Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 22n December 1910. 5 centiemen. Zevende jaar. \]r 6. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des S£onderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Gemeenteraad van Yper, Openbare zitting van den Zaterdag 10a December 1910. De openbare zitting wordt om 5 ure 7 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, raadsleden Vanderdonckt, secretaris. Het verslag der laatste zitting is goed gekeurd. De heer D'Huvettere wijst op den slechten staat, waarin de wielrijders baan verkeert, die van Zillebeekstatie, Meenensteenweg, naar het dorp leidt. Naar het zeggen der bewoners, die er langs wonen, is het meer dan vier jaar dat men er iets aan gedaan heeft. Het achtbaar lid wenscht een krediet op de aanstaande begrooting ingeschreven te zien, om dien wielrijdersweg behoor lijk te doen herstellen. De heer Vandenboogaerde. Het is nog maar een jaar geleden dat men dien baanboord opgehoogd heeft als deze niet houdt, dat komt alleenlijk uit den aard van den grond voort. De heer Lemahieu. Om deugdelijk werk te verrichten zou men den kas seiweg van 30 tot 35 centimeteis moe ten ophoogen en dat op eene lengte van 3 tot 400 meters. De heer Voorzitter. Ten slotte, de zaak zal onderzocht worden. De heer Sobry. Twee beken, Maag debeek en Vestingbeek geheeten, heb ben een groot deel grond en nament- lijk twee woonhuizen overstroomd. Daar de eigenaar de noodige werken niet wil doen om in dien toestand te verhelpen, is het aan de stad dat werk te doen uitvoeren. Het achtbaar raads lid, om zijne bewering te staven, haalt verscheidene artikels aan der wet van 1877 over die stof. De heer Voorzitter. De stad heeft zich met de zaak bezig gehouden en ik denk niet dat zij in dat geschil moet tusschenkomen. Evenwel zal er tot een nieuw onderzoek overgegaan zijn. De heer Lemahieu wijst op een ander geval van overstrooming, door de Vij verbeek veroorzaakt. Om die te ver mijden ware het voldoende de beek wat te verdiepen. De heer Voorzitter. Er zijn overal overstroomingen en de gemeentebe sturen kunnen daarin niet tusschenko men. De heer Sobry vraagt de plaatsing van eene lanteerne te midden der Penne- straat, waar er eene reeks huizen staat. Het ware voldoende eene der bestaan de lanteernen te verplaatsen. De heer Voorzitter. Men zal onder zoeken. 1Stedelijke gelden begrooting voor 1914 neerlegging Op het bureel neergelegd. 2. Bureel van Weldaad rekening van 1909 en begrooting van 1911; neerleg ging. Op het bureel neergelegd. 3. Burgerlijke Godshuizen rekening van 1909 neerlegging Op het bureel neergelegd. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 4. Gemeentegoederen verkoop van grond. De stad heeft een aankoopsaanvrage ontvangen van eenen grond van 42 x 25 m. Er is sprake van den hoek, gevormd door de Statielaan en de Grachtstraat (straat, die de Statielaan aan den Pope- ringhesteenweg verbindt). De instel- prijs is 10 fr. den v. m. Goedgekeurd. 5. Stedelijke verordeningen inning der belasting op de paarden wijziging. De Raad keurt eene beraadslaging goed betrekkelijk eene wijziging aan de inning der belasting op de paarden. 6. Gezondheidsdienst vergunning voor het uithalen der aal. De heer Colaert. Wij hebben lan^ gezocht vooraleer een stelsel te vinden, dat aan onze noodwendigheden beant woordt. Vele steden eigenen zich ten haren bate dien dienst toe. Wij zullen den slechten weg niet inslaan en voor de eerste maal hebben wij ons tot eenen medeburger gewend, aan wien wij die gezondheidsdienst toestaan zullen. Al de onkosten zullen te zijnen laste zijn. Hij zal jaarlijks 50 franken aan de stad betalen. Het is het Cadart- stelsel dat aangenomen werd. De heer Voorzitter geeft lezing van de overeenkomst die tusschen de stad en den begunstigde te sluiten is. Wij merken er in op dat het uithalen der aal door de machien willekeurig en kosteloos is (voor minstens 1 kubiek- meter en eene dichtheid van 13°). Alle mindere dichtheid zal 0-20 fri.den hec toliter moeten betalen. Goedgekeurd. 