Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Hl engel werk. 88 Ouderdomspensioenen. De nieuwe aanwijzer. Algemeene prijskamp het middelbaar onderwijs van den lageren graad voor meisjes. Openbare gezondheid. ken van gedeeltelijke zendingen. Wat zal men doen met de verzendingen per wagon Volgens art. 3 van het tariefboek zul len alle goederen, verzonden door tus- schenkomst van eenen kommissionna- ris verzender of welke andere tus- schenpersonen ook, van de voordeelen die nu bestaan en per pak gerekend worden, hoe zwaar zij ook wegen ver stoken zijn. Dat is niet te betwijfelen. Maar art. 37, dat spreekt over den vervoertaks per wagon, is niet veran derd. Art. 35 ook niet. Men zou dus altijd, kommissionnaris of niet, per wagon kunnen verzenden door voor 5000 kgr. te betalen. Dat zou aardig zijn. De taks per wagon lst0 klas, 5000 kgr., van Antwerpen naar Brus sel, is nagenoeg 60 fr. Voor 120 pakjes van 4 kgr. ieder zou men ook 60 fr. betalen en voor die 480, laat ons zeg gen 500 kgr. kan de verzender aan het bestuur de poets bakken van eenen wagon te bestellen. Wat zullen er in dat geval wagons gevraagd worden Wie al die Verhoogingen zal betalen. Wie zal nu al die verhoogingen van taksen betalen Het publiek, de handel, de nijverheid, zegde een scheepsmakelaar aan eenen opsteller van den Matin. Het bestuur weet niet dat voor tal van gewone verzendingen wij door aanbesteding of overeenkomst werken. Wij stellen de zelfde prijzen voor het groot, zoowel als voor het klein vervoer, voor den groothandel zoowel als voor den kleinhandel. Deze prijzen zijn berekend volgens de even redigheid der volledige vrachten en de gedeeltelijke verzendingen. Zij brengen groot gemak bij voor den handel en zijn zeer voordeelig voor de beginne lingen en kleine aannemers van ver voer, omdat zij die menschen gelijk stellen met de reeds gevestigde huizen. Wie dus nederig begint met kleine verzendingen, wordt aangemoedigd omdat hij niet meer betaalt dan de groote kalanten. Wij zullen verplicht zijn onze prijzen op te slaan en die op slag zal natuurlijk door al de kalanten moeten betaald worden. Het is onze schnld niet. Het ijzerenwegbestuur dwingt ons daartoe. Zonder twijfel zal daartegen ingegaan worden des te meer dat de maatre- toegepast zijn. Vele Belgische in- en uitvoerders zullen dus bij hunne vreemde mededingers achteruit staan. Wie er nog Schade zal bij hebben. Als wij de zaak van dichtbij beschou wen, vinden wij dat het besluit van het ijzerenwegbestuur groot kwaad zal doen aan zeer vele menschen, ja voor velen hun ondergang zal zijn. In de groote steden zullen de agent schappen een groot getal magazijniers, DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Achtste Hoofdstuk. De rots der eeuwen. Zij was echter niet bij tijds op en de dok ter evenmin geen van beiden had er op gerekend dat de zon zoo vroeg bij de hand was en hoewel Geertrdi aan aan waar schuwing denkende uit haar bed sprong, bijna voordat hare oogen nog open waren stroomde er reeds een vloed van daglicht door het venster binnen, en aanschouwden hare hoogen een tooneel, hetwelk alle spijt dat zij zich verslapen had terstond verdreef, daar zij dacht dat niets heerlijker kon zijn dan het schouwspel, dat zij nu voor zich had Van den rand der rotsige vlakte, waarop het huis gebouwd was, tot iri het verste verschiet, zag men niets anders dan eene zee van sneeuwitte wolken, welke de lager gelegene aarde geheel voor het g«izicbt ver borgen. Van reusachtige grootte en naar het scheen uit vaste stof bestaande vorm- deo hare dichte massa's tusschen welke geene kloof zichtbaar was, eene groote gor dijn, welke den hemel van de aarde af