Lantaarnaaiisteker, Stadsnieuws. TUINDAG ZES URENKOERS Mengelwerk. Twintig later. Hel werk der Bloem der koningin Overwegend dat in de eerste van beide verklaringen, de liberale linker zijden bevestigd hebben dat het noodig was te samen de politieke gelijkheid door de afschaffing van het meervoudig stemrecht te vervolgen op alle graden van kiesrecht in alle kieswetten, onder voorbehoud van de vrijwaring der vrij heid der liberale leden die de meer derheid niet kunnen volgen Overwegend dat de 2,le verklaring aangenomen bij eenparigheid van stem men en bestemd om de voorbehoudin gen van vroeger te doen verdwijnen die zekere leden uitgedrukt hadden, besliste dat het Algemeen Stemrecht moest uitgebreid worden tot de provin cie en de gemeente, aan de navolgende voorwaarden Volledig Evenredige Vertegenwoor diging voor het gansche land en voor de verkiezing der provinciale raadsle den, 25 jaar, 1 jaar verblijf en eene tweede stem aan alle huisvaders van 35 jaar Overwegend dat indien sedert 1900 de eenparige overeenkomst der libera le linkerzijde, voor wat de politieke gelijkheid bestond, een der besluiten aangenomen voorde gemeente- en pro vinciale kieswet (dubbele stem voor den 35 jarigen leeftijd) oneenigheid ver wekt heeft Overwegend dat alle pogingen moe ten strekken om zoo haast mogelijk de klerikale regeering te doen verdwij nen, die het land sedert 27 jaar ver drukt en eene regeering moet tot stand brengen die de vrijheid van geweten zal eerbiedigen en ook eene echt demo cratische politiek zal invoeren Overwegend dat die uitslag slechts kan verkregen worden door een nauw verbond van het gansche liberalisme en door eene samenloopende werking der partijen van de oppositie Overwegend dat, zooals de verklaring van 1900 zegde, 't meervoudig stem recht een bron is van onafzienbaar be- brog en dat 't onmogelijk is het te bekampen en het de klerikale regeering aan het bewind houdt Bekrachtigt de voornaamste beslui ten en verklaart toe te treden tot het zuiver algemeen stemrecht, vereenigd met de volledige Evenredige Vertegen woordiging, zonder voorwaarde van cyns of andere meervoudigheid aan 25 jaar,een jaar verblijf voor degemeente, de provincie en de Kamer Doet een beroep op den geest van eensgezindheid en solidariteit van de liberalen van het gansche land om dit krachtig te steunen en de klerikale macht in de aanstaande kiezingeu te verpletteren. De antiklerikale Betooging van 1 5 Oogst. De linkerzijden hebben nog beslist in korps de grootsche betooging van 15 Oogst bij te treden. 118 DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Eng else h. TWEEDE DEEL. Veertiende Hoofdstuk. Banden niet van deze wereld Vijftiende Hoofdstuk l>e lang verwachte, teruggekomen. Hunne voorgangers hebben niets gedaan voor den stedelljken voorspoed. Dat is het onderwerp waarover onze meesters sinds twee maanden in het Journal d' Ypres en 't Nieuwsblad zaniken om aan het volk wijs te ma ken dat hunne voorgangers zich niet om de welvaart der stad bekommerd hebben. Om aan dat uitvindsel de vlerkjes te knippen en om eens voor altijd aan dat stelsel van lastering paal en perk te stellen, geven wij hieronder een kort overzicht van al wat door het oud bestuur gedaan werd Herstelling der St Maartenskerk Herstelling der Hallen Stadsdrinkbaarwater Stedelijke verlichting Inrichting der overdekte markten Openbare wandelingen Muurschilderingen Scholen en onderwijsgestichten die den naijver der vrije onderwijs gestichten teweeg brachten. Gezondmakingswerken Overwelving der Yperlée Voorlanden Riolen Onderhoud der kazernen voor hun ne overname Kasseien naar Pilckem, Kemmel, enz. aangelegd Bouwing van een slachthuis ld. van eene zwemkom ld. van het Stadsmuseum Studiebeurzen verleend aan jonge lingen zich voorbereidende tot ver scheidene loopbanen namelijk aan kunstenaren die vermaardheid ver wierven Aanlegging van de Statie wijk Pensioenen ten voordeele van stadswerklieden en gewezen bedien den Aankoop van onroerende goederen Onteigeningen voorde verbreeding der wegenis enz. enz. Dat alles werd door de liberalen