Lantaarnaansteker, tadsnieuws. Offert par le Roi. Velodroom van Yper. De Troonrede. Mengelwerk. 90 DAGKLAPPER. De loupel van den Ru rgemeesler. Maatschappij der Oud-Pompiers. Sociélé Royale des Francs Arbalétriers. Belangrijke Matcli VANHOUWAERT VAYDFYBERGHF. Théalre dYpres. LE CHEMINEAU hooger hand, niet met de ontvolking der markten, met de melkerijen, met de tusschenkomst van openbare macht, met het geweld Niets weerstaat aan een gewettigd volksorkaan op econo misch gebied. Machtiger dan de ele menten der natuur sleept het alles meê wat het op zijnen weg ontmoet en keert het alle welkdanige landsdeelen mede op zijnen tocht. - Men ga dit dreigend gevaar te lijve Het is niet onmogelijk den honger te verdrijven en middelen te vinden om dien benarden toestand te beteren. De aarde brengt nu niet min op dan vroe ger integendeel. De voortbrengselen der overzeesche verre landen zijn zich komen voegen bij deze door Europa voortgebracht. Het is mogelijk op voorwaarde dat men afbreke met de politiek die bijzonderen rijk en geluk kig maakt en de groote massa in ar moede dompelt. Oogen open, klerikale landbestuur ders Ziet wat elders gebeurtHoort het gemompel van het volk Zegt uw geweten niet dat er iets ongemeens broeit Zorgt eer het te laat is De raad der Kroon heeft Zaterdag zittinggehouden onder voorzitterschap des Konings. Denkelijk heeft men er beraadslaagd over de punten die in de troonrede zullen behandeld worden. De kwestie is nu een regeeringspro- gramma op te delven, want eenerzijds verklaarde hoofdminister Schollaert dat hij in politieke geloofszaken, vol komen de meening deelt van M. Woeste en M. Woeste anderzijds, maakte dezer dagen' wereldkundig dat hij onwrik baar en beslist gekant blijft tegen leer plicht en eenmaking der kieswetten. Welk zal dan het programma van M. Schollaert zijn Overigens laten loopende geruchten vernemen dat het rijk van M. Schollaert in de Wetstraat weldra een einde zal nemen. Het is een beslist feit dat minister Renkin, die in de laatste tijden te veel fouien heeft begaan en de katholieke partij in al te vernepen toestanden plaatste, onmogelijk is geworden als minister. Goedschiks evenwel zal hij den geluk zaligen Olympus niet verlaten en M. Schollaert, om zijne ontscheping zon der veel opspraak te bewerken, zal zelf ontslag nemen. Misschien wel zal het gezamenlijk ontslag van het Kabinet den Koning worden aangeboden en zullen alsdan MM. Schollaert, De Lantsheere en Ren kin bepaald aftreden. DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Achtste Hoofdstuk. De rots der eeuwen. De heer Helleputte zou alsdan gelast worden met de vorming van den nieu wen raad der Kroon. Die geruchten werden ons van goe der hand medegedeeld en alles doet voorzien dat zij op ernstigen grond steunen. Koninklijke dankbetuigingKonin gin Wilhelmina heeft aan de Konink lijke familie van België een hartelijk telegram gestuurd om haren dank uit te drukken voor het gulhartig onthaal dat den prins-gemaal van wege de Ko ninklijke familie en de Brusselsche be volking is te beurt gevallen ter gelegen heid van zijn bezoek aan de tentoon stelling. Eene groote betooging te Bergen. Zondag had te Bergen de groote be tooging plaats voor de pensioenen der mijnwerkers, zijnde een jaargeld van 600 frank op 50jarigen ouderdom. Niet minder dan 25,000 man namen aan de betooging deel. De inrichters werden ontvangen ten stadhuize door schepen en volksvertegenwoordiger Masson. De betooging liep in de grootste kalmte af. Het onafhankelijk gebied van Mo resnet, de kleine landstrook tusschen Belgenland, Holland en Duitschland gelegen, zou wel dezer dagen tusschen de gebuurvolken kunnen verdeeld worden. Inderdaad, de voornaamste ingeze tenen van het grondgebied hebben eene vergadering belegd en een comi- teit benoemd dat zich op 26 October naar Brussel zal begeven en bij Koning Albrecht en Keizer Wilhelm een ver hoor aanvragen om in gemeen overleg de zaak der verdeeling van 't grondge bied tusschen België en Duitschland te zien beslechten. Zijn die menschen dan de vrijheid en de onafhankelijkheid moede Het eenigst privaat bezoek dat de Kei zer te Brussel zal afleggen is gewijd aan de familie van Arenberg, in haar hotel van den Kleinen Zavel, waar de keizer, de keizerin en de prinses zullen aankomen te 4 1/2 ure, Donderdag, en de thee gebruiken. De Arenberg's men weet het, zijn van Duitschen oorsprong en alhoewel sedert honderden jaren in België ver blijvend, zijn zij Duitsch van aard en taal gebleven, ja, hebben recht te zete len in het Pruisisch Heerenhuis. Te