scheidde. inpakkers, voerlieden en bestellers moeten afdanken. In kleine steden en in de dorpen zullen menigvuldige boodschappers, die met kar en paard, per stoot- of kruiwagen of wel te lijve pakken af haalden of bestelden en niet te veel voor hun werk moesten rekenen, van eene zekere broodwinning beroofd zijn. Landbouwers, neringdoeners, am bachtslieden en bijzonderen, die op den buiten soms nog al verre van eene statie wonen, kunnen voortaan maar zelfs alles gaan afhalen, daaraan eenige uren besteden en zoo in hun werk ta melijk groote verliezen doen. Concurrentie of Mededinging Het is dus weeral de kleine man, die in zijne belangen gekrenkt wordt. De groote verzendingshuizen en maat schappijen van vervoer zullen onge twijfeld middelen hebben om aan de verhooging van taksen té ontsnappen. In de groote steden en nijverheids streken zullen zij groote automobielen doen maken en zelf de goederen ver voeren, die hun toevertrouwd worden. Wij kunnen er ons dus aan ver wachten automobieldiensten te zien inrichten tusschen Brussel en Antwer pen, Brussel en Gent, Brussel en Luik, Antwerpen en Gent en in gansch den omtrek. Zoo zal er eene bijzondere ver- voernijverheid ontstaan, die groote concurrentie aan den Staat zal doen omdat zij beterkoop zal kunnen ver voeren. Heett Mijnheer de Minister wel eens gedacht aan de groote omwenteling, die hij door zijn willekeurig besluit in handel en nijverheid zal te weeg bren gen en aan de groote verliezen, die de Staat zelf er zal door lijden En dan de Tegenkanting Het benadeelde volk zal zich zoo gemakkelijk niet laten benadeelen ais de minister het wel denkt.-■ Agentschappen, kommissionnaris- sen-verzenders, scheepsmakelaars, ma gazijniers, inpakkers, voerlieden, be stellers van groot tot klein, allen die getroffen zijn, alsmede de nijverheids- en handelskamers, zullen vertoog schriften naar de Kamers sturen, on dervragingen door de volksvertegen- werk stellen om de afschaffing der ter gende tariefwijzigingen te vragen en te eischen. In Brussel worden reeds door de groote verzendershuizen en door het syndikaat van vervoerbedienden ver- toogen rondgestuurd, Antwerpen, Gent, Luik, heel het land zullen volgen. En als die werking niet baat, zal het ijzerenwegbestuur voor de rechtbank geroepen worden. Kommission narissen-verzenders en allen, die buiten den staat van 't goede- Terwijl aldus het grootste gedeelte der wereld van de heldere morgendlicbt was uitgesloten, prijkte de bergtop in den glans van eenen heerlijken dageraad, welks schoonheid nog verhoogd werd door diezelf de wolken, die de woningen der menschen in de diepte overschaduwden en verdonker den. Het was afsof men met eene boot had kunnen varen op die golven, die als versch gevallen sneouw .in den zonneschijn schit- te-den en bij de helderblauwe Ivcht afste kende, een tafereel van onvergelijkbare grootschhsid aanboden. Het loof der eiken, dennen en ahornboomen. welke zich op die hooggelegene plek hadden k unnen wortelen prijkte met afwisselende kleuren, en geheel tamme en onbeschroomde vogelstjes zongen tusschen de takken. Geertrui stond eèn oogenblik te stren, en haastte zich toen om zich te kleeien en naar buiten te gaan Het was zeer stil in huis niemand scheen nog op te zijn, en zij stond eene poos bijna edemloos van eerbiedige verrukking. Eindelijk hoorde zij voetstappen, en toen zij omkeek, zag zij dokter Jeremy en zijne vrouw naderden de eerste gelijk gewoon lijk vol vuur en leven, trok zijne slaperige wederhe'ft raedj, witr gezicht genoegzaam aanduidde hoe onwillig zij van haren mor- gendsluimer had afgezien. Toen de dokter bi] Geertrui was gekomen, wreef hij verge noegd in