Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Vaïsche kk. meerderheid. Keu daad van slecht bestuur. Het werkerspensioen. Mengelwerk. 93 De schietbaan. Vlaamsch Tooneel. zijn eerbiedwaardig gezin plechtig kwam openen, eenvoudig ongelikte beren. Maar nu de kalmte na het onweer gekomen is, vragen wij in gemoede aan de klerikale pers of zij wel den eersten steen mag werpen naar de socialisten en ons, liberalen, beschuldigen, met hen te heulen Dat zij maar eens denke aan de jaren 1879-1884. Wie heeft dan den school- oorlog verwekt, het land in eene soort van om wen teling gebracht, onze grond wet eene mestkar geheeten en in zoo vele dagbladartikelen zelfs op den pre dikstoel de koning belasterd De kleri- kalen. Wie heeft door zijne willekeurige wetten en zijn willekeurig bestuur de baan voor de socialisten schoonge maakt Wie is door zijne onvoorzich tige en tergende handelwijze zoo dik wijls oorzaak geweest van kabaal in de Kamers Ons klerikaal bestuur. Neen zij moeten den eersten steen niet werpen. Ook de klerikalen mogen wel een mea-culpa slaan voor hetgeen zij vroeger deden. En als wij dat zeggen is het niet om de socialisten te ver- schoonen, wier gewoel te Brussel on verschoonbaar was, maar uitsluitend ter wille der waarheid. En als er in het, land eene partij is, gerechtigd om over het gebeurde een oordeel te vellen, dan is het de liberale partij, omdat zij de eenige is, die altijd en overal de grondwet en ons vorsten huis heeft geëerbiedigd. De klerikale partij kan zoo niet spre ken. DE Wanneer men bedenkt dat er nood heerscht, zelfs in menige werkersfami- liën waar er geen werkeloosheid heerscht en die één of meer broodwin ners tellen, wat moet het zijn in de huisgezinnen waar werk te kort is en waar ziekelijke of tot werken onbe kwame ouderlingen ten laste der overi ge familieleden vallen In deze laatste omstandigheden komt het zoogenaamd ouderdomspensioen, de ellendige aalmoes van negen centen daags, voor als eene bittere spotternij. Koning Albert heeft het begrepen. In de troonrede wijst hij op de noodza kelijkheid om de ouderdomspensioe nen te verbeteren en tot een mensch- waardig bedrag te brengen. Dat moeten wij toejuichen. In de Kamerzitting van Vrijdag 11 November 11. heeft M. Mechelynck, op onwederlegbare wijze, de respectieve sterkte der rechterzijde en der opposi tie aangeduid Ik heb onderzocht, zegde hij, met hoeveel stemmen de 86 leden der meerderheid en de 80 leden der tegen partij hier gezonden zijn. Wij bekwa men, al de afzonderlijke lijsten ter zijde latende 1,202,846 stemmen, en gij, 1/196,614. De rechterzijde heeft dus 6 gekozenen MEER dan wijhoewel zij 6,232 stemmen MINDER behaalde. j En dat is de meerderheid die aan 't land de gevraagde demokratische her vormingen weigert. Vindt het Nieuws- blad zulks rechtvaardig De aankomende winter en de boven- matige duurte van alle levensmiddelen, roepen meer dan ooit de aandacht op den bekrompen toestand van ontelbare j werkersfamilieën LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Negende Hoofdstuk Dc onzichtbare toovermacfit Nu en dan wierp mevrouw Gryseworth eenen ontevreden blik naar een troepje kin deren aan den anderen kant der zaal, die door hun luidruchtig gej uich haar gedurig in 't spreken stoorden en haar verhinderen te verstaan wat anderen zegden. Weldra werd Geertruides aan dacht zoodanig door de kinde ren getrokken, dat zij niet half meer naar het vroolijke gesnap van Netta luisterde. Ga maar wat met die kinderen spelen, Geertrui, zegde Netta eindelijk, ik zie wel dat gij er naar verlangt. Ik verlang integendeel een