d'Extension Universitaire De ziekte onzer Koningin. Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. CERCLE D'ÉTUDES D Donderdag, 8° December 1910. 5 centiemen. Zevende jaar. Xr 4. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Diximidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch Relgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Y P R E S. LA CIVILISATION FRAN9A1SE DEPUIS '1870. Dimanche 11 Décembre Architecture, sculpture, pesnture par M. R. PETRUCGI. Dimanche 18 Décembre Littérature et musique, éventuellement avec audition musicale, par M. G. DWELSHAUWERS. De Genlsehe Dulscpol. De hutsepot, dien de klerikalen en de socialisten in de Arteveldestad sa men gemaakt hebben om daar het meesterschap in den gemeenteraad te krijgen, riekt geweldig aangebrand. De brandreuk zit den klerikalen in de kleeren, niet alleen te Gent, maar door heel het land. De klerikale pers kan geen artikeltje schrijven om het kartel tnsschen liberalen en socialisten af te keuren, geen klerikaal gemeenleraads-, provincieraads- of kamerlid kan er zij nen mond over opendoen of de brand reuk van den Gentschen hutsepot komt er door. Liberalen en socialisten, alwie maar eene anticlerikale tint heeft iedereen zegt hun Ziet naar Gent en laat ons met vrede. Gij hebt het recht niet ons over 't kartel te beknibbelen, vermits uwe partijgenooten te Gent nog wel veel meer doen dan kartellee- ren zij doen er samen de keuken. Klaagt gij er over Zoo ja, maakt dan uw mea-culpa. Zij t gij ermee tevreden? Denkt dan dat wij evengoed als gij kun nen samengaan, vooral voor het kartel, dat zoo ingewikkeld niet is als samen eene stad besturen Een onzer Gentsche tegenstrevers, de volksvertegenwoordiger Arthur Ver- haegen, weet er nogal van te spreken. In de kamerzitting van 24 en 25 No vember hield hij eene lange redevoe ring tegen liberalen en socialisten sa men om dö eersten te verwijten dat zij met de laatsten verbonden aangingen, en de laatsten dat zij onruststokers zijn. Den 24" zei hij onder ander dat de socialisten de werkstaking en de werk- belemmering (le sabotage) der Fran- sche ijzerenwegmannen hadden goed gekeurd. Hij vond, evenals Woeste, dat hij wat te veel gezegd had en ging ook seffens bij de snelschrijvers om aan die woorden wat te veranderen. 's Anderendaags, door de socialisten in 't nauw gebracht, riep hij Ja, ik heb gezegd dat gij de werk staking der Fransche ijzerenwegman nen hebt goedgekeurd, in weerwil van de feiten van werkbelemmejring, maar de heeren Hubin en Delporte hadden mij voor leugenaar en ellendeling uit gescholden. Om te houden staan dat de socia listen de werkbelemmering niet aanbe velen moet men eenen overmoed heb ben, die alle palen te buiten gaat. Dan leest hij eenige uittreksels uit het socialistenblad Le Peuple en zegt ver der Ik hoop het geweten der menig te te vrijwaren tegen zulke handelwij ze... En 't is met zulke kerels dat de liberale nijveraars samengaan. Toen kon hij het er voor doen en na menige vinnige tegenspraak van du heeren Denis," Hubin, Pépin. Hymans, Hnysmans, Anseele en Daens, waar de heer Voorzitter nog al eens met zijn bijltje moest tusschenkomen, zegde de heer Vandervelde Zoo Wij zijn communards, man nen van tuanorde, brandstichters En 't is naast zulke mannen dat gij te Gent gaat zetelen om de stad te besturen Dat was raak. Mijnheer Verhaegen was er het hart van in. Het ventje, dat in den beginne zoo woordenrijk was, zoo vinnig op zijn pootje had gespeeld, vond nu geen gebenedijd woord meer noch om de Gentsche klerikalen te ver- schoonen, noch om zijn eigen uit den slag te trekken Het was M. Woeste die hem moest helpen door te zeggen dat ze te Gent geen wetten