Laritaarnaansteker, Stadsnieuws. Heropening der Kamers. ZOliDAGBÜST Lijsl der Apothekers De Zon- en Feestdagen, M. C. LIBOTTtf, Mengelwerk. van rechtwezen. Onze betalende school der 8l Janstraat. !>e Schietbaan. De duurte dei lioter eu hel verval onzer (i>arkl. Vlaamsch Tooneel. i° Te vroeg t'huis, 2° De Oudste Zuster, de handhaving der weigering eenen schandelijken partijaanslag zou daar- stellen. DE TROONREDE. Na een verlof van 7 maanden, heeft de Kamer hare .werkzaamheden herno men. Dinsdag om 12 ure, vergaderden Kamer en Senaat, ten einde eene af vaardiging te kiezen om de Koning en de Koningin te ontvangen. De Koning is te paard van zijn paleis' naar de Kamer gegaan, onder de toe juichingen van het volk. Duizenden en duizenden briefjes met de woorden Ontbinding! Ontbinding! Leve'talge meen stemrechtwerden uitgestrooid. Toen de Koning de Kamer binnen treed, roepen liberalen en klerikalen Leve de Koning De socialisten Ontbinding Leve 't algemeen stem recht Ontbinding Eenoorverdoovend gerucht heerscht M. Vandervelde, leider der socialis ten, roept uit Wij hebben het op den Koning niet, maar op het gouverne ment, gekozen door het bedrog De socialisten gelukwenschen hem. Daarna sprak de Koning, met eene vaste stem de troonrede uit. In ons naaste nummer zullen wij deze in extenso mededeelen. Laat ons nu zeggen dat Z. M. in 't bijzonder gehandeld heeft over de noodzakelijkheid van een goed onder wijs, over de vrijheid der familieva ders de school te kiezen die hun aan staat. Dat zijn harde woorden voor het kle rikaal gouvernement en dat bewijst eens te meer dat onzen Koning Albert niet toestemt in de inzichten van het dompérsministerie. Rond 2 ure verliet de Koning het Parlement, onder 't geroep eenerzijds vanLeve de Koning I en anderzijds Ontbinding Ontbinding Op den terugkeer van den Koning naar het paleis, werden er opnieuw briefjes geworpen in overvloed. van dienst zijnde van 's mil (lags lol 10 li ren s'avouds VOOR 'T JAAR 1910. ZONDAG 13 NOVEM KEU, 1910 BOTERMARKTn" 51. YPER DE 91 LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Negende Hoofdstuk De onzichtbare toovermacht ï)e bcgfooling Die begrooting beloopt tot de som van 30 millioen 276 duizend franken. In die som vinden wij 6 millioen 368 duizend fr. voor de katholiekè geestelijkheid. 100,000 fr. voor toelagen aan katho lieke kerken. 40,000 fr. voor geestelijke pensioe nen en hulpgeiden. 460,000 fr. voor 't opmaken der kerk te Laeken. 210,000 fr. voor bouwen eener kerk te Aarlen. 30,000 frank voor de nieuwe kerk te Oostende. 50,000 fr. voor het oprichten eener kerk te Boschvoorde. 60,000 fr. voor het herbouwen van het seminarie van Gent. Samen 8 millioen 119,000 duizend fr. of bijna het derde van de begroo ting. En zeggen dat dit slechts in eene begrooting is dat wij zulks aantreffen In ons laatste nummer hebben wij de grieven aangehaald, die meer dan billijk zijn, van de talrijke ouders, welke bitterlijk klagen over de ont reddering van het onderwijs in het gesticht waarvan er spraak is, ont reddering ontstaan door de ontoerei kendheid van het onderwijzend per soneel ten gevolge van de aanzien lijke vermeerdering der schoolbe volking. De toestand schijnt niet te verbe teren, wel integendeel, en degemeen- teoverheid heeft, tot nu toe, niet den minsten maatregel genomen om ver betering te brengen in den betreu- renswaardigen zakentoestand, dien wij aan de Ypersche bevolking be kend gemaakt hebben. Het Journal zelf, anders zoo vlug om te antwoor den, vindt geen enkel woord te weer- leggen over onze rechtmatige beknib belingen, die wij maar herhalen en behouden kunnen. Als men zijnen hond wil afmaken, zegt men dat hij razend is Het is dat, wat gebeurt met onze ongelukkige schietbaan. Daar zij sedert 20 jaren geëischt wordt door de hoofdmannen der burgerwacht, van het leger, door de schutters- maatschappijen, door de menigvuldi ge verzoekschriften, bedekt met hon derden handteekens door de eenparig heid der plaatselijke drukpers, zou men kunnen gelooven hebben dat onze stad eindigen zou met hare ste delijke schietbaan te bezitten, gelijk alle andere Vlaamsche stad. Maar neen, de inrichting van eene schietbaan is een nederig, nuttig en vaderlandsch krijgswerk, dat alles bevalt hoegenaamd niet aan onzen eersten Magistraat. Een zijner vrienden en vertrouwe lingen zegde ons, over zoo wat tien jaren gij moogt mij gelooven, beste