d'Extension Universitaire De ziekte onzer mm. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 1° December 1910. Zevende jaar. .V 5. Eendracht maakt Macht. i erscièijmende «Se a i>«m«See«Sti«ja. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. CERCLE I» ÉTI DES ET YPRES. Cours comtnun a plusieurs f acultés. LA CIVILISATION FRAN^AESË DEPUIS 1870. Dimanche 4 Déoembre Sciences historiques, par M. L. LECLÈRE. Dimanche 11 Décembre Architecture, sculpture, peinture par M. R. PETRUCCI. Dimanche 18 Décembre Littérature et musique, éventuellemeht avec audition musicale, par M. G. D WELSHAU WERS. De eclile meerderheid in de kamer. De nota's der linkerzijden van Kamer en Senaat, doelen erop dat de klerikale meerderheid de onvervalschte uit spraak niet is van het kiezerskorps, en in de gazetten wordt er fel gerede twist over de ware meerderheid in het land vöör of tegen de klerikale partij. De officieele uitslagen der kiezingen zijn zoo onnauwkeurig dat men nog niet heel klaar weet wie er gewonnen heeft. (En de laatste wetge vende kiezingen zijn nu al zes maan den voorbij). Door veel wikken en wegen, schik ken en rekenen door de stemmen van de lijsten, die nooit tot het noodi- ge getal kwamen om eenen gekozene te hebben, in hun eigen voordeel op te tellen, komen de klerikalen tot het besluit dat zij eene meerderheid heb ben van 18,766 stemmen voor de kie zingen van 1908 en 1910 samen, het geen nog zeer betwistbaar is. 18,766 stemmen op de 2,710,851 die er uitgebracht werden volgens het drijmaandelijksch bulletijn van het bureel der vaststellingen van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. 2,710,851 stemmen voor 166 zetels,, dat is 16,330 stemmen voor 1 zetel. In geen geval dus kunnen 18,766 stem men 6 zetels meerderheid geven. Alles ten nauwste genomen, zelfs rhet inachtneming der cijfers, door de klerikalen voortgebracht, mochten on ze tegenstrevers niet meer dan 1 stem meerderheid hebben in 't parlement Hunne meerderheid van 6 stemmen is dus valsch. Zij bekennen het zelf en bewijzen het door hunne berekening, die dan nog geheel ten hunnen profijte aangehaald wordt om maar tot een ge- wenschten uitslag' te bekomen. Mag geheel de antiklerikale pers nu niet roepen Ontslag Ontbinding En met zulke door hunne eigene berekening herkende meerderheid regeeren zij Zij moeten waarlijk niet klagen als de antiklerikalen hen bij elke gelegenheid in de Kamer toeroepen dat zij de meer derheid der natie niet vertegenwoordi gen en daar maar zijn door valschheid en bedrog. Men schrijft in bij den Cilgever, Dix(lindestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van ganscb Beig e en 't buitenland evenals de Nolanale ei It 'cliiëvlijkn aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verz uilt alle hoege- naanide artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekead tóe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. DE VIE De verledene week, heeft de Kamer al hare zittingen gebruikt tot de bespre king van het adres als antwoord op de Troonrede. Minister van oorlog, generaal Helle- baut, werd ondervraagd nopens het ongeluk voorgevallen in het kamp van Brasschaet. Weduwen en weezen zul len pensioen trekken. De heeren Franck, liberaal, Destrée en Wauters, socialisten, en Daens, christen-demokraat, hebben beurte lings de politiek van het gouvernement afgekeurd, hare daden geschandvlekt en op onvvederlegbare manier doen uitschijnen dat de klerikale partij, die als meerderheid optreedt, wettelijk in stemmental minderheid is. De heeren Verhaeghen en Woeste, klerikalen, hebben gepoogd de handel wijze hunner partij te verschoonen. Zij hebben doen verstaan dat de socialisten opstokers