maken. Die verdediging was mager in den mond van zoo'n oude parlementaire rat. Als zoo'n kerel maar dat vindt, dan zou hij ook beter gedaan hebben met te zwijgen. De zitting werd voortgezet en men zou gezegd hebben dat Arthurke er niet meer was. Hij was misschien een hartversterkingsken gaan nemen. En zoo worden de klerikalen overal den mond gesnoerd wanneer zij over 't kartel spreken. Die Gentsche hutse pot riekt geweldig aangebrand. X. De eerste Ivo mm unie. De klerikale lielgische bisschoppen, die gehoopt hadden den onfeilbaren Paus tot inkeer te brengen met zijnen ongeluksmaatregel aangaande de eer ste kommunie der kinderen, zijn met hunne klikken en klakken aan de deur van 't Vatikaan gevlogen. De eerste kommunie moet gebeuren zoohaast de kinderen pas eenige woor den kannen stamelen. Maar onze bisschoppen, die ook on der geene hen zijn uitgebroeid, denken het beter gevonden te hebben er zal voortaan eene eerste kommunie ge beuren op Tjarigen ouderdom, zonder plecht en eene tweede kommunie met den gewonen grooten tralala. Maar of de Paus zal aannemen dat men in België aldus z'n hielen vaagt aan zijn goddelijk woord, dat is een ander paar mouwen De beterschap houdt aan en het ver loop der ziekte geeft volkomen bevre diging aan de artsen. Slechts één geneeskundig bulletijn meer zal worden afgekondigd. Sinds II. M. de Koningin eenig voed sel heeft kunnen gebruiken, zijn hare krachten teruggekeerd en alles doet voorzien dat de herstelling spoedig zal intreden. Maandagavond had de ziekte haar normaal verloop gehad en is uitge woed. Nu blijft er niet de minste vrees meer over en zal het nog enkel zake zijn de Koningin te zien heropknappen. Na deze zware ziekte zal het herstel natuurlijk langdurig zijn denkelijk ook zal H. M. dezen winter geene plech tigheid meer hij wonen, zoo een ver blijf in 't Zuiden niet wenschelijk wordt geacht. Over pensioenen. Per brief van i°" December laatst, maakt den heer minister van Nijverheid en Handel ons bekend, dat bij uitne- mingsmaatregel, deaigemeenebestuur- der der Pensioenkas zal mogen aanzien als in 1909 gedaan, de stortingen die de aangeslotenen, geboren in 1843, 1844 en 1845 zouden gedaan hebben in 1910, om het minimum van 18 franken uit te maken, voorgeschreven door het artikel 9 der wet van 10 Mei 1900, op de ouderdomspensioenen. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM DE liVIIEK. Onze treinaansluitingen. De heer Nolf heeft den heer Minister van Spoorwegen de volgende vraag ge steld Sedert de overname der spoorwegen van West-Vlaanderen door den Staat en spijts de tarievenverhooging, die er het gevolg van was, werd er geen enkele verbetering van beteekenis tot nu toe ingevoerd bij den dienst der reizigers treinen op de lijn Haezebrouck-Yper- Kortrijk, die het zuiden van West- Vlaanderen bedient en die eene der belangrijkste van het net is; de reizi gers moeten gelijk eertijds, lang wach ten in de spoorhalle te Kortrijk, hetzij dat zij naar Gent, Brussel of Doornik gaan, hetzij zij van daar terugkeeren. Van een anderen kant, daar er geen een rechtstreekschen trein rijdt, ko mende van Brussel, op de lijn van Brussel naar Kortrijk langs Oudenaar de tnsschen 9.06 ure 's morgens en -18.28 ure 's avonds, moeten de reizi gers van Zuid-Vlaanderen, den omweg doen langs Gent, Kortrijk of langs Gent, Lichtervelde, Roeselare om naar huis te keeren, wat de reis merkelijk verlengt, tot menigvuldige treinveran- deringen aanleiding geeft en gevaar doet loopen treinaanslnitingen te mis sen gedurende de reis. Zou de heer Minister ons willen zeg gen wanneer hij hoopt een einde te kunnen stellen aandien zakentoestand, die zoolang reeds ter studie is en vol