Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 13n April 1911. 5 centiemen. Zevende jaar. l\r 22. polilick en Katholicism. öe hatelijke schoolwel. Hel geweien des Volks. Liberale Wacht. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des BPonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixfnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten btireele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Eenieder zou moeten weten dat tus- schen de politiek en de Godsdienst niet het minste verband bestaat. Het eerste is geheel en al toegewijd aan wereldlij ksche en stoffelijke be langen het tweede heeft slechts voor doel de geestelijke opvoeding der be volking. Tot nu toe dachten wij dat het zoo was en zoo moet zijn. Immers, wij schreven het vroeger, een groote ka tholieke staatsman, J.-B. Nothomb, verklaarde In de Kamer dat niet meer verband bestaat tusschen politiek en Godsdienst, als tusschen meetkunde en Godsdienst. En wij hadden het recht te meenen dat de klerikale regeeringen, zoowel als liberale, moesten voor eenig doel hebben, de stoffelijke en zedelijke be langen van het volk te behartigen. Hewel 't schijnt dat wij mis waren. M. Woeste, ais hij schrijft of spreekt heeft niet voor gewoonte zijne gedach ten te verdraaien, en de waarheid te verbergen, zelfs aan zijne politieke vrienden. Zondag laatst hield de heer Woeste eene voordracht te Antwerpen. Geest driftig werd hij toegejuicht door zijne partijgenoten, 't Geen ons doet geloo- ven dat allen zijne gevoelens deelen. Na te hebben gezegd dat verdeeldheid bestond in de klerikale partij, voegde hij er bij dat noch sociale kwesties, noch taaikwesties het doelwit kunnen zijn der klerikalen. Een doelwit boven al het welzijn van den Godsdienst, het behoud van den Godsdienst, 't is te zeggen de overheersching van den priester in alles en overal. Wij wisten het reeds. M. Woeste sprak volgender wijze «Al die kwesties eenmaking der kieswetten, verplichtend onderwijs, taalkv/estie en andere nog dat ik zou kunnen opsommen, komen niet in be rekening. Daarboven staat de hoogste kwestie, de grootste, de laatste, 't is de kwestie, 't is het belang, 't is de katho lieke zaak. Daar is das wel de uitdrukking der klerikale denkwijze. En wanneer in het toekomende kle rikale sprekers of schrijvers zullen pochen met den voorspoed van het land, dank aan 25 jaren klerikaal be stuur ais zij zullen boffen met hunne sociale wetten, dan zullen wij hun toeroepen Dat hebt gij niet gedaan, noch ge stemd ten voordeele van algemeen be lang, maar wel om uw klerikaal kraam recht te houden. Wij wisten het, maar 't is ons aange naam het te hooren zeggen door den opperbaas. De geldelijke kant der zaak. Wat den geldelijken kant der zaak betreft, het voorstel Schollaert heeft uog niet eens een bepaalden grond voor de waarde van den schoolbon aangeduid. Alles is daarin onzeker en wisselvallig. In alle geval is er iets, dat daarin vast staat die schoolbon zal voor den Staat, de provinciën en de gemeenten samen eene vermeerdering van uitgaven veroorzaken van meer dan 20 millioen. De ieverige heer Buyl, die de geluk kige gewoonte heeft,"de knoeierijen der rechterzijde uit te pluizen en aan den dag te brengen, wat al meer dan sens onze tegenstrevers in machtelooze woede ontstoken heeft, heeft nu weer uitgerekend datde schoolbon vanwege de drij soorten van openbare besturen ruim 20 millioen in de kassen der geestelijkheid zal brengen. De gemeente-, aangenomen en onder steunde lagere scholen, hadden inI910 eene bevolking van 299,347 leerlingen van 6 tot 12 jaar. Voegt men daar de kinderen van 12 tot 14 jaar bij dan komt men tot over 't millioen. Volgens de laatste volksoptelling (1900) waren er in dat jaar, op eene schoolbevolking van 914,709 kinderen, in ronde getallen 400,000 leerlingen in de klerikale scholen. Nu klimt dat getal tot 500.000. Daar de schoolbon eene gemiddelde waarde van 33 fr. heeft, kunnen wij vasstellen dat deze scholen uit de openbare kassen eene eerste som van 16.500.000 fr. zullen putten. Als we daarbij de staatstoelagen voor avondscholen, bewaarscholen, leergangen van landbouw en huishoud kunde voegen, toegestaan door de ministeries