d'Extension Universitaire Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. CEKCLE D'ETUOES Donderdag, 5" November 1910. Zesde jaar. \Tr 51. Eendracht maakt Macht. Wer schijnende des donderdags. Yires acquirit eando.j INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. ET Y P R ES. Cours Gommun pEusieurs facultés. LA GI*?8L1SAT!0! FBAIÜ^ABSE depuis-1870. Dimanche 6 Novembre '1910, Evolution politique, économique et sociale par M. L. LEGLÈRE. Dimanche 13 Novembre, Mathématiques et philosophic par M. G. DWELSHAUWERS. Dimanche 20 Novembre, Sciences physico-chimiques, par M. J. CHAVANNE. Dimanche 21 Novembre Sciences biologgiques Pasteur et som oeuvre. par M. J. BORDET. Dimanche 4 Décembre Sciences historiques, par M. L. LEGLÈRE. Dimanche 11 Décembre Architecture,sculpture, peinture par M. R. PETRUGGI. Dimanche 18 Décembre Littérature ét musique, éventuellement avec audition musicale, par M. G. DWELSHAUWERS. L'Extension de FUniversiié Libre de BruxeSSes. Des cartes, des diagrammes et des documents qui sont réunis a l'Exposi- tion de Bruxeiles, dans le compartiment de l'Université Libre, il résulte que 1'Extensionaorganisé de 1894, année desa fondation, jusqu'en 1910 557 cours avec le concours de 65 comités locaux. 244 de ces cours relèvent de la Faculté des sciences etde l'Ecole poly- technique,I52 de la Faculté dePhiioso- phie et lettres, 114 de la Faculté de médecinp, 76 de la Faculté de droit et de l'Ecole des sciences sociales. 83,050 auditeurs ont suivi les legons (6 en moyenne par cours). 131 syllabus ont été imprimés a 168,000 exemplaires. En outre, de nombreuses visites et excursions scientifiques ont été orga- nisées, soit aux musées de Bruxeiles, soit dans les régions naturelles carac- téristiques de la Belgique. Gemeenteraad van Yper. Openbare zitting van den Zaterdag 22a October 1910. De openbare zitting wordt ten 5 ure 20 m. geopend. Zij n tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Iweins, Lemaheiu, Biebuyck, Begerem, Sobry, raadsleden N. Boudry, dd. secretaris. Men schrijft in hij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men.wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Ten gevolge der afwezigheid van den secretaris zal de lezing van het verslag der laatste zitting, gedaan worden in de naaste vergadering. 1. Stadsfinanciën neerlegging der gemeenterekening 1909. M. Colaert legt de gemeenterekening neder voor 1909. De gewone ontvangsten beloopen tot de som van fr. 388.911-97 De gewone uitgaven tot deze van 344.824-58 Overschot op het gewone 44.087-39 De buitengewone ontvangsten beloo pen tot de som van fr. 342.522-79 De buitengewone uitga ven tot deze van 217.239-45 Overschot op 't buitengew0116 125.283-34 Het geheele overschot is van fr. 169.370-73. De heer Voorzitter. Onze finantieele toestand is dus zeer goed, spijts de tal rijke groote werken die uitgevoerd zijn geweest. De rekening zal Zaterdag aanstaande in de afdeelingen onderzocht worden. 2. Stadsbestuur neerlegging van het verslag van het dienstjaar 1909. Dit verslag is neergelegd op het bu reel, ter inzage der leden. 