Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, ZOïIDAGRUST CONCOURS HSPPiQUE behigHt Ëene nieuwe laks. M J. DËCHIÈVBE, Meii^elwerk. 1,2 Boekennieuws. Cercle équeslre Yprois. grand Schrikkelijk ongeluk. Nieuwstijdingen. partij vergaderingen, meetings en indrukwekkende openbare betoogin gen moet lucht geven. Geene bespreking van het wets ontwerp waarvan het karakter van partij aanslag onloochenbaar is Ontbinding en algemeens verkiezin- genvolgens de laatste volkstelling Ziedaar het ordewoord Voortaan zal de stad een inkom geld ontvangen voor het bezoek van onze gebouwen en het museum. Wij komen niet op tegen den genomen maatregel, maar wij zouden volgaarne de bestemming willen kennen der opbrengst van gezegde taks Indien het is om zich middelen aan te schaf fen om zooveel mogelijk nog meer de vreemdelingen aan te lokken,heb ben wij er niets tegen dat men den vreemdeling belast, des te meer dat nu ook het bezoek onzer openbare gebouwen betaald wordt onder vorm van drinkgeld. De stad, die opoffe ringen doet voor het onderhoud on zer gebouwen, zal eene inkomst ont vangen die haar toekomt. Bovendien is de taks matig, hetgeen zijn moest. Nochthans aanvaarden wij niet dat men de Yperlingen ook verplicht te betalen om onze gebouwen te be zichtigen. Men zal ons heel waar schijnlijk doen opmerken dat het moeilijk is te onderscheiden, 't Is mogelijk, maar dat men één dag per week vaststelle, waarop het publiek kostelooze ingang zou hebben om een bezoek af te leggen aan onze gebouwen. Apotheker van dleiiast zijnde ZONDAG 28 MEI 1911 STATIESTRAATn° 15, YPER. Beheer van Posterijen. Bijzondere postzegels liefdadig heidszegels genaamd, werden op 1 Juni 1910 ter gelegenheid van de Ten toonstelling te Brussel uitgegeven, ten voordeele vau den Belgischen Nationa- DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Dertiende Hoofdstuk. Onzekerheid. Het lieve oude buitenverblijf was nog het zelfde. De tijd scheen het slecht iets meer genoeglijk en vreedzaams te hebben ver leend. Maar hoe is het met de bewoners. De heer Graham, gelijk wij reeds hebheu aangeduid, heeft nieuwe ondervinding op gedaan en hoewel sommige trekken van zij n karakter te diep geworteld zij n om nooit geheel te worden uitgeroeid, is hij in vele opzichten een ander mensch geworden. Er was een tijd geweest, toen hij zich met moed tegen alle nieuwigheden zou hebben verzet,' die op zijne vooroordeelen en zijn huislijk gemak inbreuk maakten maar ouderdom en ziekelijkheid hadden zijn geest eenigzins verdoofd en zijnen tot nog toe onweerstaan- baren verzwakt. Bovendien had hij in dien tijd zijn lot vereenigd met dat eener vrouw die wel zooveel stijfhoofdigheid be zat, met juist genoeg goedhartigheid en beleid vereenigd, dat zij iu ieder opzicht, waarin zij dit van belang achtte, haren zin kon krijgen Zij gaf hem wel is waar toe in zijn liefste zwak, liet hem inden streelend- s en waan blijven dat zijn gezag (wanneer hij verkoos het 'e doen gelden) onhetwist- len Bond tot bestrijd wig der tering, voor het oprichten van sanatoria voor onvermogende vrouwen en kinderen in de verschillende provinciën van het Rijk. Die zegels, met nominale waarde van 1, 2, 5 en 10 centiemen, worden ver kocht tegen 2, 4, 10 en 15 centiemen het verschil wordt geheel aan het be doelde werk afgestaan. Ter gelegenheid van de Tentoonstel ling te Oharleroy, zijn de verkouptijd en de geldigheidsduur der liefdadig heidszegels, welke respectievelijk ge steld waren tot 30 Juni en 30 Septem ber 1911, verlengd tot 31 October 1911 en 31 Januari 1912. Onder voormelde voorwaarden, wor den ook postzegels van dezelfde soort van 5 en van 10 centiemen verkocht, waarop