Bericht aan onze Lezers. Stadsnieuws. Visietkaarten Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. M. Woeste heeft gesproken. Donderdag, 29" December 1910. 5 centiemen. Zevende jaar. \r 1 Hunne scholen. Dc groote slokop. liet ïierslfeest in de Liberale Wacht. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des tïonderdaffS, Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voor stad Een jaar, Fr. 8-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe.te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 e. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Denkt van heden af op uwe en wendt u ten bureele van dit blad, Qixmudesf raat, 53, waar gij aan de beste hoe danigheden en volgens uwe keus kunt gediend worden. Wij bewonderen den heer Woeste: 's morgens is hij schier eiken dag in het Paleis van Justitie, 's namiddags begeeft hij zich naar de Kamer, waar hij aan de besprekingen deel neemt of talrijke brieven schrijft 's avonds vindt hij nog dikwijls gelegenheid om politieke vergaderingen bij te wonen. Zelfs den Zondag kan de heer Woeste in vrede en rust niet door brengen. Zoo hield hij eene groote redevoering op het Ceciliafeest der Koninklijke Harmonie te Aalst. De heer Woeste is er opgetreden als orkestmeester der klerikale partij. Wij kennen de kunstwaarde niet der muzikale uitvoeringen van de Ko ninklijke Harmonie maar wij zijn overtuigd dat het klerikaal parlemen tair orkest in elk geval wat meer valsche noten zal spelen. Weet men hoe de heer Woeste over de verdeeldheid spreekt die verleden jaar zoo heftig in de klerikale gele deren heeft gewoed De heerWoeste verklaart dat het maar een ongeluk was De klerikale leider getuigt van zijne vrienden en volgelingen: «Thans heeft men begrepen dat er iets boven persoonlijke meeningen is. Bedoelt de heer Woeste daarmee de kiesbeloften, zal men vragen. Maar hij zal daarop niet antwoor den. Wat boven de persoonlijke meeningen verheven blijft, is natuur lijk de klerikale eendracht waarvan de heer Woeste de opperbaas blijft. Bij ongeluk was het dat eenige katholieke gekozenen den persoon lijken dienstplicht gestemd hebben. Zooiets zal thans niet meer gebeu ren. Willen de heer Verhaegen en zijnen vrienden nog wat tegenstrib belen, dan zal de wereldlijke Paus van alle Belgen, de heer Woeste, hun dergelijke praktijken wel aflee- ren. Feitelijk heeft de heer Woeste het bewind in handen, zoodat het land moet gehoorzamen aan een man, welke door zijn eigen vrienden ge duld maar stellig niet goedgekeurd wordt. Te Aalst heeft de heer Woeste bekend dat er in zijne partij veel moedeloozen zijn. «Dit vooral», verklaarde hij, moeten wij aanwak keren tot den strijd. Maar wij denken juist dat zooiets heel moeilijk zal worden, wanneer die moedeloozen slechts dè politiek mogen verdedigen en de bevelen uitvoeren van den heer Woeste. Wanneer een partij den berg af rolt, dan gebeurt het zelden dat zij eene volledige nederlaag kan ver mijden. En de heer Woeste bekent dat de krachten der klerikale partij ver minderd zijn. Wij hebben in de Kamer maar zes stemmen meerderheid ver klaarde hij Zondag te Aalst. 't Is te weinig, maar 't is genoeg. Inderdaad is het genoeg, wanneer al de katholieken gekozenen, die verbintenissen hebben aangegaan, hun woord niet houden, wanneer zij gehoorzamen als een kudde schapen aan den heer Woeste. Wij beweren zelfs dat op kiesge- bied de liberalen alle belang hebben bij de klerikale eendracht in het Parlement, onder de tuchtroede van den heer Woeste. Blijft deze laatste meester over den toestand, dan heeft de oppositie daardoor de zekerheid dat geen en kele demokratische hervorming van den heer Woeste verwezentlijkt wordt. De zegepraal van den heerWoeste is dan zeer kortstondig van duur, want niets zal het land beter over tuigen dat de oppositie het bewind moet bemachtigen om hervormingen door te drijven, die de meerderheid van de natie wil zien tot stand ko men. Natuurlijk heeft de heer Woeste eens te meer eene lans gebroken tegen de vrijzinnige dagbladen. Wie weet hoe deze oproep door talrijke dweepzuchtige kIerikalen zal nageleefd worden. Misschien hebben zij reeds een nieuwen veldtocht in gericht om eenige arme menschen te broodrooven, die een liberaal dag blad durven lezen. Maar die kleinziekige middelen hebben thans denzelfden uitslag niet meer. Wij zijn overtuigd dat zelfs de. heer Woeste die politiek van dwang en vervolgingen zou moeten afkeu ren. Reeds meer dan vijf en twintig jaren strijden de klerikalen om heel het openbaar onderwijs onder hunnen duim te krijgen. Zij willen het kloos- teronderwijs in alle scholen doen bin nendringen en er als meester heer- schen. Daartoe zijn alle middelen goed. Zij vervolgen den officiëelen onderwijzer en dwarsboomen vooruit strevende steden en kleinere gemeen ten, die het onderwijs voorstaan en verdedigen. Waarom Niet uit eerbied voorde onderwijsvrijheid niet uit achting voor de vrijheid van den familieva der niet omdat, volgens hen, hun onderricht beter zou zijn dan dat der onzijdige scholen, maar om door tus- schenkomst van de jeugd, die zij in dweeperij en broederhaat drillen, het meesterschap in België te behouden. Wij wisten dat al lang. Hun leider, Woeste zelf, heeft het vroeger in volle