Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 6" Oclober 1910. 5 centiemen. Zesde jaar. l\fr 47, BERICHT aan de liberale kiezers Gemeenteraad van Yj»er. Lasteraars. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ifonderdafjs. Vires acquirit eundo. Men schr ijft In bij den Uilgever, üixfniidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van AANKONDIGINGEN gansch België en't buitenland evenals de Notanale en Kechterlijke a inkondigingen mogen Aankondigingen 15 c. den drukregel, gezonden worden ten bureele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- Reklamen 25 c. naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De liberale kiezers van 't arrondissement Yper, die van wege 't gemeentebe stuur bericht ontvangen hebben hunner uitschrab- bing van de kiezerslijsten, of de vermindering van het getal stemmen waarmede zij ingeschreven waren, zijn verzocht zonder uitstel, van hunne, stukken voorzien, zich te wenden tot 't bureel der Liberale Associatie in de Seminariestraat, van 5 tot 6 ure 's avonds. Openbare zitting van den Zaterdag 24" September 1910. De openbare zitting wordt ten 5 ure -15 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Iweins, Lemaheiu, Biebuyck, Begerem, raadsledenVanderdonckt, secretaris. Afwezig M. Sobry. De Secretaris geeft lezing van het verslag der laatste zitting, dat goedge keurd wordt. In geheime zitting heeft de Raad den heer Garrein Arthur onderwijzer benoemd in de aangenomen school voor knechtjes, aan de jaarwedde van 1200 fr. 1. Stadseigendommen proces-verbaal der verkooping van noten. De verkooping van okkernoten heeft dit jaar maar 550 fr. opgebracht. Het is veel min dan de andere jaren. Het is vijftien jaar dat men geen zulk leeg cijfer bestatigd heeft. Goedgekeurd. 2. Stadseig endommen: verkooping van grondvraag van aankoop uit ter hand. Het geldt den aankoop uit ter hand van twee driehoeken grond gelegen op den steenweg van Poperinghe en bou levard der slatie (oude hó ut werf van M. Burgho). Die grond kan maar pas sen voor M. Jules Moncarey. De ver koopprijs is bepaald op 7 fr. 50 den v. m. De kooper zal gehouden zijn de voorwaarden te volgen van het lasten- kohier, namelijk te doen bouwen bin nen de twee jaren. Goedgekeurd. 3. Koop eener machien voor den dienst der waterv er deeling voorwaarde van waarborg. Verschoven voor eene naaste zit- zitting, voor aanvulling van onderzoek. 4. Lagere scholen: begrootingen 1911. a) Betalende lagere school voor meisjes. De begrooting 1911, in ontvangsten en uitgaven, beloopt tot 4,07u-00 fr. b De kostelooze school voor knech tjes (Looie). De begrooting 1911, in ontvaiigsten en uitgaven, beloopt tot fr. 14,675-00. c) Kostelooze school voor meisjes (Rijselstraat). De begrooting 1911, in ontvangsten en uitgaven, beloopt tot fr. 10,800-00. dj Aangenomen schooi voor knech tjes (Aloysiusschool). De begrooting 1911, in ontvangsten en uitgaven, beloopt tot 12,400 fr. Goedgekeurd. 5. Bewaarscholenbegrootingen 1911. Insgelijks verschoven. De Raad moet uitspraak doen over eene verhooging van jaarwedde. 6. Eeredienst werken aan S'- Jacobs- kerkproces-verbaal van aanbesteding De heer Voorzitter. In eene onzer vorige zittingen, hebben wij het besluit goedgekeurd genomen door de kerkfa briek van S' Jacobs, den heer Vanden- kerckhove van Ingelmunster aanne mer verklarende der herstellingswer ken. De Bestendige Deputatie komt deze beraadslaging te verbreken en ver klaart den laagsten inschrijver, M. Carron, van Ardoye, aannemer. Wij kunnen ons slechts buigen. (1) Met algemeenheid aangenomen min de onthouding der heeren Fiers, D'Hu vettere en Biebuyck. 