Stadsnieuws. AfitoiA Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 22" Juni 1911. 5 centiemen. Zevende jaar. L\r 52. De Ministeriele Crisis Hel nieuw Mi nislerie. De groote koningsgezinde! partij. van de landbouwers. Di; kAMIli. Hel ivarlel le Geul. Feesten. Eendracht maakt Macht. Vei"schijnende des SPonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Eindelijk opgelost... Na een laatste onderhoud Woens dagmorgen met den Koning, heeft hoofdminister de Broqueville einde lijk zijn kabinet bepaald samenge steld. Het ministerieel kraambed heeft dus juist acht dagen geduurd en de toekomst zal ons leeren of het pro- dukt dezer moeilijke bevalling een lang leven te gemoet ziet. Ziehier de samenstelling van den nieuwen raad der kroon Voorzitterschapen IJzerenwegen M. de Broqueville. Schatkist M. Levie. Kunst en Wetenschappen M. Poulet. Openbare Werken en Landbouw M. Van de Vyvere. Binnenlandsche ZakenMBerryer Rechtswezen: M. Carton de Wiart. Buitenlandsche Zaken M. Davi- gnon. Koloniën M. Renkin. Oorlog Generaal Hellebaut. Arbeid en Nijverheid M. Hubert Woensdagnamiddag vergaderde het nieuw kabinet, onder voorzitter schap van M de Broqueville, om ge dachten te wisselen over den toe stand en de ministerieele boodschap aan 't parlement op te stellen. mmmmmmm mmm Eindelijk Dat was de algemeene zucht waarop, laatstleden Woens dag, het nieuws van de samenstel ling van het nieuw Ministerie werd onthaald. Eindelijk Het is dat het baren van dit Ministerie ontzaglijk vele moeite heeft gekost, zooals mis schien nooit het worden van eenen ministerraad er gekost heeft. Dat is het begin van het einde de laatste stuiptrekkingen van eene partij die versleten is tot op den draad het einde van een regiem dat vermolmd is tot in de kruin, verrot tot in den wortel. De ministers die, na lang talmen, eindelijk hebben aanvaard den zwa- ren last op de schouders te tillen, hebben het gedaan op eigen levens behoud, om de eer van het vaandel te redden, om den aftocht te dekken der ontmoedigde gelederen die an ders ordeloos op de vlucht zouden slaan. Het nieuw Ministerie is als het laatste vaandel, aaneengeflikt met de lapjes van de verscheurde ven dels, rond hetwelk men de uiteenge slagen krachten nog terug tracht te vergaren. Maar, tegenover die ver zwakte gelederen staan, krachtig PRAGHTGATALOGUS Vlen schrijft in bij den Uitgever, bixrnudestraat, nr 53, le Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naarade artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. aaneengesloten, de legers van den vijand gaaf, kloek en aangemoe digd door de overtuiging der naken de zegepraal. Want, men vergete het niet, het ministerie is gevallen onder de drukking der vereenigde antiklerikale krachten het is geval len onder de macht der oppositie het is gesneuveld voor den strijd, zich machteloos bevindend tegen over de oppositie Dat is een feit dat niet kan geloochend worden Le XX* Siècle, die horendul is ge worden van razernij, sedert M. Schollaert door M. YVoeste met een vingerknip uit den zadel werd ge licht, begint rechtstreeks het Staats hoofd in het politiek gewoel te men gen. Deze week schreef dit blad het volgende Er bestaat in Belgie een man, een enkele, die krachtens de Grond- keure, het gezag voert zonder ver- antwoordelijkheid op te laden. Die man is de Koning. De Koning is noodzakelijkerwijze onverantwoor- delijk en dus onaansprakelijk. Het betaamt, het is van noode zelfs, dat dit zöó weze doch dit voorrecht komt den Koning alleen toe. Nooit zullen de Belgen lang gebukt gaan onder de heerschappij van verdoken dictators, die het gezag willen in handen nemen zon- der er de verantwoordelijkheid van op te laden. Waarop rijmen al die bombastige taal en die holklinkende dreigemen ten Zeer vleiend, voorwaar, voor het Staatshoofd In i88o schreven de katholieke bladen van Léopold II dat hij een speeltuig was in de handen der fra- massons. Koning Albrecht heeft het nog zoo verre niet gebracht, doch hem wordt reeds verweten de voorrechten der Kroon af te staan aan personnalitei- ten die zijn gezag benuttigen. Zaterdag, in het justiciepaleis, zei een jonge klerikale advokaat, geken de medewerker aan de Gazette van Brugge, dat onze koning een «flauwe sire is. Er stonden verscheidene- getuigen bij toen deze woorden wer den uitgesproken. Wat zal de Koning te hooren krij gen den dag dat de doodsklok zal luiden over de groote Koningsgezin de partij ;s®s sss mm m m f *©s m as m m De scliooue vrienden Reeds dikwijls hebben wij het stel sel verdedigd der drie-jaarlijksche pacht voor de landen met billijke schadevergoeding voor namest ^en verbetering der gronden. Dat is eene hervorming die zich opdringt om den landbouw uit den neteligen toestand te-redden waarin hij verkeert. Edoch, dit wordt bekamt door de klerikalen, die alleen de intresten der eigenaars betrachten en die aan de landbouwers de vrijheid niet wil len verleenen. Want, inderdaad, door voorbeelden-hebben wij aangehaald op welke manier de klerikalen van het huidige stelsel gebruik maken om de boeren onder hun juk te hou den. Wij