d'Extension Universitaire De ziekte onzer Koningin. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 24° November 1910. Zevende jaar. IVr 2. CEBCLE i» EU l»ES Gemeenteraad van Yper. Na- hel Tempeest, de Üalmie. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Ê&onderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-ïSO. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijf! in bij den Uitgever, bixfnudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notarial* en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekeml toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Y P R E S. Cours commun plusieurs f acuBtés. LA GBViLISAYBÖÜ FRAMpASSE DEPUIS 1870. Dimanche 27 Novembre Sciences biologiques Pasteur et son oeuvre. par M. J. BORDET. Dimanche 4 Décembre Sciences historiques, par M. L. LECLÈRE. Dimanche 11 Décembre Architecture, sculpture, peintu re par M. R. PETRUCGI. Dimanche 18 Décembre Littérature et mtistqtie, éventuellement -auec audition musicals, par M. G. DYVELSHAUWERS. wsmmmsmmm vmmmmmmm Openbare zitting van den Zaterdag 12n November 1910. De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Begeretn, raadsleden N. Boudry, dd. secretaris. De heeren D'Huvettere en Biebuyck hebben zich verontschuldigd. M. Boudry geeft lezing van het pro ces-verbaal der laatste zitting, dat goedgekeurd wordt. In geheime vergadering heeft de Raad de Godshuizen bemachtigd toe te stemmen in de hypotheearische in schrijving genomen door de rechtheb benden van wijlen M. Desmarets. De Raad heeft de lijst opgemaakt der kandidaten aangewezen om deel te maken van het besturend bureel der Middelbare School van den Staat voor den driejaarlijkschen tijd 1911-1913. Een gunstig advies is uitgebracht voor de gebuurlijke inwilliging van een pensioen aan Mad. Monsèur-Volcke, stedelijke hulponderwijzeres. De twee stadhuisboden, de heeren Abdon Moreau en Henri De Meyer, hebben hun onslag ingediend. Zij zijn op rust gesteld, dat wederzijds tot 1150 en 1000 franken beioopen zal. De heer Maurits Didier is tot bode benoemd van het Stadsbestuur met eene jaarwedde van 800 fr. De heer Colaert deelt den Raad het juist stellen mede van het uurwerk, dat sedert eenige dagen niet meer re gelmatig ging een electriekwerKer heeft het geregeld. De heer Voorzitter. Ik heb het ge noegen u aan te kondigen dat het Staats bestuur verzekerd heeft tusschen te komen in de onkosten, die het aanleg gen der schietbaan vergen zal. Na veel aandringen, heb ik verkregen dat het ministerie van Oorlog voor 1/6 der geheele uitgave tusschen zal komen. De toelage van 1/3 is ons door het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken toegezegd. Wij zullen dus tot de aan besteding der werken mogen overgaan en de schietbaan zal in den loop van het aanstaande jaar opgemaakt zijn. Men heeft houden staan dat het minis terie van Oorlog altijd voor- 1/6 tus- schenkomt en dat is zoo niet. Er zijn steden, die het 1/6 niet verkregen heb ben. Maar dank aan de aangewende voetstappen en om reden der belang rijkheid van onze bezetting, schijnt het 1/6 ons verzekerd te zijn. Wij zul len het zeker weten binnen een veer tiental dagen. De heer Begerem. En als het minis terie van Oorlog geen besluit neemt, wat zal men dan doen De 'neer Colaert. Dan, zullen wij zien. Er zou een gevoelig verschil be staan tusschen J/6enl/7 van de ge heele uitgave, die tot 127,000 franken beioopen zal. Ik denk wel dat het 1/6 ons zal toegestaan zijn. Ik herhaal dat ik menigvuldige moeilijkheden uit den