zijne handen. Heel mooi. Geertje zegde hij. Hog een beetje mooier dan ik gedacht had. Geertrui zag hem mt-t schitterende oogen aan, maar sprak niet. Tevrsden met de uitdrukking van haar gelaat, die zonder woorden reeds voldoende was om te zeggen hoe hoog zij dit schouw spel waardeerde, ging de dokter naar den kant der platte rots, waarop zij stonden, renvervoer leven, zijn in hun recht. A e Belgen zijn gelijk voor de wet, en in art. 15 van de wet op de vervoerover- eenkomsten staat ook dat allen, die met het ijzerenwegbestuur te doen hebben, op gelijken voet moeten be handeld worden. Er is groote kans dat de Staat zou verliezen en dan is hij er aan met zijn nieuwen tarief. Zal hij dan nog zijne verminderde prijzen van fr. 6-30 in plaats van fr. 0-50 en fr. 0-o0 in plaats van fr. 0-60 voor het publiek houden, dan is hij er daarbij nog aan voor eenjaarlijksch verlies van 4 toto millioen want volgens de berekening, die wij in hoogergenoemde studie vin den, worden daaglijks gemiddeld van 50 duizend tot 75 duizend pakjes van 1 tot 3 kgr. en 10 duizend tot 15 duizend van 5 tot 6 kgr. per ijzerenweg verzon den. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen en wij hebben ge dacht goed te doen met eene van die kleine oorzaken en hare zeer groote gevolgen aan onze lezers te doen ken nen. X. De wet van 31 December 1908 heeft een nieuw uitstel verleend aan de ouderlingen geboren in 1843, 1844 en 1845, voor het samenstellen der minimum-storting van 18 fr. tot het bekomen der toelage van 65 fr. Zij laat toe aan de Algemeene Lijfrent- kas de stortingen te aanveerden tot in 1911. Tot op heden moesten de belanghebbenden, om het pensioen te kunnen bekomen in 1912, eene eerste storting van minstens 3 fr. gedaan hebben vóór 31 December laatst. De Algemeene Lijfrentkas mag nu, door bijzondere machtiging van den minister, de stortingen die verricht werden in 1910, aanzien als gedaan in 1909. Indien er dus menschen zijn die nog niets gestort hebben, kunnen ze zich in regel stellen met twee maal te storten, in den loop van dit jaar en eene derde maal in 1911. Zij moeten dan hunne aanvraag voor het ouder domspensioen indienen in December De nieuwe aanwijzer der spoorwe gen komt te verschijnen. Hij is gel dig van den in October tot den 30 April 1911. Hij brengt ons geen eene stak zijne handen onder zijne rokspandtn en begon eene alleenspraak, die uit korte uitroepingen en afgebrokene gezegden be stand, welke zijne goedkeuring te kennen gaven, die hij tevens door een snel en regel matig hoofdknikken bevestigde en bekrach- tigde. Ja, dat ziet er hier wonderlijk uit, sprak mevrouw Jeremv hare oogen wrijven de en in het rond starende, maar ik geloof dat het over een of twee nog wel eveneens zoo zou zijn. Ik begrijp niet waarom de dokter mij zoo vroeg moest laten opstaan. En toen opmerkende waar haar echtgenoot was. vloog zij naar hem toe en riep Dok ter Jeremy, om 's Hemels wil, blijf niet zoo dicht bij den rand van d e steilte staan Zijt ge niet bij uwe zinnen, mart Gij jaagt mij eenen doodangst op het lijfGij zult er afvallen en den als breken, zoo zeker als iets Daar zij den dokter geheel doof voor h re vermaningen vond, greep zij hem bij de panden van zijn jas en poogde bf-m achter uit te trekken, waarop hij zich omkeerde, vroeg war er te doen was en haren angst ziende uit inschikkelijkheid eenige schreden terug ging maar een oogenblik later stond hij weder op d zelfde plek. Hetzelfde too neel werd nogmaals gespeeld en emdehjk nadat, de angst der arme vrouw een dozijn malen achtereen was opgewekt en gestild, werd zij zoo onrustig, dat zij Geertrui smeekend aanzag en haar bad om den dok ter van