van werk, nijverheid en landbouw, dan geraken we tot de som van 20 millioen. De vermeerdering van onkosten zal den ondergang onzer provinciale kas sen bewerken, en ook wel van de gemeentekassen. De berekening van den heer Buyl heeft uitgemaakt dat de provincie West-Vlaanderen voor 202,101.40 fr. meer uitgaven zal te doen hebben. Voor de gemeentelijke onkosten zal de verhooging 96.593 fr. zijn. Van eene andere zijde vernemen wij dat voor de stad Antwerpen alleen de vermeerdering der uitgaven, zuiveruit ten voordeele der katholieke scholen, de som van 202.000 fr. zal overtreffen, eu dat een dagorde, aangaande dat on derwerp, in de zitting van den provin cialen raad van Brabant op 28 Maart voorgedragen, melding maakt van 300.000 fr. vermeerdering van uitgaven voor de kas dezer provincie alleen en ook voor de katholieke scholen alleen. En waartoe zal al dat geld dienen Om de schatkisten der geestelijkheid te verrijken, eene ongehoorde propa ganda te maken tegen het officieel on derwijs, meer en meer invloed te koo- pen tegen de vrijheid van geweten en eene machtige kieswerking op touw te zetten om de aanstaande wetgevende kiezingen kost wat kost ten voordeele der klerikalen te doen uitvallen. Die kiezingen zullen millioenen kosten, maar de openbare schatkist en de pro vincie- en gemeentekassen zullen deze millioenen betalen. Onze tegenstrevers zullen dus onrechtstreeks op de zak ken der belastingschuldigen kloppen en al de Belgen zullen moeten me dehelpen om de klerikale partij gelde lijk te steunen in den kiesstrijd. Op onze gewetensvrijheid en ons geld hebben de meesters het met hun wetsontwerp gemunt. En daarom zal de antiklerikale tegen stand ook algemeen zijn. De Belgen zijn trouwe onderdanen, maar zij verdragen geene slavernij zegde Keizer Karei en die man kende zijn volk. Ja, de Belgen zijn trouwe onderda nen. Zij hebben veel geduld. Dat heb- den zij in menige omstandigheden ge toond en vooral in de laatste zeven en twintig jaar daar menigvuldige bewij zen van gegeven. De klerikalen hebben al zoolang zij aan 's lauds bestuur zijn, van dat ge duld misbruik gemaakt, maar eens ge raakt de langmoedigheid ten einde. Nu ^ondervinden zij het. Zij hebben zoolang onderduims gekonkelfoesd met hunne kieswetten, hunne belas tingen, hunne onderwijswetten en de begunstiging van klerikale vriendjes en beschermelingen, met kloosters en kloosterscholenen aile instellingen van dien aard. Altijd deden zij dat op min of meer bedekte wijze, want zij vrees den het volk te zeer te misnoegen zoo zij regelrecht op hun doel afgingen. Zij paloeterden de meesten wier tegen stand zij vreesden en nepen anderen, die zij minder te vreezen hadden. En nu hunne schipperingen zoolang ge lukt zijn, hebben zij gemeend eenen slag te kunnen slaan, die het geweten des volks voor altijd onder den domp- hoorn zon houden. Maar dezen keer zal het niet passen Hoe fijn hun schoolwetsontwerp ook samengesteld weze, toch zijn de grove draden zicht baar en ons volk begint klaar te zien waar zij ermede naartoe willen. Zijn sluimerend geweten is ontwaakt en het zal hoog en fier zijne stem laten hoo ren om de Jezuitische streken af te keuren en tegen te werken, waarmede zij eenen aanslag willen plegen tegen de vrijheid van geweten, die alle Bel gen zoo zeer aan't harte ligt. De Bel gen willen geene kloosteroverheer- sching. Dat hebben zij in 1857 bewe zen, toen het klerikaal bestuur destijds de Doode Hand wilde doen herle ven. Dan was hunne verontwaardiging zoo groot dat hunne meesters er schrik van hadden en dat onze eerste Koning de Kamers moest ontbinden. De doode hand-mannen werden van het bewind gejaagd en door liberalen vervangen. Hebben de klerikalen hunne ge schiedenis dan vergeten dat zij het zelfde spel onder een anderen vorm wilden herbeginnen. Nu willen ze er zelfs nog ruwer aan gaan. In 1857 wilden ze nog maar de verpersoonlijking der kloostergemeen ten om hen in staat te stellen allerhan de giften en erflatingen binnen te pal men nu zoeken ze eene wet te doen stemmen, die bij millioenen te gelijk de gelden der staats-, provincie- en gemeentekassen in hunne handen brengt en haar de zedelijke heerschap pij verzekert over het