Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Werkrechtersraden. Donderdag, 9n Februari 1911. 5 centiemen. Zevende jaar. IYr 13, Klerikalen en Socialisten Minister Liebaerl eu de iiikotiirechlen. DE KAMER. Eendracht maakt Macht. ij et'Schijnende rft'S ?&OÈlt§t'rtift{JS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Uiximideslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechierlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden AANKONDIGINGEN 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Aankondigingen De klerikalen hebben den duivel gezien aan de socialisten. Dat heb ben zij ten minste al duizenden kee- ren te verstaan gegeven door hunne hevige uitvallen in hunne gazetten, in hunne politieke en geestelijke re devoeringen en op de preekstoelen. Zij hebben ons, liberalen, uitgeschol den voor al wat leelijk was omdat wij met de socialisten kartels aan gingen. Zij hebben ons zelfs voor socialisten uitgekreten, gezegd dat wij in de armen van Marianne geval len waren en dat wij de roode vlag zullen volgen of niet meer bestaan. Als wij al dat geschrijf lazen, die redevoeringen en preeken hoorden, dachten wij Daar zit iets achter. Als de vos de passie preekt, boer- kens wacht uw ganzen. En wij hadden het goed voor. In weerwil van al hun gedonder, schijnt het dat de klerikalen wel goede vrienden hebben aan de socialisten en dat zij met Marianne geheime samenkom sten gehad hebben, waarin zij aan dat volgens hun zeggen zoo hatelijk schepsel in 't geheim hunne ziel verkochten, dat schepsel betoo- verd en om hare gunsten gesmeekt hebben. Dat moeten wij tea minste opma ken uit hetgeen onlangs te Gent ge beurd is. Daar waren tusschen liberalen en socialisten onderhandelingen aange knoopt geweest voor het vormen van een kartel om met hen gezamentlijk in de gemeentekiezingen tegen de klerikalen op te komen. Natuurlijk was het te verwachten dat de socialisten, die nu gedurende lange maanden reeds, in het Gentsch huishouden met de klerikalen den hutsepot gereed maken, hunne voor waarden aan de liberalen zouden stellen. Onze politieke vrienden van Gent waren goeie jongens en zeiden tot zichzelven Willen wij tot een goeden uitslag komen en geene kle rikale mandatarissen in de gemeen teraden der groote steden meer hou den, dan moeten wij wat kunnen toegeven in zooverre dit overeenkomt met de waardigheid onzer partij. En de socialisten kwamen met hunne voorwaarden af. 1Zij eischten de uitsluiting der afgescheurde socialisten. De libera len namen dat aan. 2. Zij wilden de toepassing van het kartel voor de provinciale en wetge vende kiezingen, wat voor gevolg zou gehad hebben verscheidene hun ner kandidaten eenen zetel te be zorgen in den gouwraad en een zetel meer te bekomen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Hier ook gaven de liberalen toe. 3. Zij weigerden zich met de libe ralen te verstaan op een gemeen schappelijk programma, zelfs op eene gemeenschappelijke handeling. Onze vrienden vonden daarin geene reden tot afbreuk. 4. Zij eischten dat de schoolsoep zou blijven uitgedeeld worden aan al de kinderen, zelfs aan deze die geen enkel onderwijsgesticht bijwonen. Ook daarmee waren de liberalen te vreden. 5. Voor de bijgevoegde gemeente- kiezing eischten zij eenen zetel van gemeenteraadsheer-patroon maar weigerden aan de liberalen eenen zetel van werkman-raadsheer. Onze partijgenooten stapten daar over heen. Maar thans kwam de kat op de koord. De mannen van Vooruit, die aan de klerikalen van Gent te dan ken hebben dat ze een zilveren frak dragen, konden het toch niet over hun hart krijgen zoo maar eensklaps brutaal hun huidige gezworen kama raden los te laten. De dankbaarheid der maag vergt hare rechten. En ze stelden als kroon op hunne aanmatiging nog deze voorwaarde 6. Gij, liberalen, zult de verbintenis