On demande de suite Lantaarnaansteker, Tir au Cercle fixe. Francs Arbalélriers. Lijst der Apothekers ill. C. LIBOTTi Fene wondermoeder. Mengelwerk. WERVICK. kinderen de handjes reeds gretig uit reiken naar de prachtige geschenken die hen wachten. 't Is alsdan dat een meisje zich bij de damenbeuaf en hun eenige welge paste woorden van dank toestuurt in naam van kinderen en ouders, en hun elk een bloemtuiltje aanbiedt. De kleinen beklommen vervolgens elk op hunne beurt het tooneel en kwamen terug, beladen met speel tuig en lekkernijen, de aangezichtjes stralend van genoegen. In een woord, kinderen en ouders hebben eenige gelukkige oogenblik- ken beleefd. Onze geluk wenschen aan de bestuur leden der Liberale Wacht die het feest ingericht hebben en onze op rechte gevoelens van dank aan de Dames die zich opgeofferd hebben om het welgelukken en an te verze keren. Tir du 26 Décembre. Treizes Gustave Gillis. Jacques Louis Mahieu. Vit li dienst zijnde van 's middags lol lü uren s'auuuL ZONDAG i JANUAKI, 1911 BOTERMARKT51. 1 PER bons tireurs de filets sur cadres, roues, garde boue de vélos. Travail assuré toute l'année. Pré- férence sera donnée a ceux connais- sant a fond l'émaillage. Adresser offres et prétentions au bureau du journal sous initiales B. D. In Transvaal, in het distrikt Kroon stad, leeft eene waardige weduwe, vrouw van Wijk, die zes maal gehuwd is geweest en 50 kinderen heeft. Zij werd geboren op 20 October 1832, en trouwde op 17 jarigen leeftijd met Petrus-Jacobus Lubbe. Na twee jaar verloor zij haren man en bleef als weduwe met een kind achter. Na tien maand huwde zij Nikolaas- Martinus Pretorius, een weduwnaar die reeds vier kinderen had. Nadat zij DE 97 LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Tiende Hoofdstuk. Eene verrassing. Hij wilde haar daar naar toe brengen, maar zij schudde haar hoofd en gaf door een teeken haren wensoh te kennen om naar het hotel te gaan Zij kou niet spreken het vriendelijke van zijnen blik en zijnen t'>on diende slechts om hare verwarring te ver- grooten en haar het vermogen te ontrooven om een woord uit te brengen, 17 maand met hem gehuwd was, stierf haar tweede man ook. Zij bleefnogmaals weduwe, dit maal met vijf kinderen. Na enkele maanden trad zij met Da- vid-Stephanus Piehterse naar het altaar j en als br u idschat bracht deze haar zeven kinderen mede. Elf jaar lang leefde vrouw van Wyck met hem, en schonk hem zeven kinderen. Dan overleed ook David-Stephanus. De weduwe bleef met 19 kinderen achter. Vijf jaar later huwde zij voor de vierde maal nog maals een weduwnaarDaniël-Lodewijk Gronje, die haar acht kinderen mede bracht. Met hem leefde zij elf jaar in het hu welijk en schonk haren man nog vier kinderen. Daniël-Lodewijk Gronjewerd dan na" vijf jaar vervangen door Hen drik Klopper. Het huwelijkduurde ook elf jaar, gezegend met tien kinderen tot de vijfde man stierf. Na twee jaren huwde zijne weduwe Koenraad-Hendrik van Wyk, een we duwnaar met vijf kinderen. Uit dien echt sproten vier kinderen. Na elf jaar weêral noodlottig cijfer stierf van Wyk, Vijftig kinderen noemen nu zijne weduweallenmoeder, terwijl270 klein kinderen haar grootmoeder noemen. De weduwe van Wyk is 78 jaar oud en nog zeer gezond. STERFGEVAL. Donderdag 2 2en December 1910 had de lijkdienst plaats van den heer dokter Daniel MAES, na eene kort stondige ziekte in jeugdigen ouder dom van het leven gerukt. Eene overgroote menigte woonde deze treurige plechtigheid bij. Onmogelijk zich een gedacht te vormen van de volksgezindheid van dokter Maes. Al de liberale maatschappijen had den het zich ten plichte gerekend er tegenwoordig te