Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Oostvleteren. Nieuwe inkoinreelilen. Mengelwerk. 95 Kei» gebed. Hel Ooiicei'l der Oud-Pompiers. DagU lapper. Vlaamscli Tooneel. Eert Vader en loeder, Grietje, Francs Arbalétriers. Nieuwstijdingen. Maar hetgeen zeker is, dat is dat wij niet alleen van dit gedacht zijn en dat wij voor 't oogenblik door een groo- ten man verdedigd worden. Inder daad, de Paus Pi us X komt aan de geestelijkheid alle handelsonderne ming te verbieden. Ziehier in welke woorden het zeer katholiek dagblad Le XX" Siècle aan zijne lezers aankondigde, evenals de zeer klerikale Patriote. Men seint uit Rome dat een mo- tu proprio van den Paus uitdrukke lijk aan de priesters en geestelijken verbiedt deel te maken, in welke hoe danigheid het ook zij, van nijverheids- of handelsmaatschappijen. Het motu proprio voorziet stren ge kanonische straffen tegen de over treders. Wij zullen zien of de geestelijkheid naar de bevelen van Pius zal luisteren of zooniet de hooge bevelen van Rome met de voeten treden, aldus eenen goeden stamp gevend aan de onfeil baarheid van den Paus. Wij wachten met ongeduld naar den raad welke de klerikale gazetten hen in deze omstandigheden zullen geven. De geneesheeren hebben geen bulle- tijn afgekondigd. Luidens ingewonnen inlichtingen, was de toestand van H. M. hoogst bevredigend en waren de dok ters ten zeerste voldaan over het ver loop der ziekte. De kwestie waar de Koningin een ge deelte van den winter zal doorbrengen, is nog niet opgelost. Een blad kondigde aan dat H. M zich naarDavos zou begeven. Dit magbeslist tegengesproken worden. Inderdaad, de kwaal waaraan H. M. lijdend was, is eene smetziekte ge weest, geene slepende ziekte. Tot her stel van Hare gezondheid behoefd de Koningin dus rust en uitspanning en moet geene kuur meer ondernemen. Ook denkt men dat de artsen haar het verblijf in een der strandplaatsen van de Azuren kust zullen aanbevelen. Naar gezegd wordt, zou minister Liebaert het inzicht hebben de nieuwe toltarieven met verzwaring van inkom- rechten te belasten, namelijk op wijn en sterke dranken, en met Januari in toepassing te brengen. Al de wijnhandelaars van België heb ben een verzoekschrift onderteekend, vragend dat de regeering van haar DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Tiende Hoofdstuk. Eene verrassing. Geertrui antwoordde dat zij haar gekend had eer zij op reis ging, doch baar na hare terugkomst niet had weder gezien. Zij is zoo pas aangekomen, hervatte mevrouw Petrancourt. Zij kwam met haar vadir met de laatste stoomboot, en is nog maar een paar dagen te Saratoga geweest. Zij maakt grooten indruk naar ik hoor in het U.iited States Hotel, waar zij logeert, en heeft reeds eenen troep aanbidders. Waarvan de meesteri wel zullen we ten, merkte de heer Petrancourt aan, dat zij eens veel geld te wachten heeft. Thans werd Amelia eerst opmerkzaam op het gesprek. Zij had tot nog toe met Helena Gryseworth gesproken, doch zich nu naar Geertrui keurende, vroeg zij deze of men over Isabella Clinton sprak. Ja, zegde dokter Jeremy, Geertrui v.ii rkomende, ai als zij niet het Emste m isje van de wereld was, melieve, zoudt gij nier zoo lang onkundig zfjn gebleven dat zij hier is. Amelia achtte h'f best hierop geen ant- onderwerp zou afzien, daar het de ondergang zal zijn van vele handelshui zen. De regeering heeft geld, veel geld noodig om de vriendekens en vooral de paters en nonnen de handen vol te stoppen en daarom verhoogd men