zegt wel dat al de Belgen gelijk zijn voor de wet maar de klerikalen hebben bewezen hoeveel waarde zij aan onze grond wettelijke waarborgen hechten. In alle geval, is 't nuttig, bij elke gelegenheid hun schoonen geestes toestand te toonen en er de grootste ruchtbaarheid aan te geven. De billijke afkeer dien hij verwekt in 't hart van al de burgers, kan en kel hun val verhaasten. En zoo dit niet algauw geschiedt, mogen wij ons eraan verwachten, dat, den eenen of den anderen dag, een kwezelaar in de Kamer eene nieuwe kieswet zal neêrleggen be staande uit twee artikels, luidende DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Zevende Hoofdstuk Eene nieuwe kennis. Art. i. Zijn alleen kiezer, deze die hun biechtbriefje kunnen toonen en een certificaat van Franciscusman, afgeleverd door den pastoor. Art. 2. Kunnen alleen kandidaat zijn voor de Kamers, de kandidaten van den pastoor. Ja, ja, 't zou er van komen Wij hebben gelachen toen wij hoor den zeggen dat op den ijzerenweg Ant- werpen-Gent een machinist op zekeren trein niet wist aan welke statie's hij moest stilhouden. Wij dachten dan misschien niet aan de schrikkelijke verantwoordelijkheid, die het bestuur op zich nam met op de lokomotieven menschen te plaatsen, die den dienst niet volledig kennen Het ongeluk van Mechelen maakt dat het al gauw met lachen gedaan is. Het schijnt schrijft Le Patriote, dat de machinist van den ledigen trein op de lijn van Mechelen, zoodanig krampen aan de maag had, dat hij geen acht kon geven op de seinen tot stilstand. Had hij bij zich eenen stoker- van beroep gehad, zou deze wel de seinen kunnen erkend hebben en den trein hebben kunnen stilleggen maar het was maar een gewone wagonkui- scher. Het bestuur heeft dus niet alleen gebrek aan voertuigen om eenen regel- matigén dienst te verzekeren. Het komt ook nog mannen te kort en moet den eersten den besten op eenen loko- motief plaatsen, op gevaar af groote rampen te veroorzakenwant het is dank aan een bijzonder gelukkig toe val dat er geene tientallen dooden en gekwetsten waren te Mechelen. Er moet een streng onderzoek inge steld worden om te weten of de inlich ting van Le Patriote juist is. Is ze juist, dan doet zij eene manier van doen zien, die de openbare veiligheid in ge vaar brengt en het geval mag zoo gauw niet eindigen met het straffen van eenige sukkelaars van onderdanen. Er dient daar meer over gesproken te worden. X. De wijsheid der volkeren zegt, dat men soms beter is met eer behendi- gen vijand dan met een onbehendi- gen vriend. De waarheid daarvan komt nogmaals bewezen te worden door een katholiek blad, dat aan zijne vrienden een dienst meende te bewijzen met hunne deugden zooge zegd op te hemelen, en er enkel in gelukt is hun het wierookvat op den neus aan stukken te slaan. Ziehier wat dit blad drukte om trent het aftreden van twee klerikale ministers, in de gekende omstandig heden Een feit doet zich voor, dat aan toont hoe zeer het groote publiek betrouwen stelt in de katholieke partij als regeeringspartij. Achtereenvolgens namen twee ministers hun ontslag en dit ontroer de zoo weinig de openbare opinie, dat zelfs ter Beurs de Belgische rente een hoogere koers aanwees. Deze katholieke gazetschrijver heeft meenen vriendelijk te zijn tegenover de ex-ministers Delbeke en Descamps, en hij bemerkt niet eens dat hij hun kasseisteenen naar het hoofd, werpt. Weihoe twee der voornaamste ministers van Belgie zijn verplicht hun portefoelie neer te leggen, zon der gekende redenen, en de katho lieke dagbladschrijver bekent zelf dat dit op de openbare opinie zooveel effekt maakte alsof de koster van St Maartens zijne bediening opzegde. Kan men duidelijker verklaren dat de heeren Delbeke en Descamps twee onbeduidende heerschappen waren en de groote klerikale partij zich met dergelijke partijleiders moet tevreden stellen Een zeer vleiend compliment voor de arenden van 't ministerie Doch dit is nog niet alles Dezelfde spitsvondige courantier meldt ons dat de Belgische rente, zoodra het ontslag der twee minis ters was gekend ter Beurs, is begin nen te klimmen. Heere