aangaan, de klerikalen niet buiten het schepenkollegte te kegelen, of we laten u stikken. Onze vrienden van Gent hebben hierop Anseele en zijn kolega's den rug gekeerd en heel het land zal hun gelijk geven. En ziedaar hoe de klerikalen, de socialisten, die zij gedurig voor God loochenaars, omwentelaars en anti- kristen uitgeven, zooverre op het sleeptouw gekregen hebben dat zij te Gent hunne boezemvrienden en beschermers worden. Zeg nu nog dat onze tegenstrevers niet met de socialisten heulen en geene geheime verbonden met hen sluiten. De paterkens hebben Marianneke ontmoet. Ze vonden het bij Marianneke goed. Ze zijn.met Marianneke meegegaan En gingen te Gent met haar 't huishouden Marianneke was geen heksken meer. [aan. Ze bogen zich voor Marianneke neer. De paterkens houden haar steeds te vriend: Ze worden door haar toch zoo goed gediend. Eizei Uilenspiegel Voor het smeer Likt de kat de kandeleer. De kadodders beschermd door de socialisten 't Is wreed 1 Dat ze nu nog spre ken van monsterverbonden De kleine Kortrijksche advokaat waarvan de klerikalen een minister gemaakt hebben, bedreigt nogmaals de belgische verbruikers. Men spreekt, inderdaad, opnieuw veel over die toltarieven welke onze nationale Jules op de fransche koop waren wil toepassen, en de klerikale dagbladen treden met eene volmaakte eenheid in de voetstappen van den minister. Onze tegenstrevers zijn het altijd eens om slecht werk te verrichten. Die goede apostels zijn uitsluitend geleid door politieke beweegredenen en bekommeren zich maar weinig over 't algemeen welzijn. Hun eenig- ste wensch is Mijnheer Liebaert zijne ledige geldkisten te zien vullen met de millioenen die de nieuwe taksen zullen opbrengen, want zij hopen dat eenige dezer millioentjes zich zullen afwenden naar de onverzadelijke koffers der geestelijke onderwijsge stichten. Men heeft zooveel beuzelpraat over die tarieven verteld, dat het niet slecht is, denken wij, er de echte gevolgen van te toonen. Aangaande de fransche tolrechten had men gesproken over eene ver mindering in de voortbrenging van ons land, en, bijgevolg, over de ver plichte arbeidstaking van een deel onzer werklieden, 't Is die stelling die toegelaten heeft de meening van weerwraak tegen Frankrijk uit te drukken met het oog op de bescher ming van onze nijveraars en van de arbeiders die zij bezigen. Het is uiterst gemakkelijk zulke ijdele inbeeldingen te weerleggen. De rechten op den uitvoer der bel gische artikelen naar Frankrijk wer den toegepast sedert 1 April 1910 Sinds dien dag tot 1 November 1910, heeft de cijfer dezer uitvoerar tikelen dengene van hetzelfde tijd perk in 1909, van23,106,286fr. over troffen. De belgische uitvoerders hebben dus niet geleden door de hinderpalen welke de fransche regeering opge richt had. Zij verkoopen meer, dus hunne werklieden moeten den arbeid niet staken. Maar de fransche ver bruikers hebben de verhooging der inkomrechten op die 23 millioen uit huniïe zaken mogen halen, zegge 2.550.884 fr., zonder datgene te re kenen, welk zij hebben moeten beta len aan de beschermde fransche fabrikanten, die natuurlijk de prijzen hunner voortbrengsels verhoogd heb ben. Dezelfde oorzaak zou in België dezelfde gevolgen hebben. De taks vermeerderingen door M. Liebaert voorgesteld, treffen de fransche pro ducten met 11,147,492franks bijbeta- ling. De belgische verbruikers zullen dus die aanvulling in M. Liebaert's geldkisten moeten storten en ze is merkbaar genoeg voor ieder van ons, indien men ze vergelijkt aan degene welke de 40 millioen Franschen moe ten verduren. Die eenige cijfers zijn voldoende om het ontwerp van M. Liebaert te oordeelen. Sommigen zeggen dat men opzettelijk die taksverhoogin- gen overdreven heeft en dat het ont werp maar een schrikbeeld is, die nende om verzachtingen aan de fransche tarieven te verkrijgen Wij zouden veel moeite hebben om die mannen van des te beter te gelooven, en dat om drie redens ten eerste, omdat M. Liebaert ver plicht is aan de staatskas geldmidde len te verschaffen ten tweede, om dat onze minister van financiën geen belang heeft in 't verlichten van de lasten der fransche verbruikers eindelijk, omdat de klerikale regee ring al zooveel de belgische verbrui kers vierkantig" uitlacht wanneer ze met dén hoop te doen heeft, als dat ze hen in 't bijzonder kan, flikflooien op het tijdstip der kiezingen. 