Lantaarnaansteker, On demande de suite Stadsnieuws. PRIJSKAARTING Vlnamscli Tooneel. üleniselwerk. puiilslelliüg. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Francs Arbalétriers. En zoo vernamen wij dat de Noord statie gedurende twee of drie jaar vol komen zal gesloten blijven om toe te laten haar 6 meters 50 centimeters hooger te leggen en al de treinen van Luik, Antwerpen, Gent, Dendermon- de, enz., te Schaarbeek zullen stoppen en de reizigers afzetten. Een mooi vooruitzicht, voorwaar. Het plan der regeering deugt niet, zegde M. de Smet nogde midden statie in de Putterij is een ontwerp totaal in strijd met de toekomst van Brussel, waar binnen 50 jaar de West statie de centrumspoorhalle zal zijn. Men moet in koelen bloede het ont werp bespreken en zoo mogelijk de werken doen stilleggen. Onnoodig te zeggen welken indruk deze verklaring van M. de Smet de Naeyer heeft gemaakt. Het is inderdaad beter laat dan nooit zijne zonden te biechten, zijn misslag te betreuren en eene dwaasheid te herstellen. Doch die dwaasheid heeft reeds eene uitgave gevergd van ruim 50 millioen frank en de uitvoering der werken zal nog minstens 50 millioen vergen. Het is dus daar een ministerieele grap die 't land komt te staan op 100 millioen Hippoliet VAN PEENE. LEVENSSCHETS. Den Is" Januari 11. was het de hon derdste verjaring van Hippoliet Van Peene's geboortedag. Hij werd inderdaad geboren te Kap- ryke, in het Meetjesland, op 1 Januari 1811. Zijn vader was geneesheer en ook Hippoliet werd bestemd om later de geneeskunde te bestudeerenVan kinds been af voelde Van Peene zich door het Tooneel aangetrokken en zijn vader, die bij gelegenheid ook al een rijmken aan elkaar dierf flansen, liet hem maar betijen. Men zegt dat, toen hij 10 jaar oud was, Hippolieteen marjonnettentheater te Lovendegem oprichtte, waarvan hij tegelijk dichter en bestuurder was. Als student was tooneel ook zijn grootste liefhebberij en hij stichtte te Gent den kring De Ware Vrienden, welke klucht spelen vertoonde en meest uit het Fransch vertolkte stukken liet opvoe ren. In 1837 werd hij tot geneesheer gepromoveerd en kwam voor korten tijd naar zijn geboortedorp. Hij vestigde zich dan voor goedje Gent om weldra zijn- oude liefhebberij, het Tooneel, te hervatten. Van Peene schreef meer dan zestig tooneelwerken, die thans nog herhaal delijk vertoond en herdrukt worden. DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Tiende Hoofdstuk. Eene verrassing. Hij vond krachtige medewerkers in zijne vrouw, Virginie Miry, eene be gaafde tooneelspeelster en in zijn schoonbroeder, Karei Miry, die de muziek componeerde voor al zijne stukken. Van Peene en Miry leverden samen ook De Vlaamsche Leeuw, die als het nationaal lied der Vlamingen mag aan zien worden. Menigmaal werd onze tooneelschrij- ver bekroond. Op 19 Februari 1864 overleed de vruchtbare kluchtspeldichter te Gent, in den ouderdom van 53 jaien. Van Peene leverde kluchtspelen, zangspelen, treurspelen, die hij ont leende aan de vaderlandsclie geschie denis en aan het dagelijksch leven. Doch het drama was voor hem het ge- wenschte arbeidsveld niet, daar deze meestal lijden aan overgevoeligheid, jacht op elfekt, getnis aan natuurlijk heid of gewrongenheid. Op dat gebied mag Baas Krimpe als zij n beste aanzien worden. Men wordt in Van Peene's werk dui delijk den Franschen invloed gewaar. Wij weten immers dat Van Peene vele Fransche stukken vertaalde of ver- vlaamschte en er zelfs vijf oorspronke lijk in het Fransch schreef. Zoo komt het dat zijn dramatische voortbrengse len niets dan bombast en onnatuurlijk heden zijn. Maar als kluchtspeldichter was Van Peene uiterst begaafd. Hij zelf noemde ze deels