zijn en dat zij het eens zijn met hunne vrienden van Frankrijk, om werkstaking gevolgd van onlusten en opstand goed te keuren. En 't is met zulke mannen, riep heer Verhaeghen uit, dat de liberalen hand in hand strij den M. Vandervelde, leider der socialis ten, antwoordde in gepaste woorden cc Wij zijn socialisten, ja (republikeinen, ookaanhangers van werkstaking, nog; maar predikers en opstokers van woe lingen en onwettelijkheden, dat zijn wij niet en M. Verhaeghen kan zulks niet loochenen. M. Verhaeghen is verwon dert dat de liberalen met zulke man nen hand in harjd strijden, maar hoe vérstaat MVerhaeghenklerikaal vol ks- vertegenwoordigèr van Gent, dat zijne vrienden in deze stad,met zulke man nen verbroederen om de schepen- sjarpen te verdeelen M. Woeste zegde dat kies verbinte nissen en kiesbeloften geene waarde hebben. M. Royer, socialist, riep hem dan toe Ziedaar de professer van kiesbedrog, die nu professer van poli tieke onzedelijkheid geworden is. M. Woeste werd goed op den rooster gelegd door de heeren Franck, Hymans, Janson en Vandervelde. De beraadslaging over het ontwerp van adres als antwoord op de troonrede zal nog verscheidene zittingen vergen en de beste redenaars, namentlijk de heeren Hymans, Vandervelde, Masson, enz. moeten er nog deel aan nemen. linze freinaansluiiingen. De heer Nolf heeft den heer Minister van Spoorwegen de volgende vraag ge steld Sedert de overname der spoorwegen van West-Vlaanderen door den Staat èn spijts de tarieven verhooging, die er het gevolg van was, werd er geen énkele verbetering van beteekenis tot nu toe ingevoerd bij den dienst der reizigers treinen op de lijn Haezebrouck-Yper- Kortrijk, die het zuiden van West- Vlaanderen bedient en die eene der belangrijkste van het net is; de reizi gers moeten gelijk eertijds, lang wach ten in de spoorhalle te Kortrijk, hetzij dat zij naar Gent, Brussel of Doornik gaan, hetzij zij van daar terugkeeren. Van een anderen kant, daar er geen een rechtstreekschen trein rijdt, ko mende van Brussel, op de lijn van Brussel naar Kortrijk langs Oudenaar de tusschen 9.06 ure 's morgens en 18.28 ure 's avonds, moeten de reizi- gers'van Zuid-Vlaanderen, den omweg doen langs Gent, Kortrijk of langs Gent, Lichtervelde, Roeselare om naar buis te keeren, wat de reis merkelijk verlengt, tot menigvuldige treinveran- deringen aanleiding geeft en gevaar doet loopen treirïaans 1 irrtingën te mis sen gedurende de reis. Zou de heer Minister ons willen zeg gen wanneer hij hoopt een einde te kunnen stellen aandien zakentoestand, die zoolang reeds ter studie is en vol doening te schenken aan de talrijke verzoekschriften, die hem toegestuurd werden, namelijk aan dat, welke het inrichten vraagt van een rechtstreek schen trein, komende van Brussel tus schen 16.30 ure en 17 ure, en die langs Oudenaerde aansluiting zou geven aan de vele treinen, staande ter spoorhalle te Kortrijk om 18 ure en minuten en in alle richtingen vertrekkende? Steenweg ven Yper naar PoperSngtie. Vraag door den lieer Nolf aan den heer Minister van Openbare Werken gesteld De steenweg van Yper-Vlatnertinghe- Poperinghe is in eenen zoo slechten staat, dat eene volledige herkasseiing zich sinds lang opdringt. Zou de heer Minister ons niet willen zeggen, wanneer zijn bestuur tot dat werk denkt over te gaan Onze geliefde Koningin, zooals wij het in ons vorig nummer meldden, is sedert eenige dagen ernstig ziek. Eerst hadden de dagbladen gemeld dat Hare Majesteit leed aan eene bron- chietmaar, Vrijdag morgen, werd be kend gemaakt dat onze jeugdige vorstin onderhevig was aan typhuskoorts. De laatste berichten melden dat de toestand van Hare Majesteit zoo vol doende is alsdat den