Jesus Zoo het vertrek van die twee ministers reeds derge- lijken invloed uitoefent ter Beurs, wat zou het dan zijn moest gansch het kabinet Schollaert ontslag ne men en vooral tot welken verbazend hoogen koers zou de Belgische rente niet klimmen, werd morgen de kleri kale regeering omgeworpen en ver vangen door een vrijzinnig bestuur Komaan, goede vaderlanders, een handje aangestoken, om die heilza me vooruitzichten te verwezenlijken. Het gerucht door de klerikale tol ken gemaakt omtrent de min of meer zekere benoeming van den heer de Broqueville als minister van ijzeren wegen, is een sprekend bewijs voor den warboel waarin de klerikale partij en 't ministerie aan 't spartelen zijn. Niets doet beter de hevige onee- nigheid en tweedracht bij de katho lieken uitschijnen dan de bitsige woordenwisseling gevoerd tusschen de klerikale tolken gelijk Patriote Nieuws van den dag Volk en tutti quanti, over de kwestie van te weten of het ministerie zal herlapt worden met oude Turken of jonge sprinkhanen, of Woestitis. Voor sommige klerikalen en in 't bijzonder voor den aanhang van Art. Verhaegen, klerikaal volksvertegen woordiger van Gent, moet de kwes tie van groot belang zijn, aangezien zij er zich zoo nijdig warm voor ma ken. De opschudding is groot, zegt men, in de katholieke kringen. 't Kan wel zijn dat er daar op schudding heerscht, maar 't publiek blijft er tamelijk onverschillig voor. De kwestie of het oude Turken en Woestitis of jonge sprinkhanen zul len zijn, die de gaten in 't ministerie moeten stoppen, is voor het land van ondergeschikt belang,omdat iedereen overtuigd is, dat de klerikale regee- ringtoch op hare laatste beenen loopt. De klerikale knoeiers en millioe- nen verbrassers moeten inden ketel... a la chaudière, in den helleput van dienst zijnde va» 's middags tot 10 uren s'avontis VOOR 'T JAAR 1910. ZONDAG H SEPTEMUER, 1910. DIXMUDESTRAAT, n° 16, F PER. De bijval van het schoone tooverspel des Kiralfy's Schouwburg, te Brussel, neemt alle dagen toe. Die bijval is ten volle gewettigd, want zelden was het ons gegeven een schouwspel bij te wonen dat door zijne ontwikkeling, zijne ineenschakeling en zijne rijkheid van kleeding en versie ring zoo'n diepen indruk nalaat als de feërie. van MM. Bolassy Kiralfy en John Curtis. Daarbij verwekt het onderzeesche stelsel van den Amerikaanschen uit vinder Bowdoin, waarbij het aan de OF DE Gi] moet Netta's gezegde voor een compliment houden, jufvrouw Flint, sprak Helena vriendelijk Dat zou hpf. niet geweest zijn als hef van mij was g-kompn. Maar gij wenseht toch ook dat ik met. uwen zonderling bekend worde, begon nu Geertrui, zich naar N^tta keurende. Ik ver moed dat gi, den regel vcdgt. dat iemands vrienden in zijn rampen moeten deelen Du juist liet. antwoorde Netta l<>- chend Het w s medelijden met hem dat tti'j dr-ef. Ik kan niet, nalaten iemand te beklag ti. die er zon heimwee-aehtig uitziet en ik dacht dat uw gezelschap hem wat zou opvroolijken. 0 Netta, Netta riep hare zuster uit; nu heelt hij uw medelijden al opgewekt, zie ik Nov eeriige dagen, en het zal mij niet verwo ilef -n als gij nog meer met hetwin- ge oni -n zijt dan ik. Zoo ja, pas dafi op. ijlhoofdig* ding, dat gij uwe wispelturigheid niet verraadr. Zich toen naar Geertrui keeronde, ver- volgdezij :Netta heeft mijnheer Phi Hips gis teren voor het eerst ontmoet, en hij scheen geenen gunstigen indruk op haar te maken. Vader en ik waren passagiers op de zelfde stoomboot, waarmede hij, eenige weken geleden, van Liverpool kwam. In het begin der reis was hij ongesteld en het was dok ter dat vader het eerst kennis met bem maakt. Het verwonderde mij dat ik hem vandaag zag, want gisteren had hij niet ge zegd dat hij voornemens was mede te gaan. Geertrui vermoedde dat de bevallige jon ge dame zelve misschien de oorzaak zijner reis was, maarzij zegde dit niet hare na tuurlijke kieschheid en hare weinige be kendheid met beide partijen verboden haar van zoo iets te spreken en daar het gesprek spoedig eene andere wending nam, werd er geene melding meer van den heer Philips gemaakt, hoewel Geertrui, even