einde aan hun spel te maken, riep Geertrui; een schijnbaar hatelijk gezegde, waarvan wij verplicht zijn eene verklaring te geven. Een dozijn fraai gekleede kinderen, wier perpasters aan het avondmaal waaren, hadden zich om eene keine nieuwelinge ver zameld en waren bezig met haar op allerlei manieren te plagen. Hare kleederen, hoe wel van kostbare stoffen, zaten haar zeer slordig aan het li.jf en schenen op reis eenig- zins morsig te zijn gewo"den. Haar zwart Wij houden er van hier eens te meer de plechtige aankondiging te dagboeken, door den heer Colaert gedaan, dat de schietbaan in den loop van het toekomende jaar zou aangelegd zijn. 1 Sedert vijftien jaren, nagenoeg op vasten datum, hernieuwt onze Bur gemeester regelmatig dergelijke be lofte. i Het is waar dat de verklaring dezen heer stelliger schijnt, maar de voorwaardelijke wijze speelt er onge lukkiglijk nog eene te belangrijke rol in. Het is hetgeen de Raadsheer Be- gerem, evenals wij, begrepen heeft en op een listige manier deed uitko men met eene onderbreking voort te brengen, die op den slag al de val- sche redeneeringen van schoone vooruitzichten, welke de redevoering van onzen eersten Magistraat tot stand trachtte te brengen, in duigen deed vallen. Wie zou het gelooven De heer j Colaert, spijts zijnen hoogen invloed, verklaart niet zeker te zijn voor Yper, eene stad met eene belangrijke krijgsbezetting, het 1/6 als tusschen- komst van het ministerie van Oorlog te verkrijgen, wanneer andere ste den, met eene mindere bezetting, dat onlangs wel bekomen hebben. Noemen wij Oostende en Aalst. Is het nederigheid, of is het on macht van wege onzen Burgemees ter miI zijden jurkje (want het kind was in den rouw) scheen haar te klein geworden, want het was veel korter dan het rokje daaron der, en geheel haar voorkomen gaf duide lijk te kennen, dat hare ouders, of zij die voor haar moesten zorgen zeer achteloos waren. Toen het zichbare ongeduld van Me vrouw Gryseworth Geertrui voor het eerst op deze groep deed letten, stond het kleine meisje in het midden, angstig rondziende, al sof zij gelegenheid zocht om te ontsnappen, maar de andere kinderen verhinderden diten bleven haar kwellen met vragen, die telkens een spottend gejuich deden opgaan, waar mede allen instemden behalve het hulpelooze voorwerp dezer plagerij, dat integendeel op het punt scheen om in tranen uit te bersten. Hetzij dit tooneel Geertrui herinnerde al wat zij vroeger had ondervonden, of dat het slecht dat medelijden opwekte, hetwelk alle onschuldig lijdenden zoo gereedelijk bij haai' vonden, zij kon hare oogen niet van dit groepje afwenden; en juist terwijl Netta weder over haar geliefkoosd onder werp den heer Philips in zijn onverklaar- daar gedrag uitweide, sprong zij op met den uitroep Zij zullen dat kind niet langer zoo plagen en snelde haastig ton tot ont zet. Netta begon hartelijk te lachen over den vurigen ijver, waarmede, Geertrui hare weldadige taak aanvaardde; en dit, veree- nigd met de buitengewone omstandigheid, dat zij eene groote, woelige zaal, zoo haas tig en zonder geleide doorging, trok de op merkzaamheid van den kring, dien zij ver laten had, en deed haar gedur.