3. Wegenis aanvullend crediet.voor het gewoon onderhoud. De heer Voorzitter. Een crediet van 2000 fr. is ingeschreven geweest op de begrooting van 1910 voor de wegenis maar tengevolge der besteening der laan en der Statieplaats dient dit cre diet verhoogd te worden van 1500 fr. aan te rekenen op de begrooting van 1911. - Goedgekeurd. M. D'Huvettere. Ik zou begeeren te weten hoe het gesteld is met de herkasseiing der Paddevyverstraat die sedert jaren aansleept. Het is bewezen dat de bestaande waterloop ontoereik- baar is. Men zou dezen staat van zaken ten spoedigste mogelijk moeten ver helpen. M. Fraeys. --- De ontoereikendheid van den waterloop betwisten wij niet. Wij hebben reeds overgegaan tot eene volledige zuivering die den uitslag niet gegeven heeft welken men er van ver wachtte. De herbouwing dringt zich op en wij zullen tot dat werk overgaan in de maand Maart, in het begin van het goede jaargetijde. Wat de Paddevy- verstraat betreft, wij weten nog niet of zij zal hergekasseid of geplaveid wor den. 4. Wegenis rechtlijning der Door gangstraat afbrekingen, crediet. Een crediet van 300 fr. is met eenpa righeid gestemd. M. Sobry stelt voor het huis Leterme te koopen en voorlanden te maken. 5. Water verdeeling uitbreiding op de wijken Hoornwerk en Bascuulcrediet. M. Colaert. De verschillende wer ken voortspruitende van de uitbreiding der waterverdeeling aan deze twee wij ken, hebben 3944-90 fr. gekost. Ik stel voor een crediet van dit be drag te stemmen. M. D'Huvettere. Het is reeds meer dan een jaar dat de commissie der wa ters bestaat en er is nog niets gedaan. M. Colaert. Wij hebben reeds de uitleggingen gehoord van den inge nieur Parceels De commissie zou kunnen vergaderen en last geven aan dezen ingenieur om een verslag op te maken, want het is eene kwestie van Lef grootste belang deze te weten of er een wezenlijk nut zou voortspruiten met een gasmotor te gebruiken in plaats van de machienen die heden in 't ge bruik zijn. De zaak moet opgelost worden door een bevoegdman en ikdenkdat wij ons kunnen vertrouwen op den heer Par ceels. M. Lemahieu vraagt of er geene mo gelijkheid ware de kanaliseering van het water uit te breiden tot de Katotjes. Er is eene geheele reeks huizen recht over het kerkhof die van drinkbaar water beroofd zijn. M. Colaert. De kanaliseering van Rome is op eenen dag niet gedaan ge weest. M. Lemahieu. Al de schatplichti- gen betalen het water en zij mogen er wel van genieten. 6. Wederbevolking van Zillebekevijver crediet. De heer Voorzitter. Er is gedeelte lijk overgegaan geweest tot de weder bevolking van den Zillebekevijver. De stad heeft ten dien einde vischtuigen aangekocht en verscheidene zeelten zij n genomen geweest uit de stadsgrachten. Verschillige tuigen zijn 's nachts weg genomen geweest. Aankoopen van visschen zijn gedaan geweest aan bij zonderen, namelijk 1000 karpers van 2 jaren, 250 fr. 1000 zeelten, 180 fr. en 250 nulanotten (nieuwe visch). De kosten van aankoop, vervoer, enz. beloopen tot 800 fr. Een crediet van 1000 fr. is gestemd het overschot zal benuttigd worden voor nieuwe aan koopen. Binnen twee of drie jaren ten lang- sten, zal de Zillebeekvijver zoo bevolkt worden als hij het wasvoorde werken. 7. Stadseigendommen bijvoegsel aan het Vijverhuis van Zillebeke.vergrooting van crediet. De pacht van het Vijverhuis van Zil lebeke eindigt den 31 December aan staande. Vergrootingen zijn er aan ge daan geweest om het huis aan een hoogeren prijs te kunnen verpachten. Het crediet van 4500 fr. zal overtroffen worden, dewijl wij geenen pachter ge vonden hebben dan aan 5400 fr. Wij hebben gemeend het huis een verdiep te moeten optrekken, om te kunnen kostgangers in herbergen. Deze kost zal tot 1500 fr. beloopen. Het is ver kiesbaar over te gaan tot dat werk nu dat men bezig is met