Brussel zelf schenken zij aan hunne leveranciers Duitsche certificaten. Het huis van Arenberg behoort tot de rijkste grondbezitters van Europa. In Duitschland zijn gansche provinciën hun eigendom en in België bezitten zij de uitgestrekte eigendommen van He- verlé-Leuven, Edingen, Acren en Na- merr. Men kan, zegt men, de reis van Leuven naar Namen ondernemen te voet, zonder van hunnen grond te gaan. Hoe wonderlijk het ding ook schij nen moge, spijts zijne alomgekende kaalhoofdigheid, bezit onze Burge meester een toupet waaraan men geene l benaming kan geven die machtig ge noeg is om toe te passen. Dank aan eene openhertige bekentenis van het Journal, vernemen wij dat tijdens het Congres der openbare Kunst, verga derd in de Halle, er kwestie was van de vestingen en van hun behoud. Met eene jesuitische onbeschroomdheid sprak M. Golaert deze woorden uit welke wij letterlijk overschrijven van den Moniteur van 't Stadhuis Ik houd er aan eene legende te weder- leggen dat wij onze vesten zullen afbreken. Wij zullen ze ongeschon- den behouden en men zal er de breedte van mijne tong niet afnemen. (Vurige toejuichingen) Deze verachteriijke bedriegerij heeft niet kunnen beantwoord worden door de vergadering, samengesteld uit vreemdelingen wien het gemakkelijk was te bedriegen. Voor de Yperlingen die de overeenkomst kennen welke onlangs gesloten is geweest tusschen den Staat en de Stad, doet die breed te van mijne tong aan de tong van den Ezel der fabel denken breed ge noeg om eene weide te scheren. Programma van het Concert ge volgd van Danspartij, dat zal plaats hebben Zondag 30 October aanstaande, om 7 ure 's avonds, in het lokaal der Seminariestraat, met de medewerking van M. VANOUTE, kluchtzanger. Ist6 DEEL. 1. Danse Marollienne. M. Heirwegh. 2. La Vivandière, Fantaisie. Godard. 3. Le Rouet de Grand'Maman. Gillet. 4. Les Hirondelles, Fantaisie, Hirchmann. 2Je DEEL. 1. M. VANOUTE, dans son répertoire. 2. a) Negger's Patrol. Weiller. b) Allegretto et Adagio religioso de la Symphonie-Cantate de Mendelssohn. c) 1. Sérénade, X. 2. Rêverie, X. d) Tes Beaux Yeux, Valse, O. V. Schiff. pour Violons, Flute, Clarinette, Contrebasse, Harmonium et Piano. 3. M. VANOUTE, dans son répertoire. Tir du 24 Octobre. Oiseau Mahieu Louis. Haut total Vannieuwenhuize. Bas totalVandaele A. Haut total sans roses Ommeslagb. Bas total sous 1 Dehollander H. Zondag 30 October 1910? om 2 1/2 ure, Koers - Beroeprenners in 2 reeksen van 20 km. met gekende en ongekende premiën PRIJZEN DER PLAATSEN Réservée, fr. 2-00 Tribune, fr. 1-50; Virages, fr. 1-00 Gradins, fr. 0-50. G'est le Lundi 31 Octobre que la Tournée Parny donnera sur notre scène la représentation si attendue du Chemineau de Jean Riche- pin. Outre le grand intérêt d'actualité qui s'attache a eet admirable poème de la grand'route, en raison de la récente reception a l'Académie Frangaise de Jean Richepin, cette fois Interpreta tion du CHEMINEAU par eile-même attire spécialement l'attention. D'après les comptes rendus des journaux des villes dans lesquelles cette troupe a déja interprêté cemagnifique spectacle de frénétiques applaudissements sont dus aux artistes, a Timpresario et a i'auteur qui retrouve dans les départe- ments son grandiose succes du théatre de l'Odéon oü LE CHEMINEAU fut accueilii par de véritables acclama tions. Nul doute que dans notre cité, auteur, oeuvre et interprêtes ne trou- vent pareil succès. Negende Hoofdstuk. De onzichtbare toovermacht wjoooeec OF DE Niets zou haar bewogen hebben om iemand zelfs Amelia eenen wenk te geven dat Wil lie haar scheen te verwaarloozen niets zou haar meer hebben verontwaardigd, dan te hooren dat een ander hem zulk eene onver schilligheid toeschreef en toch peinsde zij somtijds met verwondering over zijn lang stilzwijgen en de zonderlinge verflauwing hunner briefwisseling. Gedurende het aan tal weken, waarin zij geene tijding van hem had ontvangen, was zij toch volgens ge woonte bijven schrjven, en zij hield zich zeker dat hij op eiken postdag eene herinne ring vari haar had ontvangen. Wat anders dus dan ziekte of onverschil'igheid kon de reden zijn dat hij hare getrouwe brieven onbeantu oord liet Dikwijls poogde z j alle nadenken over een ond-rwerp, dat zoo oriz-ker moest blij ven. uit haren geest te verbannen maar somtijds overviel haar eene treurigheid, die zij niet anders kon verdrijven, dan door hare gedachten opwaarts te haffen met dat ver trouw mde geloof eti die vaste hoop, welke haar zoo dikwijls uit neerslachtigheid had- den opgebeurt, en b-t was uit zulk