Belangrijk Bericht. Herziening der Kiezerslijsten. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 13° Oclober 1910. Zesde jaar. \Tr 48. Politieke Toestand. Geen 50 maar50 miljoen. Eendracht maakt Macht. i erscltijuende des donderdags. Vires acquirit euudo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De voorloopige lijst der algemee- ne, provinciale en gemeentekiezers der twee kantons Yper, bestemd om in werking te treden te beginnen van den in Mei ïgn, ligt ter beschikking van het publiek, in het Politiekom- missariaat en ten Stadhuize, van 9 ure s morgens tot 4 ure namiddag. Afdruksels dezer lijsten, alsook dergene van de kantons Meessen, Wervick, Poperinghe, Passchendaele en Rousbrugge-Haringhe, zijn ins gelijks ter inzage van het publiek ge steld in het Bureel der Liberale As sociatie, Seminariestraat, nr 1, Yper. Wij raden dringend al onze vrien den aan, zich persoonlijk te gaan verzekeren of hun naam regelmatig op deze lijsten voorkomt en of hun het getal stemmen, waarop zij den ken recht te hebben, toegekend wordt. Wij verzoeken ook onze vrienden zoo gauw mogelijk, aan de Liberale Associatie de onregelmatigheden of onnauwkeurigheden, welke zij zou den ontdekken, te doen kennen, daar deze zich kosteloos gelast alles in regel te brengen. Deze kiezerslijsten zeilen in werking treden voor de belangrijke kiezingen, die in October 1911 zeilen plaats hebben voor de Ge meente. Onze vrienden zullen dus begrij pen hoe noodzakelijk het is de lijsten te gaan nazien. De vragen tot inschrijving of tot vermeerdering van stemmen moeten ingezonden worden vèèr den 31 October aanstaande, hetzij ten Stadhuize of aan de Liberale Associatie. Geene reklamatiën, strekkende tot inschrijving van eenen kiezer of tot vermeerdering van het getal zijner stemmen, zullen voor het Beroepshof ontvankelijk zijn," zoo zij niet vooraf gaandelijk aan het Schepencollege, met al de bewijsstukken, onderwor pen zijn geweest. Voor alle inlichtingen, wende men zich tot het Bureel der Liberale Ver eeniging, alle werkdagen, van 5 tot 6 uren 's avonds. Wij staan voor de opening der Kamerzitting, en politieke bladen en mannen houden zich met de toestand bezig. Voorzeker zit het ministerie in nauwe schoentjes met hare meerder heid van zes stemmen, en luid mag men zeggen dat de minderheid mees ter is. Inderdaad, talrijke gebeurtenissen duiden aan dat de verdeeldheid bij onze tegenstrevers ten top is geste gen, en dat zij niet weten noch waar uit, noch waarin. Te Gent komen de jongeren op tegen de leiders der klerikale Ver eeniging, te Brussel vechten twee veelgelezen bladen, de eene verde digt het ministerie, de andere randt het dagelijks aan. De volksgezinde klerikalen heb ben geen lust den kop in den schoot te leggen. Overigens zij weten dat zij de macht zijn. Te Dinant waar M. Cousot buiten werd gezet, omdat hij de militaire wet heeft gestemd, ten voordeele van eenen edelman, aanziet zich niet als overwonnen. En hij heeft partijgangers, zelfs in de Kamers. Hij stichtte eenen volksbond tegen over de klerikale associatie, en twee volksvertegenwoordigers namen deel aan de inhuldigingszitting. Twee demokraten wel is waar, maar die hunne tong niet op zak steken, en die duidelijk zeggen wat zij denken. De eene sprak als volgtDeze willen verpletteren, die edelmoedi ge gedachten koesteren, en die ge volgd zijn door het grootste getal kiezers, is wel een vreeselijke toe stand scheppen voor het welzijn der partij. De andere sprak De demokraten zoowel als de andere zijn kristenen, want meer als de andere volgen zij de voorschrif ten van recht en broederlijkheid. Ook zullen de demokraten gered worden door hunne verdiensten en de andere