blijspelen, deels vaudevilles» Een eigenlijk blijspel schreef hij niet. Ook in dit vak, zoowel als in het drama tische, gaf hij den brui om karakters en natuurlijkheid als zijne intrigue en strekking maargoed zijn Zijn dialoog is levendig en boertig, ja, maar soms plat en vaak grof. Maar toch wsrden zij begeerd en worden thans nog menig maal met grooten bijval vertoond. Welke is nu de verdienste van Hip. Van Peene Stellig niet vaneen groote Vlaamsche tooneelschrijver te zijn onbetwistbaar ware hij de groote Vlaamsche vaude- villist geworden, zoo zijn stukken wat waarschijnlijker en zijn taal wat zuiver der waren geweest, en ook, hadde hij niet steeds met eene groote overhaas ting gewerkt. Maar wij lezen in Het Land der Vla mingen, (Neerlandianumrner, 8" jg.nrs 6 en 7) van de hand van Karel-M. J. Lybaert Van Peene en de leden van Broe dermin, de Gentsche tooneelmaat- schappij die Van Peene bestuurde, mo gen er op roemen, dat zij het Vlaamsch Tooneel verlost hebben van de stijve rederijkersgrootspraak en die hebben vervangen door een levendig, los en natuurlijk spel. En daarom dient Van Peene hulde gebrachtLeerde Conscience zijn volk lezen, Van Peene heeft voor 't volk dit ander groot boek, liet Tooneel openge legd beiden zijn doorliet volk begeei d en beide verdienen daarom onzendank Wel bezitten wij nog geen Vlaamsch Tooneel dat weerdig tegenover dit van andere nationaliteiten maggesteld wor den. Maar toch reeds wijzen wij opeene schaar tooneelschrijvers die beloven en van wie wij een krachtigen bloei van ons Tooneel mogen verwachten. De socialistische dagbladen hebben nogal gerucht gemaakt, omdat eenige liberale volksvertegenwoordigers, en waaronder de heer Nolf, geweigerd hebben het algemeen stemrecht te stemmen volgens het voorstel der so cialisten, door den heer Vandervelde, tijdens de bespreking van het Adres, uiteengedaan, 't is te zeggen het alge meen stemrecht aan 21 jaren eo zonder onderscheid van geslacht. Zij iiebben verraad geroepen De heer G. Lorand, volksvertegenwoordiger van Virion, heeft hun geantwoord in twee artikels die in Le Progrès ingelijfd werden en waarvan het tweede in het laatste num mer verscheen. Wij zullen ons bepalen met er bij te voegen dat, voor ons deel, wij enkel de liberale afgevaardigden heelemaal kun nen goedkeuren, die hunne stem wei gerden aan het voorstel Vandervelde, omdat wij, met de overgroote meerder heid der antiklerikalen, het kiesrecht der vrouwen verwerpen omdat wij het algemeen stemrecht maar aanne men aan 25 jaar en nog op voorwaarde dat het onafscheidelijk vereenigd zij met de volledige evenredige vertegenwoor diging omdat wij ten slotte ons aan gesloten hebben bij het dubbel stem recht van den huisvader aan 35 jaar, voorstel, dat niets heeft wat de gelijk heid tusschen rijken en armen krenkt en dat het voordeel gehad heeft de een heid onder de liberalen te doen ont staan. Wij verklaren daarenboven dat het de plicht is van onze volksvertegen woordigers hunne stemmingen overeen te brengen met het programma der partij en der vereenigingen, waarvan zij de gekozenen zijn 't is juist dat, wat de heer Nolf nu gedaan heeft. Hij is oetrouw gebleven aan het programma van zijne vereenigingen aan de houding die hij immer genomen heeft als hij uit spraak te doen had over het algemeen stemrecht volgens het voorstel der socialisten dat heeft niet belet dat hij i'ukozen en herkozen werd en niemand maakte er hem ooit de minste grief van, buiten de klerikalen in omzendbrieven 's avonds voor elke kiezing zoogezegd namens de socialistische partij ïond- gestrooid en die echte vervalschingen daarstelden Waarom op heden die aanvallen te gen den heer Nolf ende'andere liberale