vriend, Yper zal nooit zijne schiet baan hebben. De voorzegging valt uit, de ver trouweling kende zijn man De ontwerpen zijn opgemaakt en goedgekeurd in hooger hand eene ruime toelage is van Staatswege toe gezegd, 50 ten minste tweemaal werd de noodige som in de stedelijke begrooting ingeschreven dringende ministerieële omzendbrieven riepen den Burgemeester tot zijnen plicht terug eindelijk de stellige beloften des Burgemeesters, zoo vaak en luid ruchtig hernieuwd, weerklinken nog in ons aller ooren. Wat geeft dat alles, de heer Co- laert is vast besloten geen duim toe te geven. Eens dat hij vooreen oogenblik in 't nauw gebracht schijnt, opent hij zijnen zak met schelmsche guiterijen om er het volgend verbazend nieuwsje uit te halen De grond, sedert 40 jaren door al de bevoegde overheden uitgekozen voor de inrichting der schietbaan zou ingesloten zijn Van dan af, is alles vast besloten men zal de kwestie van den toegang... ter studie leggen Is het 't yeval niet van te roepen als men zijnen hond wil dooden, zegt men dat hij razend is Wij geven hierna eene vergelijkende tabel der marktprijzen van af 189-4 tot in 1910. Wij hebben voor grondslag de cijfers genomen der vierde week van de Oogstmaand van elk jaar. 1894 1895 1896 1897 1898 1899 '1900 '1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 fr. 2-35 2-70 2-75 2-75 (1) 2-50 2-70 2-40 2-90 2-50 2-50 2-55 2-60 2-80 2-50 2-75 2-70 3-00 3-00 3-10 2-92 3-20 2-80 2-80 2-90 3-00 3-20 2-95 3-15 3-00 3-30 15,862 kilos 14,117 14,911 14,984- '12,625 14,895 13,076 13,892 15,859 12,399 14,673 15,664 15,380 15,227 15,587 11,051 11,637 Zooals men ziet is de toekomst onzer botermarkt in gevaar. Eene der oorzaken van de duurte der boter en van de vermindering der verkochte hoeveelheid is de vermenig vuldiging der melkerijen, bestuurd, voor het meerendeel, door onze dorps pastoors en kapelaans. Die oorzaak, gevoegd bij de belas ting door onze klerikale afgevaardig den gestemd, hebben eene prijsver- hooging, die nog al tellen kan, van de boter en eene groote vermindering der verkochte hoeveelheid teweeggebracht, zoodanig dat men, op de markt van 16 October laatst, tot 3-80 fr. den kilogr. durfde vragen en er waren maar 7,361 kilogr. meer te koop aangeboden. Is het dan te verwonderen dat de kleine burgerij en de werkende klas in opstand komen tegen dien toestand, zoo vol gevaren voor de toekomst, en dat men, in al de steden van West- Vlaanderen en van het Noorderdepar tement, getuige is geweest van al die onlusten. Op Zondag, 20 November eerstko mende, te 6 1/2 ure stipt des avonds, biedt de weergalooze Vlaamsche Ster hare tweede vertooning aan. Zullen opgevoerd worden eert klein, maar heel lief blijspel in een bedrijf dramatisch tooneelspel in drij bedrij ven, naar het Fransch bewerkt, door Wordt Voortgezet.) OF DE Geertrui en Amelia gaven beide haar ge noegen over deze ontmoeting te kennen, bedankten haar dat zij geene complimenten had gemaakt, en drongen haar om binnen te komen en daar te blijven tot raen voor de thee werd gero-pen Zij nam deze noodi- ging aan. en zich op den naasten koffer neerzettende, vroeg zij met belangstelling naar Amelia's gezindheid en de verdere rejs van het gezelschap, sedert men elkander te West-Point had verlaten Onder andere kleine avonturen, verhaal de Geertrui ook dat men den lieer Philips wederom had ontmoet. Die man schijnt waarlijk overal te zijn, zegde jufvrouw Gpyseworth. Een paar dag-m geleien was hij te Saratoga en zat vlaktegenover mij aan tafel, maar sedert heb ik hem niet weer gezien. Hebt gij ook kennis met hem gemaakt, jufvrouw Graham Het spijt mij dat ik neen moet zeggen, antwoordde Ameliaen zich toen glim lachend tot Geertrui keerende, v-rvolgde z j Geertje verlangde zoo naar eene gele- fiaoBsanmBsai gertheid o-m mij hem voor te stellen, dat ik waarlijk spijt had van hare teleurstel ling. Dus beviel hij u vroeg Helena Gryse- worth, zich naar Geertrui keurende en een bijzonder ernstigen toon aannemend. Dat had ik wel gedacht Hij heeft mi] veel belangstelling inge boezemd, antwoordde Geertrui. Hij is zeer innemend, zeer ongemeen en voor mij tame lijk onbegrijpelijk. Ik hoop, hervatte Helena schalacbtig, dat gij gelegenneid zult hebben het met u zelve eens te worden wanneer ik in zijn gezelschap ben, merk ik telkens een nieuwen en on verwachten trek in zijn karakter op Op den dag toen bij te