Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. ANIMA Donderdag, 25» Mei 1911. Zevende jaar. !ïr 28. Verschijnende ties iJonticrtlaf/s. De uitdagingen der Régeeriiig. Onze katholieke ministers gedecoreerd door... Voorzitter Fallières. Klagen, Klagen. Kerkvervolging. Hei woord »>oel aan de Kiezers zijn Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5G Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uitgever, liixinudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijosdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De uitdaging der klerikalen op schoolgebied heeft een uitslag, waar aan men zich eenige maanden gele den, niet zou verwacht hebben. Verleden week inderdaad kwamen liberale en socialistische Kamerleden bijeen om gezamentlijk te beraadsla gen over de houding der oppositie tegenover de Regeering. De klerikalen, natuurlijk, beweren dat de liberalen voortaan de socia listen willen volgen andere katho lieken verwijten aan de socialisten dat zij hunne gedachten aan de libe rale politiek overleveren. Zij, die aan de ministerieele bank zitten, zullen wel beseffen dat deze verstandhouding tusschen liberalen en socialisten het noodzakelijk gevolg was van den nieuwen aanslag, dien men plegen wil op het openbaar on derwijs. Zonder een sterk ingericht open baar onderwijs is er geen Belgie mogelijk. Het onzijdig lager onderwijs wordt door alle klerikale kiesdraveps mis kend, terwijl zooveel katholieke ou ders hunne kinderen naar de gemeen tescholen zenden. Ook eenige kort- gebroekte socialisten zeggen dat het onzijdig onderwijs hen niet bevre digt. Maar het gezond verstand onzer natie is tegen die dweepzuchtige aanvallen bestand. Zonder openbaar onderwijs werd ons land aan den ellendigsten strijd overgeleverd, die een volk kan ver doelen. Het wetsontwerp der Regeering heeft voor doel het openbaar onder wijs nog meer te helpen ondermijnen. Dat zal Belgie niet toelaten. In 1857 is de openbare meening in verzet gekomen tegen het wetsont werp, dat aan de kloosters moest toelaten vrij willige giften te aanvaar den. Thans wil men ons verplichten jaar lijks millioenen en millioenen uit de schatkist te halen voor de kloosters. In 1857 wou het land niet dulden üat de kloosters zich door giften kon den verrijken. Thans zouden zij met volle recht al die millioenen mogen inpalmen om klerikale kiezers op te leiden. De Regeering speelt een gevaarlij ke rol met zoo uitdagend op te treden. Het nieuw wetsontwerp bewijst dat zij alles hardnekkig wil doordrijven. Zij moet even hardnekkig bestre den worden. Mogen alle Kamerleden op geene enkele zitting afwezig zijn Het ware inderdaad niet aan te PRAGHTGATALOGUS Nr ö4 nemen dat zij hun plicht niet zouden vervullen, nu er op de openbare meening wordt beroep gedaan, en iedereen met geestdrift tegen de nieu we schoolwet opkomt. Ook de klerikalen beweren dat er in hunne gelederen veel eensgezind heid bestaat om den heer Schollaert te ondersteunen. Dagelijks laten hunne bladen eene reeks gelukwenschen verschijnen. Dat gebeurt eens te meer op een zonderlinge wijs. Wij halen slechts een voorbeeld aan. De gemeenteraad van Syngem zou, volgens die lijst van klerikale gëlukvvenschen, een dagorde gestemd hebben, die ons ministerie ophemelt. Het tegendeel is waar. De gemeen teraad van Syngem heeft tegen het schoolwetsontwerp krachtdadig ver zet aangeteekend. Men ziet hoe die lijst van klerikale gelukwenschen opgesteld is. Zij die er belang aan hechten, zul len eens te meer bedrogen worden. Onze lezers weten dat de heer Fallières, voorzitter van 't naburige Frankrijk, over eenige dagen een officieel bezoek heeft gebracht aan ons land en aan onze beminde Vorsten. Het gulhartig onthaal dat hij gedu rende zijn verblijf hier genoot, heeft getoond dat het groot deel der Bel gen niets anders koestert dan gevoe lens van vriendschap en verkleefd heid voor het groote en machtige Frankrijkdat ons in de uur van 't gevaar eens bijgtond en onze onaf hankelijkheid verdedigde het groote Frankrijk dat op gebied van bescha ving en menschelijke ontslaving en opbeuring, altijd aan 't hoofd der natiën stond en nog staat. En noch tans wat al kwaad en slecht, wat al gal en venijn hebben onze klerikalen tot op onze dagen niet uitgebraakt naar dat land en zijne bestuurders, omdat ze ginder over de grenzen heb ben gezet eenige duizende paters en nonnen die, stil aan maar zeker, zoo als thans hier in Belgie gebeurt, groote fortuinen opeenstapelden, zich van de scholen en de jeugd meester maakten, jaarlijks talrijke miljoenen inpalmden en eene doodende concur rentie deden aan duizende burgers zonen en dochters en den handel en alle ambachten en neringen in den grond boorden. Jaar in jaar uit, worden de Voor zitter en Ministers der Fransche Re publiek door onze klerikalen gelas terd en op de laagste wijze gehoond, en, nauwelijks heeft de Fransche Staatsman zijn voet op 't Belgisch grondgebied gezet, of al onze fiere ministers ontvangen met open han den en met vele bedankingen de dekoratiëndie hij hen uitsteekt De heeren Simonis, voorzitter van 't Senaat, Cooreman, voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordi gers Schollaert, kabinetshoofd en Davignon, minister van Buitenland- sche Zaken, verkregen allen het groot lint van 't eerelegioen. De heeren De Lantsheere, minis ter van Justicie de Brocqueville, minister van IJzerenwegen Flelle- baut, minister van Oorlog en Berryer, minister van Binnenlandsche zaken, werden allen genoemd tot groot officier van 't eerelegioen. Dat belet niet dat, nu Voorzitter Fallières weer vertrokken is, de kle rikalen in al hunne gazetten en schriften/Frankrijk uitmaken als 't slechtste en het eerloosste land van heel Europa. Zullen de menschen die klerikale komedie blijven slikken Sommige klerikale gazetten ma ken hun beklag dat de katholieken zoo weinig de katholieke gazetten lezen of durven lezen... in het pu bliek. Het fameus gazetje Slecht en Veleoh i verschooning, Licht en Vrede schreef over dezelfde kwestie dat het eene lafheid was van de ka tholieken. Wel heere toch, dat moet u niet verwonderen. Gazetten die vol staan met leugens, uitgevonden histories en die maar het volk willen bedrie gen, hoe kunnen die gazetten aftrek hebben. De katholieken zeiven vin den dat ze zich belachelijk maken met eene katholieke gazet in de han den te houden, zooals 't Nieuwsblad met onoozelen prietpraat van Pier en Jan's groot vernuft. De gemeentekiezingen naderen. Het zal nog eens wat zijn met de leugens en uitgevonden histories van kerken verbranden, geestelijken ver moorden, enz., enz. Volgens katholieke gazetten, zijn al die menigvuldige moorden, bran den, plunderingen van kerken en kloosters in Frankrijk gepleegd. Als men dit voor waarheid neemt, dan moeten natuurlijk ook maar weinige kerken en kloosters in dit land zijn en dan moeten ook geestelijken en kloosterlingen in de armoede zitten. Ehwel, ge zijt er wel mee. Er wa ren er zooveel in Frankrijk dat het volk zelf in de armoede zou gevallen zijn hadde het gouvernement geen einde aan den toestand gebracht. En wat hebben wij gezien Al dezen die zich aan de wetten van het land niet hebben willen onderwerpen zijn naar andere landen getrokken, en hebben overal de grootste en schoon ste eigendommen (kasteelen met groote parken* enz) voor millioenen en millioenen gekocht. Oh die arme dutsen Oh die kerkvervolging De bespreking van het wetsont werp van nieuwe schoolwet moet uitgesteld worden tot na de kiezin gen van 1912. De regeering steunt op eene zeer geringe meerderheid in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het is nagenoeg zeker dat zij in Mei 1912 deze geringe meerderheid in de Ka mer niet meer zal bezitten, zooveel te meer daar in verschillende arron dissementen, het getal volksverte genwoordigers moet vermeerderd worden. Ten andere, beschikt de regeering in de Kamer slechts over eene geringe meerderheid, bij het kiezerskorps is zij feitelijk in min derheid. De antigouvernementeele partijen bekwamen in de kiezingen van 1904 en 1908 meer stemmen dan de regeeringspartij De integrale toe passing der evenredige vertegen woordiging zou aan de antiklerikale partijen meer zetels geven dan aan de aanhangers van het ministerie. Rekening houdende van al deze omstandigheden, mag men zeggen dat de regeering alle zedelijk gezag mist om aan het land eene hervor ming op te dringen, die tijdens de laat ste kiezing niet eens op haar programma stond en waartegen de meerderheid der kiezers voorzeker krachtdadig zouden opgekomen zijn, zooals het ook het geval zal zijn in Mei 1912. De uitspraak van het kiezerskorps willen vooruitloopen, dat mag in het huidig geval terecht aanzien worden als een geweldigen partij aanslag. Ge weld roept geweld en het is wel moge lijk dat de klerikale partij er op uit is geweld uit te lokken, de verbittering bij de oppositiepartijen tot het uiter ste aan te vuren en afkeuringswaar- dige aanslagen te doen plegen, waar op onze sluwe tegenstrevers zich zouden beroepen om de bewarende elementen van het kiezerskorps, die thans naar het liberalisme overhellen, schrik aan te jagen en voor de katho lieke lijsten te doen stemmen. De oppositiepartijen moeten er wel op waken om zich door de sluwe jesuieten niet te laten medeslepen in deze inderlaag. Het verzet tegen het schaamteloos wetsontwerp moet onafgebroken, luidruchtig en krachtdadig zijn,maar streng en onverbiddelijk binnen de palen der wettelijkheid gehouden worden. Wij moeten in ons verzet alle middelen tot de uiterste wette lijkheid inspannen, aan onze verte genwoordigers en senatoren de zorg overlatende om van hunnen kant niets onbeproefd te laten, ten einde de bespreking te doen uitstellen en een algemeen beroep op de kiezers te bekomen. Geene bespreking van het wets ontwerp; ontbinding van de Kamers, algemeene verkiezingen met vermeerde ring van het getal zetels volgens de laat ste volkstelling, ten einde de evenredi ge vertegenwoordiging op de recht vaardigste wijze te kunnen toepas ziedaar wat wij vastberaden sen moeten eischen, waarvoor de wil van het volk zich zoowel in ontelbare vertoogschriften en dagorden, als op DE WEERGALM Voor Zich wenden Pelikaanstraat, 48 a ANTWERPEN Of BIJ DEN AGENT DER STREEK. iSESS SS tt

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1