-nde hare af wezigheid, het onderwerp van het gesprek worden. Wat is er te doen, Netta vroeg mev. Gryseworth. Waar is Geertrui naar toe? Zij gaat zich tot kampvechtster aan- Ivan men begrijpen dat Burger lij keGodshuizen en gemeentebestuur, op twee ongunstige verslagen, van de heeren Coomans en Van Robaeys, de toestemming verleenen tot het afstaan en het verkoopen van eenen uitgang die rechtstreeks toegang geeft aan het gesticht bijgenaamd de Beurs Ehwel lezers, zulks is gebeurd in de aloude stad van Yper Men verkoopt niet hetgeen nuttig en noodig is Over 20 of 25 jaar, eene zekere Juffer Theresia Vermeersch, die ei genares was van het huis houdende van oosten aan gezegden uitweg, beweerde dat zij alleen eigenares was van dien uitweg. De Burgerlijke Godshuizen onzer stad bewezen haar dat zij in het ongelijk was. ',tSchijnt zelfs, dater, vroegertijds, volgens de gezegden in omloop in de stad, door juffer Vermeersch, 5.000 franken aangeboden werd voor de aankoop van dien uitweg Hoe vindt ge dat Men moet ook weten dat dien uit weg deel maakt van het oud begij nenklooster thans in gebruike door de gendarmerie. Het is ook den uitweg, gelijk wij hooger zegden, die rechstreeks leidt aan het hospitaal de Beurs Dit hospitaal werd gesticht in 1865 en dient tegenwoordig voor Bedelaars huis. Wij aarzelen niet te verklaren dat het meeste gedeelte der Yperlingen deze daad van slecht bestuur zeer beknibbelen en dat vele klerikalen de handelwijzevan de Burgerlijke Gods huizen en van het gemeentebestuur grootelijks misprijzen. Het is een bewijs te meer dat het goed der armen slecht bestuurd is De vertooning, jl. Zondag door onze knappe Vlaamsche Ster gegeven, was een prachtig avondfeest, dat onder alle opzichten wel gelukt is. Spijts het we der, dat verre van gunstig was, had die vertooning weeral eene eivolle zaal uitgelokt. Het was oprecht ver rukkelijk eenen blik te laten rondwei den in de zaal, die in eenen echten rozengaard herschapen scheen. Overal frissche, blozende gezichtjes, opge togen van vreugde en rustend op de mooiste, de smaakvolste kleedij. Het was een puik programma ook en het werd op eene kundige, meesterlijke wijze uitgevoerd. Eerst voerde men Te vroeg t'huis op een klein blijspel, maar een heel aar dig brokje, vol leerrijke wenken en dat veel heeft doen lachen. Mej. J. Devers, in de rol van Marie was een lief jong vrouwtje, hare toe- I standen met veel kunst en bevalligheid weergevende. Mej. J. Windels en Z. Devers, in de rollen van Trinet en Oude Mevr. Vogel, mochten er zijn zij waren goed in hunne rol. De heeren Fl. Slosse, J. Schepens en J. Tasseel, wederzijds met de rollen van Karei Vogel, Kobus en Vermeert, speelden even natuurlijk, los en onbedwongen. De heer D. Devers was een Oude heer Vogel, die wel gelukt mag heeten. Dank aan al die omstandigheden had het stukje een overgrooten bijval en deed daverende toejuichingen losbar sten. Hartelijk goedheil aan al die talentvolle tooneelisten I Daarop volgde De oudste Zuster, too- neelspel in drij bedrijven, een stuk, waarin de edelste gevoelens ten too- neele gevoerd worden en dat een goe den indruk op den toeschouwer na laat. Het werd zeer goed vertolkt. De juffers Z. Devers, J. Devers en J. Windels, in de rollen van Helena, Ali ne en Simonne, waren goed op de hoogte hunner taak en beleelden op recht de toestanden, waarin zij voor kwamen. Zij wisten toch zoo wonder wel de personnage te schetsen, in wier vel zij zich gestoken hadden. Bloemen en kransen bij de vleet voor die vol leerde speelsters 1 De heeren L. Vancampo, G. Pottel en K. Deweerdt, in de rollen van Paul, Hormoy en Rerthier, speelden heel na tuurlijk hunne meer of min moeilijke en lastige rol. De eerste vooral heeft zichzelven overtroffen en was een Paul naar de natuur afgekeken. Hartelijk proficiat aan allen. Dat mooi tooneel- spel heeft ten zeerste bevallen en meermaals dreunde de zaal onder de salvo's. Na het laatste tooneel ging er in de zaal een geroep op de schrijver de schrijverwaaraan geen