Kamer gezegd WTie het meesterschap heeft over de jeugd, heUt het meesterschap over 't land». Maar de menschen zijn vergeetach tig en de klerikalen rekenen daarop. Intusschen zetten zij hun verslaving- werk immer voort, terwijl hunne kopstukken in 't Parlement gedurig prediken over hunne liefde voor den werkmansstand en de opvoeding der volksjeugd, over hunnen eerbied voor de vrijheid en de redding van den bedreigden godsdienst. Intusschen komt bij hen van tijd tot tijd de aap uit de mouw en dan laten ze onbewimpeld verstaan wat hunne echte meening altijd geweest is, nog is en steeds zal zijn van de openbare scholen kweekerijen ma ken van klerikale kiezers, die zonder nadenken en alleen door bijgeloof en broederhaat gedreven, ter stembus trekken om voor hunne drillers te stemmen en zoo den hun ingeboe- zemden haat voor alle andersdenken den bot te vieren. Het is weeral Woeste die, op i December 11., in de Kamer de ware drijfveer van den schooloorlog ver klapt heeft, toen hij in antwoord op de redevoeringen van de heeren Hy mans en Vandervelde, zegde: Gij zegt dat gij de jeugd voor u hebt. Welke dwaling Jaarlijks komen uit onze scholen legioenen begeesterde jon- gelingen, die zich onder onze banieren scharen. Kan het beter gezegd worden dat de klerikalen met hun zoogezegd vrij onderwijs geen ander dan kiesbelang in 't oog hebben Zij kweeken in hunne scholen geene ware vaderlan ders, geene welopgevoede burgers, ma-ar enkel slaafsche onderdanen van hunne achteruitkruipende en geest- doodende politiek. De liberalen zij» dood Van kiezingen gesproken, het Nieuw- blad van 5 cme", schrijft dat ip de sena torial kiezing van Namen van over vier weken, de katholieke heer de Giëy gekozen werd met 3000 stemmen meerderheid. Niet liegen a. u. b. Ziehier de officieele cijfers 70,120 tegen 07,585 dus met 2535 st. meerderheid. Deze uitslag heeft den schijn een triomf te wezen voorde klerikalen.... Maar.... het potkaaspapiertje vergeet moedwillig te melden dat in de voor laatste senatoriale kiezing de katholie ken 8,406 stemmen zegepraalden, en dat ze dus sedert de voorlaatste kie zing 5^871 st VERLOREN hebben ten voordeele der antiklerikalen. Dat zijn moppen En zeggen dat DE LIBERALEN DOOD en BEGRA VEN ZIJN Van 1884 tot 1909 werden er door de klerikale regeering, voor kerken en pastorijen, niet minder dan «twin tig millioen, 404 duizend 272 frank toelagen verleend, uit de Staatskas, 't is te zeggen uit onzen zak. Twintig millioen, zonder te spre ken van de toelagen door de provin- tiën en gemeentebesturen, 't zij vrij willig of gedwongen verleend. Zonder te spreken van de honderd veertig millioen frank welke de gees telij kheid gedurende denzelfden tijd uit onzen zak.opgestreken heeft voor jaarwedden. Zonder te spreken van de ontelbare millioenen welke verleend werden voor de schatrijke kloosterscholen. De klerikale partij, ten voordeele van de politieke geestelijkheid die onze kassen plundert en op den hoop toe ons met broodroof bedreigt, wan neer wij niet dansen gelijk zij schui felt, heeft gedurende bedoeld tijdstip ver over de twee honderd millioen frank op den rug van neringdoenden, herbergiers, boeren en werklieden geplukt. Twee honderd millioen voor den kerkwinkel En dan durft een kleri kaal gazetje beweren dat het niet mogelijk zou wezen eene nieuwe Vlaamsche Universiteit op te richten, omdat het te veel zou kosten. Zondag namiddag had het Kerst feest plaats welk de Liberale Wacht jaarlijks zijne leden aanbiedt. Zelden zag men zulk eenen toeloop van volk de zaal der Oud-Pompiers was prop- pensvol. Om drie uren wierd het feest geo pend door de symphonie onder het beheer van M. Tasseel. Onmiddelijk daarna zag men het gordijn heffen en in het midden van het tooneel, Mej. Windeis, omgeven van eenen gan- schen troep knechtjes en meisjes. Mejuffe-r YVindels hief het Kerstlied aan, en de kinderen zonden in koor het refrein. Warm wierden zij allen door het publiek toegejuicht Men zag vervolgens talrijke meisjes en knechtjes op het tooneel verschijnen elk hunner wist iets voor te dragen, 't Zij een fabelke, een liedeke of een klucht. De lieve kleinen hebben een warmen bijval bekomen en sommigen onder hen hebben zelfs laten zien dat er stof in hen steekt van toekomende tooneelisten. De uitvoering van het strijdlied De Blauwe Vlag heeft opnieuw eenen ongehoorden bijval bekomen en het is onder een donderend gedreun dat het refrein door de zaal galmde groot en klein liet zich hooren en op alle wezens zag men dat de woorden van het lied recht naar het hart dron gen. Menigeen voelde wel een traan in de oogen opwellen, wanneer de schoone blauwe vlag hare plooien boven de kinderhoofdjes deed wap peren. Het is onder een razend hand geklap dat men tot tweemaal toe het lied moest hernemen. Het feest wierd gesloten door den Kerstboom Onmogeli j k den aanblik te beschrij ven van het tooneel, wanneer het gordijn opgaat. In het midden een schitterende boom, beladen met speeltuig en stra lende lichtjes en omringd door de damendie het feest ingericht hadden. Terwijl de symphonie de Braban- qonne aanheft, ziet men de talrijke BE TVEERCALI I l_IM_l Lu. .1 I I» li. - -| - - "rfv «kV M fïTt,'

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1