d' Extension Universitaire Belangrijk Bericht Herziening der Kiezerslijsten. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. CEHCLB D'ETUDES Donderdag, 27" October 1910. Zesde jaar. \r 50. Eendracht maakt Macht. 3 er Schijnende de» iPOHltierdagS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-ÖO. Voor stad Een jaar, Fr. 2J-50, Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uilgever, liixinudestraat, nr 53, ie Yper. De aankondigingen van gansch België en 'l buitenland evenals de Notarialé en Keebterlijke aankondigingen mogen gezonden worden len bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle boege- naamde artikels uiterlijk tegen bijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET YPRES. Cours commun a plusieurs f aculiés. LA CIVILISATION FÜAN^AISE DEPUIS 1870. Dimanche 6 Novembre 1910, Evolution politique, éconotnique et sociale par M. L. LECLÈRE. Dimanche 13 Novembre, Mathématiques et philosophie par M. G. DWËLSHAU WERS. Dimanche 20 Novembre Sciences physico-chimiques, par M. J. CHAVANNE. Dimanche 21 Novembre Sciences bioiogiques Pasteur et son oeuvre. par M. J. BORDET. Dimanche 4 Décembre Sciences historiques, par M. L. LECLÈRE. Dimanche 11 Décembre Architecture, sculpture,peimtu re par M. R. PETRUCCI. Dimanche 18 Décembre Littérature et musique, éventuellement avec audition musicale, par M. G. DWELSHAUWERS. L'Extension de FUnïversité Libre de Bruxelles. Des cartes, des diagrammes et des documents qui sont réutiis a l'Exposi- tion de Bruxelles, dans le compartiment de l'Université Libre, il résulte que l'Extension a organise de 1894, année desa fondation, jusqu'en 1910 557 cours avec le concours de 65 comités locaux. 244 de ces cours relèvent de ia Faculté des sciences et de l'Ëcole poly- technique,152 de la Faculté de Philoso phie et lettres, 1.14 de la Faculté de médecinë, 76 de la Faculté de droit el de l'Ëcole des sciences sociales. 83,050 auditeurs ont suivi les legons (6 en moyenne par cours), 131 syllabus ont été imprimés a 168,000 exemplaires. En outre, de nombreuses visites et excursions scientiflques ont été orga- nisées, soit aux musees de Bruxelles, soit dans les regions naturelles carac- téristiques de la Belgique. De voorloopige lijst der algemee- ne, provinciale en gemeentekiezers der twee kantons Yper, bestemd om in werking te treden te beginnen van den in Mei 1911, ligt ter beschikking van het publiek, in het Politiekom- missariaat en ten Stadhuize, van 9 ure 's morgens tot 4 ure namiddag. Afdruksels dezer lijsten, alsook dergene van de kantons Meessen, Wervick, Poperinghe, Passchendaele en Rousbrugge-Haringhe, zijn ins gelijks ter inzage van het publiek ge steld in het Bureel der Liberale As sociatie, Seminariestraat, nr 1, Yper. Wij raden dringend al onze vrien den aan, zich persoonlijk te gaan verzekeren of hun naam regelmatig op deze lijsten voorkomt en of hun het getal stemmen, waarop zij den ken recht te hebben, toegekend wordt. Heze kiezerslijsten zullen in werking treden voor de iieSatnfgrijlke kiezinjgen, die in October 1911 zullen plaats fiebben voor de Ge meente. Onze vrienden zullen dus begrij pen hoe noodzakelijk het is de lijsten te gaan nazien. De vragen tot inschrijving of tot vermeerdering van stemmen moeten ingezonden worden v56r den 31 October aanstaande, hetzij ten Stadhuize of aan de Liberale Associatie. Geene reklamatiën, strekkende tot inschrijving van eenen kiezer of tot vermeerdering van het getal zijner stemmen, zullen voor het Beroepshof ontvankelijk zijn, zoo zij niet vooraf gaandelijk aan het Schepencollege, met al de bewijsstukken, onderwor pen zijn geweest. Voor alle inlichtingen, wende men zich tot het Bureel der Liberale Ver eeniging, alle werkdagen, van 5 tot 6 uren 's avonds. Heropening van hel Parlement. Debatten in 't vooruitzicht. De socialistische groep der Kamer heeft in 't Paleis der Natie eene al- gemeene vergadering gehouden om den toestand te bespreken. Zeer gewichtige besluiten werden er genomen. Vooreerst werd algemeen vastge steld dat de klerikale meerderheid feitelijk noch wettelijk bestaat en dat, in die voorwaarden, een alge meen debat over de politiek der re geering bij de heropening van 't par-' lement moét worden aangeknoopt om het klerikaal Kabinet eens naar den pols te tasten en het eenige ge peperde waarheden in 't oor te knoo- pen, tot stichting en voorlichting van 't Belgisch volk. Die taak werd opgedragen aan de heeren Vander Velde en Destrée. De heer Pépin werd aangeduid om de kwestie te bespreken der nor maalscholen van Henegouw en de weigering der regeering deze wette lijk te erkennen. MM. Royer en Destrée zullen in het debat optreden. M. Van der Velde zal de regeering ondervragen over de plagerijen en de rechtsmiskenning waarvan eene vrome katholieke kloosterzuster, thans wereldlijke onderwijzeres, het slachtoffer is geweest te Muysen, boven Laken, van wege het klerikaal go'edje der streek. MM. Hubin, Mansart en Schinler zullen den minister van Openbare Werken ondervragen over de uitslui ting van Belgische grondstoffen bij de aanbesteding van openbare wer ken, terwijl M. A. Delporte zal han delen over de toepassing der nieuwe wet op de Werkrechtersraden en de vergunning van tramlijnen. Eindelijk zal M. Bertrand de re geering uitleg vragen over den op slag van alle levensmiddelen, name