weg te ruimen gehad heb om tot de oplossing dier zaak te geraken. Wat men dëswege' ook geschreven, gezegd en herzegd hebbe, heb ik mij onverpoosd met de schietbaan onledig gehouden en ik heb steeds de ooren gesloten en met het spreekwoord gezegd Wel doen en laten praten 1. Stadseigendommenverpachting van het vischiecht in Zülebeekvijver. De heer Voorzitter. Maandag laatst leden had de openbare verhuring plaats van het vischrechl in Zülebeek vijver. De stad had een laagsten prijs van 750 fr. in plaats van 500 fr. vastge steld. Een liefhebber bood 760 fr. maar de Schepénenfaad heeft dat aan bod van de hand gewezen en stelt de verdaging voor van die zaak. De Raad stemt met eenparigheid het voorstel van den Schepënraad. 2. Geldwezen 1909. stadsrekeningen van De heer Sobryverslaggever over de stadsrekeningen, geeft lezing van zijn verslag in 't vlaamsch. Aangenomen. 3. Stedelijke geldengeldopneming op de leening. De heer Voorzitter geeft lezing van eene beslissing, die naar de hoogere overheid zal gestuurd worden, de toe lating vragende om eenè geldopneming van 80,000 fr., met gedeelten van 10,000 fr., te mogen bewerkstelligen. Goedgekeurd. 4. Muziekschool begrootinq voor 1911. De hegrooting beloopt in ontvang sten en in uitgaven tot de som van 8,300 fr. Aangenomen. 5. Eeredienst begrooting voor 1911 der S' Pieterskerk. De begrooting belooptin ontvangsten tot de som van fr. 55,545-82 In uitgaven tot deze van fr. 55,544-24 Overschot fr. Goedgekeurd 1-60 6Eeredienstbegrooting voor 1911 n Sl Jacobskerk, De ontvangsten bedragen fr. 91,550-51 De uitgaven bedragen fr. 91,082-51 Overschot fr. 468-00 7. Openbaar onderwijs lijst der leer lingen, die recht hebben op kosteloos on derwijs aandeel van het Weldadig heidsbureel. Het Weldadigheidsbureel komt in de schoolkosten tusschen tot de som van 8 fr. per hoofd voor 411 knechtjes en 167 meisjes. Göedgekejird. 8. Burgerlijke Godshuizen afstand der rechten van gemeenzamen eigendom eens door gangs, toegang gevende tot het toevluchtsoord De Beurs De heer Colaert. Die zaak werd laatstmaal verdaagd voor nader onder zoek. De Raad is geroepen om te be slissen over den afstand der rechten van gemeenzamen eigendom van een onroerend goed der Godshuizen, De Beurs genoemd. De heer Wylleman heeft 2000 fr. aangeboden. De schat ting, naar den heer Bouwkundige Ler- nouid, was 1,500 fr. De Godshuizen vonden het aanbod aanneemlijk, ver mits dat onroerend goed nog drie uit gangen behouden zalBlauwe Lelie straat, Slachthuisstraat en Surmont de Volsberghestraat. De heer Wylleman zal op zijne kosten verplicht zijn eenen muur herop te bouwen. De stedelijke bouwkundige heeft een ongunstig verslag opgemaakt, alsook de heer Van Robaeys, geneesheer van dat toevluchtsoord. De Raad keurt eenpariglijk den af stand goed, behalve twee onthoudin gen (de heeren Bouquet en Lemahieu). 9. Weldadigheidsbureel overdracht vaii eene pacht. De Raad keurt eene pachtoverdracht goed van eene hoeve, gelegen te Re- ninghe, aangevraagd door de weduwe Decraemer ten gunste van haren zoon. 10. Weldadigheidsbureel mildheden Voor begrafenisvergunningen. De heer Voorzitter. Tot nu toe werden de vergunningen van hegraaf- plaatsen altijd met gesloten deuren toegestaan. Ik ben van gevoelen dat er geene zwarigheid bestaat dat voorwerp op de dagorde te zien brengen. Verscheidene vergunningen va graafplaatsen worden goedgekeurd. Dé heer Vanderghote vraagt wanneer men de verlenging der waterleiding tot aan de Kruisstraat aanvangen zal. De heer Colaert. Binnen