Lantaarnaansteker, Mengelwerk. 99 LOTGEVALLEN EENER WEES Het Belang der Gemeenlekiezingen. A ieuwe Postzegels Ter eere van den lieer Delannoy, Vlaamsch Tooueel. i° Een Slachtoffer der Verleiding, 2° Daar is Mijnheer, Eert Vader en Moeder, 60.9 per honderd onderwijzers en 50.3 per honderd onderwijzeressen komende uit de katholieke normaal scholen. De onderwijzers en onderwijzeres sen gevormd in de klerikale scholen worden door iedereen veel minder be kwaam geacht, dan die der ofïïcieele scholen. In de klerikale normaalscho len ondergaan de leerlingen niet alleen de misvorming van den geest, maar ook die van het hart. De klerikalen zijn de onverbiddelijke tegenstrevers van het openbaar, onzij dig en wereldlijk onderwijs, gehuldigd door de Grondwet. Voor wat betreft het lager onderwijs, ziehier hun bilan Afgeschafte lagere scholen 2,243 Afgedankte onderwijzers 1,500 Aantal Belgische gemeenten waar geene enkele gemeente school meer bestaat. 275 Aantal kinderen, die naar schooi zouden moeten gaan en die niet het minste ernstig on derwijs genieten (op 1 millioen) 290,000 In 1885 waren er in de gemeente scholen 7,900 wereldlijke en 41 geeste lijke onderwijzers. In .1907 zijn er 10,830 wereldlijke en 395 geestelijke onderwijzers. Maar in 1885 waren er in de aange nomen lagere scholen 1,358 wereldlij ke en 1,385 geestelijke onderwijzers. In 1907 zijn er 2,315 wereldlijke, waarvan het vierde deel niet gediplo meerd is (bekentenis afgelegd door M. Schollaert in de zitting van 23 Maart 1910, in de Kamer van Volksvertegen woordigers), en waarvan een groot gedeelte vreemdelingen zijn. Deze laat- sten moeten zonder twijfel in hunne scholen goede vaderlanders vormen. Zoo de onderwijzer, zoo de leerling. Wat de scholen voor volwassenen betreft Er waren in 1881, 1,889 ge meentescholen voor volwassenen (voor jongens). In 1901, dus 20 jaar later, zijn er maar 1,599 meer, 't is te zeggen 300 minder maar er zijn 483 vrije, aange nomen of gesubsidieerde scholen. Er waren in 1881, 510 gemeentescho len voor volwassenen (voor meisjes) in 1901, 281, dus 200 minder maar er zijn 662 vrije, aangenomen en gesubsi dieerde, dus twee maal meer dan ge meentescholen. Het zelfde feit doet zich voor, voor wat de bewaarscholen aangaat. Maar 't is op het domein van het on derwijs voor meisjes dat de vooruit gang van het vrij onderwijs zich het scherpst afteekent. Daar is de werk kracht der klerikalen onvergelijkbaar geweesthet komt er immers op aan de echtgenoote, de moeder te winnen, en aldus in den familiekring te regee- ren. De kloosters zullen weldra het mono- polium bezitten van het lager onder- DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Tiende Hoofdstuk. Eene verrassing1. Wel bewust echterhoe verkeert haar ge drag zou worden uitgelegd, als zij dien dag, om welke reden het ook wezen mocht, van het diner wegbleef, dwong zij zich tot de inspanning om zich even zorgvuldig als an ders te kleeden en toen zi] door de zaal naar hare plaats ging, was het niöt vreem 1, dat, hoewel zij moeite had om haar hoofd op te houden, de gloeiende blos, die op hare wangen prijkte en het schitteren harerdon- kere oogen de aandacht trokken van nog an deren behalve de i heer Philips, die, op eeni- gen afstand van haar gezeten, haar oplet tend in 't oog hield gedurende den korten tijd, dien hij aan tafel bleef. Toen Geertrui na den maaltijd naar hare kamer ging. hetgeen zij deed zoodra zij Amelia in het salon op haar gemak naast mevrouw Gryseworth had zien zitten, vond zij daar een keurigen ruiker van Je fraaiste bloemen, dien het kamermeisje haar verze kerde dat haar uitdrukkelijk voor