7. Burgerlijke Godshuizen levering in natuur en boomenverkooping De heer Voorzitter geeft lezing van eene beraadslaging der Godshuizen de toelating vragende aan den Raad om over te gaan tot de verkooping van 't hakhout en de boomen voortkomende van verscheidene bosschen aan dat liefdadigheidsbestuur toebehoorende. Gunstige meening. 8. Weldadigheidsbureel grondver- wisseling. Een onderzoek van commodo en in- commodo is geopend nopens de ver wisseling van eenen grond, gelegen te Vlamertinghe en toebehoorende aan den heer Amand Woussen, tegen eenen grond van gelijke waardemeer ten zuiden gelegen. Gunstige meening. 9. Burgerwachtschietbaan plan nen bestek, enz. De heer Voorzitter. Zooals ik het in de laatste zitting aankondigde, komt het ministerie van binnenlandsche za ken voor 1/3 der gezamentlijke uitga ven tusschen. Wij denken te mogen rekenen op 1/6 van het ministerie van oorlog. Wij wachten enkel nog de ge schrevene bekrachtiging af. De heer Colaert "geeft lezing van ver scheidene brieven en herinnert aan zijne talrijke voetstappen. Men heelt veel beknibbeld, maar men heeft geene rekening gehouden van de veranderingen van ministers en ambtenaars, waaruit vertraging in de oplossing der besprokene ontwerpen voortspruit. De toelage van het ministerie van oorlog is gewoonlijk van 1/6, daar waar er eene bezetting is. Niets echter belet ons te beraadslagen. De bundel van die zaak is zeer dik. De belanghebbenden mogen van die stukken kennisnemen. De algeheele uitgave is van 125.500 fr., volgenderwijs opgesteld 1) Bouwing van de schietkamers, er in begrepen twee bureelen en eenen blok gemakken met waterplaatsen, fr. 10.800. 2) Bouwing van een portiershuis met wapenhuis en gemakken en werkhuis voor het maken der doelen, 6.500. 3) Bouwing van 4 schutsels voor merkers met toegangsgaanderij en ge- gravenenduiker, van 2 kogelschermen, 3 korven kogelschermen en 3 muren voor schietingsdoel met de draaipis- tool, van 3 over tenten, 3 onderaardsche gangen en 5 kogelschermen voor 't schieten met het krijgsgeweer, 39,000. 4) Bouwing en inrichting van 3 be weegbare schikkingen van doelen voor draaipistolen, van 12 schikkingen doel- houders voor 't schieten met het krijgsgeweer, van 12 banken voor schutsels van merkers, van lijfwach ters, met wapenzijwanden, voorschei ding van schietlijnen, van telefoonlij nen met toestellen en van 3 beweegba re hellingen voor 't schieten al liggen. 8.-100. 5) Making van de loopgraaf voor schietlijnen, efïenmaking van het plein, voor het schietgebouw gelegen, en plaatsing van afsluitingen in kunstbra men en doornenhagen aan de twee uiteinden der schietbaan, 17.200. 6) Aankoop der meubels, 2.175. 7) Grond door de schietbaan inge nomen, 25.150 v. rn.aanl.50fr. 37.725. 8) Toezichtskosten, 5 van het be loop der bouwingen, 4 000. Er zal een bijvoegsel zijn voor de onteigening van eenen grond tot de schietbaan toegang gevende en door- gangsrecht over de vaart. Wat men ook gezegd en herzegd hebbe altijd heb ik mij met de schiet baan beziggehouden. Zeer dikwijls zag ik de twee bevoegde ministers. Had het toevoegsel, dat ik in 1903 of 1904 aangeboden had, aangenomen geweest men zou van de schietbaan niet meer gesproken hebben. Er is nog enkel eene stemming uit te brengen in eenige dagen zullen wij de vaste tusschenkomst van het staatsbe stuur ontvangen. De schietbaan zal ook aan onze brandweer toelaten zich in 't schieten te oefenen. De heer D'Huvettsre verlangt de toe gangswegen te kennen. De heer Fraeys. Er is een weg dooi de Paddevijverstraat, die wij kasseien zullen. Van de Groote Markt tot aan de schietbaan zal het 15 minuten ver zijn. Vervolgens zullen wij een doorgangs- recht vragen. Een bak, 40 man kun nende bevatten, zal den dienst doen tusschen den