hebben voorbeelden aan gehaald van klerikalen broodroof op de boeren gepleegd omdat deze niet hadden willen bukken voor den kle rikalen eigenaar of voor den pastoor: op St-Andries werd hun land hun brutaal en zonder voorafgaande be richt ontnomen. Vele landbouwers werden aldus geruineerd. Daarom verdedigen wij sinds jaren de wettelijke regeling der landpach ten. Voorstellen zijn in dien zin neer gelegd door de antiklerikale volks vertegenwoordigers, doch die voor stellen blijven rusten in de kartons der ministeries en liggen er begraven onder het stof. Dat de landbouwers dus al hun vertrouwen stellen in de aanstaande antiklerikale regeering welke te hunnen voordeeledoeltreffende maat regelen nemen zal. De klerikalen hebben hen steeds bedrogen en be driegen hen nog De ministerieele bekendmaking. De Kamerzitting van Dinsdag 20 Juni heelt oneindig veel volk aangelokt. Om 2 ure werd de zitting geopend en M. de Broquevillekabinetshoofd, las de ministerieele bekendmaking af. Al de punten behandeld in de Troonrede van November 1910, komen er in voor. Wij treffen er nog in dat, zoodra de volksoptelJing gekend, er zal overge gaan zijn tot de verdeeling der nieuwe zetels. M. Woeste heeft de klerikale bladen die hem aangevallen hebben gelogen straft en bewezen dat het door zijne rede niet is dat het kabinet Schollaert gevallen is. M. Iiymans. Voor 15 dagen nog beweerden de klerikalen dat het land niet in opschudding verkeerde en nu reeds is 't kabinet Schollaert, alsmede zijn wetsontwerp ten gronde. De minis terieele bekendmaking is eigenlijk maar een programma van likwidatie. Men zegt ons kalm te zijn. Wij begee- ren te weten of men het schoolwets- ontwerp voort zal bespreken. Men zegt ook van aanstonds de begrootingen te onderzoeken. Het is dus verstaan dat het schooiontwerp maar zal voortgaan na de algemeene verkiezingen met ver meerdering der zetels. Wij begeeren te weten ja, of neen, of de algemeene kiezingen grondwette lijk en eerlijk zullen bekrachtigd wor den. Het is aan u aan den Koning de ontbinding voor te stellen. Dat is ons programma. De openbare meening is met ons. Wij zullen strijden morgen ge lijk wij streden gisteren en den strijd zal voort duren tot wij zegepralen. De linkerzijden zijn vereenigd en zullen het blijven en te samen zullen wij een regiem van zedelijke vrijheid en van vooruitgang invoeren (Langdurige toe juichingen aan de linkerzijden.Spreker is gelukwenscht door al zijne vrienden.) M. de Broqueville antwoordt nevens de kwestie en bewierookt de politiek gevolgd door het klerikaal goeverne- ment. M. Vandervelde weerlegt de-ministe rieele verklaring. De verstandhouding tusschen beider linkerzijden is een heuglijk feit, heel het land door met de grootste geestdrift onthaald. Zoodus, het schoolwetsontwerp is niet inge trokken. Wij zullen strijden tot het einde, indien gij dit hatelijk ontwerp wilt behouden. Gij geeft ons geen ant woord nopens de kwestie der ontbin ding. Dit iaat ons kalm de ontbinding is een koninklijk voorrecht en de openbare denkwijze zal wel de konink lijke werking kunnen daarstellen. M. Masson. 't Is heel juist. M. Vandervelde. Om u te doen achteruitwijken is het niet noodig on lusten te verwekken de wettelijke middels zijn ons voldoende en onze stem is aanhoord ofschoon zij niet drei gend is. (Zeer wel, links.) M. Ro-yer. Wij zullen meer dan ooit strijden tegen de schoolwet en voor het Algemeen Stemrecht. (Donderende en herhaalde toejuichingen aan de linker zijden). MVandervelde. De eendracht der linkerzijden zal den triomf zijn der de mocratie. Nieuwe toejuichingen, links). M. Franck. Burgers en werklie den strijden hand in hand. Het uur is geslagen om de politieke gelijkheid in te voeren. (Zeer wel, links). M. Schollaert antwoordt aan M. Woeste dat hij mis is. Het oud kabinetshoofd heeft alles vergeten en zal zonder ach- terdenkingzijn steun verleenen aan het nieuw kabinet. M. Janson wijd den val van het mi nisterie niet toe aan den heer Woeste, maar aan de politiek van fanatisme, welke de rechterzijde heeft willen op dringen. De zitting is geheven om 5 ure 10 m. Verstandhouding tusschen liberalen en socialisten. Dat nieuws zal door het gansche liberale land met genoegen vernomen worden. Er zijn onderhandelingen aange knoopt tusschen liberalen en socialis ten en zij staan op het punt van te ge lukken. De aanduiding van een katholieken schepene in de plaats van M. Van de Vyvere, zal geen plaats grijpen en naar allen schijn nooit gebeuren De liberalen zullen de drie schepen zetels terugnemen, waaronder diegene van M. Braun, burgemeester. Later zullen de radico-socialisten ook drie zetels hebben, want men voorziet het ontslag van M. Siffer. De Gentsche tjeven zijn den kop in Al wat klerikaal is loopt thans met een zeer zuur gezicht. De Kalfvaartwijk zal volop in feest zijn op 2" en 3" Juli. Groote volksver maken worden op touw gezet en groot- AiaTiRe/ri DE WEERGALM EjgUJM best aic/ciE.- Voor Nr 64 Zich wenden Pelikaanstraat48 a ANTWERPEN OF BI) DEN AGENT DER STREEK.

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1