't Beste is dus zich met geene be drieglijke hoop te laten paaien, en aan dat belachelijk en kwellend ont werp eene onherleidbare tegenkan ting te bieden. Een goed liberaal abon neert zich aan OE WEER GALM E9e gemeenteschool van Zonneheke ten dienste der klerikale propaganda. Vraag door den heer NOLF gesteld aan den heer Minister van Kunsten en Wetenschappen op 27 Januari Bestaan er geene ministerieele on derrichtingen, die verbieden de zalen der gemeentescholen te doen dienen voor het inrichten van voordrachten en politieke vergaderingen, zooals het zeer onlangs te Zonnebeke gebeurd is? Antwoord van den Minister. Een ministerieele omzendbrief van 30 Juni 1899 verbiedt de schoolzalen te gebruiken voor politieke vergade ringen of voordrachten. Hopen wij dat het Zonnebeeksch gemeentebestuur het zich voor gezegd zal houden. is» mm m s®» tm m m INSTELLENDE WET I Om kiezer te zijnmoet men i° Bezitten de hoedanigheid van hoofd van onderneming, van werkman of van be diende, naar de hiernavolgende bepalin gen 20 Belg zijn of het gewoon burgerschap hebben bekomen 30 Den leeftijd van 25 jaar hebben be reikt 40 Sedert ten minste één jaar, binnen het gebied, eene nijverheid, eenenhandel of een ambacht hebben uitgeoefend of, gedurende hetzelfde tijdsverloop, werkzaam zijn ge weest bij eene binnen het gebied gevestig de onderneming. Blijven evenwel kiesgerechtige de wer klieden en de bedienden die, wegens ziekte, ongeval, werkstaking, uitsluiting of onvrij willige werkloosheid, tijdelijk ophouden werkzaam te zijn bij eene binnen het gebied gevestigde onderneming. Zijn kiezers de personen van beide ge slachten die de hierboven vermelde voor waarden vervullen. II Onder hoofden van onderneming ver staat men degenen die, bij de uitoefening van een nijverheids-, handels- of kunstnij- verheidsberoep ofwel in de hoedanigheid van apotheker, hofbouwkundige of haar- kapper, gewoonlijk één of verscheidene werklieden of bedienden bij den arbeid ge bruiken. Moeten insgelijks worden beschouwd als hoofden van onderneming de eigenaars en reeders van vaartuigen voor de zeevisch- vangst en, in 't algemeen, al degenen die er hun beroep van maken het gebruik van arbeidslokalen of van arbeidsgereedschap ofwel van drijfkracht, tegen een in geld of in natura overeengekomen prijs, aan werk lieden af te staan. De door vennootschappen gedreven onder nemingen worden, ten aanzien van de kies bevoegdheid, vertegewoordigd i° Indien het een vennootschap onder een gemeenschappelijken naam geld, door elk der vennooten 2° indien het een commenditair genoot schap geldt, 1door elk der gecommanditeer- de vennooten 30 Indien het naamlooze vennootschappen geldt, door degenen die, als gemachtigde beheerder, zaakvoerder, bestuurder of in eenige soortgelijke hoedanigheid de leiding hebben van het dagetijksch behe'er eener onderneming, alsmede door de technische bestuurders en de handelsbestuurders 40 Indien het samenwerkende vennoot schappen of eenige andere vereeniging geldt, door de zaakvoerders of andere per sonen belast met het beheer. Wat betreft de ondernemingen van ge- concedeerde spoorwegen en vaarten, wordt het kiesrecht uitgeoefend en door den be- DE WEERGALM i&c èm" *-rTttf l "JTHi'IUlT' DDKlT 'Jfm 1_ - DER

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1