Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 18° Hei 1911. Zevende jaar. I\r 27, Gemeenteraad van Yper. Halehjk, maar echt klerikaal. Eendracht maakt Macht. Verschijnende tie 8 SïontierdagsVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in hij den Uilgever, üixinudeslraat, nr 53, le Yper. Oe aankondigingen van gansch België en 'i hnitenl ind evenals de Nol iriale en Keehterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad Vlen wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderieekend loe le zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. van Openbare zitting den Zaterdag 6 Mei 1911. De openbare zitting wordt om 5 4/2 ure geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Golaert, Burgemeester-VoorzitterFraeys en Vandenbogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'iiuvettere, Bouquet, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Bege rem, raadsleden Vanderdonckt, se cretaris. De „heer Sobry deed zich veront schuldigen. De secretaris geeft lezing van 't ver slag der laatste zitting. De heer D'Huvettere spreekt met lof over de twee redevoeringen, die uitge sproken werden, tijdens de instelling van het portret des Burgemeesters iedereen was er over voldaanhet achtbare raadslid zou wenschen dat die redevoeringen gedrukt en rond gedeeld worden. (1) Dat voorstel is eenpariglijk gestemd, behalve de onthouding van den heer Begerem, die meent dat de redevoe ringen genoegzaam ruchtbaar gemaakt worden door de drukpers. (De heeren Golaert en Fraeys nemen geen deel aan de stemming.) 1. Gemeenteverordeningen politiebe- velschrift op den vastenavond. Het besluit door den Burgemeester op den vastenavond en den halfvasten uitgevaardigd is in verordening v.eran- anderd. 2. Gemeentegelden verhooging van uitgaven voor het dienstjaar 1910. De Raad keurt eene beslissing goed, betrekkelijk de verhooging van ver scheidene uitgaven van het dienstjaar 1910 tot een beloop van 1202-77 fr. 3. Bibliotheek rekening van 1910. De algeheele inkomsten beloopen tot de som van fr- 1505-75 De uitgaven tot deze van 1554-27 Goedgekeurd. Tekort fr. 48-52. 4. Stedelijke Harmonie rekening van 1910. De inkomsten .beloopen tot de som van fr. 6,248-26 De uitgaven tot deze van 5,949-30 Overschot fr. 298-96 Goedgekeurd. 5. Eeredienst rekening van 1910 der kerkfabriek van Sl Maar tens. De algemeene ontvangsten beloopen tot de som van fr. 70,202-47 De algemeene uitgaven tot deze van 54,515-12 Overschot fr. 15,687-35 Goedgekeurd. 6. Eeredienstaanvaarding van eene handgifte aan de kerkfabriek van S' Pie- ter gedaan. De heer Voorzitter geeft lezing van eene beslissing door de Kerkfabriek genomen. Eennaamlooze persoon der parochie heeft aan den fabriekraad van St Pieter (I) Altijd dezelfde lachtaart die lustige tafelman die niet onwetend was van 't geene ziinen vriend M. Begerem wou zeggen. [N. d. R eenen titel van Belgische rent van2.000 fr. gegeven, op voorwaarde van telken jare op den 1" Dinsdag der Oogstmaand eene plechtige mis en zes lage missen met zang te doen, de volgende Dins dagen der eerste dienst. 7. Weldadigheidsbureelpachtafstand te Voormezeele. De genaamde Patou, landbouwer te Voormezeele, vraagt de toelating zijn pacht, voor een duur van 6 jaren, tegen 225 fr. 's jaars, te mogen overlaten aan Florentin Vantuyne. Gunstig onthaal. 8. Weldadigheidsbureelpachtafstand te Poelcapelle. Eene tweede aanvraag van pacht- overiating is door Leo Coussement, van Poelcapelle, ingediend, die zijne doening, voor 6 jaren, tegen 3.625,50 fr. 's jaars, begeert over te laten aan vrouw Justine Coussement en hare kinders Deroo. Gunstig onthaal. 