einde kwam, totdat de heer Gordenier den heer Fischer in eenige zeer gepaste woor den voorstelde. Nieuwe en langdurige toejuichingen begroetten dan weer den talentvollen schrijver. Ten slotte kwam Eene blijde verwach ting voor de pinne, een blijspel met zang, dat onder de beste mag gerang schikt worden en dat heeft doen la chen, dat men het uitschaterde. Mej. J. Windels was eene Justine, die niet kon overtroffen worden en Mej. Z. Devers eene Mevr. Knevels, zooals men ze droomen zou. De heeren J. Tasseel en K. Wolff, in de rollen van Jef en Kolonel Knevels waren beide volop in hun vak en speelden meester lijk. Onnoodig te zeggen welk een ko- bieden voor dat kind moeder. wonderlijk toegetakelde Is zij het, die zooveel leven maakt Neen, zij zeker niet, maar ik geloof dat zij er toch de oorzaak van is. Niet ieder meisje, merkte Helena aan, zou in staat zijn om zulk eene groote kamer met zooveel gratie door te gaan als Geertrui het doet. Zij heeft een bijzonder net figuurtje, zegde mevrouw Gryseworth, en heeft leeren loopen; een zeer zeldzaam talent tegenwoor dig. Zij is een zeer welgemaakt meisje, merte dokter Gryseworth aan, die Geertrui terwijl zij de zaal doorging oplettend had gadegeslagen, en nu hoorende dat men over haar sprak, ook het zijne wilde zeggen; maar het ware geheim dat haar voorkomen iets zoo edels geeft, is dat zij een edel ka rakter bezit, er niet om denkt, of zij iemands aandacht trekt, nooit verlangt dit te doen, en daarom in al wat zij doet geheel eenvoudig blijft. Zij kleedt zich ook goed. Ik wenschte wel, Helena, dat gij jufvrouw Flint in hare manier van zich te kleeden tot voorbeeld naamtdan zoudt gij een goedea smaak toonen. En uwe beurs sparen ook, vader, fluis terde Netta. Geertrui kleedt zich zeer een voudig. Jufrouw Flints manier van kleeding zou jufrouw Gryseworth niet passen, zegde de opgeschikte mevrouw Petrancourt, die juist bij tijds bijgekomen was, om'tgezegde des dokters te hooren. Uwe dochter, mijn heer, is een brillant meisje en kan goed eene rijke kleeding dragen Dat kan ook eene modemaakster lede pop, mevrouw Petrancourt. Evenwel, in zekeren zin hebt gij gelijk, de twee meisjes verschillen te veel om ooit naar elkan der te gelijken, al had de eene met chinee- sche nauwkeurigheid de kleeding nage bootst. Naar elkander gelijken Gij zoudt toch zeker uwe schoone dochter niet gaarne het pendant willen zien van een meisje dat niet half hare bekoorlijkheden heeft Zijt gij bekend met jufrouw Flint? Volstrekt niet Netta heeft mij haar maar aan tafel gewezen, als hare bijzondere vriendin. Dan moet ge mij verschoonen, me vrouw als ik zeg, dat ge onmogelijk een denk beeld van hare bekoorlij kheden kunt hebben, daar deze niet zoo met Jen eersten blik in 'toog vallen. Gij bekend dus dat g;j haar niet mooi vindt? Om u de waarheid te zeggen, daar hebik nog nooit aan gedacht Vraag dat aan Petrancourt. van wien het bekend is dat hij er over weet te oordeelen. En de dokter boog op eene vleiende manier voor de dame, wel ke in den tijd toen haar tegenwoordige echt genoot hare band zocht, de belle van het seizóen was geweest. -. Dat zal ik, zoodra ik er gelegenhe d toe heb; maar hij staat nu te dicht bij die blinde dame eene tante van j u vrouw Flint niet waar Eene bijzondere vriendin geene tante. Dit gesprek was bij na fluisterend gevoerd. opdat Amelia hef niet zou hooren. Anderen echter waren daarvoor onbekommerd of on verschillig; want mevrouw Gryseworth be dwang over Geertrui te spreken en op dat oogenblik zegde zij: (Wordt Voortgezet OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2