7. Eeredienst begrooting 1911 der kerkfabriek van S' Maartens. De begrooting 1911 der kerkfabriek en uitgaven tot de som van 144,692-32 fr. De heer Voorzitter. De begrooting is zeer belangrijk ten gevolge der uit te voeren werken aan de kerk en aan S' Maartensklooster. De congressisten, die de plans ge zien hebben van het klooster, hebben verklaard dat het een wonder zal zijn. En, ten propooste van congres, indien de onderhandelingen lukken, zullen wij de eer hebben den 11 October aan staande het congres te hebben der openbare kunst, voorgezeten door M. Beernaert. Goedgekeurd. 8. Eeredienst: begrooting 1911 der kerkfabriek van S' Nicolaas. De begrooting 1911 der kerk van S' Nicolaas, beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 7,175-06. Goedgekeurd. 9. School van huishoudkunde be- gr oo ting. De begrooting 1911 der school van huishoudkunde beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 5,220-00. Goedgekeurd. 10. Bureel van Weldadigheid ver deeling zijner belasting in het kosteloos onderwijs 1909-1910 Het aandeel, van tusschenkomst van het Bureel van Weldadigheid in de schoolkosten is bepaald op de som van fr. 11,960 aan 8 fr. per hoofd, dit maakt een totaal uit van 1495 kinderen die het kosteloos onderwijs genieten. Ziehier, overigens, de verdeeling er van Stadsschool (Looie) 183 (Rijselstraat) 189 Aangen. school (S' Aloysius) 357 (S' Michiel) 148 (Maria) 324 (O. V. van Th.) 128 (S'Joseph) 67 (Verloren Hoek) 99 Goedgekeurd. (i) Hadde men onpartijdig gehandeld, onze meesters hadden zich niet moeten buigen. 't Is eene welverdiende les (N. d. R.) 11. Bodenwagens dienst tusschen Körtrijk en Yper. De Raad brengt een gunstig advies uit over deze kwestie 12. Burgerlijke Godshuizen verpach ting van buitengoederen. De verpachting der buitengoederen heeft eene vermeerdering van 1500 fr. opgebracht. Goedgekeurd. 13. Burgerlijke Godshuizen afstand van eigendomsrecht op eenen doorgang toegang gevende aan de Beurs van Yper. Insgelijks verschoven voor volledi ging van onderzoek. De openbare zitting wordt ten 5 ure 50 m.geheven. Priester Fonteyne schrijft in Het Recht 't orgaan der christen demo craten, het volgende Er zijn geen priesters in 't land die meer vervolgd zijn dan de priester Daens en priester Fonteyne, en dat weet ge zoowel als wij, heeren van het Nieuws van den Dag, misschien beter dan wij, want wij vernemen nr «en deel ken van h^t. o-een tefen ons wordt uitgebraakt Ik spreek niet van 't Nieuws van den Dag, van Patriote of andere groote katholieke dagbladen, daar acht ik ze te eerlijk en te deftig voor maar wat hebben wij al niet te lezen gekregen in sommige zooge zegde katholieke weekbladen van den buiten wat vuige, lage laster, somtijds te laag en te vuil om met de mestkar weggevoerd te worden Laster, somtijds zoo hatelijk dat het hart er van walgt, en dat wij vertwijfelen en wanhopen van de eerlijkheid der katholiekedrukpers.» Een katholiek blad van Dender leeuw schreeft dat priester Fonteyne zijne brave oude moeder had laten sterven van honger en verdriet en... God zij dank,zij leeft nog frisch en gezond en... in welstand, dank aan...? Dat men het haar vrage. Ik heb daar ook bij mij nog een katholiek weekblad van den buiten, waarin geschreven wordt dat pries ter Fonteyne eene slechte herberg gehouden heeft te Antwerpen Altijd even leugenachtig en walge lijk Moesten wij alles kunnen ophalen, er ware vuiligheid genoeg om eene