9. Burgerlijke Godshuizen afslag op den prijs van eene boomenverkooping In eene vorige verkooping werden er eenige beschadigingen aan zekere hoo rnen gepleegd en dekooper vraagt eene prijsvermindering. Gunstig onthaal. 10 Burgerlijke Godshuizen lastvoor- waarden voor verpachting van landgoe deren. De heer D'Huvettere vindt dat het een ongehoorde maatregel is van de pach ters te doen verhuizen op 1" (Jetober volgende het sterfgeval van den huurder. De Raad stemt eenpariglijk een be sluit de wijziging vragende van dat ar tikel. 11. Burgerlijke Godshuizen versla gen van boo me nv er koopingen. Da Raad, na de lezing gehoord te hebben der beslissing van de Gods huizen, keurt de verslagen van boo menvér kooping goed. 12. Burgerlijke Godshuizen verkoo ping van eene bebouwde erve te Boesinghe. Er is sprake van een huisje, dienen de tot herberg, aan de Godshuizen toebehoorende en in volle veld gele gen. De heer Leo Vermeulen brouwer te Yper, biedt 1400 fr. De Godshuizen ineenen dat het aanbod aannemelijk is, daar de plaatsing van dat kapitaal meer zal opbrengen dan de eigendom. Goedgekeurd. 13. Aankoop van den blok Parnassus- Hof. De heer Golaert. Wij hebben beslo ten verslag te geven over al de belang rijke punten door de stad te verhande len. Dat verslag nog niet opgemaakt zijnde, zal dat voorwerp op de dagorde komen van onze eerstkomende verga dering. 14. Stadseigendommen Bouwing van een paardenstal bij het vijverhuis van Zillebeekvijver. De heer VoorzitterWij hebben nuttig geoordeeld, na de veranderin gen aan het vijverhuis gebracht, er eenen stal voor 3 paarden bij te voe gen. Het bestek is van fr. 1964,16. De bijvoegsels zijn van goeden smaak en de inrichting heeft bijval. De heer Begerem. Het zal, onge twijfeld, ook zoo zijn met den stal. (Al gemeen gelach.) '15. Oprichting van een gedenkteeken bp] gedachtenis aan de Belgen in den Congo bezweken toelage. De heer Colaerl. Om onze tus- schenkomst in dat vaderlandsch werk te wettigen, hebben wij opgezocht hoe veel van onze medeburgers zich in den Congo voor de grootheid van ons Va derland opgeofferd hebben. Wij noe men de heeren Verschelde,. Brunfaut en Lapiere, allen reeds overleden. Als dankbetuiging voor de bewezene dien sten, stelt de Schepenraad eene toelage van 100 Ir. voor. Gestemd met eenparigheid. 16. Brandweer post op 't Wieltje verordening De heer Voorzitter geeft lezing der verordening van den brandweerpost op 't Wieltje. De verordening is in 't Vlaamsch en in 't Fransch gemaakt. In 't Vlaamsch eerst, om de llaminganten, gelijk wij, te voldoen. De heer Begerem. O alsdan (Ge lach.) Verscheidene artikels van de veror dening geveti aanleiding tot geestige uitleggingen. De verordening van den brandweer post op't Wieltje is met eenparigheid aangenomen. t 17. Stadsbestuur verordening van 't bezoeken der Hallen. De heer Voorzitter. Om de bezoe ken aan onze openbare gedenkgebou- wen te verordenen stelt de Schepenen- raad de volgende maatregelen voor. 1) Elke persoon, die het Stadhuis begeert te bezoeken, zal een kaartje van 0.50 fr. in het secretariaat moeten nemen. Dat kaartje zal recht geven op het bezoek van 't Stadhuis, de Hallen en van 't museum. De boden zullen bondige uitleggingen geven. 2) De personen der stad, tegen eene kaart van 1 frank, hebben het recht die gedenkgebouwe11 gedurende gansch het jaar te bezoeken. Er is eene ver mindering van 50 toegestaan aan de maatschappijen of groepen van meer dari 10 personen. 3) De bezoeken zullen plaats hebben: van 1" Mei tot 30 September, van 9 tot 12 en van 2 tot 5 ure op de werkdagen. Van 9 tot 12 en van 2 tot 6 ure op de Zon- en feestdagen van 1" October tot 30 April, van 9 toe 12 en van 2 tot 5 ure op de werkdagen. Van 9 tot 12 en van 2 tot 5 ure op de Zon- en feestdagen. Goedgekeurd. 