Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. De Schoolwet. Donderdag, 25" Maarl f911. 5 centiemen. Zevende jaar. !\r 19. UE itAiUEH. Eendracht maakt Macht. f erscltijnent/e th'8 iJfOtif/eftiaffSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, üixlnudeslraat, nr 53, te Y|>er. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notarial* en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen lnjnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De vergadering der rechterzijden. De rechterzijden van Kamer en Se naat kwamen Dinsdagmorgen bijeen, onder voorzitterschap van M. Coore- man, en meest al de leden waren aan wezig. M. Schollaert lei de redenen uit die er het gouvernement hebben toe aan gezet zijn ontwerp neer te leggen. Hij zegt dat het doel ervan is het lager onderwijs uit te breiden door er een vierden graad, een beroepskarakter bezittend, aan te voegen en het school bezoek te verzekeren, evenals den toe standder jaarwedden en de pensioenen der onderwijzers te verbeteren. Het ontwerp. Ziedaar het voornaamste hoofddenk beeld van Kinderen onder de veertien jaar, zul len niet meer in dienst worden geno men wel dezen die het getuigschrift van volledige lagere studiën bezitten. De schoolbon. Het lager onderwijs is kosteloos in de aangenomen en aanneembare ge meentescholen die de schoolwet aan vaarden. Elk jaar levert het gemeentebestuur aan de ouders der kinderen, oud van 6 tot 14 jaar, een schoolbon af. Deze bon zal aan huis moeten worden be zorgd en overhandigd aan het hoofd der famillie die een ontvangstbewijs zal tee kenen. Eens in het bezit van den school bon, zal de vader er mee doen wat hij zal willen. De gemeenten worden verdeeld in 4 afdeelingen voor het vaststellen van de waarde der schoolbons. Deze waarde bedraagt 30 frank voor de vierde afdee- ling 32 frank voor de derde, 34. fr. voor de tweede en 3ö fr. voor de eerste. Deze taks wordt berekend op de mi nimum-wedde van den onderwijzer, vermeerderd met 2 frank voor eiken jongen en 3 fr. voor elk meisje. De regeering heeft zoo min mogelijk de gemeenteflnancien willen belasten 70 p. h. ongeveer der gemeenten zul len bevoordeeligd worden door het nieuw stelsel in vergelijking met het oude. De Staat komt tusschen in de betaling voor zes tienden, de gemeente voor drie tienden, de provincie voor een tiende. De Staat denkt die vermeerdering van lasten te kunnen dragen zonder tot nieuwe belastingen te moeten over gaan de provinciën zullen wat meer moeten betalen, de gemeenten minder. Eene commissie zal worden aange steld om de bons te verdeelenden be staan uit 7 leden 2 benoemd door de gemeenten, 2 door de provincie, 2 ge nomen uit bet middenbeheer en het T benoemd door den Koning. Niet meer dan 50 leerlingen zullen in eene klas mogen zitten, om langza merhand tot 40 te dalen. De verplichting De familievader, welke zijn kind naar de school niet zal gezonden hebben, zal voor den vrederechter geroepen worden welke eerst een verwittiging zal geven, daarna eene vermaning en ten slotte de aanplakking. De vierde graad. Een artikel regelt de instelling van den 4" graad, met beroepsstrekkingen, voor welke 2000 nieuwe klassen zullen worden ingericht. Schoolsoep en Kleedingswerk. M. Schollaert beweert in zijn ont werp dat het de Weldadigheidsbure len zal ontlasten. Deze zullen voortaan enkel moeten bijstand verleenen tothet inrichten van schoolsoep en kleedings werk, welke "t Voorwerp zullen uitma ken eener bijzondere wet. De toestand der onderwijzers. De onderwijzers der 1° en 2° catego rie zullen onderscheidelijk aanvangen met 2,400 en 1,800 fr., plus 800 en 000 fr. als schadevergoeding voor woning. De hulponderwijzers en onderwijzers der 5° categorie zien hun toestand ver beteren ze beginnen met salarissen van onderscheidenlijk 1,000 en 1,200 fr. Deze 5e categorie zou afgeschaft worden. De 4e categorie zal omvatten alle ge meenten van 1 tot 5,000 inwoners de onderwijzers dezer categorie zuilen bekomen 1,400 fr. plus 300 fr. voor woninghuur de hulponderwijzers 