maar altijd de onrechtstreeksche be lastingen. De heer volsvertegenwoordiger Per- soons heeft Vrijdag, in de Kamer een litanie voorgelezen die de geloovige kristenen van het land van Waes bid den. Ziehier dit staaltje dezer gewijde letterkunde Heer, van de antiklerikalen, verlos ons Jesus-Cristus, van de geuzen, ver los ons Heer, van de liberalen, verlos ons 1 Jesus-Kristus, van de socialisten, verlos ons God de vader die in de hemelen zij t, die den mensch naar uw gelijkenis hebt herkend in de socio-liberalen en kon- soorten ontferm u onzer God de zoon, redder der wereld, die uw bloed vergoten hebt voor de men- schen opoffering die onnuttig geworden is door anarchisten en de communis ten, ontferm u onzer I God de heilige Geest die verjaagd wordt door dit geuzenras en vervangen door den duivel, ontferm u onzer Van de lui die als redelooze dieren leven en sterven, verlos ons, Heer Van de oproermakers en revolution- nairen, verlos ons Heer Van de bandieten, van de dieven, verlos ons, Heer Van de moordenaars en brandstich ters verlos ons, Heer Van de socialisten die de boeren willen uitmoorden, verlos ons, Heer Die het huwelijk door een beestach tige koppeling willen vervangen, ver los ons, Heer Die zich van de eigendom willen meester maken, verlos ons, Heer En zoovoort. De onderpastoor, die van die litanie in het kraam is gekomen, moet al een aardig idéé hebben van wat het gebed zou moeten zijn dat hij in dien vastentijd zoo gezond was als een blieksken. Best mogelijk, doch had men den man eens een halven dag achter de ploeg laten loopen, of hamer en zaag in de hand gestopt, hij had wel wat meer appetijt gekregen en zou zien niet tevreden gesteld hebben met een biskwietje en een glas wijn vooi zijn noenmaal. Het concert Zondag laatst door onze dappere Maatschappij op touw gezet, bekwam den grootsten bijval. De groote zaal der Oud-Pompiers was eivol Talrijk waren de leden opgekomen om het feest bij te wonen. De Harmonie voerde vier stukken uil op de meesterlijke wijze die haar bekend is. Hoe kan het ook anders, onder 't geleide van een man als M. Moerman,den talentvollen bestuurder 1 Werden bijzonder opgemerktRoméo en Juliette, van Gounod, Angelusvan Massenet en de Valse des Amoureuses, van den heer Henri Moerman. Het tweede deel van 't programma liet ons toe twee zangers van talent toe te juichen. De jonge heer Daniel Jolyt heeft op onberispelijke manier een air-varié, voor clarinet, uitgevoerd het zal een volmaakt muziekant worden. Dit feest, dat met recht wel gelukt mag heeten, eindigde met eene dans partij, waar oud en jong eenige aange name uurtjes doorbrachten. Een Soirée-Tabagie zal plaats hebben Donderdag 29 December toe komende. In een volgend nummer zul len wij er hel programma van mede- deelen. len. Het is eerlijk muziek en de zanger, zijn allerkeurigst. Niet te veel eten Een leeraar aan de hoogeschool van Cambridge houdt staande dat wij veel te veel eten. Dit is oorzaak van de meeste kwalen die het menschdom teisteren. De man, die op den leeftijd van 86 jaar komt te overlijden, heeft zijn gansch leven door slechts het noodige voedsel genomen om het vereischte bloed te kweeken. Soms bleef hij veer tien dagen lang vasten en hij verklaart woord to geven. Het verwonderde haar niet te hooren dat de Clintons terruggekomen waren, daar zij spoedig van de Grahams waren gescheiden, nadat zij met deze op reis waren gegaan, en ook bevreemde zij zich niet over eenige lompheid van iemand, die somtijds onbekend