door.... hunne onwetend heid. In andere woorden de hemel is voor de.. onnoozelaars. Ook M. Woeste moeit er zich mede. In een artikel onderzoekt hij wat zal gebeuren. M. Woeste is een klaarziende politieker, en heeft groo- ten invloed op de rechterzijde. Het is gebeurd dat deze hem niet gevolgd heeft, maar dit niettegenstaande moet de meerderheid hem dikwijls geloven. M. Woeste schrijft en spreekt met rechtzinnigheid, en is niet vervaard van de verdeeldheden der rechter zijde aan den dag te brengen. Hij heeft het gemunt op M. Hel- leputte, die het ministerie de Smet de Naeyer deedt vallen die na, voorstaander te zijn geweest van het vrijwilligersleger, de wet op den persoonlijken dienst heeft gestemd. M. Woeste randt de minister fel aan, en vraagt of het spelletje zal voortduren. Wil zeggen of eene meerderheid zal worden gevormd door liberalen, socialisten en eenige klerikalen tegen de groote meerder heid der klerikalen in de Kamers. M. Woeste rekent op M. Schol- laert wiens verledene voor hem eene waarborg is. Hij rekent dat hij tot de oude rechterzijde zal terugkeeren en onder de orders van Woeste die nen. M. Woeste heeft slechts een pro gramma verbeteren, verdedigen, bewaren. In den tegenwoordigen tijd is dat zeer weinig, en wij zuilen wel zien welken uitslag dit zal hebben. Een groote omkeer bestaat in de behouderspartijen van Belgie, en wij zouden wel verwonderd zijn moest M. Woeste de zegepraal behalen. Wij hopen neen, maar hebben geen ongelijk te meenen dat voor 't ministerie de toestand gevaarlijk is. Hot aanslaande vertrek van II. Henk in. Het is nog niet in orde aan de rechterzij. De mannen steken mal kander nog altijd stokken tusschen de wielen en men spreekt er meer dan ooit over het aanstaande vertrek van M. Renkm als minister der kolo niën. Het is verwonderlijk dat in de katholieke kringen dat nieuws niet tegengesproken wordt. Al de kopstukken der Oude Rech terzij, die tot nu toe onder den in vloed van M. Renkin stonden en er zich moesten in gedragen, zien nu de mogelijkheid in, zich op gemak kelijke wijze te wreken. Zij schijnen er eene zichtbare voldoening in te hebben dat de moeilijkheden, zooals de zaak der Kasaïmaatschappij, der Niederfullbach en het proces der dochters van Leopold II, zich rond hem opstapelen. Zeker gaan zij niet zooverre, den geheelen val van Minister Renkin te wenschen. Misschien doen zij dat wel in 't geheim, maar in 't open baar durven zij daarover niet spre ken, want zij vreezen de wraak der Jonge Rechterzij, die het baantje van M. Schollaert te glibberig zou kunnen maken. Als men maar over zes stemmetjes meerderheid beschikt, het is gevaarlijk den slimmerik uit te hangen. Zij denken evenwel dat de terugkeer van M. Renkin aan 't mi nisterie van Rechtswezen, waarvan M. De Lantsheere hem gewillig de plaats zou afstaan, zijnen invloed grootelijks zou verminderen. Het blijft nu te bezien of M. Schol laert uit zijn eigen zich niet van achter zal houden. Onze eerste mi nister, die nooit veel goesting gehad heeft voor het bewind en toch ook nooit de noodige eigenschappen voor een kabinetshoofd gehad heeft, is zeer vermoeid, zegt men. De klerikale bladen hebben tot heden den man pogen wit te vvas- schen voor het verwijt, dat men hem kon aandoen aangaande zijne onver schilligheid in al de omstandigheden, waar hij zelf had moeten op zijnen post zijn maar toch is de indruk, dien hij gemaakt heeft, niet gunstig, zelfs in de klerikale vereenigingen. 