lijk het vleesch, en naar de maatre gelen vernemen die het gouverne ment denkt te moeten nemen om een einde te stellen aan den duren tijd. De bijeenkomst der Liberale Linkerzijde. De Liberale Linkerzijde vergader de om den politieken toestand te on derzoeken. Er werd besloten dat men, zoo er geen troonrede noch adres, eene discussie over de alge- meene politiek openend, zou wezen, het gouvernement zou ondervragen over zijne politiek en over de dracht der ministerieele veranderingen, en alle pogingen zouden worden aange wend om de. kwestie der kieshervor- mivig eerst en vooral te bespreken. Aan het hoofd der dagorde zou het wetsontwerp moeten worden ge bracht, de kieswetten éénmakend, evenals de toepassing van de Even redige Vertegenwoordiging. De lin kerzijde zal krachtdadig strijden voor de verwezenlijking van haar school programma. MM. Masson en Buisset zullen interpelleeren over de niet aanvaarding der normaalscholen van Henegouwen, wat een misbruik van macht is. De linkerzijde sluit zich aan bij de betooging van 6 November. De kwestie der werkers en bur gerlijke en militaire pensioenen moe ten zoohaast mogelijk tot goed einde worden gebracht, evenals de wets ontwerpen op den wettelijken toe stand der beambten en op de pacht- huurceelen. He vrees van liet kartel is, voor de klerikalen, liet beginsel der Wijsheid. De katholieke associatie van Brus sel, in hare vergadering van Woens dag avond heeft zich, MET ALGE- MEENE STEMMEN, verklaard ten voordeele der toepassing der Volle dige Evenredige Vertegenwoordi ging voor de Gemeentekiezingen. Is het de begeerte een beetje recht vaardigheid in ons kiesstelsel in te voeren dat de katholieken van Brus sel aanspoort zulk eene plotselinge liefde te betoonen voor de Evenredi ge Vertegenwoordiging Volstrekt niet. De ware reden is de volgende Er is ernstig spraak te Brussel van een kartel tusschen liberalen en so cialisten voor de aanstaande Ge meentekiezingen. Eene kartellijst moet te Brussel de volstrekte meer derheid bekomen en zou voor gevolg hebben de eenige vertegenwoordi gers, welke de klerikalen thans heb ben in den Brusselschen Gemeente raad, van het stadhuis te kegelen. 't Is dus enkel de vrees van buiten te vliegen in al de groote steden die dë klerikaien aanspoort om eene ver andering te vragen aan de thans be staande kieswet en de volledige toe passing te eischen der Evenredige Vertegenwoordiging dewelke het sluiten van kartels gansch nutteloos zou maken. He Honger. We beleven beroerde tijden. Leest de dagbladen Krachtige opstand tegen de duurte van het leven in Frank rijk oproer te Berlijn om zelfde re den groote volksbetoogingen te Wee- nen om den vrijen invoer van het vee uit Argentina te bekomen. De tegen spoed is algemeen langs alle kanten rijzen klachten op klachten. En wij moeten het bekennen die klachten zijn gegrond, want overal is de cluurte van het leven het gevolg der zelfde politiek, eener bedienstige of eigenzuchtige politiek die de intresten van bijzonderen bevoordeelt en het algemeen belang er aan offert. Tegen die politiek teekent zich de ontevredenheid af van het gansche volk want zij bevat in zich de grootste gevaren. Öat die gevaren groot zij n beginnen de Staatsbesturen te gevoelen. Zij zijn zooveel te grooter daar het volk begint te begrijpen waarom het zich niet ge noegzaam voeden kan, alhoewel het meer werkt en meer wint dan vroeger. Het is het werkvolk niet alleen dat zoo spreekt. Het werkvolk zijn de slecht ste, zulks behoeft geen bewijs. Maar het werd wetenschappelijk bewezen dat evenals de werkman in de handels streken geen vleesch genoeg meer heeft om zich te voeden, de kleine bur ger ook er begint gebrek aan te heb ben. Overal is het hetzelfde liedje de burger moet zijne familie min krachtig voedsel geven. Waarom dit alles Omdat, om aan genaam te zijn aan groote kweekers, aan groote landeigenaars, aan invloed rijke mannen, men maar altijd de in- komrechten vermeerdert of zelfs den invoer van levensmiddelen verbiedt. Wij noemen zulks politieke schel merij, alhoewel zij sorns ingegeven wordt om eenige vrienden te bevoor- deeligen of om invloedrijke kiezers te bederven. Dergelijke handelwijze is vol gevaar omdat de groote maatschappij in vrede niet leven kan waar honger of zelfs nog maar ontoereikende voedings middelen bestaan. Tot dusverre zijn wij gekomen Wij sterven nog niet van gebrek, doch nie mand zou durven beweren dat wij ons mogen voeden naar hartelust of dat wij genoeg kloek voedsel te nutten krij gen. In ons land eet het werkvolk bijna geen vleesch meer en dit om de enkele reden dat hetzelve niet koop- lijk is. Al de andere dagelijksche nood wendigheden rijzen in prijs op, en zulks maar altijd en meer. Wanneer zal die toestand ophouden? Wanneer eindigt eens die toenemende duurte? Wanneer zal men zien dat het volk honger krijgt, en dat de bescher mende rechten, in plaats van dien toe stand te beteren, hem vei slechten. Op de markten van Belle, Haze- brouck, Duinkerke, Yper, Roiisselaere, enz., gaat het volk de verkoopsters van boter, eieren, vleesch, te ujve De politie moet in de geschillen tusschen komen Het volk wordt woeiig. Het is onbetwistbaar dat wij voor eene krisis slaan wier gevolgen niet Berekenbaar zijn. Men schenne, van tl

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1