scheen te Zijn met de gewoonste regelen van beleefdheid. Geertrui zwoeg insgelijks, maar iunerlijk gloeide zij, gelijk zij altijd deed, wanneer de zachtzinnige Amelia met minachting werd behandeld. Geertrui 6n dokter Jeremy waren des morgends altijd onder de vroegste bezoekers der br>>n. De dokter dronk het water liefst op dien tijd. en daar Geertrui vroeg opstond en gaarne voor het ontbijt eens 'wandeling deed, drong hij er op aan dat zij met hem zou medegaan, insgelijks den drankgebrui ken, waarvan hij zelf zooveel hield, en hem daarna vergezellen op eene stevige wande ling, die tot het outbijtuur werd gerekt, daar mevrouw Jeremy en Amelia toch niet gaarne vroeger in haren slaap gestoord werden Des morgends na den avond, waarvan wij zoo even hebben gesproken, waren zij vol gens gewoonte naar de bron gekomen. Geer trui had den dokter tevreden gesteld en zich zelve doen walgen, door een glas vol van water te drinken, dat zij zeer onsmake lijk vond; en nadat hij zijn zevende glas had gedronken, waren zij reeds een eind ver ge wandeld, toen hij eensklaps fijnen wandel stok miste, en meenende dat hij hem bij de bron had gelaten, alleen terug keerde om hem te zoeken. Geertrui had weder met hem mede willen gaan, doch daar het misschien eenigen tijd zou duren eer h'j zijnen vyan- delstok terug had drong hij er op aan dat zij verder omzou wandelen in derichtiugvan het rondloopend spoor, terwijl hij beloofde den Onze moedige tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster geeft op Zondag, 18" dezer, hare derde vertooning van het wintergetij. Het programma mag heel prachtig heeten en zal stellig de moeilijksten bevredigen. Het bestaat uit drama in 3 bedrijven, een mooi stuk, vol roerende en leerrijke tafereelen, en zangspel, in 2 bedrijven, van eene hooge kunstwaarde, gansch doorspekt met'zedelijke wenken en lieve toonee- Het zal dus een kunstavond zijn zooals de Ster ze immer weet op touw te zetten. L Onnoodig te zeggen dat alle liefheb bers van echte kunst en mooien zano daar bijeenstroomen zullen. De schouw, burg zal te klein zijn Men kan kaarten op voorhand beko men bij den heer Karei Deweerdt, Hij. selstraat, 59. r plaats, 2 fr. 2°, 1 fr. en 3e, 0-50. Tir du i2 Décembre. lr oiseau Pinteion F. 2° oiseau Van Nieuwenhuize C. Sedert eenige jaren heerscht eene zeer besmettelijke plaag in het ar rondissement Yper, die, zoo het schijnt, de grootste verwoestingen en bijzonderlijk in de gemeentekassen, te weeg brengt. Reeds verscheidene naburige ge meenten zouden van deze verachte lijke plaag te lijden gehad hebben en volgens uit goede bron verzekerd wordt, zoude gemeente Oostvleteren ook eene dier ongelukkige slacht offers zijn. Een gansch leger, wel bij duizende ratten, zou ook een onverwachte aanval in het papiergeld der gemeen tekas gedaan hebben en zoodanig geknaagd en gewreten dat er niet één enkel nummertje meer overblijft. Verders wordt er reeds als verze kerd dat de inwoners-lastenbetalers der gemeente het geluk zullen heb ben toekomende jaar de rattegaten te mogen helpen stoppen. Het ware dus niet overbodig de Bestuurlijke overheid desaangaande eens opmerkzaam te maken en hare tusschenkomst te vragen om die verpestende plaag te keer te gaan. Gelukkig heeft het Gemeente bestuur kort geleden op wonderbare wijze voor de belangen der gemeente kas gezorgd anderen weg om te gaan en haar zoo te ge moet te komen. Zij was reeds een eind ver en wandelde in gedachten voort toen zij bij eene bocht van het