naderhand het jaartal 1911 of de melding Oharleroy 1911 werd gedrukt. De liefdadigheidszegels over het al gemeen zijn zonder waarde in interna tionalen dienst zij mogen dus niet gebezigd worden om zendingen naar het buitenland te frankeeren. De Geuzenstad, door Karet van den Oever. Een groot in 8° van 200 bladz, met omslagteekening van G. Van de Woestyne. Luxe-uitgave, prijs: 3.00. Volksuitgave, voor bibliotheken en prijsuitdeelingen, prijs: 1,25 het ex. per dozijn. Uitgever J. Vermaut. Langesbeenstraat, 28, Kortrijk. De beroerde tijd der XVP eeuw die aan Conscience Het Wonderjaar ingaf, heeft ook aan Karet van den Oever deze belangrijke verhalen inge geven. Is er iets interessanter in de geschie denis der stad Antwerpen dan het be leg door Farnese en de heldhaftige verdediging van MarnixvanSinte-Alde- gonde in 1585 In eene reeks kleurige, visionnaire fresken wordt die geweldige strijd tus- schen Paapsche en Ivalvinistische ele menten afgeschilderd, zoodat men als het ware den indruk verkrijgt der his torische werkelijkheid. De eigenaardige levenswijze der Ant- werpsch borgers uit de XVP eeuw zal er psychologisch uit blijken. Een verhaal als De Watermeulen van Deurne is verders eene lezing over waard om zijne historische visie op het Antwerpsch-joodsctïb familieleven, ter wijl de geheimzinnige handelwijze van een perlied man als Jonkheer Quintijn Salmasius, oud-baljuw van de Bijdel- meer den lezer toelaten zal een blik te werpen op de raadselachtige onder gronden van den grooten Confessie- strijd, die toenmaals de Nederlanden te vuur en te zwaard zetten. baar was, maar wist toch alle gfèwichtige zaken naar haren zin te doen gaan, en had hem eindelijk zoo in het nauw gebracht, dat hij zich tot regel had gesteld, zooveel gemak en rust te nemen als hij kon beko men, en, alles maar te laten loopen gelijk het wilde. Geen wonder dus, dat hij thams eenige weken van rustige eenzaamheid om trent met dezelfde blijdschap te gemoet zag, als een schoolknaap zijn vacantietijd. Amelia zit in hare eig#ne kamer, onacht zaam in een los morgendgewaad gekleed. Zij is bleeker dan ooit, en haar gezicht duidt angstige onrust aan. Telkens wanneer de deur geopend wordt, schrikt zij en be gint te beven, terwijl plotseling een gloed haar gelaat overspreidten tweemaal is zij dien morgend reeds in tranen uitgeborsten. Elke inspanning, zelfs die om zich te klee- den, komt haar moeilijk voor zij kan niet naa«r Get rtruide's voorlezen klisteren, maar stoort haar telkens, om vragen te d#ën naar het verbrander) der stoomboot, hare eigene redding, die van anderen <vi al de omstan digheden, die met dat akelig toon.ee! van schrik en dood in verband staan. Haar ze nuwstelsel is blijkbaar zeer geschokt, en Geertrui ziet haar aan en weent, en ver wondert zieh hoe hare gewone gelijkmoe digheid en kalmte haar zou hebben ver laten. Zj zijn sedert het ontbijt te samen ge weest, maar Amelia wil nu niet dat Geer trui langer bij haar blijft. Zij moet gaan wandelen of ten minste eenige afwisseling van bezigheid zoeken. Over een uur mag zij terug komen om haar voor het diner te hel pen kleeden, hetgeen Amelia volstrekt niet wil verzuimen, daar zij bovenal verlangt, in het bijzijn van haren vader den schijn van gezondheid en vergenoegdheid te bewa ren. Geer'rai gevoelt dat Amelia ernstige ~De fijne intrigue van Het Wedren van Jonkheer Klemp zal me.alleei doen glimlachen, maar tevensookhe verband doen voelen tusschen Ant werpsch stads- en Kempisch buitenle ven van dien tijd. Na de Kempische Vertelsels gee Karei van den Oever ons iDe ^en- stad Moge het Vladmsche volk ei zooveel genoegen aan beleven als aan de Vertelsels Jeudi 25 IVlai (Ascension.) 