openbaar onder wijs in heel het land. Dat zal niet gebeuren. Het geweten des volks is ontwaakt en zij zullen er mede af te rekenen hebben. Door heel België gaat eene beweging op tegen de wet Schollaert. Alle liberale bonden, vereenigingen en kringen alle vrijzin nige gemeenteraden teekenen er verzet tegen aan of zullen het binnen kort doen. In groote steden en vrijzinnige middenpunten worden afzonderlijke betoogingen ingericht en wij zullen eerlang eene algemeene, grootsche, machtige betooging te Brussel zien die aan onze meesters zal toonen hoe zeer de Belgische natie zich gekrenkt gevoelt door het voorstellen van dat ontwerp. Zondag II. had de laatste winter vergadering plaats in de Liberale Wacht. De leden waren talrijk opgeko men om naar den spreker te luisteren. Eene voordracht, die meer als ander half uur duurde en die handelt ten eer sten over de werkmanspensioenen en daarna over de nieuwe schoolwet, werd door de leden met de grootste aandacht geluisterd en dikwijls dapper toegejuicht. Als besluit der vergadering, stelde de heer Alphonse Masschelein, die voorzat, vóór de volgende dagorde te stemmen. Deze werd onder langdurig handgeklap goedgekeurd. Gezien den strijd aangekondigd ter- zelfdertijd voor de kieshervorming en tegen het schoolwetsontwerp. Voor wat de kieshervorming betreft O verwegende dat de verklaringen der liberale Linkerzijden van den Senaat en der Kamer van 21 December 1900, en deze van de liberale Linkerzijde dei- Kamer van 6 April 1906, met de eens gezindheid der liberale gekozenen te verwezentlijken op een werkingspro gramma, door allen aangenomen, op breeden voet medehielpen tot den goeden uitslag der kiezingen door de liberale partij in al de kiezingen, die elkander sedert 1900 opvolgden, be haald Overwegende dat het eerst en vooral noodig is dat programma te behouden, als men den terugkeer van besprekin gen wil vermijden, die veel te lang de werking der liberale partij, zoowel in de Kamers als in het land, belemmer den Vernieuwt de Liberale Wacht, in algemeene vergadering van 9 April 1911, hare bijtreding bij het pro gramma der linkerzijden, dat, op kiesgebied, het algemeen stemrecht aan 25 jaren voorhoudt, met bijge voegde stem aan de huisvaders, die 35 jaren oud zijn zij verzet zich tegen alle vermindering van den ou derdom beneden de 25 jaar en alle voorstel van algemeen stemrecht dat niet zou gepaard gaan met de volledige toepassing der evenredige vertegen woordiging op alle kiezingen. Met algemeenheid van stemmen verwerpt de Liberale Wacht het stem recht voor de vrouwen. Wat de schoolhervorming betreft Overwegende dat het schoolwets ontwerp aan de openbare besturen eene aanzienlijke lastenverhooging, op verscheidene miljoenen geschat, op leggen zal, zonder de vrijheid van den huisvader te verzekeren voor wat de keus der school aangaat, hetgeen de opstellers er van inroepen op het te verrechtveerdigen dat na, gelijk voor zijne aanveerding, hel onderwijs in de Vlaamsche provinciën, behalve in sommige steden en eenige zeldzame gemeenten uitsluitelijk in de handen blijft van de klerikale partij, die, vol strekte meester en zonder toezicht der gemeentebesturen, voortaan zal alles 'in 't werk stellen om aan de open bare school afbreuk te doen ten voor deele der kloosterschooldat het in voege brengen van den schoolbon, in 1895 door den heer Schollaert zelf be streden, dien toestand nog verergeren zaldat het den val van de laatste ge meentescholen der Vlaanderen bespoe digen gaat, met de aantrekkelijkheid van het geld te voegen bij de gods dienstige en politieke dwangmiddelen; Overwegende dat de Staat voor plicht heeft het bestaan en de goede werking van een openbaar onderwijs te verze keren, voor iedereen toegankelijk, daar, waar de gemeenten aan hare verplichtingen te kort blijven dat het recht der huisvaders van zulk onder wijs te hunner beschikking te hebben maar op eene hersenschimmige wijze door de huidige inrichtingswet op het lager onderwijs gewaarborgd isdat het eene vaderlandsche en geene par- tijwet is, die men diende voor te hou den dat deze, die voorgesteld is, en kel voor doel heeft op het gebied van DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1