pad eensklaps zag nade ren, eene jonge dame aan den arm van eenen heer Een stroohoed verborg gedeel telijk het gezicht van den laatste, maar in de eerste herkende zij terstond Isabella Clin ton. Het was ook duidelijk dat Isabella Geertrui zag en haar herkende, maar niet voornemens was de kennis met haar te ver nieuwen want na den eersten blik, hield zij hare oogen strak op haren geleider of op den grond gevestigd Dit gedrag verstoorde Geertrui volstrekt niet; wat het weder aanknoopen der kennis making betrof, kon Isabella niet onverschil liger wezen dan zij, maar aldus van noodza kelijkheid ontheven om van dezen kant eenen groet te verwachten en te beantwoor den, was het natuurlijk dat zij in het voor bijgaan eenen blik wierp op den heer, die jufvrouw Glinton vergezelde. Hij keek ins gelijks naar haar op en zag met zijne groo te sprekende oogen aan, doch alleen met dien onverschilligen blik, waarmede vreem delingen elkander voorbijgaan, en keerde ze even onverschillig weder van haar af om met zijne geleidster te spreken. Zij gaan verder - maar Geertrui blijft haar hart onstuimig kloppen Zij herkent dien blik en die stem zoo goed, alsof zij ze pas gisteren had gehoord en gezien. Kon Geertrui wel William Sullivan vergeten? Doch hij heeft haar vergeten. Zal zij hem nahiopen, hem tegenhouden, hem bijdehand vatten, hem dwingen om haar te zien, te herkennen ea aan te spreken Zij deed eene schrede voorwaarts in de richting, die hij genomen had, maar bleef toen aarzelend staanEerie mengeling van aaudoedingen verblinde haar, deed haar bij - OUDENAARDE. Diefstal in deka- zerne der Lanciers. De krijgsauditor van Oost-Vlaanderen, vergezeld van politieofficieren, is een onderzoek gaan instellen te Oudenaarde over den dief stal in de kazerne der lansiers ge pleegd. Matrassen, dekens en slaap- na st-kken, en terwijl zij daartegen wor stelde, sloeg hij den hoek om en verdween uit hare oogen. Z J bedekte haar gelaat met hare harden (altijd hare eerste onwillekeurige beweging in een oogenblik van droefhei I) en bleef tt>ge eenen boom staan leunen. Het was Willie, dit was ontwijfelbaar, maar het was waar, de tijd had maar we, nig tot de lengte en breedte zijner gestaG toegevoegd, want hij was bijna vol va"?'1 jongeling toen hij vertrok. Doch zes J,r' levens m Oost In lie en daarbij niet W-"1 - vemoeitiissen, zorg -n en Gel, biddend den invloed gehad, dien de tijd gewoond zou gehad hebben. De frissche kleur vafl'ë" knaap had voor den bleekeren, et)dp£'"' door de zon gebruind n en door den '|ïl' verdonkerde tint plaats gemaakt,'he rijperen mannelijker! leeft j l kenmerk het vroolijka o >g fnd een near pRn7,'J uitzicht, de vlugge tred wa-- vaster' en rir ger geworden terwijl de opene, uitdrukking van het gelaat door ietsern=W' en deftigs was ver zangen,dat nu z'j"0 TT ken, wanneer zij in rust waren, kanteel de. De innemende-bevalligheid van den knG had echter slechts voor eene daarmee1' r 1 lijkstaande, zoo niet daarboven verlievej eigenschap in den man p'aats gotnaikb thans eene mannelijke schoonhei be&a 1 met die aingeboren en natuurlijke s,l,r heid en ongedwongenheid van manieren I begaafd, die algemeene opmerkzaam!'?1 lof verwerven Het breede, opene voor. de zachte maai vaste sluiting van den het rondborstig onbeschroomde Z'jner.( ding, vielen nog evenzeer als vroeger oogen waren alleen reeds genoeg m> door het meisje te doen herkennen. (w OF DE Jfc TIR AUX OISEAUX.

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2