een ver heven gepeins dat zij zich met medelijdende blikken en woorden naar den ongelukkige had gekeerd, die eveneens scheen te lijden en zelfs in zijnen droom eene jammerklacht liet ontsnappen. Dokter Jeremy's komst gaf het teeken tot eene uitwisseling van hartelijke begroetin gen tusschen hem en den heer Philips de dokter begon met zijnegewone levendigheid te spreken, weidde met hartelijke blijdschap uit over de vreedzame schoonheid van dien helderen Sabbat-morgend in het gebergte en de heer Philips, genoodzaakt om zich in te spannen, en de somberheid, die zijn gemoed benevelde, te verb rgen, zoo niet te verdrijven, sprak met een gemak, ja zelfs met eene vroolijkheid. waarover Geertrui zioh verbaasde, die in stil'e verwond-ri' g over de tegenstrijdigheden van dezen zon derlingen man naar het huis terug wandel de. Aan het ontbijt zag zij hem niet, en bij het middagmaal nam hij eene plaats op eeriigen afstand van dokter Jeremy's gezel schap, zonder eenig blijk te geven dat hij daarmede bskend was dan door eene sier lijke buiging voor Geertrui, toen hij do eet zaal verliet. Nog later op den dag vertoonde hij zich eensklaps op het ruime voorplein, waar Ame lia, en Geertrui gezeten waren, terwijl, vol gens gewoonte, een paar oogen diende om voor beider gemoed het naluurtooneel af te schilderen Er was eene donderbui gevallen, maar toen deze overdreef en de zon daalde, overspande een glansrijke regenboog, met zijne bijna even glansrijke spiegeling, den gezichteinder, en verkregen de lichten en schaduwen, die over de vallei en de rivier speelden eene bnitengemeene levendigheid en schoonheid. Geertrui hoopte dat de heer Philips bij haar zou komen zij wist dat t af— 1 iii mi r Amelia behagen zou scheppen in zijn geestig en afwisselend onderhoud, en koesterde eene onwillekeurige hoop datdezoetetoonen der troostende stem, welke zoovelen bemind en gezegend hadden, zije hart van vrede zouden spreken. Doch zij hoopte vergeefs hij schrikte toen hij haar zag, ging haastig heen, en weldra zag Geertrui hem hetzelfde steile pad opgaan, dat zij des morgends beiden hadden betreden, waarna hij zich dien avond niet meer vertoonde. De Jeremy's bleven nog twee dagen in het hotel op den berg; de zuivere lucht hadcenen heilzamen invloed op Amelia, die krachtiger scheen te zijn dan in de laatste weken, en in staat was om menige kleine wandeling in den omtrek van h"t huis te doen Geertrui werd het prachtige uitzicht nooit moede, maar beschouwde hei integendeel met steeds toenemende verrukking in een uitstapje, Jat zij met den dokt r deed, naar eene kloof in het hart van den berg, waar eene beek van eene hoogte v m twee hou derd voet in het dal nederstortte, gaf haar een onderwerp voor menige levendige be schrijving, waarmede zij Amelia tot deelge- noote van haar genot maakte. Z j zagen hunnen nieuwen beke-de niet meer, die zonder dat zij het wisten verdwenen scheen te zijn. Dokter Jeremy vroeg den kastelein naar hem en vernam dat hij des maandags zeer vroeg vertrokken was en den berg te voet was afgegaan. De dokter was verwonderd en tek.urge steld, want hij had zich gevleid dat de heer Philips, wiens omgang hem bijzonder wel beviel, voornemens was zich bij het gezel schap te voegen, daar hij nauwkeurig naar den weg had gevraagd, dien men verder dacht te nemen. j Maar het komt er niet op aan, Geertje, j TUSSCHEN EN zegde hij schetsende. Ik Jurf zeggen dat wij hem wel weder zullen ontmoeten, mis schien wanneer wij dat het allerminst ver wachten. Van Catskiil begaf dokter Jeremy zich met zijn gezelschap rechtstreeks naar Sa a toga. De stad was vol vreemdelingen, want het was in het drukste van het seizoen, en de onvoorzichtige reiziger, die verzuimd had vooraf kamers te huren, kon bezwaar lijk hopen onder dak te zullen komen. Waar denkt gij te logeeren vroeg een bekende van den dokter, dien men toe vallig op den spoortrein ontmoet had. In Congress Hall, was het antwoord. Dat zal een stil huis wezen, voor ons 011de lieden, en dearom ook voor jufvrouw Gra ham, die zwakkelijk is, aangenamer .Lu eenig ander logement. Gij wordt dus zeker verwacht Verwacht Neen. Wie zou o-is verwachten De kastelain. Als gij geene kamer h-bt besteld, zal het u slecht vergaan, want alle logementen zijn tot nverloopets toe vol. Wij moeten het dan maar afwach ten. sprak dokter Jerorny met eene gerus'- heid, die hem spo dig begaf, toen hij de plaats zijner bestemming bereikte'*n da de woorden van zijnen vriend bevestig I Otld Wordt Voortgezet

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2