gewonen gang der ziekte het toelaat. Tot nu toe is er geen gevaar en, indien zich geene verwikke lingen voordoen, zal de koningin bin nen een achttal dagen voor zoo goed als genezen mogen worden aanzien. Ziehier inderdaad, de laatste bulle tijn Dinsdag aangeplakt Stiller nacht. Lichte verminde ring van de koorts. (G) Rommelaere, Stiénon. Wij vormen de vurigste wenschen voor de volledige en spoedige herstel ling van onze duurbare vorstin, die, door hare minzaamheid en hare goed heid-, de harten aller belgen heeft we ten te winnen. Waartoe dient het, aan onze mees ters, reglementen te vormen die zij zelvein het vervolg niet eerbiedigen? Inderdaad, dit van 26 Maart 1892, op de Bewaarscholen, kan niet klaar der en duidelijker zijn, over dit punt. Oordeelt er over Artikel 1De bewaarschool aan vaardt alleenlijk kinderen hebbende ten minste drie jaar en ten hoogste zes. DE Betalende lleivjesscliool der vSl Janstraat In voorgaande nummers hebben wijden beklagenswaardigen toestand dezer school afgeschilderd, waarvan de klerikalen den ondergang besloten hebben. Wij, hebben het geval vermeld van die 12 leerlingen, welke in den kin- derenhof opgehouden worden, niet tegenstaande zij zich in de voorwaar den bevinden, in de lagere school opgenomen te worden. Wij hebben insgelijks de onregel matigheden doen uitschijnen, in de verdeeling der leergangen wij hoe ven hoegenaamd in geene uitbrei dingen te treden, wanneer wij bewee- ren dat het volstrekt onmogelijk is aan eene onderwijzeres op eene betamelijke wijze vier verschillige leergangen te geven in de zelfde klas. Het onderwijs dat in zulke voorwaarden moet gegeven worden, kan geenszins ernstig wezen, want, vergeten wij niet. dat elke onderwij zeres hare dagorde heeft welke haar van uur tot uur hare leergangen oorschrijft. Verbeelden wij ons dus een per soon, met den besten wil bezield, en die zich verplicht vindt eenen leer gang te geven 't zij van rekenkunde, 't zij van spraakleer, 't zij gelijk welk ander vak. Ewel, men vereischt van deze onderwijzeres, de verbetering der werken en lessen van vier ver schillige afdeelingen het uitleggen en overschrijven van nieuwe werken en lessen,en dit allee binst één uur. Het ware overbodig, denken wij, verder aan te dringen. Het artikel 5 van het reglement der gemeentescholen, in date 30 Juli 1887, bepaalt als volgt, het getal afdeelingen welke eene volledige school moet begrijpen Lagere graad, 2 afdee- ie jaar. lingen 2e jaarf Middelbare graad, 2 af- 3e jaar. deelingen 4e jaar. Hoogere graad, 2 afdee- 5e jaar. lingen 6e jaar. 4e graad, t afdeeling. Zou men ons durven beschuldigen te veel eischend te zijn, wanneer wij eene leermeesteres per graad vergen Vier onderwijzeressen voor vier klas sen, ware het getal overdreven Als wanneer het behoort het onder wijs te verzekeren van 80 leerlingen (want, rekening houdende der meis jes van den kinderenhof die den ou derdom van 6 jaar overtreffen, zou dit getal bereikt zijn), Iedere onderwijzeres zou dus in hare klas twee afdeelingen hebben en zou in staat zijn hare leergangen te geven op eene zedelijke wijze, wat aan de ouders het pijnlijk schouwspel zou versparen, hunne kleinen, buiten de klas te zien werken en leeren, tot een ongeoorloofd uur want, wan neer men zijne kinderen ter school zendt, is het opdat zij er zouden lee ren, maarniet opdat men verplicht weze ze zelve te onderwijzen. Onze meesters kunnen hoege naamd geen uitvluchtsel inroepen, om de verwaarloozing van een onzer beste onderwijsinrichtingen te ver rechtvaardigen. Zij kunnen zelfs de financieele kwestie met \oorwenden, want het is niet moeielijk te bewij- DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1