18 Eeredienst bouwing van eene naald op den toren van Sl Jacobskerk. De heer Voorzitter. Het bouwen van eene naald op den toren van St Jakobskerk is geschat op 56.313,41 fr. Dat werk zal nu spaarzamer gedaan worden, omdat tnen bezig is de kerk te herstellen, de stellingen kunnende dienen. Natuurlijk zal het werk aan de aannemer der huidige werken, den heer Carron toevertrouwd worden. Dank aan de mildheden van eenen bijzondere zal de kerkfabriek kunnen tusschenkomen voor 1/6. Het deel der stad beloopt ook tot 1/6, hetzij 9.385.57 fr. te nemen op de leening. Goedgekeurd. 19. Schoone kunstentoelage voor ruchtbaarheid. De heer Golaert. Een kleine gids zal uitgegeven worden om de kleine stranden der zeekust, zooals Oostduin- kerke, Nieuwpoort-Baden, De Panne, aan te bevelen. Mits eene toelage van 300 franken zou Yper in dien gids voorkomen met 2 bladzijden tekst en 3 bladzijden afbeeldingen daarenbo ven zouden er ons 300 exemplaren ter hand gesteld worden. Eene toelage van 300 franken is een pariglijk gestemd. De heer Bouquet verlangt dat de Groote Markt en de voornaamste stra ten der stad in den zomer besproeid worden. De heer D'Huvettere. Dat zou kun nen gedaan worden met de brandweer darmen, die men aan de waterbuizen zou aanleggen. De heer Golaert. Dat is niet moge lijk, men zou te veel water verkwis ten er zou geen meer genoeg zijn in 't Waterkasteel voor het dagelijksch verbruik. Het ware beter twee karren te koo- pen, paarden te huren en het water uit de vestingen te nemen. Dat voorstel ontmoet geen enkele tegenwerping. De heer Fiers wijst op den ellendigen toestand, waarin de Maloulaan ver keert. De heer Colaert. Spijts al de voet stappen, die ik bij 't Staatsbestuur ge daan heb om de kasseiing van de Laan te bekomen, wachten wij nog altijd. Ik stel voor een gezamentlijken brief naar den bevoegden minister te sturen. De heer Biebuyck. In alle geval de kasseiing zal dezen zomer niet gedaan worden en het is noodig de putten te vullen, ten einde dien weg berijdbaar te maken voor de automobielen. De openbare zitting wordt om 6 u. 50 m. geheven. Waar onze tegenstrevers maar iemand kunnen kwaad doen, dietegen hen spreken of schrijven durft, laten zij het voor de moeite niet. Nu zoe ken zij de personen op, die in den strijd tegen het wetsvoorstel Schol- laert het woord durven voeren of schoon zij een openbaar ambt be- kleeden. Zoo heeft de Patriote de namen van vijf zulke personen bekend ge maakt, die deel maken van den Bel gischen Onderrichtsbond. Die lieftallige Patriote is verbaasd over de langmoedigheid van ons staatsbestuur, die zulke vrijmetse laars laat betijen en hunne plaats niet afneemt. Er zijn dus vijf ambtenaars, die lange jaren op voorbeeldige wijze hun ambt waargenomen hebben en zich in hunne vrije uren durven bezig houden met de belangen van het openbaar onderwijs, dat nu in zijn bestaan bedreigd wordt. De klerikale pers vindt het bekla genswaardig dat onze meesters ze niet afzetten maar waagt geen woord tegen de duizenden vetbe- taalde ambtenaars en kreaturen, die deel maken van klerikale maatschap pijen en ten tijde van kiezingen op de tafel springen om de klerikale partij belangen te verdedigen. Die gasten mogen alles doen als 't maar in t voordeel van onze meesters is. Andè- ren, daarentegen zouden niet mogen roeren of onze eerlijke tegenstrevers zijn daar om tegen hen wraak te eischen. 't Is waariijk schoon en de geestelijke pers overwaardig. DE GALM

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1