Nieuw-York met ons dineerde maakte hij zich zoo boos op een de- knechten dat ik er' waarlijk van schrikte. Evenwel, ik geloof' dat ik geene reden had om te schrikken, want hij is te zeer een fatsoenlijk man om met eenen mindere in woordenwisseling te komen, en hoewel zijne oogen als vuur gloeiden, be dwong hij toch zijne drift. Ik moet hem het recht doen van te ZQggen, dat zijde veront waardiging niet ontstond uit een verzuim dat hem zeiven aanging, maar uit de grove onoplettendheid van dien man votir twee boersch- vrouwen, die vin het land kwa- me en er zeker niet aan gedacht hadden om hem iets in de hand te steppen, waar door zij dan ook niets te «ten kregen vnor- dat a k andere gedaan hadden, terw.jl zij al dien tijd zoo beschaam I en verleden \te- ken alsof zij zoo pas uit de staatsgev -N-enis kwamen. Dal was ook al te erg. zegde Geertrui metnairuk. Het verwonderd mij niet dat mijnheer Philips zich boos maakte op dien lompen inhalingen kerel. Ik acht er hem des te hooger om. Het was waarlijk te erg, hervatte Helena. Ik had zelve medelijden met de vrouwen. Een van de twee een jong meisje, zoo versoh van de kaarnton, dat zeker haar best wit kleed had aangedaan, 0111 er in de stad mede te pronken scheen op het punt van te gaan schreien, Ik hoop dat zulke onbehoorlijkheden niet dikwijks gebeuren, zegde Geertrui. Als het zoo is, vreez ik dat Amelia en ik ook aan de huurt zullen komen om te schreien, want dokter Jeremy wil de knechten nooit vooruit fooien geven hij zegt dat dit eene laagheid is en hij zich schamen zou op die wijze beleefdheid te koopen. O, daaromtrent behoeft gij niets te vreezen, zegde. Helena. Iemand die maar eenigzms aan het leven in logementen ge woon is, kan altijd maken dat men hem ten minste eene matige oplettendheid bewijst, vooral in zulk een weliogericht hotel als dit is. Nogmaals we<d er zacht, aari de deur ge klopt, en ditmaal Was het Netta Gryseworth die binnentrad, met den uitroep ik hoor Helena's stem en denk das dat ik ook wel mag binnenkomen. Ik maak er mij kwaad over, vervolgde zij, nadat zij Amelia de hand had gekust en 'lie van Geertrui ge schud niet eene vrijpostigheid en levendig heid. welke misschien gedee.telijk aan meis- jeaehtign dartelheid, gedeeltelijk aan die vrijheid van manieren, welke eene fijne be schaving mededeelt, waren toe te schrijven, als ik bedenk, dat terwijl ik een half uur lang bij de deur van het salon heb staan wachten, om u te zien zoodra gij binnen kwaamt. Helena hier zoo gezellig op eenen koffer heeft gezeten, en u al het nieuws verteld. Niet alles, Netta, zegde Hekna hierop. Ik heb het mooiste nog aan u overgelaten. Laagste en hoogste prijs per verkochte kilogram boter Verkochte hoeveelheid. Hoogste pr. Laagste pr (I) Wij geven den middelmatigen prijs van 1894 tot 1898. Te beginnen van 1898 tot 191°; geven wij de lage en hooge prij zen. Van 1894 tot 1898 meldden de markt- brieven slechts de middelmatige prijzen. (N. d. R.) IWWmHBBBWBMM—■BHIfl—l||||HBMIlllilBIMlHilMW|lini|||| 113 Hebt ge jufvrouw Flint verteld van de Foxes en Coxes, die hier gisteren ge weest zijn Heeft zij. jufvrouw Flint Geen woord daarvan, antwoordde Geertrui. En niet van den schrik, dien wij op de stoomboot gehad hebben Neen. En niet dat mijnheer Philips hier is geweest O ja, dat heeft zij ons verteld. Zoo. heeft ze dat zegde Netta met een schalkschen blik. die hare zuster eeriep blo-" aanjoeg E-> heeft, ze 11 verteld, dat hij deze kamer heelt gehad, en dat wij hem door het dunrie beschot den geheelen nacht op en neer hoorden stappen, en dat ik daar van niet kon slapen en den dag nadien eene schrikkelijke hoofdpijn had Neen.'dat heeft zij niet verteld ant - woordde Geertrui. Gij loopt, toch een van beiden niet den geheehn nacht op en neer. /.egde Netta. Niet dikwijls, O, wat mngmi wij dtu blij zijn dat- wij u lot buren hebderi li t N*ua hie<'op volgen Als die akelige man hier was geble ven en dat afgepaste stappen had volgehou den. zou het niet vele nachten hebben ge duurd, of er zou in zijne kamer of in de onze eene zelfmoord zijn gepleegd. Denk' gij dat hij ziek was? vroeg Geertrui. Wel neen antwoordde Helena, die nu 't woord nam. Het was eigenlijk niet" bijzonders voor hem 'en minste, want hij is zonderling in zijne manieren maar het hield Netta een paar uren wakker eu maakte haar zenuwachtig.

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2