haar was gegeven Zij kon zich wel verbeelden van wien die bloemen kwamen, vermoedde ter stond dat het vriendelijkste mededoogen den wijs voor meisjes. In 1901 zijn er 182,874 leerlingen in de gemeen tescho- len voor meisjes er zijn er 212,177 in de aangenomen en gesubsidieerde scholen. In de Vlaanderen is de over- heersching bijna volledig. In West- Vlaanderen telden in 1881, de gemeen tescholen voor meisjes 6,906 jeerlin- gen. In 1901 zijn er maar 5,447 meer. Maar er zijner 38,653 inde aangenomen en gesubsidieerde meisjesscholen. Hetgeen de klerikalen willen is liet volgende de vernietiging van het openbaar onderwijs, dat niet onderge schikt is van het confessionneel onder wijs. De OndcriiaiHlclingcii voor liet Ivartcl te («cfit. Het kartel tusschen liberalen en so cialisten zal te Gent niet tot stand ko men het nieuws wordt bevestigd en de onderhandelingen zijn afgebroken. Moeten de voorstanders van het Kartel alle hoop op eene verstandhou- eing opgeven Die vraag kan nog niet beantwoord worden. Wij denken dat het nog niet past den toestand te bespreken, alsof het niet meer mogelijk was de onderhandelin gen te hernemen. Om het vraagstuk te behandelen stel len wij ons op een algemeen politiek standpunt. Een der redenen, die het sluiten van een kartel ta Gent zouden onmogelijk gemaakt hebben, is de eisch der socia listen dat ook de katholieke partij in het colege zou vertegenwoordigd zijn. Die eisch werd hij werkelijk zoo gesteld komt in botsing met de alge- meene beteekenis van het kartel. Waarom zijn liberalen en socialisten tot de gedachten gekomen dat er ook voor de gemeentekiezingen eene ver standhouding moest gesloten worden Om protest aan te teekenen tegen de politiek der klerikale regeering, die zelfs weigert de eenmaking van het kiesstelsel aan te nemen, terwijl daar voor in het land en in de Kamer eene meerderheid bestaat. Het kartel op het gebied der ge meentekiezingen kan vooral door deze beweegreden gewettigd worden. De Evenredige Vertegenwoordiging, zooals zij door de wet op de gemeente kiezingen toegepast wordt, geeft aan de klerikalen het middel om in de stad huizen van Antwerpen, Gent, Brussel, enz. te zetelen, terwijl in de dorpen de oppositiepartijen uit het gemeente huis gehouden worden. Moeten liberalen of socialisten in die omstandigheden klerikale schepe nen helpen kiezen gever van dit aangename geschenk moest hebben aangespoord, en gevoelde dat, indien zij iemands medelijden moest aannemen, de heer Philips diegene was, van wien zij dit beter kon verdragen dan bijna van ie mand anders. In weerwil van Netta's schertsende ge zegden, kon zij voor geen oogenblik denken dat andere beweegredenen dan goedheid en medelijden tot het zenden dier fraaie bloe men hadden genoopt. De houding van den heer Philips tegenover baar was veeleer die van een minnaar, en hoewel zij hem als een vertrouwenswaardig vriend begon te beschouwen, was dit de eenige be trekking, waaraan zij ooit had gedacht, of welke zij geloofde dat hij verlangde Zij zette de bloemen in water, keerde naar het salon terug, en dwong zich om over on verschillige onderwerpen te praten, tot zij gelukkig ontslagen werd door het scheiden van het gezelschap, waarvan sommigen gingen wandelen, anderen rijden en de overigen een slaapje doen. Onder de laatste behoorden Geertrui, die bij Amelia hare hoofdpijn als eene verontschuldiging aan voerde om op dezen voor haar ongewonen tijd rust, te zoeken Doch zij kon niet slapen, en met slepende traagheid verliep de Eindelijk werd het avond, en nu ontving Geertrui eene dringende uitnoediging om met dokter Gryseworth zijne dochters en