zijn. Noemen wij ook eene afvaardiging met kroon der ziekengilde der werk liedenpartij De Werkman waar van de aflijvige geneesheer was. Zeven kronen, gedragen door de pupillen der Turnersmaatschappij La Libre Wervicquoisewerden door de familie, de maatschappijen en de vrienden aangeboden. Deze van al de liberale maatschap pijen der stad, voor opschrift dra gende Vriendelijk aandenken der Liberale maatschappijen van VVer- vick werd vooral opgemerkt. Voor het sterfhuis, sprak doktoor D'hondt van Wervick, in 't fransch de volgende rede uit Rede van den heer doktoor D'hondt. Mijnheeren, Namens de broederlijkheid, die bo ven het verschil van gezindheden, bo ven de winzucht, de leden van het geneeskundig korps vereenigt, gelijk het bloed ondanks alles, de leden eener zelfde familie vereenigt, laat mij toe eene laatste hulde te brengen en vaarwel te zeggen aan den ambtsbroe der, die de dood zoo vroegtijdig en bijna schielijk heeft weggerukt. Doctoor Maes behoorde tot deze klas personen, die men kindereu hunner werken noemt, die mets er ven, maar door eigen krachten zich een weg weten te banen, die noch aan bescherming, noch aan kuiperij iets verschuldigd zijn, die vlug de maat schappelijke ladder bestijgen, die geene eer betrachten maar moeite hebben om ze te vermijden, die eerbied inboe zemen en achting verwerven door den enkelen glans hunner persoonlijke ga ven. Uit eene achtbare familie gesproten, deed hij schitterende studiën, werd met groote onderscheiding doktoor uitgeroepen en bekwam eene studie beurs in den wedstrijd der Hoogescho- len. Hij maakte er gebruik van om zich in de zenuwziekten te volmaken. Bij het terngkeeren zijner reis stelde hij een werk op de vallende ziekten voor, die de aandacht der Koninklijke Ge neeskundige Akademie op zich trok, en zijn opsteller eene vleiende beloo ning te beurt viel. Hij vestigde zich te Wervick, legde ten dienste zijner zieken veel behen digheid, veel opoffering en een onver- moeibaren iever aan den dag. Des noods oefende hij de kunst vöör de kunst en diende voigaarnen de noodlij denden de noodige zorgen toe vöör de de kunst en vöör het genot goed te doen. Hij maakte zich spoedig eene be nijdenswaardige plaats en verwierf talrijke en diepe sympathiën. Doch het leven van den landelijken doktoor is geene werkelooze bediening. Hier,zijn de natuurkrachten gevergd om de afstanden af te leggen, om de zieken te waken, daar het hart dat bewogen is bij het schouwspel van schrikkelijke doodstrijden, dat zucht onder het gewicht van onmogelijk te deelen verantwoordelijkhedeneiders, moet het verstand aanstonds zonder raad te kannen vragen, een vreeselijk problema oplossen, waarvan een menschenleven afhangt. Het is eene koortsige bedrijvigheid, eene levendige krachtverspilling bij dag en nacht - en dit is niet voldoen de men moet den vooruitgang vol gen. Doktoor Maes behoorde tot dezen niet, die, moede van den rassen voor uitgang der geneeskunde te volgen, zich bewusteloos op den kant van den weg stilhouden, zich door hun, ambtsbroeders laten achteruitstekel,6 zich omkeerende om te blijven ach te' uitzien, de verledene praktijken te 0nt houden en te roemen. Hij bood te gelijk het hoofd aan ai deze verplichtingen, aan al deze kracht oproepen, steunende op zijnen m0(,d' op zijne jongheid, zichzelven de 0m' zichtigheden weigerende, welke hiï zijne klanten oplegde. De ziekte verraste hem en velde hem plots neêr, net als de dood zich had willen wreken, net als de dood kort vuur had willen maken met dezen j0ri gen, doch gevaarlijken kampioen, diè zoo dikmaals hem de baan afsloot,' die hem zoo dikwerf deed terugdeinzen dank zijne kunst, dank