3.000 Fit. i)E PiUX On peut se procurer des cartes d'entrée au grand Concours üsp- pique du 25 Kïaij au SULTAN et au B©C„ Orand'PSacs. Les cartes de tribunes seront vaiabies pour la fête du lende- main. De groote koers Parijs-Madrid is met een groot ongeluk begonnen. Het was 6 u. 35 m. toen, Zondagmorgen, het vertrek gegeven werd aan den vlieger Train. Deze laatste kon niet wel opstij gen, uit hooide van het groote gewicht dat hij moest meenemen. Hij had te veel brandstof medegenomen en bo vendien had hij als passagier M. Bon nier. Hij vioog op 15 meters hoogte, en keerde nogal snel terug. Hij ging juist den hangar van het huis Ostra voorbijvliegen, toen hij op zijne vluchtlijn een peloton kurassiers ontmoette. Om ze te vermijden, moest hij naar links afzwenken, waar zich eene groep van een vijftigtal personen bevond, waaronder MM. Monis was, président van het Kabinet, Berteaux, minister van Oorlog, en andere waar digheidsbekleders. M. Monis en de minister van Oorlog gingen naar de oflicieele tribuun terug. Train poogde zijn toestel hooger te doen stijgen, maar zijn eendekker ge hoorzaamde niet. De voorzitter van het kabinet en de personen die hem verge zelden, poogden te vluchten, de eenen links en de anderen rechts, maar zij hadden den tijd niet. Het vliegtoestel, toen het ongeluk voorkwam, was nog enkel een meter 50 centimeters van den grond. M. Bertaux werd door de schroef aangegrepen, ten gronde geworpen en hij verdween heeienal onder het hoofd gedeelte van het toestel, dat op hem viel en hem verpletterde. spreekt dat zij werkelijk alieen weoscht te blijven en geloovende dat, voor de eerste maal, hare tegenwoordigheid inderlijk is, begeeft zij zich naar hare eigene kamer, en laat Amelia, niet het hoofd in de handen en nu voor de derde maal in tranen uitbersten- de, zitten. Nauwelijks is Geertrui in hare kamer, of jufvrouw Ellis komt baar opzoeken, zet zich neer en begint op eene wijze die alleen reeds genoeg is om gerustheid in te boezemen en de angstige droefheid van het arme meisje te vergroote, breedvoerig uit te weiden over den schrikkelijken invloed, dien de herinne ring van dat ijselijk geval op Amelia heeft. Zij is geheel van de wijs, is het laatste ge zegde der huishoudster, en als zij in een paar dagen niet begint te beteren durf ik wel zeggen dat niemand weten kan, wat de gevolgen zullen zijn. Amelia is zwak en Diet geschikt om te rezen. Wat mij betreft, ik wenschte dat zij te huis gebleven was. Ik houd niet veel van reizen, vooral niet in dezen ijselijk gevaarlijken tijd. Geiukkig vuur de arme Geertrui wordt jutvrouw Elis eindelijk naar de keuken geroepen, en nu kan het meisje over de vreemde gebeurtenissen der laatste dagen nadenken gebeurtenissen, die haar, in- ilnen zij zoo lang leeft, nog jaren lang te denken zullen geven. Doch terstond wordt zij wederom gestoord. De werkmeid, die den heer Graham zijn dagblad brengt, heeft ook iets voor aar. Een brief. Met een beven de hand neemt zij dien aan, en durft nauwe lijks naar het schrift van het adres of het postmerk zien Hare eerste gedachte is aan Willie maar eer zij daarop nog hoop of vrees kan bouwen, wordt haar waan verdre ven, want hoewel het postmerk Hieuw York is, en hij zich daar zou kunnen bevinden is de hand haar geheel vreemd. Nog een M. Monis werd in volle gelaat getlof fen door den rechtervleugel van het toestel, dat hem omwierp. De schroef trof hem aan het been, dit op (Jrie plaatsen brekend. M. Antoine Monis, die zich naast zijn va Ier bevond, en M. Deutsch werden eveneens gewond, maar licht. De ande re personen der groep werden niet getroffen, de eenen dank zij hunne koelbloedigheid, de