volksvertegenwoordigers, die in den zelfden zin als hij gestemd hebben Hebben de socialisten die in de Ka mer tegen de evenredige vertegen woordiging stemden andersgehandeld Neen, niet waar En -meent men mis schien dat de antiklerikalen der Vlaan deren met een goed oog aanzagen dat 3 socialisten tegen de toepassing der evenredige vertegenwoordiging in alle kiezingen stemden en dat 20 socialisten zich onthielden in diezelfde stemming Hebben wij verraad geroepen Wij hebben beter werk te doen dan twist te zoeken met volksvertegenwoor digers der oppositiepartijen. Wij laten dat werk voor de klerikalen. Wij zijn overigens niet gerechtigd de wet aan de socialistische volksvertegenwoor digers voor te schrijvenwij willen ook deze niet ondergaan, die men ons zou willen opdringen. Wij hebben altijd onze algeheele onafhankelijkheid gehad en wij zullen ze ook behouden. STAD YPER. Op Zondag 15 Januari 1911 luisterlijke in de herberg GGÜR SAINTE BARBE bewoond door de Weduive ACHILLE BLOOTACKEB. 25 Fr. - PRIJZEN - Fr. 25 Tir du 2 Janvier 1911. Aux Oiseaux lor oiseau Yannieuwenhuize C. 2me oiseau Vandevyver A. OF DB De oriistandighedeu zelfs, dat zij hem het eerst in gezelschap met Isabella Clinton had ontmoet, had iels dat strekken moest om haar die over uiging op te dringen. Isabella, zoo geheel wereidgezirid, en met welke zij zoo weinig overeenstemming in gevoel en denkwijze had Zij was. wel is waar, de dochter van Wil ie's vioeger elelmoedigen patroon, thans de oudste deelgenoot in het kantoor waartoe hij 'behoorde en het was niet alleen waarschijnlijk dat hij kennis tuet haar zou maken, maar zij had ook ontwij felbaar aanspraak op alle beleefdheden, die hij h aar kon hewi|zen; maar toch kon Geer trui niet nalaten een grooter gevoel van ver vreemding en angstige bek mmering te ont waren, bij de herinnering dat hij nu zoo gemeenzaam omgang met iemand, die baar steeds met onbeleefde minachting had behan deld. Zij kon echter niet twij felen of het eenige Wat haar te doen stond was al hare z-df'be- heersching op ie roepen, z-dfs hare trotsch- heid te hulp te nemen, en te trachten om zich, wat e" ook gebeuren mocht, met ge- lijkiuoedige kalmte te gedragen Zelfs de vrees dat een paar scherpe, uitvorschende oogen haar geheim reeds in zooverre had den doorzien, dat zij tot de ontdekking wa ren gekomen, dat zij zich om eene of andere reden ongelukkige moest gevoelen, sterkte om haar des te meer op hare hoede te doen zijn en zij dwong zich derhalve om de kamer, waar Amelia haar verwachte, bin nen te gaan, haar opgeruimd goeden mor- gend te wenschen en haar volgens gewoonte te helpen om de laatste hand aan haar toilet te leggen. Haar gezicht droeg nog sporen van pas geweende tranen, maar dit kon Amelia niet zien, eu toen het tijd was ge worden om te ontbijten, waren zij geheel uitgewischt. Thans verwachtten haar wederom nieuwe beproevingen, want dokter Jeremy was haar, nadat hij zijn vermisten wandelstok had terug gekregen, volgens zijne helotte gaan opzoeken, en haar riiet op de afge- sprokene plaats of elders in het park gevon den hebbende, deed hij nu eene menigto vragen naar den weg, dien zij genomen had en hare reden om hem zoo te leur te stellen. Thans eerst herinnerde zij zich de belofte des dokters om te zoeken en de afspraak dat zij het pad, waarop zij toen waren zou vol gen maar dewijl zij, eer die vragen haar gedaan werden, den ouden heer geheel ver geten had, was zij niet op e«n antwoord voorbereid en bloosde zij van verlegenheid. De waarheid was datGeerirui, toen zij den heer Philips juist in die richting, welke zij had moeien nemen, hoorde aankom-n, in haar verlangen om iedereen Ie ontwijkpn. een g-heel ander pad had