1,300 frank, de hulponderwijzeréssen 1,200 fr. De 3e categorie zal bevatten de ge meenten van 5,000 tot 40,000 zielen. De onderwijzers dezer categorie zou den een minimum genieten van 1,600 frank. Daar men klaagt over onderwijzers gebrek in sommige streken, zouden drie vérhoogingen van 300 fr. plus 100 fr. vergoeding voor woning worden voorzien ten hunnen gunste op die wijze zullen ze hunne pensioneering eerst later aanvragen. Strafbepalingen. De schoolwet zou ook aanleiding kunnen géven tot hooger bieden. Het misdrijf van druk uitoefenen zal dan ook gestraft worden met eene boete van 100 tot 500 fr. Deze straf kan wor den gebracht van 8 dagen gevang Lot 1 maand, wanneer dit misdrijf gepleegd zou zijn door een ambtenaar. Het misdrijf van het huren van kin derdiensten beneden den schoolleeftijd zal ook streng gestraft worden. Overgangsbepalingen De wet zal in werking treden loop van het jaar 1914 van in den den 1" Januari af zullen uietineer aangenomen worden als onderwijzers dan Belgische en gediplomeerde jonge lieden. Het voorlezen dezer verschillende artikelen van het ontwerp werd op geestdriftig handgeklap onthaald. Nie mand maakte opmerkingen dan M. Van Reeth, die vrees koesterde voor het lot der steenennijverheid. M. Woeste woonde de bijeenkomst niet bij, maar zijne bijtreding tot het plan was bekend. Onze treinaansluiiinjgen. Op 24 November stelde de heer NÓU aan den minister van Spoorwegen de volgende vraag Sedert de overname der spoorwegen van West-Vlaanderen door den Staat en spijts de tarievenverhooging, die er hetgevoig van was, werdergeenenkeie verbetering van beteekenis tot nu toe ingevoerd bij den dienst der reizigers treinen op de lijn Hazebrouck-Yper- Kortrijk, die het zuiden van West- Vlaanderen bediend en die eene der belangrijkste van het net is de reizi gers moeten gelijk eertijds, lang wach ten in de spoorhalle te Kort rijk, hetzij dat zij naar Gent, Brussel of Doornik gaan, hetzij zij van daar terugkeeren. Van een anderen kant, daar er geen een rechtstreekschen trein rijdt, ko mende van Brussel, op de lijn van Brussel naar Kortrijk langs Oudenaar de tusschen 9.06 ure 's morgens en 18.28 ure 's avonds, moeten de reizi gers van Zuid-Vlaanderen, den omweg d< en langs Gent. Kortrijk of langs Gent, Lichter velde, Roeselare om naar huis te keeren, wat de reis merkelijk verlengt, tot menigvuldige treinveran- deringen aanleiding geeft en gevaar doet loopen treinaansluitingen te mis sen gedurende de reis. Zou de heer Minister ons willen zeg gen wanneer hij hoopt een einde te kunnen stellen aan dien zakentoestand, die zoolang reeds ter studie is en vol doening te schenken aan de talrijke verzoekschriften, die hem toegestuurd werden, namelijk aan dat, welke het inrichten vraagt van een rechtstreek schen trein, komende van Brussel tus schen 16.30 ure en 17 ure, en die langs Oudenaerde aansluiting zou geven aan de vele treinen, staande ter spoorhalle te Kortrijk om 18 ure en minuten en in alle richtingen vertrekkende En ziehier minister De aanvraag het antwoord van den inrichting van voor de een rechtstreekschen trein uit Brussel (Noord) naar Kortrijk, langs Oudenaar de, vertrekkende, en reeds dikwijls hernieuwd, kon tot nu toe niet ingewil ligd worden, daar de maatregel, naar de vooruitzichten, nietgewettigdscheen door eene wezentlijkë vervoersnood- wendigheid en daarenboven voor den ren moest. 4 De zaak is evenwel sedert 30 Sep tember laatst aan een nieuw onderzoek onderworpen ten gevolge der aandrin gende vragen door verscheide onzer achtbare medekamerleden gedaan, namentlijk door de heeren Liebaert, Delbeke, Gilles de Pélichy en den achtbaren senator Vercruysse. Wat de gemeenschapsmiddelen be treft, bestaande op de lijn Kortrijk- Yper-Haezebrouck, daar werden be langrijke verbeteringen ingevoerd se dert de overname der West-Vlaamsehe spoorwegen, namentlijk door de in richting, te beginnen met 3 Januari 1910, der hiernavolgende treinen Nr 3668. Poperinghe. Vertrek 5 u. 36. Kortrijk. Aankomst Nr 3699. Kortrijk. Vertrek