geheele are grond te mesten en te vetten zonder nog te spreken van al wat mondelings achter den rug in hoek en kant ten alle kante, over ons. om ons heimelijk in den grond te boren, werd gebabbeld en uitge kraamd. Het valt op te merken dat het een priester is die aldus door de katholieke dagbladen beleedigd wordt. Waarom Omdat die man de voetstappen van zijnen meester Christus getrouw volgen en niet aan de slip pen van de machtigen hangen wil. Dat is zijn misdaad Hij tracht het volk te verheffen, op te beuren De kerk leeft van volksvernedering en volksverbees- ting. Hoe armer het volk, hoe dommer de massa. Als een priester aldus bevuiligd en behandeld wordt moet het ons dan verwonderen dat wij voortdurend met karrevrachten modder overladen worden Nog de kleine Pakjes. De Vinger in Oog. Wij vinden in den Matin van Antwer pen (24-9-1910) eene belangrijke stadie over de gewichtige zaak van het ver voer van kleine pakjes. Daaruit blijkt dat die kleine pakjes voor het ijzerweg- bestuur wel groote pakken zouden kunnen worden en dat de heer Helle- putte zich deerlijk den vinger in het oog heeft gesteken. M. de Broqueville, zijn opvolger, zal ze wel zoo zwaar vin den dat hij er geenen blijf zal mee weten. Het ijzerenwegbestuur kent natuur lijk al de verzenders niet en als gij bij voorbeeld een pak van 50 kgr. voor het vervoer aanbiedt, zou het goed kunnen gebeuren dat zijne bedienden het open doen om te zien of er geene tien pak jesvan 5 kg. ieder in zitten. Datzou zeer Doch er zit nog veel meer kwaad in, waaraan de menschen misschien niet denken. De Matin maakt de vol gende berekening Eene zending van 100 kgr-. van Luik naar Antwerpen kost nu in grooten sneldienst zoowat 3 fr. alies in één pak begrepen. Als men veronderstelt dat zoo'n pak 4 pakjes van 4 kgr., 3 van 7 kgr., 1 van 9 kgr., 2 van 11 kgr. '1 van 12 kg. en 1 van 20 kgr. bevat, dan zal men in de toekomst daar fr. 7,20 voor moeten betalen. Dus fr. 4-20 meer. 1000 kgr. vensterglas, van Charleroi naar Antwerpen verzon den kosten in kleinen sneldienst 12,30 fr. voor vervoer. Eene kist zulk glas weegt gemiddeld 50 kg.. Voor de 20 kisten zal men van nu voort 20 fr. betalen in plaats van fr. 12,30 of fr. 7,70 meer. Dat kan nog al tellen. En dat zijn nog maar kleine zendin gen. Als wij aan de havens en in de goederenstaties eenen oogslag werpen op de duizenden kleine en groote va ten, kisten en balen, diedaar verspreid en opgestapeld liggen, kunnen wij daaromtrent berekenen hoeveel hon derdduizenden franken, niet slechts de agentschappen van vervoer maar ook afzonderlijke verzenders, voortaan meer dan vroeger zullen moeten beta len. In de zeehavens zijn het meest on ze scheepsmakelaars, die daardoor zul len lijden. Hoe is het mogelijk, vraagt het blad dat het bestuur zoo onuoozel is kunnen zijn van te denken dat het de vervoerzaken zonder tusschenkomst van andere personen kan gedaan krij gen Hoe kunnen anders invoer en ver voer over zee geschieden De make laars, de zeevaartsvenootschappen zel ve zijn tusschenpersonen en toch geene verzenders of bestemmelingen. Zal het bestuur, na de verzenders en agentschappen van vervoer met groo- tere lasten beladen te hebben, tusschen die personen van het zelfde bedrijf nu eene nitzondering maken om de ver zenders van Antwerpen niet te tref fen Bedrog. En wij hebben nu nog maar gespro- DE WEERGALM van Maaptono boioopt iLri. ontvraïiQ-atöïi ?.^^^«*irTai7iïïTaïrfaa na ssmtsesasaeEsm 71 71 nnaancfpnanm /ïi.n

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1