uitgevoerd zonder dat de inwoners daardoor te hoog belast zijn en hoe wel het staatsbestuur zich voor onze stad niet altijd gunstig gestemd toonde. Dat het den heer Fraeys niet mis- haue, de stad heeft hare fortuin ver- groot onder het oud bestuur. Wij zullen later zien als onze arenden, die nu het lot onzer aloude stad in han den hebben, zullen hebben kunnen bewaren, wat hunne voorgangers hun nalieten Het is de geschiedenis niet der Muskettiers van Alexander Dumas, die wij u zullen vertellen, vriend le zer, het is een tusschengevalletje dat zich in de Gemeenteraadszitting van 20 Juni 1891 voordeed en goud weerd is. In die geleerde vergadering, be sprak men de stedelijke begrooting van 1891. De heer Colaert, die dan schepene was, verklaarde in die heuglijke zit ting, dat de geldelijke toestand dep stad niet slecht was, dat er enkel onregelmatigheden te verbe teren waren. Bij het hooren van die redevoering van den heer Colaert, wijlen de heer Surmonttrok een grijnslachen maakte eene beweging van doorzwelging, juist alsof men hem zijn verslag met geweld slikken deed Dat berucht verslag dat, in zijnen tijd, heel en gansch in rook vergaan was door de zoo klare en zoo beknopte nota van de minderheid. Wat zien wij nu Het Journal d' Ypres, het blad on zer meesters, heeft de schaamteloos heid aan zijne lichtgeloovige lezers wijs te maken dat, toen onze leeuw- kens het bestuur in handen namen, de stadskas ledig was en de stad vol schulden stak. Aan u, vriend lezer, de klinkende kaaksmeet, die het Stadhuisblad op de wang van den Burgemeester komt te dienen, naar hare juiste waarde te schatten Wat denkt er onze jonge Yperling, van over Vlamertinghe van STAD YPER. Zaterdag 5 Oogst. Om 6 ure 's avonds, Beiaardspel. Om 8 1/2 are, Concert op de Groote Markt, door de Stadsharinonie. Zondag 6 Oogst. Om 10 ure, Uitgang der processie van O. L. V. van Tuine. Om 12 1/2 ure, Concert, groote markt, door de Koninklijke fanfare. Schieting met den kruisboog inge richt door de maatschappij De Vrije Kruisboogschutters Duivenprijskampen ingericht door verscheidene maatschappijen. Wedstrijd in Gaaibollen, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux Trois fleurs de Lys Groote zes urenkoers in den Velo droom. Om 9 ure 's avonds, groote markt, nachtfeest, onder de leiding van M Benoit Bredford, van Brussel, met de medewerking van Mac Daulay, draad- danser, Vuurwerk en concert. Maandag 7 Oogst. Om 10 ure, in de Haüe, prijsdeeling aan de leerlingen der Staatsmiddelbare school voor jongens. Opening der reeks Chineesche cibel- schieting op St-Pieterswijk. 's Middags, Concert Groote markt. Om 2 ure, Boomgaardstraat, Hon- denloop. Om 8 ure, ConcertGroote markt. Dinsdag 8 Oogst. Schieting met den handboog, inge richt door de maatschappij St JorisY Om 10 ure, in de Malle, Muziekvoor- dracht door de leerlingen der Muziek school. s Middags, Concert Groote markt. Om 8 ure, Concert Woensdag 9 Oogst. Om 3 ure, in de. Malle, prijsdeeling aan de leerhngen der gemeenteschool voor meisjes, der St Janstraat. Om 8 ure, Concert Groote markt. Donderdag 10 Oogst. Doortocht der Bonde van BeGip aeroplanen zwaaing rond de Hall» lfl St Maartenskerk. eri Om 4 ure, Zaalhof, Volksspelen Om 8 ure, Concert Groote markt Zondag 13 Oogst. Tentoonstelling-wedstrijd van hP- dershonden, ingerichtdoor de Yperscl Berger-club, in 't beneden verdien dl! Malle. uer Duivenwedstrijden ingericht doop verscheidene m aa tsch appij en 's Middags. Concert Groote markt Inhuldiging van het vaandel der Fe deratie van Staatswerklieden Troost in Nood Om 5 1/2 ure, Vandenpeereboom plaats, Luchtvaart door M. Jules üu mortier van Brussel. Om 6 ure, Concert Groote markt. Om 9 ure, op het Minneplein, Vuur werk. Dinsdag 15 Oogst. Om 8 1/2 ure, Concert Groote markt Woensdag 16 Oogst. Om 3 ure, in de Malle, prijsdeelino aan de leerlingen der jongensgemeen teschool. Donderdag 17 Oogst. Om 3 ure, in de Halle, prijsdeelino aan de leerlingen der meisjesgemeen teschool der Rijselstraat. Zondag 20 Oogst. Wedstrijd in het lijnvisschen, inge richt door de maatsshappij De