die gevaarlijke plaats weg te halen, daar de goede man zoo waaghalzig was dat hij zeker dood zou vallen. Als wij dat pad aan den rechterkant van het huis eens opgingen, om te zien waar het heenloopt zegde Geertrui. Het ziet er zoo uitlokkend uit. der verbeteringen zoo zeer geroemd voor de overname der lijnen van Vlaanderen door den Staat. Daarentegen de eenige trein die bij het vertrek uit Yper eene recht- streeksche aansluiting g'nf op Brus sel, zonder stilstand te Kortrijk, js afgeschaft. Inderdaad, te rekenen van den 1" October zal de trein van 11 ure 36 niet meer rollen. Ten slotte wat hebben wij gewon nen bij de overname, volstrekt niets, vV ij betalen meer dan te voren en wij zijn slechter bediend, veel meer stilstanden en een min gemakkelijk materieel dan voorheen. Wat geven overigens aan onze klerikale ministers de klachten der Yperlingen Wanneer zij naar Yper komen om kiesreklaam te maken en een aantal beloften te doen, hebben zij zorg onze zeer slechte spoorwegen niet te gebruiken en komen er naar toe in automobiel. In afwachting bestatigen wij de minachting waarmede de klerikale regeering onze volksvertegenwoor digers en magistraten behandelen. Het Staatsblad van 25 September 11. meldt dat op 300 mededingsters van de reeks A, Mejuffer Julia Laheyne, dochter van den heer advo- kaat Laheyne onzer stad, uit de middelbare school van den Staat te Doornijk gekomen, den 2n prijs be haald heeft, met een punt min dan de eersten. Dit schoon succes doet niet alleen eere aan de leerlinge die het beko men heeft, maar ook aan onze beta lende meisjesschool waar Mej. La heyne hare eerste studiën gedaan heeft, en waaruit zij over twee jaren gekomen is al de eerste prijzen beha lende, en de eeremedalie op den hoop, prijs en medalie die zij ook te Doornijk behaald heeft. Onze beste gelukwenschen aan de bekroonde en aan hare achtbare ouders. Wij raden al de inwoners onzer stad aan, in het belang der openbare gezondheid i° Geen water te drinken zonder Dat doet het ook, antwoordde me vrouw Jeremy, zos plezierig beschaduwd. Kom dokter, Geertje en ik gaan daar langs wandelen - kom De dokter keek in de richting, die zij aan wees Ha 1 sprak hij, dat is het pad, waar de man in het kantoor van sprak. Wel stel lig, dat moeten wij zeker eens opgaan. Geertrui ging vooruit, mevrouw Jeremy volgde en de dokter kwam achteraan, want het pad was te siual om naast elkander te blijven. Het liep zeer steil omhoog, en zij waren nog niet ver gekomen, voor lat me vrouw Jeremy hijgen le van vermeeienis en warmte bleef stilstaan verklaarde dat zij onmogelijk tot boven aan kon komen zij zou er niet aan gedacht he'iben om dat pad op te gaan, als zij geweten had dat zij zoo veel te klemmen had D >or haren man en Geertrui aangemoedigd en ond rsteund, liet zij zich echter overhalen om het nog eens te beproeven, en zij waren weiier wat ver der gekomen, toen Geertrui, die op het oogenblik e°nige schreden vooruit was, me; vrouw Jeremv eenen gil h-iomri geven Zij keek om de dok er stond hart lijk te 'a' cheu, maar zijne vrouw die zeer ontsteld zag, poogde h-m voorbij te dringen en we der naar beneden te gaan, hem tegelijk bid" dende om mede te komen. Wat scheelt er aan vroeg Geertrui- Wat er aan scheelt antwoordde me vrouw Jeremy Wel, die hoogte is vol rate slangen, en wij zullen allen doodgebeten worden. Geloof het niet. Geertje, zegde de dok ter nog lachende. Ik vertelde haar maar< dat er dezen zomer hier eene was doodge^ slagen, en nu neemt zij die tot een voor wendsel om terug te gaan, W- v- WJ.-/ nuii OF DB W kj> lctLOIJ. d^o.-w O*». u-llGö ill llt/l 1^11. VAN

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2