ingeslagen, eii nadat hij bij haar was gekomen, recht streeks naar het hotel was teruggegaan, wa .rdoor zij d-n naar h-.ar zoekfoden dok ter geheel was ontweken. bons tireurs de filets sur cadres, roues, garde boue de vélos. Travail assuré toute l'année. Pré- férence sera donnée a ceux connais- santa fond l'émaillage. Adresser offres et pretentions au bureau du journal sous initiales B. D. Doch eer zij eene verontschuldiging kon bedenken kwam Netta Gryseworth blijk baar vol pret en lachlust, aanloopen, en over Geertruide's schouder leunende, zegde zij fluisterend, maar hard genoeg om door geheel den kleinen kring gehoord te wor den, die door des dokters eiseh om eene opheld ring onderweg naar de ontbijttafel was opgehouden Maar lieve Geertrui, zulk een aandoenlijk afscheid moest niet op haar wezen ik beu verbaasd dat gij het vlak voor de deur laat geschieden. Dit gezegde was niet geschikt om Geer truide's verlegenheid te verminderen, die nog gr--oter werd toen de dokter Netta, die terston l weder wilde wegloopen, bij den arm vasthield, en met aandrang vroeg wat zij meende, waarbij hij verklaarde dat hij Geertrui reeds verdacht hield en- nu vol strekt wilde weten met wieri zii gewandeld had. O, met een lang, knap jong heer, die haar, toen zij was heen gegaan, zoo lang stond na te kijken, tot ik begon te vreezen dat het wreede schepsel hem in steen had veranderd Wat hadt ge den armen maD gedaan, Geertrui Niets, antwoordde Geertrui. Hij had mij behoed om door het spoorwagentje overreden te worden en was naderhand met mij naar huis gewandeld. G er trui zegde dit op eetien ernst igen toon. Op eiken anderen 'ijd had zij met Netta kunnen lachen en schertsen maar nu was haai hart, te zeer beklemd De dokter be merkte echter hare toenemende aandoenin gen niet en dreef de zaak nog verder. Waarlijk romanesk Dreigend gevaar' Onverwachte redding Wandeling tête a tête, waarbij men zorgvulsig den ouden BEESTENMARKT, dokter vermijdt, .lie maar hinderlijk zou zijn gewtest. Ik begrijp het wel. De arme Geertrui, boog blozenden en doo- delijk verlegen, beproefde eenige opheldering te geven en bracht er met eene haperende stem en stamelend uit, dat zij er niet op ge let, niet aan gedacht had. Helena Geyseworth zag haar uit vorschenn aan. - Amelia's trekken drukten bekom mering uit en Netta, ha;.' begaan met hare verlegenheid, haif daarover lachende, trok Laar naar de ontb j tzaal mede en zegde: Trek het u maar niet aan, Geertrui het is toch zoo erg niet. Geertrui wilde zich houden alsof zij out beet, maar kon haar gebrek aan eetiust niet verbergen en was blijde toen Amelia haar korten maaltijd had gebruikt en zij nutbaar naar hare kamer kon gaan. Daar verhaalde zij hare vriendin omstandig welk ongeluk haar bijna overgekomen was en hoe de heer Philips haar had gert-.d, en daarna liet hare naar het scheen gerustgeste'de tm-hoordstei' zich door tiaar voorlezen uit een ho k-, het welk die heer haar ha-I geleend, die lot nog toe altijd door toevallige omstandigheden verhinderd was met Amelia kennis te maken. Degeheele morgerrd verliepen men hoorde riiels van Willie Telkens wanneer een be diende laags den garg kwam, was Geertrui in gespannen verwachting; en als er aan de deur werd geklopt, hetgeen verscheidene malen gebeurde, beefde zij zoodanig, da' zij nauwelijks de kruk km omdraaien Zij: Werd echter niet naar despr ekkainer geroe pen, en tegen den middag had de koortsige onrust, door de afwisselende verwachtingen- te'eurstelling veroorzaak, een gloeiend rood op hare wangen geroepen en haar (hetgeen- bij haar iets zeer zeldzaams was) eene zwa re hoofdpijn doen krijgen. W V

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2