onaf hankelijke visschers Om 81/2 ure, Concertgroote markt. Onderscheidene feesten. Wedstrijden in verschiiiige spelen zullen plaats hebben op Tuindag en de volgende zondagen. Feesten zullen ingericht worden in de buitenwijken. De omstandigheden der wedstrijden zullen door bijzondere plakkaten aan gekondigd worden. Gedaan in zitting te Yper, den 21 Juni 19'J1 De Burgemeester-Voorzitter, R. Colaert. De Secretaris, H. Vander Donckt. Velodroom van Yper Zondag 8 Augusii GKOOTE per equipe, voor BEROEPS RENNERS. Prijzen fr. 300, aiH), iOO, 80, «o, so, 40. Er worden maar acht equipen aan- veerd. De aanvragen moeten zoohaast mo gelijk gezonden worden aan M. Clin- ckemaille, bestuurder. Ieder renner moet zijnen maat aan duiden met denwelken hij den koers zal loopen. N.B. Eene premie, namentlijkeen prachtige velo, zai gratis verlot wor den tusschen al de personen in den Velodroom tegenwoordig. Iedereen kent reeds de kleine bloem der Koningin, zinnebeeld van gehecht heid en liefdadigheid. Duizenden Bei gen hebben ze verleden jaar gedragen op den verjaardag der Koningin om hunne toegenegenheid tot onze minne; lijke Vorstin te bevestigen en tevens b'J te dragen tot een goed werk dat de meeste bezorgheid waardig was. Zij 13 tot in de nederigste woning gedrongen en de bevolking heeft eens te mee' getoond, hoezeer zij de Koningin dank weet voor het voorbeeld der zoo wijz als overvloedige liefdadigheid die Bar Majesteit wil betoonen. Aangezien het iniedereensbedoeli'G lag, dat deze schoone betoog|ngHal lijks zou hernomen worden, is eI* OF DB De aandacht, waarmede Amory luisterdej zijn blijkbaar verlangen om meer te hooren, gaf Willie moed om voort te gaan. En hij legde geheel zijn hart voor Amory open en bekende hem hoe vurig hij-Geertrui beminde. Jufvrouw Geertrui, zegde iruiw Pri me, de oude keukenmeid, haar hoofd voor zichtig binnen de deur stekende, d larua rondkijkende en eindelijk met sluipenden tred voorwaarts komende, gelijk eene ge liefkoosde huiskar, die zich eenigzius buiten hare gewone greuz n waagt. Wel. mijn tijd, wat zijt. ge druk aan het werk. Zit ge daar waarlijk die gordijnen van mevrouw Graham los te tori.en voor de wasch Daar Zou ik mij miar tiiel mede ve moeien juf vrouw Ceer trui z zal nog in geene veer tien dagen hier zijn en juf.rouw Ellis Ut eft liju genoeg. Och, ik lieb uiels a> ders te doen, vrouw Prime hal isg-u e m cite. Eu toen de oude keukeiimeiu vnend-hjk aauzi mie, vervolgde zij Het is toch wel plezierig dat wij allen weder te huis zijn, niet waar Het is heerlijk antwoordde de oude vrouw met nadruk, en ik hoop dat ik er geen kwaad aan zeg maar ik kan liet niet helpen als ik denk hoe plezierig het ook zou ziju, als wij nu maar zoo konden voort leven, zonder dat er meer indringers kwa men. Geertrui glimlachte en hervatte Alles ziet er nog uit zooals het in oude tijden placht te doen, toen ik pas hier kwam. Ik Was toen nog geheel een kind, vervolgde zij met eeuen zucht. Wel lieve Heer. wat .scheelt u nu vroeg Pr.me. Om 's Hemels wil, juivrouw Geertrui, begin toen uiet te denken dat gij al oud wordt. Om jong te blijven is niets beter dan zich jong te voelen. Daar hebt ge jufvrovw Patty nu. Ik had al naar haar willen vragen, viel Geertrui erop in, terwijl zij bar.-schaar weder opnam om haar werk te vervolgen. Leeft zij nog, is zij nog wel Zij antwoordde vrouw Prime. Wel mijn tijd, zij zal nooit sterven. Oud-i vrou wen zoo als zij, die nog denken dat zij jonge meisjes Zijn, blijveii altijd maar vourileven. Maar ik kwatn met opzet om u van haar te spreken De hakkersjongen, die heden mor- gerid het brood bracht, had eene bondschap van baar, en zij zou u gaarne z,io gauw inugelijk willen spreken maar ik zou mij uiet haasten om naar haar of iem m<i an ders toe te gaan, jufvrouw Geertrui, eer ik uitg-rust was want ik geloof dit gij niet wel zijt, zoo vermoeid en als het a are u t- gewaakt ziet gij er uit. (IV. V PRIJZEN DER PLAATSEN Volksplaatsen, fr. 0-75 Viragen, fr. t-25- Tribunen, fr. 2-00 Voorbehoudene, fr 2-50.

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2