voor dat de boot bij West-Pomt aanlegde opmerkte, dat dokter Jeremy en dokter Gryseworth hun gezelschap verlaten en zich bij hen ge voegd hadden, en dat. deze drie in een ge sprek waren verdiept, hetwelk allen even veel belaag scheen in te boezemen. Te West Point scheidde Geertrui van hare nieuwe vriend n, die allen hunne hoop uitdrukten om elkaar ie Saratoga weder te zien en eer het gewoel der lading bedaard was en zij op her smalle hoofd een veilig plaatsje voor Amelia en zich zelve had ge vonden, was de boot reeds ver de rivier op, en warende jvfvrovwon Gryseworth niet meer te herkennen onder de menigte, die op het dek door elkander wemelde. Onze reizigers bleven niet langer dan die nacht te West-Point. Daar het weder buitengemeen warm bleef en dokter Jeremy opmerkte dat die drukkende warmte Amelia benadeelde, wenschte hij voor den zondag, die nu op handen Was, den top van de Catskill-berg te bereiken. Een enkele door eenen helderen maan schijn verlichte avond was echter voldoen de om Geertrui een denkbeeld van de schoon heden dezer plek te geven. Zij had geenege legenheid om die in bijzonderheden te be zichtigen zij zag ze slechts als een geheel doch haar aldus in de zachte schemering vaneenen zomernacht ter beschouwing aan geboden, lieten zij op haar licht bewogen gemoed eenen indruk van streelende verba zing achter over de voorbeeldelooze bekoor lijkheid eener streek, die veeleer eenen blik op het paradijs aan op een oord in de wer kelijke wereld scheen te geven, zoo vreed zaam, zoo vol harmonie eri kalmte was het tooneel. Lieve Amelia, zegde zij. toen zij te zamen in een prieel stonden, dat het he r- lijkste uitzicht op de rivier en den opver aanbood, het verschiet hier doet mij aan u zelve denken gij moest hier wonen en priesteres van zulk eenen tempel zijn eri hare hand in die van Amelia sluitende, deelde zij de heilige en verhevene aandoe ningen mede. wc-lke de tijd en de plaats hij baardeden opwellen Hare gedachten aldus voor Amelia uit te storten was alsof zij die aan haar eigen hart toefluisterde, en het antwoord daarop was even snel en ze ker. Zoo werd de avond gesleden, en vroeg ok den volgenden morgend waren zij we der aan boord eener stoomboot op de rivier Daar de ondervinding van den eersten dag hen de nadeelen van het te laat komen had geleerd, maakten zij allen zij spoed om zich van plaatsen op het dek te verzekeren want de boot was even vol a's den vorigen mmÊmmÊÊÊmaammmÊmmmÊiÊÊtmÊawatÊÊÊiiÊÊÊÊiiimÊÊÊmmi In liet Land der Wonderheden morgend. Nauwelijks echter hadden zij West-Point uit het gezicht \erloren, of Geertruides waakzame oogen bespeurden in Amelia's trekken de welbekende teekenen van vermoeinis en flauwheid. Zonder aar zeling het genot opofferen, dat zij zelve in 't gezicht der bekoorlijke natuurtoonee- len vond, welke de boot nu voorbijvoer, stelde zij ter stond voor om zich naar de kajuit te begeven, waar Amelia meer stilte en gemak zou vinden. Amelia echter wilde niet naar dien voor slag luisteren wilde er niet aan denken om Geertrui het zeldzame genoegen te ont- rooven hetwelk zij wist dat deze hier smaakte. Het uitzicht is nu geheel voormij ver loren Amelia, zegde Geertrui. Ik zie niets meer dan uwe vermoeide trekken. Ga toch beneden wat liggen, al was het alleen om mij te believen gij hebt toch den geheelen nacht niet geslapen. Spreekt gij van naar beneden gaan riep mevrouw Jeremy nu uit. Ik voor mij zal er ook blijde mede zijn. Het is daar wel eens zoo gemakkelijk, en wij kunnen alles even goed uit de kajuitvensters zien niet waar Amelia Zoudt gij het inderdaad liever doen vroeg Amelia. Ja, Wel zeker, antwoordde mevrouw Jeremy met zooveel nadruk dar er niet aan hare oprechtheid kon getwijfeld wor den. Als gij dan beloven, wilt hier te blij ven, zegde Amelia zal ik met mevrouw Je remy daar beneden gaan. Geertrui gaf nu hare toestemming, maar drong er op aan om eerst mede naar bene den te gaan ten einde eene ledige kooi voor Amelia te zoeken en alles zoo te bezorgen dat zij inderdaad rust kon ge ieten (JE®*

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2