eenige dagen. Wij wachten naar de toelating van het Staatsbestuur om de buizen te plaatsen in den effenen doorgang van de spoorbaan. De onkosten dier wa terleiding zijn ten laste van den heer Verschoore. De zitting wordt om 6 ure geheven. Sedert eenige dagen is onze bevallige Koningin Elisabeth ontsteld. Eene zware valling is er de oorzaak van. Za terdag verslechte den toestand en hij de valling hebben zich de griep en eene rechterzijde ontsteking (pleuris) verklaard. Tweemaal daags vergaderen de hee- rer'fc dokters Rommelaere en Le Boeuf, om een bulletijn op te stellen, welke aangeplakt wordt aan de bijzonderste ingangen der paleizen van Brussel en van Laeken. Het eerste diner parlementaire. welke plaats wou hebben in het paleis van Brussel werd uitgesteld. Het bulletijn van Dinsdag morgend, om 9 ure, draagt De nacht was zeer ongerust. Groo- te vermoeidheid, maar geene verslech- ting van den toestand. Koning Albert heeft vijf nachten ge waakt. In de zitting der Kamer van Dinsdag, gaf M. Schollaert, kabinetshoofd, de laatste berichten nopens de gezond heidstoestand der Koningin en drukte den vurigsten wenscli uit tot hare spoedige herstelling. Dinsdag avond, om 6 ure werd vol gende bulletijn opgesteld Stille dag, de zieke heeft zich kun nen rusten. Geene vererging. Wij drukken de vurigste wenschen uit voor de herstelling van onze bemin nelijke Koningin, die door hare goed hartigheid de volksgezindheid aller Belgen verworven heeft. 't Was waarlijk een tempeest dat den 8" dezer in den omtrek der Kamer uit brak. Een tempeest van papiertjes. Duizenden socialisten hadden hij de opening van den wetgevenden zittijd hunne 34 afgevaardigden tot aan de deuren van het Paleis der Natie verge zeld. De koning zou eene troonrede uitspreken en op den weg van den ko ninklijken stoet naar het Paleisstonden zij in dichte gelederen geschaard. Toen de vorst met zijn gevolg verscheen, wierpen zij met heeie pakken papier tjes, waarop gedrukt stond Ontslag Ontbinding en ze schreeuwden die zelfde woorden zoo luid dat zij de schetterende tonen der Brabangonne en de kreten van Leve de Koning overstemden. De papiertjes vielen nog dikker dan de sneeuw op den grond, op de hoofden der duizenden toeschou wers en tot in het koninklijk rijtuig, terwijl de uitroepingen als een storm over de menigte opgingen. En niet alleen buiten de Kamers, j u' ook daarbiuc n vlogen de blaad jes, want de socialistische afgevaardig den hadden er ook medegebracht en wierpen ze boven hunne hoofden en tot op den troon, waarop de koning, zijne lieve gade, onze beminnelijke koningin, en hunne kinderen gezeten waren. Daarbinnen heerschte ook het tempeest een socialistisch tempeest. Toen de sneeuwstorm bedaard was heerschte onder de rechterzij en in de liberale linkerzij eene algemeene ver ontwaardiging, zoo groot, dat Vander- velde, de leider der socialisten, uit riep Wij hebben het niet tegen den koning, maar tegen het staatsbestuur. Het was te voorzien dat er in de pers ook een storm zou losbreken, die wel heel de week zou duren, en dat is ge beurd. De klerikale pers heeft moord en brand geroepen tegen de socialis ten en ook wel een weinig tegen de liberalen, die met hen kartelleeren in de kiezingen niet openlijk tegen deze laatsten, maar daar was toch altijd iets onder verstaan. Wij noemen die schreeuwers, welke zoo weinig eerbied toonden voor de Kamers en voor den Vorst, die ze met DE WEERGA LM ÏL/SK2SffiBRSiSS WWiJSSBTSeW*

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1