rechteroever en den lin keroever. Men zal eenen grond hoeven te onteigenen op eene lengte van 20 tot 25 meters, om toegang tot den Stand te verleenen. De heer Colaert. De kwestie van toegang tot de schietbaan moet niet misbruikt worden en moet er geene strekking in zoeken om er de opbou wing van nog te vertragen. Wij zullen ons spoeden voor dat laatste punt en de zaak der schietbaan, die de openbare denkwijze in gisting brengt zal ter voldoening van eenieder opgelost worden. De heer Begerem. Ik stel, namens de Burgerwacht, een eerehandgeklap voor den Burgemeester voor. (Alge meen gelach.) De openbare zitting wordt om 6 ure 5 minuten geheven. Verklaring dei' Liberale Linkerzijden l)e liberale linkerzijde der Kamer, tijdens hare zitting van 15 December, heeft besloten den tekst der Verklaring- der Liberale Linkerzijde van Senaat en Kamer van 21 December 1900, evenals deze der Verklaring van 6 April 1906, te laten herdrukken. Het Bureel der Linkerzijde verzoekt ons deze documenten mede te deelen Verklaring der Liberale Linkerzijden van 21 December 1900. In aanmerking nemend dat het over eenstemt met den wensch van alle libe ralen des lands en gunstig aan de her samenstelling der eenheid van het libe ralism dat de Liberale Linkerzijden van Senaat en Kamer elkaar verstaan over een parlementair werkings- en oppositieprogramma om 't land van het klerikalism te verlossen, stelden de liberale senatorsen volksvertegenwoor digers hef volgend programme vast I. HERINRICHTING VAN HET ON DERWIJS. Het verplichtend onder wijs is eene politieke en sociale nood zakelijkheid, vooral met het oog op 's lands vooruitgang al de burgers moe ten kennissen verwerven, te bewaren en uit te breiden door het onderricht der volwassenen Het openbaar onder wijs moet worden bevrijd van allen invloed van godsdienst en uitsluitend afhangen van de burgerlijke overheid. II. HERINRICHTING DER NATIO NALE VERDEDIGING. Niemand mag zich door geld afkoopen van den bur gerplicht, mede te werken aan de nationale verdediging, in de maat van het noodige. De plaatsvervanging moet, zobals overal verdwijnen. III. KIESHERVORMING. De Libe rale Linkerzijden schatten dat de ver wezenlijking der politieke gelijkheid door de afschaffing van 't meervoudig stemrecht moet worden doorgedreven, evenals het grond begin der Evenredi ge Vertegenwoordiging tot alle gronden van het electoraat, in de grondwet en de kieswetten. Het meervoudig kiesrecht is eene bron van oneindig bedrog, onmogelijk te verijdelen, bedrog dat aan de kleri- kal en eene onwettelijke overheersching' verzekert. De nauwkeurigst mogelijke evenre dige vertegenwoordiging moet worden aanzien, vooral onder het regiem van het algemeen stemrecht, als een maat regel tot rechtvaardige inrichting van het kiesstelsel. De linkerzijden, de eendracht en de gezamenlijke actie nastrevend, alle denkwijzen eerbiedigend, willen in de toekomst de vrijheid van de leden voorbehouden die de meening dei- meerderheid niet deelen en zich bij het zuiver A. S. niet willen aansluiten. In geval van grondwetsherziening, zal tot herinrichting van den Senaat worden gestreefd om het gezag van deze vergadering te vergrooten en meer kracht aan de beraadslaging van deze hooge Kamer bij te zetten. IV. STRIJD TEGEN DE DOODE HAND. De aanzienlijke aangroei der roerende en onroerende rijkdommen der kloostergemeenten eischt ingrij pende maatregelen van wettelijken aard om de uitbreiding klerikale doode hand te keer te gaan. V. VERBETERING VAN HET LOT DER WERKERSKLAS. De stoffelijke en zedelijke heropbeuring der wer kersklas is altijd een der hoofddoelen van de liberale politiek geweest en heden meer dan ooit moet zij op den voorgrond staan. Men schrijft in hij den Uitgever, Dixfnudestraat, nr 53, !e Yper. t)e aankondigingen van gansch België en 'l buitenland evenals de Notarial?. en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1