Petrancourt's aan een concert te gaan dat in het United States Hotel zou worden ge geven. Zij wees dit echter van de hand°en bleef bij hare weigering, in spijt van alle pogingen >m haar van besluit te doen veran deren. Zij gevoelde dat het haar onmogelijk zou zijn nogmaals zulk eene ontmoeting als die van des morgends door te staan, ponder zich te verraden en nu de geheelè Dat men ons een en^ele ler- noeme, waar een kathoüeke meer-de beid het ambt van schepene aan liberaal of aan een socialist aa n den heeft. Zooiets was nergens het geval. Waarom zou men dan te Antwei'pcn, te Brussel ofte Gent een kartel slu ten tusschen liberalen en sociaUsten, waarvan een der voorwaaiden als o zou luiden Zoolang kienkale ge meenteraadsleden in den raad zeteie moeten wij hun ook een ot twee amb ten van schepene verzekeren Is het nu mogelijk dat de G^che socialisten een dergelijke vooiwaaide gesteld hebben Wij wenschen nadere inlichtingen en volledige uitleggingen te bekomen om de onderhandelingen, gevoerd ov e het kartel te Gent, zonder overhaasting en grondig te kunnen beoordeelen. De gemeentekiezingen van 1911 moesten aan de klerikale regeering he bewijs leveren dat zij bij de ppenbare meening in ongenade gevallen is. De uitslag van die kiezingen zou dan als een voorbode zijn der ontbinding van de Kamers- en van de groote ne derlaag, die de regeering zal te gemoet gaan. Wij zeggen en wij herhalen de nieuwe regeering moet en zal demo- kratisch werk verrichten. Moet men de moeilijkheden niet hel pen oplossen, welke deze regeering zouden onmogelijk maken De gemeentekiezingen hebben meer dan ooit op algemeen politiek gebied een onbetwistbaar belang. Zij, die het thans miskennen, zullen wel tot inkeer komen. S® 1® 3® a® t® a® Eerlang zullen nieuwe postzegels met de beeltenis van Koning Albert in om loop gebracht worden. Te dezer gelegenheid wordt nogmaals de vraag gesteld of eindelijk het berucht hielken «Niet bestellen op Zondag» zal verdwijnen. In 't ministerie is men er groote partij ganger van, doch men durft geen besluit nemen uit vrees de eigenliefde van oud- minister Van den Peereboom, uitvinder dezer merkwaardigheid, te verfrom melen. Gezien de dienstregeling, op Zondag, in de post, heeft dit handje geen reden van bestaan, wantin stede van het werk te vergemakkelijken, bemoeilijkt het zulks, daar de schifting tusschen be stellen en niet bestellen veel zorg vergt, een brievenbesteller die een brief met hielken aan den zegel op Zondag- afgevend, zeer streng gestraft worden de. Op den buiten, vooral, waar de brie- vendrager 's Zondags zijne groote ron- dag verloopen was, en Wilie geene poging had aangewend om haar te spreken, wilde zij om alles in de wereld zich niet in zijnen weg plaatsen en gevaar loopen van in eene volle concertzaal door hem ontdekt en her kend te worden Neen, zij wilde wachten, zij zou hem spoedig genoeg zien, en in de tegenwoordige omstandigheden zou zij niet weten hoe hem aan te spreken zij wilde haar incognito nog een weinig langer bewaren. Hare bekenden gingen dus zonder haar benevens vele anderen uit het hotelen het salon, aldus half verlatende, was zeer stil -- eene groote verlichting voor Geertruid's kloppend hoofd en onrustig gemoed. Laat in den avond was een bejaard heer een geestelijke, bij Amelia binnen gebracht, met wien deze nu nog sprak, mevr. Grys- worth en dokter Jeremy zat te knikken en Geertrui, denkende dat zij niet gemist zou worden, sloop de kamer uit om eene poos geheel alleen in den maneschijn te gaan- zitten, toen zij in het voorhuis den heer Phil- hps ontmoette. ^oe j^mt ë'j hier geheel alleen zegde hij. Waarom