bouwen. Later zouden de kosten veel hooger zijn. M. D'Huvettere. Men moet de vreemdelingen niet aantrekken bij de vijvers van Zillebeke en van Dicke- busch, die dienen om de stad te voe den met drinkbaar water. Het ware verkiesbaar de vijvers af te zonderen. M. Colaert denkt integendeel dat men van Dickebusch en Zillebeke, plaatsen moet maken van vermakelijk heid. Het spreekt van zelfs dat men er geene schietgaten zal mogen maken en dat het zal verboden zijn te zwemmen. Het lastenkohier is uitdrukkelijk op dat punt. De aanbesteding zal openbaar zijn maar ik hoop wel dat zij zal be perkt worden voor de Yperlingen. De vermeerdering van crediet is met eenparigheid gestemd. 8. Wegenis herplaveisel der Sl Nico- laas en S: Janstratencrediet. Er zijn weinig huizen in deze stra ten ten gevolge der scholen die er zich bevinden, er dienen geene veranderin gen gebracht te worden aan de riolen, die maar lm20 diep zijn, het is niet noodig. De herplaveiïng dezer straten alsook de voorfahden zullen eene uit gaaf vergen van 10,109-25 fr. De aanpa- iers zullen 40 betalen, voor wat de voorlanden aangaat. Binnen vier of vijf jaren zullen al de straten der stad hunne riolen hebben. Weinig steden van de belangrijkheid van Yper zijn zoo ver gevorderd onder dat oogpunt. 9. Gemeente reglementen heffing der taksen op hondenen paardenwijziging De gemeenteraad keurt eenparig eene beraadslaging goed die deze kwestie betreft. 10. Stadsfinanciën voor afneming op de leening. Uitgesteld om besproken te worden in de bespreking der begrooting 1911. '11. Bewaarscholen begrooting 1911. Voor de betalende scholen beloopen de begrootingen tot de som van fr. 11.433. Voor de kostelooze bewaarscholen tot deze van 8.000 fr. Goedgekeurd. 12 Klas van huishoudkunde der Mar ia- school rekening 1909-1910 begrooting 1910-1911. De begrooting beloopt tot 1.940 fr. Verdeeld als volgt Gemeente 750 fr, provincie 350 fr. staat 716 fr. ver schillige giften 64 fr. Goedgekeurd. 13. Nijverheidschoolbegrooting 1911. De heer Voorzitter. Ten gevolge der weigering van den minister van nijverheid der aanvaarding van den post betrekkelijk den aankoop van teekenalbums, is er eene verandering te brengen aan de begrooting beloo- pende tot 10,242 fr. De schooivoorwer- pen moeten aangekocht worden door de leerlingen zelf. 14. Burgerlijke Godshuizen Over dracht van credieten op de rekening van 1909. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief der hospicen, de bemachti ging vragende van den Raad credieten over te brengen op de rekening van 1909. Tengevolge der duurte van delevens- middelen is er eene som van 13,125-50 meer uitgegeven geweest dan te voor zien was voor den aankoop van eetwa ren. Daarentegen hebben besparingen kunnen gedaan worden op andere hoofdstukken en de rekeningen sluiten met een. overschot. Goedgekeurd. M. Sobry vraagt of men geene hoo rnen zou kunnen plaatsen op de oevers van Zillebeek vijver. M. Colaert. Daar zijn er reeds langs den linkerkant. Men zou kunnen de zaak onderzoeken. M. Vandenboogaerde. Het ware nogal gevaarlijk voor de kloekte dei- oevers de boomen der afhelling links bevinden er zich sedert lang. M. Colaert. Het vallen der blade ren zou schaden aan de netheid van den vijver. Het ware beter de beplan tingen niet voort te zetten. De openbare zitting is geheven ten 6 ure 10 m. Wij vernemen dat in de geheime zitting M. Maurice Didier bode der i

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1