't Is in de hoop van het gebeurlijk aftreden van M. Schollaert, dat men daar M. Berryer ferm op den voor grond poogt te stellen omdat men in hem een kabinetsoverste meent te zien, die goed zal kunnen behagen aan M. Woeste en de Jonge Rechter zij tegelijker tijd. Het is 50 miljoen, niet 30 miljoen dat de Koning ontvreemd had aan het be zit van den Kongo. Onder dezen titel stond er verleden week te lezen in het klerikaalste blad van België, in den Patriote die, zooals iedereen weet, het lijfsorgaan is van den heer Woeste De 50 miljoen van de stichting van Goburg... Het officieus orgaan beves tigd wat wij gezegd hebben: dat een rechterlijk debat onvermijdelijk schijnt. Laat ons dit orakel aanhooren De regeering vraagt aan de prin- cessen af te zien van haar rechten, en bied aan ieder van haar, in ruil voor dit verzaken, een schadeloosstelling van 2 tot 3 miljoen. Princes Louisa wil liever de kansen van een proces te ge- moet zien. Zoo de rechtbanken moeten beslissen, dat de zestig miljoen, die het voorwerp der betwisting uitmaken, het is wel om zestig miljoen, en niet om dertig miljoen te doen deel uit maken van 's Konings privaat vermogen en niet voortkomen zooals de Staat het beweert, van den Kongostaat, dan zou hieruit voortspruiten dat haar deel tot 11 miljoen beloopt. Princes Stephanie is er niet ver van af, zoo zegt men ons, dezelfde houding aan te nemen als haar zuster. Princes Glementinaalleen toont zich bereid om elke haar door den Bel gischen Staat voorgestelde oplossing aan te nemen. Het is de eerste maal dat men, van wege de regeering, dit feit aan het licht brengt. De afgestorven Koning heeftin de stichting van Goburg 60 miljoen ge plaatst, waarvan minstens 50 België toebehooren naar de meening der regeering. Is de Patriote genoeg gehoond, be lasterd geworden, toen hij, door bere keningen die nooit weerlegd werden, aanteekende dat Leopold II veel met Kongo gewonnen had, en dat hij geen recht had om van België aanzienlijke opofferingen te eischen, dan wanneer België het recht had, in het bezit te ko men van wat ons verschuldigd was zonder eenige voorwaarde De officieuse krant hechtte geloof aan al wat de Gongostaat omgeving haar vertelden. De Patriote werd door haar aan de krant gesteld als de vijand des Konings de vijand der ministers de bondgenoot van Engeland enz. De Patriote riep het blad uit, speelt in den troef der Linkerzijde. Het officieus blad en zijne ingevers hebben de eer gehad van die mooie taktiekhedeti zijn zij veroordeeld om den rozenpot bekend te maken Men heeft hem in twee potten be kend gemaakt ieder pak telt30 miljoen. Drommels Is het ditmaal alles De Patriote geneert zich niet, zooals ge ziet. Even goed had hij kunnen schrijven Koning Leopold II was een dief tenminste als ge iemand die vijftig miljoen steelt nog een dief moogt heeten. Het officieus orgaan door het blad van den heer Woeste hier be doeld, is de XX" Sièclelijfblad van den heer Helleputte en spreek van het hui dig ministerie. Het laat zich gemakkelijk voorstellen dat de Patriote jubileert, nu langs dien weg eindelijk de bekentenis komt dat de Regeering zich, bij de overname van den Kongo door den overleden souverein voor een berg miljoenen in de doeken heeft laten leggen. Zooals hij zelf zegt, hebben de vrien den van het Gouvernement hem zuur brood genoeg doen eten, toen hij, en het Handelsblad van Antwerpen, het deksel van dat potteken lichtten, opdat hij nu ziju aas niet ophalen zou. Maar dat hij het zoo wreedaardig doet, zoo onbarmhartig voor het kabi net-Schol laert, zoo genadeloos voor dien armen minister Renkin, geeft bij dat alles nog wel wat te bedenken, De Patriote is en blijft voor alles het blad van de geestelijkheid. De drie- Men schrijft in bij den Uitgever, Dixfiiudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Rijnsdag middag vrij en onderleekehd toe te zenden

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1