anderen omdat zij den tijd hadden te vluchten. Er waren er die zich plots hadden ten gronde gelegd, en deze werden derwijze niet getroffen. ROUBAIX. —Schrikkelijke ontplof, fing. - In de rue d'Alger, in het ge bouw der «Société de Dégraissagê»had Donderdagavond zes uur, een erge ont ploffing plaats in de droogkamer. Een man werd o p den slag gedoodd rie ande ren zijn verbrand geworden en een dezer verkeert in stervensgevaar. Deze droogkamer, welke eigenlijk den vorm heeft van een ketel, dient tot verdam ping van den benzien en was Zaterdag gekuischt geworden. Vier personen be vonden er zich tijdens de ontploffing. Het is de 50-jarige Jozef Heye, wo nend te Herseewe, gehucht Lont-Bont, welke werd gedood. De gekwetsten zijn Jozef Lorthiou, Verreu en Delbecque. Alleen Verrue bevindt zich in zeer ergen toestand. Hij werd verbrand op gansch het lichaam en ligt op sterven. Bandietendaad. Een jongeling van Dottenijs (West-VL). Victor Houte mans, keerde per rijwiel terug uit Rou- baix toen hij, onder de spoorwegbrug, op Sortel, twee groepen van vijf kerels zag staan. Toen hij aanreed, spanden zij eene koord en Houtmans viel. Dan sprong een der bandieten toe, greep hem aan de keel en hem met een open mes bedreigend, zei hij«Als gij roert, zijt gij dood Dan ontnam men hem zijn geld, twee frank, en een der schel men nam de vlucht met het rijwiel. Ten slotte mishandelden de schelmen den jongeling. Later werd op den Sortel de dief van het rijwiel aangehouden in eene her berg. Hij is opgesloten. HOUTKERQUE. De bandieten. - De rechtbank veroordeelde Dury tot een jaar gevang, Reckebusch tot 16 maand en De Gitter tot twee maand. Deze ke rels verspreiden de radeloosheid rond Houtkerque en waren plegers van tal rijke diefstallen. i HAUTMONT. Bloedig drama. I Sinds II Mei leefde te Hautmont de 16- jarige Angèle Lenain metden24-jarigen Alfred Rousies. Maandag van huis ge- denkbeeld, vari bijna even groot gewicht, komt haar voor den geest en bijna buiten staat om adem te halen, door bet gewet! der aandoeningen, die haar overstelpen, breekt zij den brief open en leest Geliefde Geertrui mijne veelbeminde dochier want dat zijn gij waarlijk, hoe wel de zielesinart en wanhoop eens vaders mij alleen de woorden hebben afgeperst, waarmede ik u noem Ie. Het was geene ra zernij, die in dat donkere uur van gevaar mij dreet om u aan mijn hart te sluiten en u de mijne te uoemen. Dikwijls tevoren had dezelfde aandoening mij aangetast, en tel kens had ik die bedwongen. Ook nu nog zou ik de inspraak der natuur willen smoren, vertrekken en mijn ongelukkig leven in een zaamheid betreuren maar de stem in mijn binnenste heeft eeus gesproken en kan niet weder tót zwijgen gebracht worden. Inaien ik u vi;oolijk, gelukkig en blij geestig had gezien, zou ik niet geëischt heb ben uwe vreugde 'tedeelen, veel minder had ik eene schaduw op uw pad willen werpen, maar gij zijt droevig en onrustig, mijn arm kind, en uwe smart sluit een nog nauweren band tusschen on< dan dien der verwant schap, en maakt u duizendmaal tot mijne d ichterwant ik ben een ongelukkig man, moede van het leven, en kan gevoel hebben voor het leed van anderen. Gij hebt een goed en zacht hart, mij" kin I. Gij hebt eens om het leed van eenen vreemdeling geweend zult gij thans uw me delijden weigeren, indien gij al uwe l'e'R niet geven kunt aan den eenzamen vader. met een brekend hart en eene bevende ban het noodlottig woord schrijft dat hem 111,8 schien tot den haat en de verachting,.2® doemen van het eenige wezen, waarop h'J gemeenschap eener natuurlijke betreks'"» kan doen gelden (Wordt Voortgetd) - i OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2