Poperinghe. Aank. Het bestuur zal zich eerlang bezig houden om de bestaande gemeen schappen te verbeteren, maar het moet rekening honden dat alle belangrijke hervorming der huidige inrichting voor gevolg heeft veler belangen te krenken en daardoor hevige tegenkan tingen uit te lokken. De vertrekuren zijn inderdaad vast gesteld geweest om ten besten moge lijk aarr het gemak van de algemeen heid te beantwoorden, en zij bedragen menigvuldige treinaansluitingen, niet alleen te Kortrijk, maar ook te Yper, te Komen en te Meenen. De heer Nolf heeft gemeend te moe ten terugkom3n op de zaak ter zitting van 10 Maart in de volgende bewoor dingen Op 24 November laatst heeft de heer Minister mij wel willen laten weten dat, tengevolge der dringende vragen, door verscheidene onzer achtbare me de Kamerleden, namelijk der heeren Liebaert, Delbeke, Gillès de Pelichy en van den achtbaren heer senator Vercruysse, zijn bestuur de talrijke verzoekschriften, die hem toegestuurd werden om de inrichting van een recht streekschen trein te bekon 311, die uit Brussel (Noord) laugs Oudenaarde naar Kortrijk vertrekken zou tusschen 16.30 ure en 17 ure, ten einle aan de 6 u. 24. 20 u. 30. 21 u. 18. van het zuidelijk deel van West-Vlaanderen den omweg laugs Gent niet op te leggen, aan een nieuw onderzoek onderworpen had sedert den 30 September 1910. Zou de heer Minister ons niet willen zeggen als er voldoening zal kunnen geschonken worden aan de belangheb bende bevolking Welnu, ziehier het verbazingwek kende antwoord van den minister Het onderzoek, waartoe ik heb doen overgaan, zooals het achtbaar lid het herinnert, is geëindigd. Ik heb zeer onlangs de inrichting voorgeschreven, vanaf 1 Mei, ten titel van proefneming, van eenen sneltrein, uit Brussel (Noord) vertrekkende om 16' u. 7 m. om te Kortrijk aan te ko men 011117 u. 38 m. De Kortrijkzanen bekomen dus vol doening. Maar de bevolKmg, bediend door de lijn van Yper naar Haeze- brouck zijn het eens te meer in 't zetelke gezet. Men zal ze niet meer verplichten den omweg langs Gent te doen, maar men zal ze daarentegen dwingen gedurende drij kwaart uurs in de statie te Kortrijk te blijuen wachten Het is openthjk het volk voor deu aap houden en men vraagt zich waar- volksvertegenwoordigers te hebben, die vrienden zijn van 't Staatsbestuur, als hun invloed heel en al nul is Alles voor Kortrijk, nooit iets voor Yper Het Gouvernement in minderheid! gesteld. De zitting van Dinsdag is belangrijk geweest. M. Vanderveide (ordemotie) vraagt dat de Kamer hare geiukwenschen sture aan de Italiaansche natie die tegenwoordig de vijftigjarige verjaring harer nationale eenheid viert. M. Janson ondersteunt deze motie, te midden de goedkeuring der linker zijde. M. Verhaegen zegt dat deze motie gericht is tegen het Pausdom. M. Woeste verzet er zich ook tegen, als ook den heer Schollaert, kabinets- hoofd. M. Vanderveide legt een dagorde neer zeggende dat de Kamer de ita liaansche natie gelukwenscht. Die dagorde wordt druk besproken en eindelijk aanvaard, daar de opposi tie in meerderheid is. Toejuichingen aan de linkerzijden) Oe nieuwe Schoolwet. M. Hymans vraagt dat inen de ver gadering der sectiën verschuive 0111 het schoolwetontwerp te onderzoeken. Dit wetsontwerp is eene uitdaging. Wij willen alles goed onderzoeken voora leer het te bespreken. Daarom vragen wij de verschuiving. M. Woeste is niet tegen de verschui ving van eenige dagen. Hij weet d it de linkerzijde een krijgsraad heeft gehou- den. M. Vanderveide zegt dat de verschui ving zich opdringt. Hij stelt voor de sectiën niet bijeen te roepen voor de vacantie van Paschen. (Toejuichingen links). De liberalen komen te verklaren dat zij tot het einde zullen strijden tegen uwe schandelijke aanslag tegen het openbaar onderwijs (Toejuichingen links). Ik doe dezelfde verklaring na mens de socialiste partij. (Nieuwe toe juichingen.) DE WEERGALM dionet ernstig© mooilijkhodon oplovo lijk at waartoe liet one tl ionen kan twee

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1