zijne schran derheid, dank zijne waakzaamheid. I11 den beginne scheen de kwaal niet erg en de zieke bekreunde er zich maar weinig om, hield niet op zich ten dienste van anderen te stellen, de ver moeinissen trotsende, het guur weer uitdagende. De ziekte nam de gelegen, heid te baat, om zich uit te breiden loos het gestel te overrompelen en eenen onweerstaanbaren aanval op verscheidene plaatsen te gelijk te leveren. Op volgentlij k en met eenige uren tusschenpoos, hoorde men in stad' Mijnheer Maes is ziek I Mijnheer Maes sterftM. Maes is dood Dood aan het werk, dood op het slagveld: Zich voelende sterven, zegde hij ik ben verloren.... arme vrouw.... arme kleine kinderen.... Is moeder op de hoogte De toon zijner stem, do uitdrukking zijns bliks, zoowel als zijne woorden, gingen u rechtstreeks ter harte en ver raden de schoone hoedanigheden van den zoon, van den echtgenoot, van den vader. Het is met ontroering, dat ik een laatste maal deze overblijfselen groet, dat ik aan de familie mijne sympathie ke rouwklachten aanbied, in 't bijzon der aan de jonge weduwe, die bewon derenswaardig was van moed en sterk te, die hare tranen deed stroomen, ha re zedelijke folteringen verborg, om haar man in zijnen doodstrijd te onder steunen. Dat de hemel haar bijsta en haar in hare kinderen ontelbare en zoete ver troostingen bezorge. Vaarwel, mijn lieve ambstbroeder, Vaarwel De teraardbestelling te Dixmude, zijne geboortestad, in den familie kelder plaats hebbende, begaf stoet zich naar de statie, waar Paul Castelain, namens al de liberale maatschappijen der stad, aan onzen betreurden makker een laatste vaar wel toestuurde. OF BE De heer Philips want hij was het aag met tëederhei i en medelijden op haar neer. Arm kind zegde hij troostend en haar tegelijk onder den arm nemende gij hebt erg geschrikt. Ga hier op deze bank zitten. Hij stapte dus in stilte methaar voort, haar echter met de grootste zorg ondersteunende en dikwijls bekomen rd aanzien ie. Eindelijk al hare krachten inspannende om hare bedaardheid te bedwingen, gelukte haar dit eenigszins, zoodat hij het waagde wederom te spreken en haar vroeg Heb ik u doen schrikken Gij antwoorde zij, met eene zachte en eenigszins onvaste stem o neen, gij z jt wel zeer goed. Het spijt.mij dat gij ongesteld zijt. her vatte hijDie wagentjes zijn lastige dingen ik wenschte dat men er geheel niet meer mede liet rijden. Het wagentje zegde Geertrui ver strooid. O ja dat had ik vergeten. Gij zijt wat zenuwachtig, geloof ik. Kan dokter Jeremy u niet iets voorschrij ven De dokter Hij is zijnen wandelstok gaan zoeken, geloof ik De heer Philips zag dat zij verbijsterd was - traag van begrip was zij anders nooit, dit wist hij want in ne laatste dagen had hij haar door veelvuldigen omgang meer leerm kennen. Hij zag nu van alle ver Ier gesprek af, on zonder een woord meer te wisselen, gingen zij naar 't hotel. Even voor dat hij haar verliet, zegde hij echter op eenen toon van de diepste belangstelling, terwijl hij tot afscheid de hand drukte Kan ik iets voor u doen Kan ik u helpen Geertrui zag naar hem op. Uit zijnen bik kon zij duidelijk opmerken dat hij haar doorgrondde en wel begreep, dat zij zielsbedroefd, niet zenuwachtig was. Hare oogen dankten hem, terwijl hare tranen op nieuw vloeiden. Neen, neen bracht z:j haperend uit maar gij zijt zeer goed en daarmede snelde zij het huis binnen, terwijl hij eene poos op de plek bleef staan, waar zij hem het gela ten, naar de deur starende, waardoor zij verdwenen was, alsof hij haar nog zag en haar oplettend nakeek. Geertrui's eerste gedachte, toen zij zich weder alleen bevond, was, ho z.j het