doening te schenken aan de talrijke verzoekschriften, die hem toegestuurd werden, namelijk aan dat, welke het inrichten vraagt van een rechtstreek schen trein, komende van Brussel tns schen 16.30 ure en 17 ure, en die langs Oudenaerde aansluiting zou geven aan de vele treinen, staande ter spoorhalle te Kortrijk om 18 ure en minuten en in alle richtingen vertrekkende Antwoord van den minister. De aanvraag voor de inrichting van een rechtstreekschen trein uit Brussel (Noord) naar Kortrijk, langs Oudenaar de, vertrekkende, en reeds dikwijls hernieuwd, kon tot nu toe niet ingewil ligd worden, daar de maatregel, naar de vooruitzichten, niet gewettigd scheen door eene wezentlijke vervoersnood- wendigheid en daarenboven voor den dienst ernstige moeilijkheden opleve ren moest. De zaak is evenwel sedert 30 Sep tember laatst aan een nieuw onderzoek onderworpen ten gevolge der aandrin gende vragen door erscheide onzer achtbare medekamerleden gedaan, namentlijk door de heeren Liebaert, Delbeke, Gilles de Pélichy en den achtbaren senator Vercruysse (1). Wat de gemeenschapsmiddelen be treft, bestaande op de lijn Kortrijk- Yper-Haezebrouck, daar werden be langrijke verbeteringen ingevoerd se dert de overname der West-Vlaamsche spoorwegen, namentlijk door de in richting, te beginnen met 3 Januari 1910, der hiernavolgende treinen Nr 3668. Poperinghe. Vertrek 5 u. 36. Kortrijk. Aankomst 6 u. 24. Nr 3699. Kortrijk. Vertrek 20 u. 30. Poperinghe. Aank. 21 u. 18. Het bestuur zal zich eerlang bezig houden om de bestaande gemeen schappen te verbeteren, maar het moet rekening houden dat alle belangrijke hervorming der huidige inrichting voor gevolg heeft veler belangen te krenken en daardoor hevige tegenkan tingen uit te lokken. De vertrekuren zijn inderdaad vast gesteld geweest om ten besten moge lijk aan het gemak van de algemeen heid te beantwoorden, en zij bedragen menigvuldige treinaansluitingen, niet alleen te Kortrijk, maar ook te Yper, te Komen en te Meenen. Steenweg van Yper naar Poperinghe. Vraag door den heer Nolf aan den heer Minister van Openbare Werken gesteld De steenweg van Yper-Vlamertinghe- Poperinghe is in eenen zoo slechten staat dat eene volledige herkassenng* zich sinds lang opdringt. Zou de heer Minister ons niet willen zeggen, wanneer zijn bestuur totdat werk denkt over te gaan Antwoord van den Minister. De onderzoekingen zijn nog niet geëindigd. In de zitting van Dinsdag werden verscheidene stemmingen uitgebracht. Het amendement Vandervelde, vra gende het zuiver algemeen stemrecht, is verworpen door 80 stemmen tegen .63 en 10 onthoudingen. Het amendement Janson en Neujean (eenmaking der kieswetten) werd ins gelijks verworpen door 80 stemmen tegen 78 en 2 onthoudingen. Het amendement igende de E. V. is ook verworpen met 83 stemmen tegen 52 en 22 Qnthoudingen. e i laalslc van onzen Lépine. De laatste gij raadt het, is eene domheid. Het is evenwel maar de laat ste van de begane, en zij moet nog die lange reeks niet sluiten. Wie domheden beging, zal er nog begaan. Dat men over deze oordeele Eene stadsverordening die iedereen kent, (1) Wij hopen dat onze Ypersclie kleri kale afgevaardigden, de heeren Colaert en Van Merris, zich ook eens gewaardigen zullen zich met die zaak bezig te houden, die onze streken meer aanbelangt dan die van Kortrijk en Roeselare, onder alle op zichten beter bedeeld dan de onze. Herinneren hun te dezer gelegenheid dat, meer dan een jaar geleden, menigvul dige verzoekschriften, van ons arrondisse ment uitgaande, naar den minister gestuurd werden ten gunste der inrichting van dien trein. (N. d. R.) DE WEERGALM KÏSSSWfSW5SÏ25

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1