zijt ge niet naar het concert gegaan Ik heb hoofdpijn. bat zag ik wel onder het diner. Is het met beter geworden Neendat kan ik niet vinden Kom met mij een poosje over het plein wandelen dat zal u goed doen. Zij ging en hij praatte zeer onderhou den, verhaalde haar een aantal aardige anec- doten waardoor het hem gelukte haar e doen glimlachen, ja zelfs te doen lachen en scheen zeer in zijn schik dat hij dit .e' daan had. Hij vertelde van velerlei beta" de doet, zijn de Zondagshielkens ook een oorzaak van tijdverlies, daar de inan soms voor een enkelen brief an derdaags een grooten omweg moej doen. uittredend voorzitter der Kamer van Koophandel van Brussel, werd Zatei Minister Renkin, gouverneur Beco de burgemeesters der voorstede- - schepenen van Brussel, de groot delaars van de hoofdstad, de leden I-Iandelskamer en vertegenwoordigers Aar vi-p.p.mdft Kamers van Koonhm der vreemde Kamers van Koophandel waren aanwezig. Redevoeringen werden uitgesproken door M. Van Elewyck, namens de Han delskamer en door schepen Grimard namens de stad. M. Delannoy ant woordde ontroerd. Aan den held van den dag werden zijn portret en een kunstwerk door de betoogers aangeboden De alomgevierde Vlaamsche Ster geeft hare vierde vertooning van het wintergetij op ZONDAG, 5 FEBRUARI eerstkomende, om 6 ure 's avonds. Zullen vertolkt worden drama in 4 bedrijven, een schoon stuk, vol roerende tooneelen en stichtende tafereelen, krioelende van de leerrijk ste wenken en zedelessen, eene parel in zijne soort, en blijspel met zang in een bedrijf, een heel lief en aardig brokje dat veel en hartelijk zal doen lachen en dat daarbij eene puik greep is uit ons dienstboden leven. Op het aandringen van velen heeft onze wakkere Ster besloten eene bui tengewone vertooning te geven, met opschorsing van het abonnement, op MAANDAG 6 FEBRUARI 1911, om 8 ure 's avonds. De beide stukken drama in 3 bedrijven, en Grietje, zangtooneelspel in twee bedrijven, die op 18 December laatst zulk een nooit beleefden bijval hadden en heel de tai- looze, opeengeperste menigte toe- chelijke dingen, die hij te Saratoga als stil zwijgend opmerker had gezien en ge hoord, en besloot met de vraag of zij dat woelige leven niet ij del en valsch vond. D^ze vraag verraste Geertrui, en zij vroeg wat hij daarmede meende. Vindt gij er niet iets zeer belachelijks in. dat zoovele duizende menschen hief heen komen om vermaak te hebben? Dat weet ik niet, antwoorde zij. Het is mij nog nooit zoo voorgekomen lk vind het iets zeer goeds voor hen die werkelijk vermaak vinden. En hoevelen doen dat. De meesten, naar ik meen. Wel neen. dat doen zij niet. Meerdaa de helft gaan diep ellendig en b'jna al ds andere ontevreden weder heen he"k' gij zoo Ik dacht daarentegen dat degrooiS' ste bekoorlijkheid der plaats juist daarin gelegen was, dat men zoovele vergenoeg8 gezichten zag bij na allen zagen er, naar het mij voorkwam, vergenoegd uit. O. dat is alles maar schn j n en als g'l en op let, zijn zij die den eenen dag yerf>® noeg schijnen des anderen dag ellendig ge noeg. Gisteren behoorde uw gezichtje on,e de vergenoegden, maar van daag niet naer11-! arm kind toen opmerkende dat dit gezegde de banji °P 'ijnen arm rustte deed beven, 'e W1J1 de oogen, die aandachtig naar de«J^ opzagen, plotseling werden neerges en zich onder de oogleden versoho volgde hij. Even wel ik vertrouw dat tsF holen, ver-| dig weder even helder zal zijn als 0("!'i 'v aar men moest u niet hier gebracht ben. (eH 'Wordt Voortgti^ OF DE 1 hütrino'inof-bankfit. orohr>nH„.. LICllit-1 W VVCll CU ClU-li. TT

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2