leed, dat haar drukte best voor al hare vrienden en inzonderheid voor Amelia z>u verbergen. Dat zij b!j dpze vriendin medelij den en troost zou vinden kon zij niet betwijfelen maar naarmate zij hare weldoenster lief had en eerbiedigde, huiverde zij ook met pijnlijke gevoeligheid, voor eene niededeeling, welke William Sullivan zou moeten verlagen in de schatting van iemand in wier achting zij verlangde dat hij dezelfde hooge plaats zou behouden, waartoe hare eigene loftuigingen hem hadden verheven Het meest, dat Amelia van William wist had zij van Geertrui gehoord, en met eene mengeling van teederheid voor hem en schaamte voor hare eigene zwakheid, schroomde deze laatste te bekennen, dat zij hem na zoovele jaren afwezigheid op de openbare wandelplaats van Saratoga had ontmoer, en hij daar onver chlllig was voor bij gegaan. Natuurlijk kwam ook de mogelijkheid bij haar op, dat hij werkelijk naar Busion was geweest, haar daar had gezocht., en verne mende waar zij was opzettelijk naar Sara toga was ge.10m m om haar te spreken en bij bedaard no denken scheen deze onder stelling niet te worden tegengesproken door de omstandigheden dat, hij baar bij eene toe vallige ontmoetingniet had herkend zij kon niet onbewust zijn van de groote verande ring dir haar gelaat en hare gestalte beiden haddeu ondergaan. Doch de straal van hoop die deze gedach'e haar gaf. werd spoedig verdonkerd door da herinnering dat zij den vorigen avond eenen hrief van jufvrouw Ellis (die thans huishoudster hij dokter Jere my was) had ontvangen, waarin deze zeker wel melding zou hebben gemaakt van zulk een gewichtig bezoek Er bestond nog eene mogelijkheid, dat dit bezoek na het schrij ven van den brief had plaats gehad en Wil lie pas zoo even was aangekomen, zoodat hij nog g°en tijd had gehad om hare tijde lijke verblijfplaats te ontdekken. Hoewel de omstandigheid dat hij op zijn gemak met Isabella Clinton wandelde, deze onderstel ling scheen tegen te spreken, hield Geertrm zich toch angstig aan deze hoop vast, en geloovende dat de dag niet zou voorbijgaan zonder dat hij aan het hotel naar haar kwam vragen, besloot zij al hare krachten in te spannen om hare gewone bedaardheid te bewaren, ten minste zoolang tot hare vrees in zekerheid zou zijn veranderd. Het was moeilijk v, or haar geene veran dering in haar voorkomen ie laten npmef' ken, en de waakzaamheid iLr liefderijke ei zorgvuldige Amelia le ontsnappen, di steeds ten diepste bewust van hare verar woordelijkheid voor hare jeugdige vriendi" en bevreesd dat zij door hare hliridhei' wij Is niet genoeg in staat zou zijn om08' meisje van zulk een vurig karakter tot I» schermster :e strekken, altijd zeer ojinceb zaam was op elke geiiioefisbewpp i*#* Geertrui liet blij kei. vooral op elkevm mindering van hare gewo e vrooij Lhoi' En Geertrnide's vn olijkheid, zelfs t°^j zij Zich met ver rouwende hoop ha'l g0^'1 peud, door de bemoedende gedacht0 Willie zich zij ne oude vriendin nog g0tr(l1 zou toptien, kon niet anders dan z^er vjj' mindeid worden door de bewustheid, zich nu aan baar opdrong, dat hij niet 1®" ger voor haar kon zijn wat hij vroeg01"1 *8 geweest; dat zij elkander niet op denze'M« escV de«" voet konden weder zien. waarop zij g0 den waren dat hij nu -.en man van reld was, met nieuwe betrekking, 0,1 zorgen, nieuwe belangen dat zij zic'h IA misleid en begoocheld had door het ge' te koesteren, dat in hun geval de wetten natuur zouden opgeschorst worden,en den trpfl' tijd geene macht zou hebben om en den omgang hunner wederkeerig0 genheid te veranderen en te wijzig«n (Wordt Voortge1^

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2